بانکداری و فینتک در بلاکچین

یکی از مباحثی که این روزها مطرح است استفاده از بلاکچین در بانکداری‌‌ است. دیدگاه‌‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد. این مقاله با معرفی Mazlow، اپلیکیشنی که بانکداری‌‌ با استفاده از بلاکچین را امکان‌‌پذیر کرده است به جوانان فرصت می‌‌دهد با ایده‌‌های یکدیگر آشنا شوند و خود را بهتر بشناسند.

0 174

فینتک در بلاکچین صنایع مالی را دگرگون کرده است. شرایط اقتصادی امروز باید خود را با کاربران جدید وفق دهد تا تغییرات سریع‌‌تر اتفاق بیفتد. مردم از جعبه سیاه‌‌ها خسته شده اند؛ آن‌‌ها می‌‌خواهند بدانند برای انتقال اموال و اطلاعاتشان بین یکدیگر چقدر هزینه می‌‌کنند.

چرا باید پول، دارایی و اطلاعاتمان را با استفاده از واسطه‌‌های سیستم چندلایه انتقال بدهیم، در حالی که تکنولوژی جدید می‌‌تواند این کار را انجام دهد. اما مسئله‌‌ی اعتماد در معاملات نیز مطرح است.

گویا برای تامین امنیت و حذف خرابکاری در سیستم معاملات باید به بانک‌‌ها پناه ببریم. بانک ما را از تعهد داشتن طرف معامله مطمئن می‌‌کند. سازمان‌‌های دولتی بر عملکرد بانک‌‌ها نظارت دارند و به این وسیله، حقوق ما تامین خواهد شد.

ولی مشکل اصلی هنوز پابرجاست؛ بانک‌‌ها عملکرد بازار را کند می‌‌کنند. زیرا برای اعتماد به طرفین باید از واسطه‌‌ها استفاده کرد و این کار زمان و هزینه‌‌ی زیادی مصرف می‌‌کند. ما هنوز می‌‌خواهیم مطمئن شویم که طرف معامله‌‌مان مطابق قانون رفتار می‌‌کند یا خیر.

پلاتیو (Platio) یکی از شرکت‌‌هایی است که می‌‌خواهد شیوه‌‌های بانکداری‌‌ را تغییر دهد. ادعا می‌‌شود این شرکت اولین شرکت مجاز برای خدمات بانکداری‌‌ با دارایی‌‌های چندگانه است. کار پلاتیو بانکداری‌‌ است ولی مدیر عامل آن ایرینا برکون (Irina Berkon) برای ورود بلاکچین و فینتک به کارشان ایده‌‌هایی دارد.

او می‌‌گوید: “آینده به سمتی دارد می‌‌رود که بلاکچین و توکن در صنایع مالی نقش پررنگی ایفا کنند.” بلاکچین فضایی است که قوانین AML در آن عملی است و همه‌‌ی ویژگی‌‌های معاملات در آن ذخیره می‌‌شوند و قابل اعتمادند. نتیجه‌‌ی ورود بلاکچین به صنعت این است که سیستم‌‌های مالی خودبه‌‌خود تنظیم می‌‌شوند و بستری برای پیشرفت‌‌های آینده ایجاد می‌‌کند.

همه‌‌ی معاملات باید دقیق و معتبر باشند. به محض اینکه دارایی به پول نقد تبدیل شد باید قوانین به اجرا در آیند.

آیا بلاکچین می‌‌تواند برای همیشه در زندگی‌‌مان باقی بماند؟

افرادی که در اواسط دهه‌‌ی سوم زندگی‌‌شان به سر می‌‌برند، وقتی به زندگی والدین‌‌شان نگاه می‌‌کنند درمی‌‌یابند که برنامه‌‌ریزی برای آینده و تحمل یک سری مسائل برای رسیدن به اهدافشان به قدر کافی خوشآیند نیست و باید علاوه بر برنامه داشتن برای آینده، از زندگی در لحظه نیز لذت برد.

ایده‌‌ی اینکه بانک‌‌ها جزئی از بلاکچین شوند کنجکاوکننده است؛ اگرچه بعضی دوست دارند آن را خطرناک جلوه دهند. در چند خط قبل گفتیم که از زندگی امروز لذت ببر؛ اما منظور از این جمله این نیست که زیاده روی کنیم. همین که حالمان خوب باشد کافی است.

در گذشته کنفرانس‌‌های TED برگزار می‌‌شد و افراد مختلف برای گوش دادن به سخنان ۲۰ دقیقه‌‌ای دیگران در آن شرکت می‌‌کردند؛ به امید اینکه آن اطلاعات در آینده کمک‌‌شان کند. اما افراد ۴۰ و اندی ساله‌‌ای مثل من اعتقاد دارند که اگر کسی در کاری تخصص نداشته باشد نباید به حرف‌‌هایش اهمیت ‌‌دهیم. در آن لحظه از خود می‌‌پرسیم: “چرا باید به حرف‌‌هایش گوش بدهم؟ از کجا معلوم او راجع به این موضوع اطلاعات داشته باشد؟”

با استفاده از رسانه‌‌های جمعی در دنیای امروز، ما به ظاهر با همدیگر در ارتباطیم. ولی در واقع، این ارتباط سطحی است و ما کاملا تنهاییم. ایده‌‌ اتصال یک بانک به خودمان، یک بانک هوشمند که هر جا برویم با ما همراه باشد، منطقی به نظر نمی‌‌رسد.

اپلیکیشن‌‌های بانکداری‌‌ مانند Revolut موثر واقع شده‌اند، ولی قطعا تمام نیازهای ما را رفع نخواهد کرد. Mazlow می‌‌خواهد به جوانان پتانسیل‌‌هایشان را یادآوری کند؛ خواه این پتانسیل بانکداری‌‌ شخصی باشد خواه مسیری که آن‌‌ها را به پیشرفت در زندگی برساند.

کاش امینی (Kash Amini) کارآفرین در زمینه‌‌های ورزش و تفریحات، سفیر شرکت فن‌‌آوری بلاکچین و موسس Mazlow می‌‌گوید مصرف‌‌کنندگان، به دنبال چیزی بیشتر از یک محصول یا خدمات هستند.

Mazlow خود را پیش‌‌گام نظریه‌‌ی سلسه‌‌مراتب نیازهای انسان می‌‌داند. او می‌‌گوید: “چیزی که در بسیاری از مشاغل و به خصوص در مباحث مالی در نظر گرفته نمی‌‌شود زیبایی‌‌شناسی است. زیبایی‌‌شناسی موجب برقراری ارتباط عاطفی بین کاربر و محصولات می‌‌شود.”

Mazlow به شما کمک می‌‌کند موسسه یا محصول خود را بسازید و از شما در این راه حمایت می‌‌کند. آن‌‌ها با این کار برای یافتن اعتبار شخصی و واقعی هر کس تلاش می‌‌کنند. این شبیه به همان جلسات سخنرانی و کمک‌‌ به شناخت خودِ واقعی افراد است.

Mazlow دسترسی به ۵ نوع از ارز رمزها، که انتظار می‌‌رود افق‌‌های جدیدی را در بانکداری روشن کنند، امکان‌‌پذیر کرده است. Mazlow توسط یک کارآفرین قدیمی طراحی شده و ایده‌‌ی آن بسیار امیدبخش است؛ هرچند باید دید آیا می‌‌تواند به وعده‌‌های خود عمل کند یا خیر. استقاده از تجربیات قدیمی ممکن است سودمند نباشد ولی در هر صورت، هرکسی می‌‌خواهد پتانسیل خود را کشف کند؛ و همه می‌‌دانند که امنیت مالی زندگی سالم‌‌تری را می‌‌سازد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.