بازتعریف پول، حذف صفر از واحد پول

پول نه تنها وسیله‌ای برای تبادل اقتصادی ا‌ست، بلکه بر احساس هویت ملی مردم و نفوذ ملی دولت‌ها هم تأثیر دارد. بنابراین می‌تواند ابزاری برای تقویت هویت ملی و سیاسی ملل مختلف باشد. به عبارت دیگر، ارزش پول ملی می‌تواند بر دیدگاه مردم بر وضعیت اقتصادی‌ درکنار هویت ملی کشورشان اثرگذار باشد. اینکه مردم مدام انتظار بی‌ارزش‌شدن پول‌شان را داشته باشند، یک نگرانی برای قدرت‌های حکومتی است. در نتیجه، وظیفه دولت‌هاست که اعتماد مردم به پول‌شان را با حفظ ارزش آن و جلوگیری از پدیده “جایگزینی پول” که پناه بردن به ارزهای خارجی‌ است، جلب کنند.

0 253

بازتعریف پول (Redenomination)، فرایند تغییر ظاهری ارزش اسکناس و سکه‌های سیستم اقتصاد جاری است. علت آن ممکن است به این خاطر باشد که تورم واحد پول را آنقدر کوچک کرده که فقط مقادیر زیاد پول استفاده شود. در این موارد ممکن است اسم واحد تغییر کند یا اسم اصلی با صفت موقتی “جدید” استفاده شود. بازتعریف پول ممکن است به دلایل دیگر از جمله تطبیق با واحد جدید مثل یورو یا تبدیل واحد جدید به پایه ١٠ (Decimalization) باشد. این مقاله به بررسی دقیق دلایل بازتعریف پول می‌پردازد.

تورم

در دوره تورم، قدرت خرید با میزان یکسان واحدهای پولی به مرور کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، قیمت تولیدات و خدمات باید با اعداد بزرگتری بیان شوند. اگر این ارقام خیلی زیاد شوند، می‌توانند باعث اختلال تراکنش‌های روزمره بخاطر خطر و عدم راحتی حمل دسته‌های اسکناس، یا فشار بر سیستم‌ها مثل دستگاه‌های خودپرداز (ATM) یا به این دلیل که افراد از نظر روانشناسی قادر به کار با اعداد بزرگ نیستند، شوند. مقامات برای تخفیف این مشکل ممکن است از بازتعریف پول استفاده کنند؛ جایگزینی واحد قدیمی با واحد جدید که اعداد ثابت واحد قدیم معادل ١ واحد جدید می‌شوند. اگر بازتعریف بخاطر تورم باشد، این نرخ بسیار بیشتر از ١ است، و معمولا از اعداد مثبت پایه ١٠، مثل ١٠٠٠،١٠٠یا یک میلیون استفاده می‌کنند. این فرایند را “حذف صفر” می‌نامند و مثال‌های آن در جدول زیر هستند:

واحد جدید = X واحد قدیمی سال
دلار چهارم زیمباوه (ZWL) = ۱ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ZWR فوریه ٢٠٠٩
دلار سوم زیمباوه (ZWR) = ۱۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ZWN آگوست ٢٠٠٨
دلار دوم زیمباوه (ZWN) = ۱ ۰۰۰ ZWD(دلار اول) آگوست ٢٠٠۶
متیکال جدید موزامبیک (Metical) = ۱ ۰۰۰ متیکائیس قدیم ٢٠٠۶

 

نکته: این جدول کامل نیست.

اگرچه این نرخ معمولا یک عدد مثبت پایه ١٠ است،گاهی به شکل۱۰n a بیان می‌شود که a یک عدد تک رقمی و n عدد مثبت است. برخی از مثال‌های این فرمول در جدول زیر است.

واحد جدید = X واحد قدیم سال
رنتن‌مارک آلمان (Rentenmark) = ۱ ۰۰۰ میلیارد پاپیرمارک (Papiermark) ١٩٢٣
یوآن طلایی چین = ٣ میلیون یوآن قدیم ١٩۴٨
یوآن نقره‌ای چین = ۵٠٠ میلیون یوآن طلایی ١٩۴٩
دلار جدید تایوان = ۴۰ ۰۰۰ دلار قدیم ١٩۴٩
منات جدید آذربایجان (Manat) = ۵ ۰۰۰ منات قدیم ٢٠٠۶

نکته: جدول کامل نیست.

گاهی نرخ جدید طوری تعیین می‌شود که ارز جدید برابر یک ارز قوی باشد. درنتیجه این نرخ ممکن است که براساس یک عدد صحیح نباشد. مثال:

واحد جدید = X واحد قدیمی = ارز معین سال
رئال برزیل (Brazilian Real) = ۲ ۷۵۰ کروزروس رئاسیس (Cruzeiros) = دلار ایالات متحده ١ جولای ١٩٩۴
دینار جدید یوگسلاو (Novi dinar) = ۱۰ ≈ ۱۳ میلیون دینار ١٩٩۴ = مارک آلمان ٢۴ ژانویه ١٩٩۴

نکته:جدول کامل نیست.

در وضعیت تورم شدید، نرخ تبدیل می‌تواند به میلیون یا میلیارد هم برسد، تا جایی که به نشانه‌گذاری علمی برای شفافیت یا معیارهای بلند و کوتاه برای توضیح نوع میلیارد یا تریلیون نیاز می‌شود.

در شرایط تورم مزمن که انتظار می‌رود تورم ادامه‌دار باشد،‌ مقامات می‌توانند بین نرخ بازتعریف بزرگ و نرخ بازتعریف کوچک انتخاب کنند. اگر از نرخ کوچک استفاده شود، امکان دارد به زودی بازتعریف دیگری لازم شود که هزینه‌هایی برای بخش‌های مالی، حسابداری و صنایع کامپیوتری دربرخواهد داشت. ولی نرخ بزرگ ممکن است موجب قیمت‌های دردسرآور کم یا زیاد در طول چرخه اقتصاد شود.

بعد از بازتعریف، واحد جدید معمولا هم‌نام واحد قدیم با اضافه شدن واژه “جدید” است. واژه “جدید” ممکن است چندین سال پس از تغییر برداشته شود یا نشود. گاهی واحد جدید اسم جدیدی هم دارد، یا اسمی اصطلاحا “بازتولید” که از بازتعریف قبلی برداشته می‌شود.

واحد جدید = X واحد قدیمی سال نوع واحد جدید
لیر جدید ترکیه = ١ میلیون لیر قدیمی ٢٠٠۵ جدید یک انتخاب رسمی بود و در سال ٢٠٠٩ حذف شد.
دلار جدید تایوان = ۴۰ ۰۰۰ دلار قدیم ١٩۴٩ جدید یک انتخاب رسمی بود و هنوز در دفاتر رسمی استفاده می‌شود.
آئوسترال آرژانتین (Austral) = ۱ ۰۰۰ پزوی آرژانتین ١٩٨۵ نام کاملا جدید.
دینار یوگسلاو ١٩٩٣ = ١ میلیون دینار ١٩٩٢ ١٩٩٣ انتخاب رسمی نداشته است.
رئال برزیل = ۲ ۷۵۰ کروزروس رئاسیس ١٩٩۴ واحد بازتولید برزیل پیش از ١٩۴٢

نکته: جدول کامل نیست.

تاریخ و پیشینه حذف صفر از ارزهای جهان و ایران

معمولا راه‌حل حذف صفر از ارز ملی در کشورهایی استفاده می‌شود که پول ملی تعداد زیادی صفر دارد. از ١٩۶٠ در ٧١ مورد حکومت‌های در حال توسعه مجبور به حذف صفر از پول ملی‌شان و بازتعریف پول شدند.

حذف صفر از ارز ملی اولین بار در آلمان و پس از جنگ جهانی دوم اعمال شد. زیر فشارهای اقتصادی جنگ جهانی دوم و خسارات باقی مانده، این کشور تورم شدیدی را متحمل شد که سیاست مداران اقتصادی را ناگزیر به حذف صفر از مارک آلمانی کرد. طی ۵٠ سال اخیر، ١٩ کشور از ارز ملی‌شان صفر حذف کردند و ١٠ کشور دوبار این کار را کردند. کشور آرژانتین ۴ بار، یوگسلاوی سابق ۵ بار، برزیل ۶ بار، بولیوی ٢ بار، اوکراین، روسیه، لهستان و بلژیک ٣ بار و ترکیه، ایسلند، کره و غنا هرکدام یک بار از ارز ملی صفر حذف کردند.

برزیل؛ رکورد‌دار حذف صفر

برزیل در سال‌های ١٩۶٠ و ١٩٧٠ یکی از شدیدترین تورم‌ها را تحمل کرد به‌طوری‌که ارز رایج کشور هر ماه بین ٣٠ تا ۴٠ بی‌ارزش میشد.پیش از آن، بین سال های ١٩٣٠ تا ١٩۴٢ ارز کشور دوبار تغییر نام داده بود. در سال ١٩۶٧ از ارز رایج کشور،کروزرو (Cruzeiro) ، سه صفر حذف شده و به کروزروی جدید تغییر نام داده بود. با این وجود، برزیل قادر به کنترل تورم نبود و در سال ١٩٨١ زمانی که سه صفر دیگر هم حذف کردند، تورم به ١۵١ رسید.در ١٩٨٩ تورم بار دیگر شدت گرفت و به ١۴٣١ درصد رسید که دوباره حذف صفر کرده ، پول ملی را تغییر نام دادند و بازتعریف پول اتفاق افتاد. در سال ١٩٩٣، زمانی که تورم حدود ٢٠٠٠ درصد رسید، سه صفر دیگر حذف شد. این بار دولت توانست تورم را کنترل کند. با این حال، هنوز برزیل یکی از گران‌ترین کشورهای آمریکای لاتین محسوب می‌شود. از ١٩٣٠ تا الان برزیل ١٨ بار حذف صفر از پول ملی طی ۶ تلاش داشته و ٨ بار تغییر نام داده است.

هلند؛ تجربه توسعه‌یافته

بیماری هلندی (Dutch Disease) اصطلاحی آشنا در حوزه اقتصاد است.ظهور ناگهانی منابع درآمد حاصل از استخراج گاز منجر به تورم غیرمنتظره در سال‌های ١٠۶٠ در هلند شد. حکومت برای ارضای نیازهای مردم در مبادلات روزمره مجبور به چاپ پول‌های زیاد شد. همزمان، تورم به بیش از ١٠٠ درصد رسید. در واقع، حکومت چندان دوام نیاورد. حکومت سیاست‌های شدید بر ارز اعمال کرد و توانست حجم پول را کنترل کند.علاوه بر این، ۴ صفر از پول کشور حذف شد. هلند نمونه خیلی خوبی از موفقیت سیاست حذف صفر زمانی که با سیاست‌های دیگر برای کنترل نقدینگی همراه باشد، است.

ترکیه؛ تجربه موفق

ترکیه کشوری اروپایی است که زمینه‌های مشابه کشورهای در حال توسعه را دارد. در سال ٢٠٠۵ این کشور ناگهان ۶ صفر از پولش را حذف کرد. تورم در ترکیه از اویل سال های ١٩٨٠ شروع شد و سپس شتاب گرفت.

در سال ١٩٨٨ هر دلار آمریکا با ١۴٢٢ لیر قدیم ترکیه مبادله میشد و در سال ٢٠٠٣ به بیش از ۵.١ میلیون لیر رسید. در ترکیه هر ساندویچ به قیمت ٣ میلیون لیر قدیم فروش می‌رفت. از ١٩٨١ نیاز به سفته‌های بیشتر هر دو سال احساس می‌شد.

در سیکلی ٢۵ ساله، بزرگ‌ترین پول ترکیه از ۵٠٠٠ لیر به یک میلیون لیر رسید. تعداد زیاد صفر در اجناس اقتصادی و مبادلات، که گاهی به چندین تریلیون لیر می‌رسید، مشکلات زیادی برای مردم فراهم کرده و زندگی را برای شهروندانش دشوار ساخته بود. طبق گزارش‌ها، مردم در اوایل سال های ٢٠٠٠ در ترکیه برای خرید یک تکه نان، چندین میلیون لیر می‌پرداختند.

در اول ژانویه ٢٠٠۴، دستورالعمل‌هایی برای حذف ۶ صفر از لیر ترکیه ارائه شد و اجرای آن تا اوایل ٢٠٠۵ به تعویق افتاد. در اول ژانویه ٢٠٠۵، اسکناس و سکه‌های جدید، به نام لیر جدید، به بازار عرضه شد. اجرای این مقدمات درکنار آماده کردن زمینه‌های رشد اقتصادی از دلایل موفقیت هستند که در سیاست‌های منجر به رشد اقتصادی آن باید بررسی شوند.

متخصصان اقتصاد در سازمان بین‌المللی پول یا International Money Fund (IMF)، موفقیت ترکیه در شکست تورم را بخاطر کارایی سیاست حذف صفر از پول ملی‌شان می‌دانند. طبق گزارش‌های منتشر شده از این سازمان، ترکیه پیش از حذف صفر توانست تورم را کاملا کنترل کرده و نرخ تورم را تک‌رقمی کند. همزمان، تغییر بازار ارز به رشد اقتصادی آن کمک کرد.

زیمباوه؛ یک شکست کامل

دولت زیمباوه در سال ٢٠٠٣ زمانی که تورم به ١٠٠٠ درصد رسید، تصمیم گرفت سه صفر از پول ملی حذف کند بازتعریف پول را رقم زند. امّا دولت عملا هیچ اقدامی برای کنترل تورم نکرد و فقط به فکر تأثیرات روانشناسی حذف صفرها بود. بدیهی است که اثر حذف صفرها برای مدت کوتاهی باقی ماند. تورم متصاعد به تدریج اقتصاد کشور را نابود کرده و دلار زیمباوه را از بین برد.

تورم در این کشور آفریقایی به بیش از ١١ میلیون درصد رسید و دولت برای فراهم کردن پول موردنیاز مردم، مجبور به چاپ اسکناس‌های ١٠٠ میلیون دلاری شد. پول‌های جدید مشکلی را حل نکردند و حتی منجر به مشکلاتی در مبادله و حسابداری شدند. حجم بالای پول در این کشور سختی‌های زیادی برای مردم زیمباوه ایجاد کرد. همزمان بانک مرکزی زیمباوه اعلام کرد که کاغذ کافی برای چاپ میزان پول لازم در اختیار ندارد.

ایران

حذف صفر از پول ملی ایران به ١۶ سال پیش برمی‌گردد. این ایده که نخست در سال ١٩٩٣ توسط بانک ملی پیشنهاد شد، نادیده گرفته شد. در سال ٢٠٠٧ یکی از اعضای کمیسیون اقتصاد در مجلس ایران خواستار بررسی بیشتر شد. سپس کمیسیون ویژه‌ای تشکیل شد و تحقیقات تا امروز ادامه دارد. این کمیسیون ابتدا حذف سه و بعدا چهار صفر از پول ملی را بررسی کرد. ایران از سال ١٩۴٧، ١٠ درصد تورم داشته که این مسئله بسیاری از متخصصان را ترغیب به اظهار لزوم تغییر وضعیت پول ملی کرده است.

رئیس کنونی بانک مرکزی اعلام کرده که این سیاست قطعی است، و توضیح داد که اگرچه حذف سه صفر مسلم است ولی مقدمات آن نیاز به زمان بیشتر داشته و فعلا دست نگه می‌دارند. با کاهش نرخ تورم، این اقدام عملی خواهد شد.

دلایل حذف صفر از پول ملی:

 1. مشکلات مربوط به اعداد بزرگ برای مبادلات روزمره
 2. مشکلات مربوط به حسابداری و محاسبات
 3. عدم امنیت برای حمل مقادیر زیاد پول برای تبادلات روزمره
 4. صف‌های طولانی در بانک بخاطر مشکلات شمارش مقادیر زیاد پول
 5. تغییر پول ملی از ریال به تومان بخاطر مقادیر زیاد پول
 6. لزوم استفاده از ایران چک‌ها بخاطر مشکلات قانونی مربوط به آن‌ها
 7. هزینه بالای چاپ و تخریب جریان ورود اسکناس بخاطر حجم زیاد اسکناس‌ها
 8. میزان زیاد تخریب پول به دلیل حجم زیاد آن و مشکلات نگه‌داری آن

مزایای حذف صفر از پول ملی:

 1. کاهش حجم اسکناس
 2. کاهش هزینه‌های چاپ و تخریب اسکناس در کشور
 3. تراکنش‌های ساده‌تر و تعادل مالی
 4. تقویت پول ملی و ارزش آن در قیاس با ارزهای دیگر
 5. آثار مثبت روانشناسی در جامعه
 6. افزایش کارآیی آن
 7. تبادل ساده‌تر پول
 8. احتمال داشتن سکه های با ارزش‌تر پس از حذف صفر توسط دولت

معایب و مشکلات حذف صفر از پول ملی

خطرات و مشکلات حذف صفر به دسته‌های زیر تقسیم می شوند:

 1. آثار تورم ناشی از گرد‌ کردن قیمت‌ها به مقدار بیشتر
 2. لیست هزینه
 3. پیامدهای روانشناسی کاهش درآمد
 4. خطر فرستادن سرمایه‌ها به خارج و دست نگه داشتن سرمایه‌داران برای دیدن نتایج اولیه
 5. بازگشت صفرهای حذفی
 6. هزینه چاپ دوباره اسکناس و سکه زدن
 7. مشکلات برآورد قیمت‌ها در کوتاه مدت
 8. سردرگمی مردم در مدت کم و سردرگمی جامعه تا تطبیق با وضعیت جدید
 9. بی ارزش‌شدن اسکناس و ظهور تورم
 10. عدم ارتباط میان تعداد صفرها و ارزش ارز ملی
 11. نبود تغییرات در پروسه اقتصادی
 12. بی ارزش‌شدن و از دست رفتن برخی اسکناس و سکه های کوچک در مبادلات روزمره مردم
 13. شکست پروژه در صورت همراهی نشدن مردم
 14. کاهش صادرات بخاطر افزایش ارزش ارز ملی

اگر حذف شدن صفر از پول ملی با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم همراه نباشد و ناگهانی اعمال شود، تأثیرات نامطلوبی بر قدرت خرید مردم خواهد گذاشت.

اگر حذف کردن صفر زمانی که تغییرات اقتصادی موثر نباشند یا سیاست‌های ثبات اقتصادی در میانه راه باشند انجام شود، نتایج خوبی از تغییر پول ملی به دست نخواهد آمد.

بازتعریف

واحد پول در همه کشورهای سیستم پوند £sd که از پوند،شیلینگ و پنس ( £۱= ۲۰ شیلینگ = ۲۴۰ پنس)  قبلا استفاده می‌کردند،بازتعریف شد. بسیاری از کشورها همزمان تصمیم به تغییر واحد ارز اصلی گرفتند.با تعریف ۱ دلار = ۰.۵ £ = ۱۰۰ سنت(Cent) ، یک شیلینگ تبدیل به ۱۰ سنت می‌شود.

واحد جدید = X واحد قدیمی سال
مارک طلایی آلمان = ۱/۳ ویستالر (Vereisthaler) ١٨٧٣
پنی (جدید) انگلستان = ۲.۴ پنی ١٩٧١
راند آفریقای جنوبی (Rand) = ۰.۵ پوند آفریقای جنوبی ١٩۶١
دلار استرالیا = ۰.۵ پوند استرالیا ١٩۶۶
دلار نیوزیلند = ۰.۵ پوند نیوزیلند ١٩۶٧

نکته: این جدول کامل نیست.

اتحادیه مالی

زمانی که کشورها اتحادیه مالی تشکیل می‌دهند، بازتعریف ممکن است لازم شود. نرخ تبدیل معمولا عدد گرد نیست، و امکان دارد کمتر از ١ باشد.

واحد جدید = X واحد قدیمی سال اتحادیه مالی
کرون دانمارک = ۰.۵ ریگسدلر دانمارک (Rigsdaler) ١٨٧٣ اتحادیه مالی اسکاندیناوی
گولدش اتریش مجارستان = ۲۰/۲۱ Gulden Conventions-Münze ١٨۵٨ اتحاد میان آلمان و امپراطوری اتریش
یورو = ۰.۷۸۷۵۶۴ پوند ایرلندی ٢٠٠٢/١٩٩٩ منطقه یورو
یورو = ۴۰.۳۳۹۹ فرانک بلژیک یا لوکزامبورگ ٢٠٠٢/١٩٩٩ منطقه یورو

نکته: جدول کامل نیست.

لیست بازتعریف‌های یورو

نرخ تبدیل(یورو در قیاس با ارز قدیمی) واحد قدیمی سال کشور
۴۰.۳۳۹۹ فرانک بلژیک یا لوکزامبورگ ١٩٩٩ بلژیک

لوکزامبورگ

۱.۹۵۵۸۳ مارک آلمان ١٩٩٩ آلمان
۱۶۶.۳۸۶ پزتا اسپانیا ١٩٩٩ اسپانیا
۶.۵۵۹۵۷ فرانک فرانسه ١٩٩٩ فرانسه
۰.۷۸۷۵۶۴ پوند ایرلند ١٩٩٩ ایرلند
۱۹۳۶.۲۷ لیرا ایتالیا ١٩٩٩ ایتالیا
۲.۲۰۳۷۱ گیلدر هلند ١٩٩٩ هلند
۱۳.۷۶۰۳ شیلینگ اتریش ١٩٩٩ اتریش
۲۰۰.۴۸۲ اسکودو پرتغال (Escudo) ١٩٩٩ پرتغال
۵.۹۴۵۷۳ مارکا فنلاند ١٩٩٩ فنلاند
۳۴۰.۷۵ دراخما یونان ٢٠٠١ یونان
۲۳۹.۶۴ تولار اسلوونی ٢٠٠٧ اسلوونی
۰.۵۸۵۲۷۴ پوند قبرسی ٢٠٠٨ قبرس
۰.۴۲۹۳ لیرا مالت ٢٠٠٨ مالت
۳۰.۱۲۶ کرونا اسلوواک ٢٠٠٩ اسلوواکی
۱۵.۶۴۶۶ کرون استونی ٢٠١١ استونی
۰.۷۰۲۸۰۴ لاتس لتونی ٢٠١۴ لتونی
۳.۴۵۲۸ لیتاس لیتوانی ٢٠١۵ لیتوانی

لیست بازتعریف‌های ارز

این جدول لیستی از بازتعریف‌های ارزی مختلف را که رخ داده، از جمله نام گذاری ارزی که نرخ تبدیل آن یک به یک است بیان می‌کند؛ ولی بدون درنظر گرفتن بازتعریف.

واحد جدید نرخ تبدیل (جدید به قدیم) واحد قدیمی سال کشور علت نکته
دلار چهارم زیمباوه ۱ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ دلار سوم زیمباوه ٢٠٠٩ زیمباوه تورم شدید متعاقبا رها شد.
دلار سوم زیمباوه ۱۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ دلار دوم زیمباوه ٢٠٠٨ زیمباوه تورم شدید
یوآن نقره‌ای چین ۵۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ یوآن طلایی ١٩۴٩ جمهوری چین تورم
یوآن طلایی چین ۳ ۰۰۰ ۰۰۰ یوآن (قدیم) ١٩۴٨ جمهوری چین تورم
سُل جدید پرو (Nuevo sol) ۱ ۰۰۰ ۰۰۰ اینتی پرو (Inti) ١٩٩١ پرو تورم شدید “جدید” یک تعریف رسمی است و هنوز استفاده می‌شود.
دینار ١٩۴۴ یوگسلاوی ۲۰ دینار ١٩۴١ صرب ١٩۴۴ یوگسلاوی بازسازی اتحادیه یوگسلاوی، دینار به عنوان ارز رایج در بخش‌های آن.
دینار ١٩۴۴ یوگسلاوی ۴۰ کونای ایالت خودمختار کرواسی (Kuna) ١٩۴۴ یوگسلاوی بازسازی اتحادیه یوگسلاوی، دینار به عنوان ارز رایج در بخش‌های آن.
دینار ١٩۶۶ یوگسلاوی ۱۰۰ دینار ١٩۴۴ ١٩٩۶ یوگسلاوی تورم
دینار ١٩٩٠ یوگسلاوی ۱۰ ۰۰۰ دینار ١٩۶۶ ١٩٩٠ یوگسلاوی تورم
دینار ١٩٩٢ یوگسلاوی ۱۰ دینار ١٩٩٠ ١٩٩٢ یوگسلاوی تورم
دینار ١٩٩٣ یوگسلاوی ۱ ۰۰۰ ۰۰۰ دینار ١٩٩٢ ١٩٩٣ یوگسلاوی تورم شدید بدون چهارچوب رسمی.
دینار ١٩٩۴ یوگسلاوی ۱ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ دینار ١٩٩٣ ١٩٩۴ یوگسلاوی تورم شدید ٢٣ روز دوام آورد.
دینار جدید یوگسلاوی ۱۳ ۰۰۰ ۰۰۰[۲] دینار ١٩٩۴ ١٩٩۴ یوگسلاوی تورم شدید ارز معین شده؛ مارک آلمان.
لیر جدید ترکیه ۱ ۰۰۰ ۰۰۰ لیر ترکیه ٢٠٠۵ ترکیه تورم جدید تعریف رسمی بود و در سال ٢٠٠٩ حذف شد.
کاربوانت سوم (Karbovanets) ۱ روبل شوروی ١٩٩٢ اوکراین استقلال
گریونا (Hryvnia) ۱۰۰ ۰۰۰ کاربوانت سوم ١٩٩۶ اوکراین تورم
دلار جدید تایوان ۴۰ ۰۰۰ دلار تایوان ١٩۴٩ تایوان (جمهوری چین) تورم جدید تعریف رسمی است و هنوز در اسناد رسمی استفاده می‌شود.
رنمینبی دوم یوآن (Renminbi) ۱۰ ۰۰۰ رنمینبی اول یوآن ١٩۵۵ چین (جمهوری خلق چین) تورم
پزو آرژانتین ۱۰ ۰۰۰ پزو لِی ١٩٨٣ آرژانتین تورم
پزو (قابل تبدیل) ۱۰ ۰۰۰ آئوسترال ١٩٩٢ آرژانتین تورم
زلوتی لهستان (Zloty) ۱۰ ۰۰۰ زلوتی لهستان ١٩٩۵ لهستان تورم
لئو ۱۰ ۰۰۰ لئوی رومانی ٢٠٠۵ رومانی تورم
سِدی جدید غنا (Cedi) ۱۰ ۰۰۰ سدی ٢٠٠٧ غنا تورم
منات دوم آذربایجان ۱۰ روبل شوروی ١٩٩٢ آذربایجان استقلال
منات جدید آذربایجان ۵ ۰۰۰ منات دوم آذربایجان ٢٠٠۶ آذربایجان تورم
منات جدید ترکمنستان ۵ ۰۰۰ منات (قدیم) ٢٠٠٩ ترکمنستان تورم
رئال ۲ ۷۵۰ کروزرو رئال ١٩٩۴ برزیل تورم ارز تعیین شده، دلار ایالات متحده.
کروزرو (قدیم) ۱ ۰۰۰ رئال (قدیم) ١٩۴٢ برزیل تورم
کروزرو (جدید) ۱ ۰۰۰ کروزرو (قدیم) ١٩۶٧ برزیل تورم
آئوسترال ۱ ۰۰۰ پزو آرژانتین ١٩٨۵ آرژانتین تورم
اینتی پرو ۱ ۰۰۰ سُل پرو (١٩٨۵-١٨۶٣) ١٩٨۵ پرو تورم
کروزادو (Cruzado) ۱ ۰۰۰ کروزروی جدید ١٩٨۶ برزیل تورم
کروزادوی جدید ۱ ۰۰۰ کروزادو ١٩٨٩ برزیل تورم
شکل جدید (Shekel) ۱ ۰۰۰ شکل ١٩٨۶ اسرائیل تورم
لو جدید بلغاری (Lev) ۱ ۰۰۰ لو بلغاری ١٩٩٩ بلغارستان تورم ارز تعیین شده، مارک آلمان.
متیکال جدید موزامبیکی ۱ ۰۰۰ متیکائیس (قدیم) ٢٠٠۶ موزامبیک تورم
بولیوار فوئرته (Bolivar Fuerte) ۱ ۰۰۰ بولیوار (قدیم) ٢٠٠٨ ونزوئلا تورم
دلار دوم زیمباوه ۱ ۰۰۰ دلار اول ٢٠٠۶ زیمباوه تورم
تولار اسلوونی (Tolar) ۱ دینار ١٩٩٠ یوگسلاوی ١٩٩١ اسلوونی استقلال
یورو ۲۳۹.۶۴ تولار اسلوونی ٢٠٠٧ اسلوونی اتحادیه مالی منطقه یورو
یورو ۶.۵۵۹۵۷ فرانک فرانسه ١٩٩٩ فرانسه اتحادیه مالی منطقه یورو
فرانک جدید فرانسه ۱۰۰ فرانک فرانسه ١٩۶٠ فرانسه تورم جدید تعریف رسمی بود و در سال ١٩۶٣ حذف شد.
پزو لِی (Peso ley) ۱۰۰ پزوی مند ناسیونال (Peso moneda national) ١٩٧٠ آرژانتین تورم
کرونای ایسلند (Krona) ۱۰۰ کرونای ایسلند ١٩٨١ ایسلند تورم شدید
یورو ۴۰.۳۳۹۹ فرانک بلژیکی یا لوکزامبورگی ١٩٩٩ بلژیک لوکزامبورگ اتحادیه مالی منطقه یورو
یورو ۳۰.۱۲۶ کرونای اسلواکی (Koruna) ٢٠٠٩ اسلواکی اتحادیه مالی منطقه یورو
پزو مند ناسیونال ۲۵ پزو مند کورینته (Corriente) ١٨٨١ آرژانتین تورم
پزو مند کورینته ۸ رئال ١٨٢۶ آرژانتین
یورو ۱.۹۵۵۸۳ مارک آلمان ١٩٩٩ آلمان اتحادیه مالی منطقه یورو
کروزروی سوم ۱ کروزادوی جدید ١٩٩٠ برزیل نام گذاری جدید
یورو ۰.۷۸۷۵۶۴ پوند ایرلندی ١٩٩٩ ایرلند اتحادیه مالی منطقه یورو
یورو ۰.۵۸۵۲۷۴ پوند قبرسی ٢٠٠٨ قبرس اتحادیه مالی منطقه یورو
کرون اتریش-مجارستان (Krone) ۰.۵ گولدن اتریش مجارستانی (Gulden) ١٨٩٢ اتریش مجارستان اتحادیه مالی جایگزینی استاندارد نقره با طلا
کرون اتریشی ۱ کرون اتریش مجارستانی ١٩٢٠ اتریش سقوط
شیلینگ اتریش ۱۰ ۰۰۰ کرون اتریش ١٩٢۵ اتریش تورم
کرونای مجارستان (Korona) ۱ کرون اتریش مجارستان ١٩١٩ مجارستان سقوط
پنگوی مجارستان (Pengo) ۱۲ ۵۰۰ کرونای مجارستان ١٩٢٧ مجارستان تورم
فورینت مجارستان (Forint) ۴۰۰ X 10۲۷ پنگوی مجارستان ١٩۴۶ مجارستان تورم شدید
یورو ۰.۴۲۹۳ لیرای مالت ٢٠٠٨ مالت اتحادیه مالی منطقه یورو
شکل ۱۰ پوند اسرائیل ١٩٨٠ اسرائیل تورم
دینار کرواسی ۱ دینار ١٩٩٠ یوگسلاوی ١٩٩١ کرواسی استقلال
کونای کرواسی (Kuna) ۱ ۰۰۰ دینار کرواسی ١٩٩۴ کرواسی
دلار سورینام ۱ ۰۰۰ گیلدر سورینام (Guilder) ٢٠٠۴ سورینام تورم اعلام شد که سکه‌های قدیمی بازتعریف‌شده به سنت ارزش معادل ظاهر آن به سنت جدید را دارند.
پزوی اروگوئه ۱ ۰۰۰ پزوی جدید ١٩٩٣ اوروگوئه تورم
پزوی جدید ۱ ۰۰۰ پزو مند ناسیونال ١٩٧٣ اروگوئه تورم
کواچای زامبیا (Kwacha) ۱ ۰۰۰ کواچا (قدیم) ٢٠١٣ زامبیا تورم
دلار ایالات متحده ۲۵ ۰۰۰ سوکره (Sucre) ٢٠٠٠ اکوادور تورم اسکناس‌ها کاملا به دلار شدند.اکوادور همچنین سکه‌های سنتاوو می‌زند.
تالوناس (Talonas) ۱ روبل شوروی ١٩٩١ لیتوانی استقلال
لیتاس لیتوانی (Litas) ۱۰۰ تالوناس ١٩٩٣ لیتوانی تورم
یورو ۳.۴۵۲۸ لیتاس لیتوانی ٢٠١۵ لیتوانی اتحادیه مالی منطقه یورو
آریاری (Ariary) ۵ فرانک مالگاچ (Malgache) ٢٠٠۵ ماداگاسکار از سال ١٩۶١، اسکناس‌ها به دو شکل بازتعریف شده فرانک و آریاری چاپ شدند.
پزوی جدید مکزیک ۱ ۰۰۰ پزوی مکزیک ١٩٩٣ مکزیک تورم جدید تعریفی موقتی بود و در سال ١٩٩۶ حذف شد.
اسکودوی شیلی ۱ ۰۰۰ پزوی اول شیلی ١٩۶٠ شیلی تورم
پزوی شیلی ۱ ۰۰۰ اسکودوی شیلی ١٩٧۵ شیلی تورم
زئیر اول (Zaire) ۱ ۰۰۰ فرانک اول کنگو ١٩۶٧ جمهوری دموکراتیک کنگو تورم
زئیر جدید ۳ ۰۰۰ ۰۰۰ زئیر اول ١٩٩٣ جمهوری دموکراتیک کنگو تورم
فرانک دوم کنگو ۱۰۰ ۰۰۰ زئیر جدید ١٩٩٨ جمهوری دموکراتیک کنگو تورم
کوانزوی اول (Kwanza) ۱ اسکودوی دوم آنگولا ١٩٧۵ آنگولا استقلال
کوانزوی جدید ۱ کوانزوی اول ١٩٩٠ آنگولا ضبط ذخیره پول توسط دولت آنگولایی‌ها تنها ۵% از اسکناس های قدیمی را می‌توانستند با جدید مبادله کنند، باقی برای امنیت دولت حفظ شد.
کوانزو ریجستادو (Kwanza reajustado) ۱ ۰۰۰ کوانزوی جدید ١٩٩۵ آنگولا تورم
کوانزوی دوم ۱ ۰۰۰ ۰۰۰ کوانزو ریجستادو ١٩٩٩ آنگولا تورم
پزوی بولیویانو ۱ ۰۰۰ بولیویانو اول ١٩۶٣ بولیوی تورم
بولیویانو ۱ ۰۰۰ ۰۰۰ پزوی بولیویانو ١٩٨۵ بولیوی تورم
پزوی گینه بیسائو ۱ اسکودوی گینه پرتغالی ١٩٧۵ گینه بیسائو استقلال
فرانک CFA ۶۵ پزوی گینه بیسائو ١٩٩٧ گینه بیسائو اتحادیه مالی فرانک CFA غرب آفریقا
پزتا گینه (Peseta) ۱ پزتای اسپانیا ١٩۶٩ گینه استوایی اتحادیه مالی
اکول (Ekwele) ۱ پزتای گینه ١٩٧۵ گینه استوایی
فرانک CFA ۴ اکول ١٩٨۵ گینه استوایی اتحادیه مالی فرانک CFA غرب آفریقا
فرانک اول گینه ۱ فرانک CFA ١٩۵٩ گینه استقلال
سیلی (Syli) ۱۰ فرانک اول گینه ١٩٧١ گینه
فرانک دوم گینه ۱ سیلی ١٩٨۵ گینه
فرانک مالی ۱ فرانک CFA ١٩۶٢ مالی استقلال
فرانک CFA ۲ فرانک مالی ١٩٨۴ مالی اتحادیه مالی فرانک CFA غرب آفریقا
اوقیه ۵ فرانک CFA ١٩٧٣ موریتانی
کوردوبای اول نیکاراگوئه ۱۲.۵ پزوی نیکاراگوئه ١٩١٢ نیکاراگوئه
کوردوبای دوم نیکاراگوئه ۱ ۰۰۰ کوردوبای اول نیکاراگوئه (Cordoba) ١٩٨٨ نیکاراگوئه
کوردوبای سوم نیکاراگوئه (Cordoba oro) ۵ ۰۰۰ ۰۰۰ کوردوبای دوم نیکاراگوئه ١٩٩١ نیکاراگوئه
شیلینگ اول اوگاندا ۱ شیلینگ آفریقای شرقی ١٩۶۶ اوگاندا استقلال
شیلینگ دوم اوگاندا ۱۰۰ شیلینگ اول اوگاندا ١٩٨٧ اوگاندا تورم
دنار اول مقدونیه (Denar) ۱ دینار ١٩٩٠ یوگسلاوی ١٩٩٢ جمهوری مقدونیه استقلال دنار اول ارز موقتی بود و سکه‌ای تولید نشد.
دنار دوم مقدونیه ۱۰۰ دنار اول مقدونیه ١٩٩٣ جمهوری مقدونیه
هوان کره جنوبی (Hwan) ۱۰۰ ون اول کره جنوبی (Won) ١٩۵۴ جمهوری کره تورم پس از جنگ کره (١٩۵٣-١٩۵٠)، استقلال از ژاپن (١٩۴۵)
وُن دوم کره جنوبی ۱۰ هوان کره جنوبی ١٩۶٣ جمهوری کره تورم
اولین روبل بلاروس ۱۰ روبل شوروی ١٩٩۴ بلاروس سقوط اتحاد شوروی زمانی که روبل شوروی در بلاروس استفاده می‌شد، گفته می‌شد روبل بازتعریف شده بلاروس ده برابر روبل شوروی باشد.
روبل دوم روسیه ۱ ۰۰۰ روبل اول روسیه ١٩٩٨ روسیه تورم
روبل سوم بلاروس ۱۰ ۰۰۰ روبل دوم بلاروس ٢٠١۶ بلاروس تورم
اوقیه دوم موریتانی ۱۰ اوقیه اول موریتانی ٢٠١٨ موریتانی تورم
سوبرانوی بولیوار (Soberano) ۱۰ ۰۰۰ بولیوار فوئرته ٢٠١٨ ونزوئلا تورم شدید

جایگزین‌ها

در سال ٢٠١۶ ، پزوی کلمبیا حدود ٣٠٠٠ در برابر دلار آمریکا تخمین زده شده بود و اسکناس‌هایی تا ۵٠٠٠٠ پزو داشت. به جای بازتعریف ارز، طرح جدید اسکناس معرفی شد که سه صفر آخر را با واژه Mil، به معنی هزار، جایگزین شدند که خواندن ارقام را راحت‌تر کردند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.