بازدهی سود سهام و تحلیل صورت‌حساب درآمد

محاسبه صورت حساب و میزان بازدهی سود سهام یک شرکت برای کسانی که می‌خواهند در آن شرکت سرمایه گذاری کنند بسیار مهم می‌باشد چرا که از این طریق می‌توانند مطمئن شوند که در جای درستی سرمایه گذاری کرده و به سود می‌رسند. البته این محاسبه سود می‌تواند در راستای سنجش عملکرد مدیران مالی شرکت‌ها نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. در این مقاله حول محور این موضوع صحبت شده و نحوه محاسبه بازدهی سود سهام خالص بررسی شده است.

2 136

درس 4 سرمایه گذاری- تحلیل صورت‌حساب درآمد

یکی از مهم‌ترین معیارهای سودآوری، بازدهی سود سهام  یا به صورت مختصر ROE است. بازدهی سود سهام نشان می‌دهد که یک شرکت پس از وضع مالیات، در مقایسه با کل مقدار حقوق موجود سهامداران در ترازنامه چه میزان سود به‌دست می‌آورد. اگر درس‌ها و مقالات پیشین در این زمینه را خوانده باشید به خاطر خواهید آورد که بازدهی و دارایی سهامداران برابر کل دارایی منهای کل بدهی‌ها (A-L=SE) است. سهامداران مالک این مقدار هستند.

دارایی سهامدار حاصل حسابداری و بیانگر دارایی‌های ایجاد شده از طریق درآمدهای به دست آمده از تجارت و سرمایه پرداختی مالکان است.

چرا بازدهی سود سهام (ROE) مهم است؟

تجارتی که در آن بازدهی سود سهام بالاست به احتمال بالاتر تجارتی است که می‌تواند پول نقد فراهم آورد. هرچه بازدهی سود سهام شرکتی بالاتر باشد در صنعت انحصاری این شرکت شرایط بهتر خواهد بود (مشروط به اینکه با ریسک خیلی زیاد به دست نیاید). این مطلب برای سرمایه‌گذار دارای هوشیاری و زیرکی کمتر هم باید آشکار و مشخص باشد. اگر کسب و کاری را در اختیار دارید که ارزش خالص سهام آن 100 میلیون دلار باشد و 5 میلیون سود کرده باشد، بازدهی سود آن 5% بوده است. نکته پیشین مجددا بدین صورت بیان می‌شود: هرچه بازدهی سود بیشتری به‌دست آورید، در حقیقت، کلید یافتن سهامی که در طولانی مدت شما را ثروتمند می‌سازد برای شما آسانتر خواهد بود.

فرمول محاسبه بازدهی سود سهام

فرمول بازدهی سود سهام، ساده بوده و به‌خاطر آوردنش آسان است.

 • سود خالص ÷ میانگین دارایی سهامدار در دوره = بازدهی سود سهام

نگاهی به صورت حساب‌های مالی مشابه بیاندازید که مربوط به شرکت مارتا استوارت لیوینگ آمنیمِدیا (Martha Stewart Living Omnimedia) است و در پایین صفحه آورده شده است. حالا صورت حساب درآمد و ترازنامه را دارید و کار شما تنها قراردادن اعداد در معادله است.

درآمدهای مربوط به سال 2001 ، 21906000 دلار است. (چون این مقادیر به هزار هستند، رقم نشان داده شده را در این مورد به صورت 21906 دلار درنظر بگیرید و در 1000 ضرب نمایید. تقریبا تمام شرکت‌های بازرگانی عمومی صورت حساب‌های مالی خود را برای صرفه جویی در فضای موجود به صورت هزار یا میلیون مختصر نویسی می‌نمایند). میانگین دارایی خالص این دوره 209154000 دلار (2÷ (196116000$ + 222192000 $ )) است.

پست های مرتبط

اجازه دهید اعداد را در فرمول بازدهی سود سهام قرار دهیم:

 • 0.1047= میانگین دارایی سهامدار در دوره 209154000 $ ÷ درآمدها 21906000 $

% 47. 10 یا بازدهی سود سهام

عدد % 47. 10 باردهی و سودی است که براساس دارایی سهامدار به دست آمده است. در اکثر مواقع در قرن بیستم، S&P500 واحد سنجش بزرگترین و بهترین شرکت‌های سهامی عام در آمریکا،ROE ‌های 15- 10 % را به طور میانگین بیان کرد. در دهه 1990، میانگین بازدهی و سود دارایی خالص بالاتر از 20% بود. به‌طور آشکار ارقام بالای 20% احتمالا همیشه ماندنی نخواهند بو دمگر اینکه این باور و اعتقاد را داشته باشید که افزایش‌های به‌دست آمده بهره‌وری براساس فناوری اساسا الگوی اقتصادی را تغییر دهند

بازدهی سود سهام خالص مهم است زیرا کمک می‌کند بتوانید از میان اطلاعات نادرست منتشر شده بیشتر CEO‌ها در گزارش‌های سالیانه خود در مورد “دستیابی به درآمدهای ثبتی” عبور نمایید و به موفقیت برسید.

وارن بافت (Warren Buffet) به سال‌های گذشته‌ای اشاره داشته که در آن دستیابی به درآمدهای بالاتر در هر سال کاری آسان بود. چرا؟ هر سال شرکتی موفق سودآفرینی می‌نماید. اگر مدیر کاری فراتر از حفظ این درآمدها انجام ندهد و سالیانه 4 % سود کسب نکند، زمانی که گزارش درآمدها را بدهد. آیا سهامداران ثروتمندتر شده‌اند؟ شاید بلی و شاید خیر. اگر سهامداران این درآمدها را به عنوان سود سهام مصرف کنند، می‌توانند آن‌ها را سرمایه گذاری کرده و احتملا نرخ‌های بازدهی بالاتری به‌دست آوردند.

این مطلب مشخص می‌کند سرمایه‌گذاران نمی‌توانند درآمدهای هر ساله هر سهم را به عنوان نشانه‌ای از موفقیت تلقی نمایند. رقم بازدهی سود سهام، درآمدهای حفظ شده سال‌های پیشین را مورد توجه قرار می‌دهد و به سرمایه‌گذاران می‌گوید سرمایه آن‌ها تا چه اندازه به‌صورت مفید و موثر سرمایه گذاری می‌شود. بنابراین هر سهم به تنهایی به عنوان معیاری از مهارت و زبردستی مدیر مالی در مقایسه با درآمدهای سالیانه عمل می‌کند.

تغییرات رخ دهنده در محاسبه بازدهی سود سهام

به هراندازه که بخواهید می‌توانید محاسبه بازدهی سود سهام را با جزییات‌تر و پیچیده‌تر نمایید. بیشتر سایت‌ها و منابع مالی در طول  12 ماه گذشته، بازدهی سود سهام را براساس دارایی مشترک و از طریق در نظر گرفتن درآمد سهامداران عام و تقسیم آن بر میانگین دارایی سهامداران در 3 ماه گذشته محاسبه می‌نمایند. برخی از تحلیل‌گران سه ماهه اخیر را از طریق درنظر گرفتن درآمد کنونی و ضرب آن در 4 به صورت رقم سالیانه در می‌گیرند.

فرض آن‌ها این است که این عدد برابر با درآمد سالیانه شرکت است. در بسیاری از موارد، این کار می‌تواند نتایج خطرناک و به شدت نادرستی در پی داشته باشد. فروشگاه‌های خرده فروشی برای مثال لُرد و تیلور (Lord & Talor) یا اَمریکن ایگل (American Eagle) را درنظر بگیرید. در برخی موارد، 50% از درآمد و عایدی فروشگاه یا بیشتر در فصل چهارم دوره خرید سنتی کریسمس ایجاد می‌شود. سرمایه‌گذار باید بسیار احتیاط کند تا درآمدهای مربوط به کسب و کارهای فصلی را به صورت سالیانه محاسبه نکند.

اگر بخواهید واقعا عمق بازدهی سود سهام را درک کنید لازم است صفحه مرورگر جدیدی را باز نموده، این درس را در پس زمینه قرار دهید و به خواندن مقاله بازدهی سود سهام – مدل دوپونت (DUPont)  بپردازید. این مقاله سه بخش ROE را توضیح می‌دهد و همچنین بیان می‌کند که چطور می‌توانید بر هر یک از این سه بخش تمرکز کرده و کسب‌و‌کار و تجارت خود را افزایش دهید، یا منبع رشد دیگری برا شرکت مشخص و تعیین نمایید؛ مثلا می‌توانید دریابید آیا پیشرفت‌های اخیر در زمینه کسب سود ناشی از بالا رفتن سطح بدهی دیگران به شما بوده یا از عملکرد مدیر نشئت گرفته است.

بخش‌هایی از صورت حساب‌های مالی MSO

شرکت مارتا استوارت لیوینگ آمنیمدیا
(در هزار به جز اطلاعات سهم) 2001 2000
کل دارایی سهامداران 222192 196116
کل بدهی‌ها و دارایی سهامداران

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. میترا عباسی

  موضوع پایان نامه بنده در همین رابطه هستش.
  مطلبتون خیلی به دردم خورد البته خیلی کلی بود. کاش یک بیشتر به جزئیات توجه می کردید. ولی بازم ممنون به خاط توضیح روان و قابل فهم.

  1. حسام حسینی پور

   سلام دوست عزیز . ممنون که در بحث ما شرکت کردید.
   نگران نباشید در مطالب دیگر به تفصیل در این مورد بحث خواهد شد.