بازگشت قیمت (Reversal) چیست؟

در دنیای بورس همیشه قیمت‌‌ها ثابت نیست. روند کلی قیمت ممکن است تغییر کند و باید این ریسک را پذیرفت. نشان‌‌گرهایی در بازار بورس وجود دارد که وقوع یک بازگشت در قیمت را هشدار می‌‌دهند ولی اگر می‌‌خواهیم بدون زیان‌دهی تجارت کنیم، باید بدانیم به طور تکنیکی یک بازگشت چه زمانی اتفاق می‌‌افتد؟

0 121

به تغییر در مسیر قیمت یک دارایی، بازگشت می‌‌گویند. بازگشت می‌‌تواند رو به بالا یا رو به پایین باشد و به جهت کلی قیمت بستگی دارد. این پارامتر وابسته به یک یا دو بازه‌‌ زمانی نیست. عواملی مانند جابه‌‌جایی روند کلی یا میانگین قیمت، می‌‌تواند نشان‌‌دهنده‌‌ی بازگشت باشد.

نکات اصلی:

بازگشت نشان‌‌دهنده‌‌ی تغییر در جهت قیمت یک دارایی است؛ چه تغییر از بالا به پایین و چه تغییر از پایین به بالا.

تاجران می‌‌خواهند از موقعیت‌‌هایی که به نظر می‌‌رسد قبل از بازگشت قرار دارد خلاص شوند.

بازگشت یعنی یک تغییر بزرگ در قیمت و جهت آن. تغییرات کوچکی که بر عکس روند کلی قیمت اتفاق بیفتند عقب‌‌رفت یا ادغام نام دارند.

زمانی که بازگشت شروع می‌‌شود، قابل تشخیص از عقب‌‌رفت نیست. بازگشت ادامه می‌‌یابد و یک روند جدید می‌‌سازد در حالی که وقتی عقب‌‌رفت تمام شود روند سابق قیمت ادامه پیدا می‌‌کند.

بازگشت به شما چه می‌‌گوید؟

شروع بازگشت معمولا در معاملات روزانه و خیلی سریع اتفاق می‌‌افتد. اما گاهی تا روزها، هفته‌‌ها و حتی سال‌‌ها زمان می‌‌برد. بازگشت برای تاجران مختلف در زمان‌‌های مختلف اتفاق می‌‌افتد. بازگشت‌‌های روزانه در حد 5 دقیقه اهمیتی برای سرمایه‌‌گذاران بلندمدت ندارند. اما برای تاجران کوتاه‌‌مدت، بازگشت‌‌های پنج دقیقه‌‌ای بسیار مهم هستند.

در بازگشت، روند کلی بالا به روند کلی پایین تبدیل می‌‌شود؛ یعنی مقادیر بیشتر از روند بالا و مقادیر کمتر از روند بالا به مقادیر بیشتر از روند پایین و مقادیر کمتر از روند پایین تبدیل می‌‌شوند. برای روند کلی پایین نیز عکس این اتفاق رخ می‌‌دهد.

همان طور که گفته شد، قیمت به تنهایی روند و بازگشت را تعیین می‌‌کند، اما نشانه‌‌های دیگری نیز مانند میانگین شناور به تاجران برای شناسایی روند و بازگشت کمک می‌‌کند. اگر قیمت بالاتر از میانگین شناور باشد، روند کلی بالا است، اما اگر قیمت پایین‌‌تر از میانگین شناور قرار بگیرد، احتمال وقوع بازگشت بسیار زیاد است.

خط روند کلی نیز برای شناسایی بازگشت‌‌ها استفاده می‌‌شود. مناطق بالاتر از خط روند کلی مقادیر با قیمت پایین‌‌تر را نشان می‌‌دهد و می‌‌توان بر اساس این مقادیر خط روند کلی را رسم کرد. اگر قیمت پایین‌‌تر از خط روند کلی قرار بگیرد می‌‌تواند نشانه‌‌ای از بازگشت روند باشد.

اگر بازگشت قابل مشاهده باشد و بتوان آن را از عقب‌‌رفت‌‌های کوچک و نویزها متمایز کرد، معامله‌‌ها آسان می‌‌شوند. چه از تغییرات قیمت استفاده کنید چه از نشانگرها، ممکن است نشانه‌‌های اشتباه به شما برسد. حتی ممکن است بازگشت آنقدر سریع اتفاق بیفتد که تاجران نتوانند اقدامی کنند و پول زیادی از دست بدهند.

استفاده از بازگشت

 بازگشت روند در چارت قیمت

شکل 1: بازگشت روند در چارت قیمت

در این چارت روند بالا، مقادیر بالاتر از روند بالا و پایین‌‌تر از روند بالا را مشاهده می‌‌کنید. ابتدا قیمت از کانال خود خارج می‌‌شود و به زیر خط روند می‌‌افتد. این امر نشان‌‌دهنده‌‌ی تغییر محتمل است. سپس قیمت در پایین روند پایین قرار می‌‌گیرد و بازگشت به سمت پایین اتفاق می‌‌افتد.

قیمت به روند نزولی خود ادامه می‌‌دهد و در بازه‌‌ی بالا و پایینِ روند پایین قرار می‌‌گیرد. تا زمانی که قیمت به بالا و پایینِ روند بالا نرسد بازگشت به سمت بالا اتفاق نخواهد افتاد. حرکت قیمت به سوی یک روند نزولی نشان‌‌دهنده‌‌ی احتمال قریب به وقوع یک بازگشت است.

این مثال به درک آنالیز روند و بازگشت کمک می‌‌کند. گاهی ممکن است کانال قیمت نسبت به روند قبلی پایین‌‌تر از روند پایین قرار بگیرد وای مسیر کلی بالا باشد.

تفاوت بازگشت و عقب‌‌رفت (Pullback)

بازگشت، تغییر روند کلی قیمت یک دارایی است. اما عقب‌‌رفت تغییر کوچک در روند کلی است که مسیر را منحرف نمی‌‌کند. روند بالا با قیمت‌‌های بالا و پایین خود شناخته می‌‌شود. عقب‌‌رفت قیمت پایین‌‌تر از روند بالا تولید می‌‌کند. در نتیجه یک بازگشت زمانی اتفاق می‌‌افتد که قیمت به پایین‌‌تر از روند پایین خود برسد و این بستگی به بازه‌‌ی زمانی مورد نظر تاجر دارد. بازگشت می‌‌تواند با یک عقب‌‌رفت شروع شود.

محدودیت‌‌هایی در استفاده از بازگشت

این یک واقعیت در دنیای بورس است. قیمت همیشه برمی‌‌گردد و بالا و پایین‌‌های متعددی دارد. نادیده گرفتن بازگشت‌‌ها ریسک زیادی تولید می‌‌کند. برای مثال تاجر می‌‌داند سهامی که از 4 دلار به 5 دلار رسیده پتانسیل گران‌‌تر شدن را دارد. این گران شدن روند کلی را بالا می‌‌برد ولی قیمت به 3 دلار و سپس به 2 دلار سقوط می‌‌کند. نشانه‌‌های بارز بازگشت قبل از رسیدن به 2 دلار و حتی قبل از رسیدن قیمت به 4 دلار نیز قابل تشخیص اند. در نتیجه با مشاهده‌‌ی بازگشت‌‌ها، تاجران اموال خود را از ضرر و زیان حفظ می‌‌کنند یا به سود بیشتر می‌‌رسند.

وقتی بازگشت اتفاق می‌‌افتد تشخیص آن از یک عقب‌‌رفت دشوار است. وقتی که قیمت تغییرات زیادی کند و سود یا ضرر قابل توجهی برای تاجر به ارمغان بیاورد می‌‌شود با اطمینان گفت که بازگشت اتفاق افتاده است. به همیت دلیل تاجران تا وقتی کالا در همان روند همیشگی قرار دارد در آن سرمایه‌‌گذاری می‌‌کنند تا دیگر نگران عقب‌‌رفت‌‌ها یا بازگشت‌‌ها نباشند.

نشانه‌‌های اشتباه نیز طبیعی اند. ممکن است یک نشان‌‌گر یا قیمت بگوید که بازگشت اتفاق افتاده ولی روند کلی دوباره به شکل سابق خود بازگردد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.