بازتعریف پول، حذف صفر از واحد پول

پول نه تنها وسیله‌ای برای تبادل اقتصادی ا‌ست، بلکه بر احساس هویت ملی مردم و نفوذ ملی دولت‌ها هم تأثیر دارد. بنابراین می‌تواند ابزاری برای تقویت هویت ملی و سیاسی ملل مختلف باشد. به عبارت دیگر، ارزش پول ملی می‌تواند بر دیدگاه مردم بر وضعیت اقتصادی‌ درکنار هویت ملی کشورشان اثرگذار باشد. اینکه مردم مدام انتظار بی‌ارزش‌شدن پول‌شان را داشته باشند، یک نگرانی برای قدرت‌های حکومتی است. در نتیجه، وظیفه دولت‌هاست که اعتماد مردم به پول‌شان را با حفظ ارزش آن و جلوگیری از پدیده “جایگزینی پول” که پناه بردن به ارزهای خارجی‌ است، جلب کنند.

0 237

بازتعریف پول (Redenomination)، فرایند تغییر ظاهری ارزش اسکناس و سکه‌های سیستم اقتصاد جاری است. علت آن ممکن است به این خاطر باشد که تورم واحد پول را آنقدر کوچک کرده که فقط مقادیر زیاد پول استفاده شود. در این موارد ممکن است اسم واحد تغییر کند یا اسم اصلی با صفت موقتی “جدید” استفاده شود. بازتعریف پول ممکن است به دلایل دیگر از جمله تطبیق با واحد جدید مثل یورو یا تبدیل واحد جدید به پایه ١٠ (Decimalization) باشد. این مقاله به بررسی دقیق دلایل بازتعریف پول می‌پردازد.

تورم

در دوره تورم، قدرت خرید با میزان یکسان واحدهای پولی به مرور کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، قیمت تولیدات و خدمات باید با اعداد بزرگتری بیان شوند. اگر این ارقام خیلی زیاد شوند، می‌توانند باعث اختلال تراکنش‌های روزمره بخاطر خطر و عدم راحتی حمل دسته‌های اسکناس، یا فشار بر سیستم‌ها مثل دستگاه‌های خودپرداز (ATM) یا به این دلیل که افراد از نظر روانشناسی قادر به کار با اعداد بزرگ نیستند، شوند. مقامات برای تخفیف این مشکل ممکن است از بازتعریف پول استفاده کنند؛ جایگزینی واحد قدیمی با واحد جدید که اعداد ثابت واحد قدیم معادل ١ واحد جدید می‌شوند. اگر بازتعریف بخاطر تورم باشد، این نرخ بسیار بیشتر از ١ است، و معمولا از اعداد مثبت پایه ١٠، مثل ١٠٠٠،١٠٠یا یک میلیون استفاده می‌کنند. این فرایند را “حذف صفر” می‌نامند و مثال‌های آن در جدول زیر هستند:

واحد جدید=Xواحد قدیمیسال
دلار چهارم زیمباوه (ZWL)=1 000 000 000 000ZWRفوریه ٢٠٠٩
دلار سوم زیمباوه (ZWR)=10 000 000 000ZWNآگوست ٢٠٠٨
دلار دوم زیمباوه (ZWN)=1 000ZWD(دلار اول)آگوست ٢٠٠۶
متیکال جدید موزامبیک (Metical)=1 000متیکائیس قدیم٢٠٠۶

 

نکته: این جدول کامل نیست.

اگرچه این نرخ معمولا یک عدد مثبت پایه ١٠ است،گاهی به شکل10n a بیان می‌شود که a یک عدد تک رقمی و n عدد مثبت است. برخی از مثال‌های این فرمول در جدول زیر است.

واحد جدید=Xواحد قدیمسال
رنتن‌مارک آلمان (Rentenmark)=1 000 میلیاردپاپیرمارک (Papiermark)١٩٢٣
یوآن طلایی چین=٣ میلیونیوآن قدیم١٩۴٨
یوآن نقره‌ای چین=۵٠٠ میلیونیوآن طلایی١٩۴٩
دلار جدید تایوان=40 000دلار قدیم١٩۴٩
منات جدید آذربایجان (Manat)=5 000منات قدیم٢٠٠۶

نکته: جدول کامل نیست.

گاهی نرخ جدید طوری تعیین می‌شود که ارز جدید برابر یک ارز قوی باشد. درنتیجه این نرخ ممکن است که براساس یک عدد صحیح نباشد. مثال:

واحد جدید=Xواحد قدیمی=ارز معینسال
رئال برزیل (Brazilian Real)=2 750کروزروس رئاسیس (Cruzeiros)=دلار ایالات متحده١ جولای ١٩٩۴
دینار جدید یوگسلاو (Novi dinar)=10 ≈ 13 میلیوندینار ١٩٩۴=مارک آلمان٢۴ ژانویه ١٩٩۴

نکته:جدول کامل نیست.

در وضعیت تورم شدید، نرخ تبدیل می‌تواند به میلیون یا میلیارد هم برسد، تا جایی که به نشانه‌گذاری علمی برای شفافیت یا معیارهای بلند و کوتاه برای توضیح نوع میلیارد یا تریلیون نیاز می‌شود.

در شرایط تورم مزمن که انتظار می‌رود تورم ادامه‌دار باشد،‌ مقامات می‌توانند بین نرخ بازتعریف بزرگ و نرخ بازتعریف کوچک انتخاب کنند. اگر از نرخ کوچک استفاده شود، امکان دارد به زودی بازتعریف دیگری لازم شود که هزینه‌هایی برای بخش‌های مالی، حسابداری و صنایع کامپیوتری دربرخواهد داشت. ولی نرخ بزرگ ممکن است موجب قیمت‌های دردسرآور کم یا زیاد در طول چرخه اقتصاد شود.

بعد از بازتعریف، واحد جدید معمولا هم‌نام واحد قدیم با اضافه شدن واژه “جدید” است. واژه “جدید” ممکن است چندین سال پس از تغییر برداشته شود یا نشود. گاهی واحد جدید اسم جدیدی هم دارد، یا اسمی اصطلاحا “بازتولید” که از بازتعریف قبلی برداشته می‌شود.

واحد جدید=Xواحد قدیمیسالنوع واحد جدید
لیر جدید ترکیه=١ میلیونلیر قدیمی٢٠٠۵جدید یک انتخاب رسمی بود و در سال ٢٠٠٩ حذف شد.
دلار جدید تایوان=40 000دلار قدیم١٩۴٩جدید یک انتخاب رسمی بود و هنوز در دفاتر رسمی استفاده می‌شود.
آئوسترال آرژانتین (Austral)=1 000پزوی آرژانتین١٩٨۵نام کاملا جدید.
دینار یوگسلاو ١٩٩٣=١ میلیوندینار ١٩٩٢١٩٩٣انتخاب رسمی نداشته است.
رئال برزیل=2 750کروزروس رئاسیس١٩٩۴واحد بازتولید برزیل پیش از ١٩۴٢

نکته: جدول کامل نیست.

تاریخ و پیشینه حذف صفر از ارزهای جهان و ایران

معمولا راه‌حل حذف صفر از ارز ملی در کشورهایی استفاده می‌شود که پول ملی تعداد زیادی صفر دارد. از ١٩۶٠ در ٧١ مورد حکومت‌های در حال توسعه مجبور به حذف صفر از پول ملی‌شان و بازتعریف پول شدند.

حذف صفر از ارز ملی اولین بار در آلمان و پس از جنگ جهانی دوم اعمال شد. زیر فشارهای اقتصادی جنگ جهانی دوم و خسارات باقی مانده، این کشور تورم شدیدی را متحمل شد که سیاست مداران اقتصادی را ناگزیر به حذف صفر از مارک آلمانی کرد. طی ۵٠ سال اخیر، ١٩ کشور از ارز ملی‌شان صفر حذف کردند و ١٠ کشور دوبار این کار را کردند. کشور آرژانتین ۴ بار، یوگسلاوی سابق ۵ بار، برزیل ۶ بار، بولیوی ٢ بار، اوکراین، روسیه، لهستان و بلژیک ٣ بار و ترکیه، ایسلند، کره و غنا هرکدام یک بار از ارز ملی صفر حذف کردند.

برزیل؛ رکورد‌دار حذف صفر

برزیل در سال‌های ١٩۶٠ و ١٩٧٠ یکی از شدیدترین تورم‌ها را تحمل کرد به‌طوری‌که ارز رایج کشور هر ماه بین ٣٠ تا ۴٠ بی‌ارزش میشد.پیش از آن، بین سال های ١٩٣٠ تا ١٩۴٢ ارز کشور دوبار تغییر نام داده بود. در سال ١٩۶٧ از ارز رایج کشور،کروزرو (Cruzeiro) ، سه صفر حذف شده و به کروزروی جدید تغییر نام داده بود. با این وجود، برزیل قادر به کنترل تورم نبود و در سال ١٩٨١ زمانی که سه صفر دیگر هم حذف کردند، تورم به ١۵١ رسید.در ١٩٨٩ تورم بار دیگر شدت گرفت و به ١۴٣١ درصد رسید که دوباره حذف صفر کرده ، پول ملی را تغییر نام دادند و بازتعریف پول اتفاق افتاد. در سال ١٩٩٣، زمانی که تورم حدود ٢٠٠٠ درصد رسید، سه صفر دیگر حذف شد. این بار دولت توانست تورم را کنترل کند. با این حال، هنوز برزیل یکی از گران‌ترین کشورهای آمریکای لاتین محسوب می‌شود. از ١٩٣٠ تا الان برزیل ١٨ بار حذف صفر از پول ملی طی ۶ تلاش داشته و ٨ بار تغییر نام داده است.

هلند؛ تجربه توسعه‌یافته

بیماری هلندی (Dutch Disease) اصطلاحی آشنا در حوزه اقتصاد است.ظهور ناگهانی منابع درآمد حاصل از استخراج گاز منجر به تورم غیرمنتظره در سال‌های ١٠۶٠ در هلند شد. حکومت برای ارضای نیازهای مردم در مبادلات روزمره مجبور به چاپ پول‌های زیاد شد. همزمان، تورم به بیش از ١٠٠ درصد رسید. در واقع، حکومت چندان دوام نیاورد. حکومت سیاست‌های شدید بر ارز اعمال کرد و توانست حجم پول را کنترل کند.علاوه بر این، ۴ صفر از پول کشور حذف شد. هلند نمونه خیلی خوبی از موفقیت سیاست حذف صفر زمانی که با سیاست‌های دیگر برای کنترل نقدینگی همراه باشد، است.

ترکیه؛ تجربه موفق

ترکیه کشوری اروپایی است که زمینه‌های مشابه کشورهای در حال توسعه را دارد. در سال ٢٠٠۵ این کشور ناگهان ۶ صفر از پولش را حذف کرد. تورم در ترکیه از اویل سال های ١٩٨٠ شروع شد و سپس شتاب گرفت.

در سال ١٩٨٨ هر دلار آمریکا با ١۴٢٢ لیر قدیم ترکیه مبادله میشد و در سال ٢٠٠٣ به بیش از ۵.١ میلیون لیر رسید. در ترکیه هر ساندویچ به قیمت ٣ میلیون لیر قدیم فروش می‌رفت. از ١٩٨١ نیاز به سفته‌های بیشتر هر دو سال احساس می‌شد.

در سیکلی ٢۵ ساله، بزرگ‌ترین پول ترکیه از ۵٠٠٠ لیر به یک میلیون لیر رسید. تعداد زیاد صفر در اجناس اقتصادی و مبادلات، که گاهی به چندین تریلیون لیر می‌رسید، مشکلات زیادی برای مردم فراهم کرده و زندگی را برای شهروندانش دشوار ساخته بود. طبق گزارش‌ها، مردم در اوایل سال های ٢٠٠٠ در ترکیه برای خرید یک تکه نان، چندین میلیون لیر می‌پرداختند.

در اول ژانویه ٢٠٠۴، دستورالعمل‌هایی برای حذف ۶ صفر از لیر ترکیه ارائه شد و اجرای آن تا اوایل ٢٠٠۵ به تعویق افتاد. در اول ژانویه ٢٠٠۵، اسکناس و سکه‌های جدید، به نام لیر جدید، به بازار عرضه شد. اجرای این مقدمات درکنار آماده کردن زمینه‌های رشد اقتصادی از دلایل موفقیت هستند که در سیاست‌های منجر به رشد اقتصادی آن باید بررسی شوند.

متخصصان اقتصاد در سازمان بین‌المللی پول یا International Money Fund (IMF)، موفقیت ترکیه در شکست تورم را بخاطر کارایی سیاست حذف صفر از پول ملی‌شان می‌دانند. طبق گزارش‌های منتشر شده از این سازمان، ترکیه پیش از حذف صفر توانست تورم را کاملا کنترل کرده و نرخ تورم را تک‌رقمی کند. همزمان، تغییر بازار ارز به رشد اقتصادی آن کمک کرد.

زیمباوه؛ یک شکست کامل

دولت زیمباوه در سال ٢٠٠٣ زمانی که تورم به ١٠٠٠ درصد رسید، تصمیم گرفت سه صفر از پول ملی حذف کند بازتعریف پول را رقم زند. امّا دولت عملا هیچ اقدامی برای کنترل تورم نکرد و فقط به فکر تأثیرات روانشناسی حذف صفرها بود. بدیهی است که اثر حذف صفرها برای مدت کوتاهی باقی ماند. تورم متصاعد به تدریج اقتصاد کشور را نابود کرده و دلار زیمباوه را از بین برد.

تورم در این کشور آفریقایی به بیش از ١١ میلیون درصد رسید و دولت برای فراهم کردن پول موردنیاز مردم، مجبور به چاپ اسکناس‌های ١٠٠ میلیون دلاری شد. پول‌های جدید مشکلی را حل نکردند و حتی منجر به مشکلاتی در مبادله و حسابداری شدند. حجم بالای پول در این کشور سختی‌های زیادی برای مردم زیمباوه ایجاد کرد. همزمان بانک مرکزی زیمباوه اعلام کرد که کاغذ کافی برای چاپ میزان پول لازم در اختیار ندارد.

ایران

حذف صفر از پول ملی ایران به ١۶ سال پیش برمی‌گردد. این ایده که نخست در سال ١٩٩٣ توسط بانک ملی پیشنهاد شد، نادیده گرفته شد. در سال ٢٠٠٧ یکی از اعضای کمیسیون اقتصاد در مجلس ایران خواستار بررسی بیشتر شد. سپس کمیسیون ویژه‌ای تشکیل شد و تحقیقات تا امروز ادامه دارد. این کمیسیون ابتدا حذف سه و بعدا چهار صفر از پول ملی را بررسی کرد. ایران از سال ١٩۴٧، ١٠ درصد تورم داشته که این مسئله بسیاری از متخصصان را ترغیب به اظهار لزوم تغییر وضعیت پول ملی کرده است.

رئیس کنونی بانک مرکزی اعلام کرده که این سیاست قطعی است، و توضیح داد که اگرچه حذف سه صفر مسلم است ولی مقدمات آن نیاز به زمان بیشتر داشته و فعلا دست نگه می‌دارند. با کاهش نرخ تورم، این اقدام عملی خواهد شد.

دلایل حذف صفر از پول ملی:

 1. مشکلات مربوط به اعداد بزرگ برای مبادلات روزمره
 2. مشکلات مربوط به حسابداری و محاسبات
 3. عدم امنیت برای حمل مقادیر زیاد پول برای تبادلات روزمره
 4. صف‌های طولانی در بانک بخاطر مشکلات شمارش مقادیر زیاد پول
 5. تغییر پول ملی از ریال به تومان بخاطر مقادیر زیاد پول
 6. لزوم استفاده از ایران چک‌ها بخاطر مشکلات قانونی مربوط به آن‌ها
 7. هزینه بالای چاپ و تخریب جریان ورود اسکناس بخاطر حجم زیاد اسکناس‌ها
 8. میزان زیاد تخریب پول به دلیل حجم زیاد آن و مشکلات نگه‌داری آن

مزایای حذف صفر از پول ملی:

 1. کاهش حجم اسکناس
 2. کاهش هزینه‌های چاپ و تخریب اسکناس در کشور
 3. تراکنش‌های ساده‌تر و تعادل مالی
 4. تقویت پول ملی و ارزش آن در قیاس با ارزهای دیگر
 5. آثار مثبت روانشناسی در جامعه
 6. افزایش کارآیی آن
 7. تبادل ساده‌تر پول
 8. احتمال داشتن سکه های با ارزش‌تر پس از حذف صفر توسط دولت

معایب و مشکلات حذف صفر از پول ملی

خطرات و مشکلات حذف صفر به دسته‌های زیر تقسیم می شوند:

 1. آثار تورم ناشی از گرد‌ کردن قیمت‌ها به مقدار بیشتر
 2. لیست هزینه
 3. پیامدهای روانشناسی کاهش درآمد
 4. خطر فرستادن سرمایه‌ها به خارج و دست نگه داشتن سرمایه‌داران برای دیدن نتایج اولیه
 5. بازگشت صفرهای حذفی
 6. هزینه چاپ دوباره اسکناس و سکه زدن
 7. مشکلات برآورد قیمت‌ها در کوتاه مدت
 8. سردرگمی مردم در مدت کم و سردرگمی جامعه تا تطبیق با وضعیت جدید
 9. بی ارزش‌شدن اسکناس و ظهور تورم
 10. عدم ارتباط میان تعداد صفرها و ارزش ارز ملی
 11. نبود تغییرات در پروسه اقتصادی
 12. بی ارزش‌شدن و از دست رفتن برخی اسکناس و سکه های کوچک در مبادلات روزمره مردم
 13. شکست پروژه در صورت همراهی نشدن مردم
 14. کاهش صادرات بخاطر افزایش ارزش ارز ملی

اگر حذف شدن صفر از پول ملی با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم همراه نباشد و ناگهانی اعمال شود، تأثیرات نامطلوبی بر قدرت خرید مردم خواهد گذاشت.

اگر حذف کردن صفر زمانی که تغییرات اقتصادی موثر نباشند یا سیاست‌های ثبات اقتصادی در میانه راه باشند انجام شود، نتایج خوبی از تغییر پول ملی به دست نخواهد آمد.

بازتعریف

واحد پول در همه کشورهای سیستم پوند £sd که از پوند،شیلینگ و پنس ( £1= 20 شیلینگ = 240 پنس)  قبلا استفاده می‌کردند،بازتعریف شد. بسیاری از کشورها همزمان تصمیم به تغییر واحد ارز اصلی گرفتند.با تعریف 1 دلار = 0.5 £ = 100 سنت(Cent) ، یک شیلینگ تبدیل به 10 سنت می‌شود.

واحد جدید=Xواحد قدیمیسال
مارک طلایی آلمان=1/3ویستالر (Vereisthaler)١٨٧٣
پنی (جدید) انگلستان=2.4پنی١٩٧١
راند آفریقای جنوبی (Rand)=0.5پوند آفریقای جنوبی١٩۶١
دلار استرالیا=0.5پوند استرالیا١٩۶۶
دلار نیوزیلند=0.5پوند نیوزیلند١٩۶٧

نکته: این جدول کامل نیست.

اتحادیه مالی

زمانی که کشورها اتحادیه مالی تشکیل می‌دهند، بازتعریف ممکن است لازم شود. نرخ تبدیل معمولا عدد گرد نیست، و امکان دارد کمتر از ١ باشد.

واحد جدید=Xواحد قدیمیسال اتحادیه مالی
کرون دانمارک=0.5ریگسدلر دانمارک (Rigsdaler)١٨٧٣اتحادیه مالی اسکاندیناوی
گولدش اتریش مجارستان=20/21Gulden Conventions-Münze١٨۵٨اتحاد میان آلمان و امپراطوری اتریش
یورو=0.787564پوند ایرلندی٢٠٠٢/١٩٩٩منطقه یورو
یورو=40.3399فرانک بلژیک یا لوکزامبورگ٢٠٠٢/١٩٩٩منطقه یورو

نکته: جدول کامل نیست.

لیست بازتعریف‌های یورو

نرخ تبدیل(یورو در قیاس با ارز قدیمی)واحد قدیمیسال کشور
40.3399فرانک بلژیک یا لوکزامبورگ١٩٩٩بلژیک

لوکزامبورگ

1.95583مارک آلمان١٩٩٩آلمان
166.386پزتا اسپانیا١٩٩٩اسپانیا
6.55957فرانک فرانسه١٩٩٩فرانسه
0.787564پوند ایرلند١٩٩٩ایرلند
1936.27لیرا ایتالیا١٩٩٩ایتالیا
2.20371گیلدر هلند١٩٩٩هلند
13.7603شیلینگ اتریش١٩٩٩اتریش
200.482اسکودو پرتغال (Escudo)١٩٩٩پرتغال
5.94573مارکا فنلاند١٩٩٩فنلاند
340.75دراخما یونان٢٠٠١یونان
239.64تولار اسلوونی٢٠٠٧اسلوونی
0.585274پوند قبرسی٢٠٠٨قبرس
0.4293لیرا مالت٢٠٠٨مالت
30.126کرونا اسلوواک٢٠٠٩اسلوواکی
15.6466کرون استونی٢٠١١استونی
0.702804لاتس لتونی٢٠١۴لتونی
3.4528لیتاس لیتوانی٢٠١۵لیتوانی

لیست بازتعریف‌های ارز

این جدول لیستی از بازتعریف‌های ارزی مختلف را که رخ داده، از جمله نام گذاری ارزی که نرخ تبدیل آن یک به یک است بیان می‌کند؛ ولی بدون درنظر گرفتن بازتعریف.

واحد جدیدنرخ تبدیل (جدید به قدیم)واحد قدیمیسال کشورعلتنکته
دلار چهارم زیمباوه1 000 000 000 000دلار سوم زیمباوه٢٠٠٩زیمباوهتورم شدیدمتعاقبا رها شد.
دلار سوم زیمباوه10 000 000 000دلار دوم زیمباوه٢٠٠٨زیمباوهتورم شدید
یوآن نقره‌ای چین500 000 000یوآن طلایی١٩۴٩جمهوری چینتورم
یوآن طلایی چین3 000 000یوآن (قدیم)١٩۴٨جمهوری چینتورم
سُل جدید پرو (Nuevo sol)1 000 000اینتی پرو (Inti)١٩٩١پروتورم شدید“جدید” یک تعریف رسمی است و هنوز استفاده می‌شود.
دینار ١٩۴۴ یوگسلاوی20دینار ١٩۴١ صرب١٩۴۴یوگسلاویبازسازی اتحادیه یوگسلاوی، دینار به عنوان ارز رایج در بخش‌های آن.
دینار ١٩۴۴ یوگسلاوی40کونای ایالت خودمختار کرواسی (Kuna)١٩۴۴یوگسلاویبازسازی اتحادیه یوگسلاوی، دینار به عنوان ارز رایج در بخش‌های آن.
دینار ١٩۶۶ یوگسلاوی100دینار ١٩۴۴١٩٩۶یوگسلاویتورم
دینار ١٩٩٠ یوگسلاوی10 000دینار ١٩۶۶١٩٩٠یوگسلاویتورم
دینار ١٩٩٢ یوگسلاوی10دینار ١٩٩٠١٩٩٢یوگسلاویتورم
دینار ١٩٩٣ یوگسلاوی1 000 000دینار ١٩٩٢١٩٩٣یوگسلاویتورم شدیدبدون چهارچوب رسمی.
دینار ١٩٩۴ یوگسلاوی1 000 000 000دینار ١٩٩٣١٩٩۴یوگسلاویتورم شدید٢٣ روز دوام آورد.
دینار جدید یوگسلاوی13 000 000[2]دینار ١٩٩۴١٩٩۴یوگسلاویتورم شدیدارز معین شده؛ مارک آلمان.
لیر جدید ترکیه1 000 000لیر ترکیه٢٠٠۵ترکیهتورمجدید تعریف رسمی بود و در سال ٢٠٠٩ حذف شد.
کاربوانت سوم (Karbovanets)1روبل شوروی١٩٩٢اوکرایناستقلال
گریونا (Hryvnia)100 000کاربوانت سوم١٩٩۶اوکراینتورم
دلار جدید تایوان40 000دلار تایوان١٩۴٩تایوان (جمهوری چین)تورمجدید تعریف رسمی است و هنوز در اسناد رسمی استفاده می‌شود.
رنمینبی دوم یوآن (Renminbi)10 000رنمینبی اول یوآن١٩۵۵چین (جمهوری خلق چین)تورم
پزو آرژانتین10 000پزو لِی١٩٨٣آرژانتینتورم
پزو (قابل تبدیل)10 000آئوسترال١٩٩٢آرژانتینتورم
زلوتی لهستان (Zloty)10 000زلوتی لهستان١٩٩۵لهستانتورم
لئو10 000لئوی رومانی٢٠٠۵رومانیتورم
سِدی جدید غنا (Cedi)10 000سدی٢٠٠٧غناتورم
منات دوم آذربایجان10روبل شوروی١٩٩٢آذربایجاناستقلال
منات جدید آذربایجان5 000منات دوم آذربایجان٢٠٠۶آذربایجانتورم
منات جدید ترکمنستان5 000منات (قدیم)٢٠٠٩ترکمنستانتورم
رئال2 750کروزرو رئال١٩٩۴برزیلتورمارز تعیین شده، دلار ایالات متحده.
کروزرو (قدیم)1 000رئال (قدیم)١٩۴٢برزیلتورم
کروزرو (جدید)1 000کروزرو (قدیم)١٩۶٧برزیلتورم
آئوسترال1 000پزو آرژانتین١٩٨۵آرژانتینتورم
اینتی پرو1 000سُل پرو (١٩٨۵-١٨۶٣)١٩٨۵پروتورم
کروزادو (Cruzado)1 000کروزروی جدید١٩٨۶برزیلتورم
کروزادوی جدید1 000کروزادو١٩٨٩برزیلتورم
شکل جدید (Shekel)1 000شکل١٩٨۶اسرائیلتورم
لو جدید بلغاری (Lev)1 000لو بلغاری١٩٩٩بلغارستانتورمارز تعیین شده، مارک آلمان.
متیکال جدید موزامبیکی1 000متیکائیس (قدیم)٢٠٠۶موزامبیکتورم
بولیوار فوئرته (Bolivar Fuerte)1 000بولیوار (قدیم)٢٠٠٨ونزوئلاتورم
دلار دوم زیمباوه1 000دلار اول٢٠٠۶زیمباوهتورم
تولار اسلوونی (Tolar)1دینار ١٩٩٠ یوگسلاوی١٩٩١اسلوونیاستقلال
یورو239.64تولار اسلوونی٢٠٠٧اسلوونیاتحادیه مالیمنطقه یورو
یورو6.55957فرانک فرانسه١٩٩٩فرانسهاتحادیه مالیمنطقه یورو
فرانک جدید فرانسه100فرانک فرانسه١٩۶٠فرانسهتورمجدید تعریف رسمی بود و در سال ١٩۶٣ حذف شد.
پزو لِی (Peso ley)100پزوی مند ناسیونال (Peso moneda national)١٩٧٠آرژانتینتورم
کرونای ایسلند (Krona)100کرونای ایسلند١٩٨١ایسلندتورم شدید
یورو40.3399فرانک بلژیکی یا لوکزامبورگی١٩٩٩بلژیک لوکزامبورگاتحادیه مالیمنطقه یورو
یورو30.126کرونای اسلواکی (Koruna)٢٠٠٩اسلواکیاتحادیه مالیمنطقه یورو
پزو مند ناسیونال25پزو مند کورینته (Corriente)١٨٨١آرژانتینتورم
پزو مند کورینته8رئال١٨٢۶آرژانتین
یورو1.95583مارک آلمان١٩٩٩آلماناتحادیه مالیمنطقه یورو
کروزروی سوم1کروزادوی جدید١٩٩٠برزیلنام گذاری جدید
یورو0.787564پوند ایرلندی١٩٩٩ایرلنداتحادیه مالیمنطقه یورو
یورو0.585274پوند قبرسی٢٠٠٨قبرساتحادیه مالیمنطقه یورو
کرون اتریش-مجارستان (Krone)0.5گولدن اتریش مجارستانی (Gulden)١٨٩٢اتریش مجارستاناتحادیه مالیجایگزینی استاندارد نقره با طلا
کرون اتریشی1کرون اتریش مجارستانی١٩٢٠اتریشسقوط
شیلینگ اتریش10 000کرون اتریش١٩٢۵اتریشتورم
کرونای مجارستان (Korona)1کرون اتریش مجارستان١٩١٩مجارستانسقوط
پنگوی مجارستان (Pengo)12 500کرونای مجارستان١٩٢٧مجارستانتورم
فورینت مجارستان (Forint)400 X 1027پنگوی مجارستان١٩۴۶مجارستانتورم شدید
یورو0.4293لیرای مالت٢٠٠٨مالتاتحادیه مالیمنطقه یورو
شکل10پوند اسرائیل١٩٨٠اسرائیلتورم
دینار کرواسی1دینار ١٩٩٠ یوگسلاوی١٩٩١کرواسیاستقلال
کونای کرواسی (Kuna)1 000دینار کرواسی١٩٩۴کرواسی
دلار سورینام1 000گیلدر سورینام (Guilder)٢٠٠۴سورینامتورماعلام شد که سکه‌های قدیمی بازتعریف‌شده به سنت ارزش معادل ظاهر آن به سنت جدید را دارند.
پزوی اروگوئه1 000پزوی جدید١٩٩٣اوروگوئهتورم
پزوی جدید1 000پزو مند ناسیونال١٩٧٣اروگوئهتورم
کواچای زامبیا (Kwacha)1 000کواچا (قدیم)٢٠١٣زامبیاتورم
دلار ایالات متحده25 000سوکره (Sucre)٢٠٠٠اکوادورتورماسکناس‌ها کاملا به دلار شدند.اکوادور همچنین سکه‌های سنتاوو می‌زند.
تالوناس (Talonas)1روبل شوروی١٩٩١لیتوانیاستقلال
لیتاس لیتوانی (Litas)100تالوناس١٩٩٣لیتوانیتورم
یورو3.4528لیتاس لیتوانی٢٠١۵لیتوانیاتحادیه مالیمنطقه یورو
آریاری (Ariary)5فرانک مالگاچ (Malgache)٢٠٠۵ماداگاسکاراز سال ١٩۶١، اسکناس‌ها به دو شکل بازتعریف شده فرانک و آریاری چاپ شدند.
پزوی جدید مکزیک1 000پزوی مکزیک١٩٩٣مکزیکتورمجدید تعریفی موقتی بود و در سال ١٩٩۶ حذف شد.
اسکودوی شیلی1 000پزوی اول شیلی١٩۶٠شیلیتورم
پزوی شیلی1 000اسکودوی شیلی١٩٧۵شیلیتورم
زئیر اول (Zaire)1 000فرانک اول کنگو١٩۶٧جمهوری دموکراتیک کنگوتورم
زئیر جدید3 000 000زئیر اول١٩٩٣جمهوری دموکراتیک کنگوتورم
فرانک دوم کنگو100 000زئیر جدید١٩٩٨جمهوری دموکراتیک کنگوتورم
کوانزوی اول (Kwanza)1اسکودوی دوم آنگولا١٩٧۵آنگولااستقلال
کوانزوی جدید1کوانزوی اول١٩٩٠آنگولاضبط ذخیره پول توسط دولتآنگولایی‌ها تنها ۵% از اسکناس های قدیمی را می‌توانستند با جدید مبادله کنند، باقی برای امنیت دولت حفظ شد.
کوانزو ریجستادو (Kwanza reajustado)1 000کوانزوی جدید١٩٩۵آنگولاتورم
کوانزوی دوم1 000 000کوانزو ریجستادو١٩٩٩آنگولاتورم
پزوی بولیویانو1 000بولیویانو اول١٩۶٣بولیویتورم
بولیویانو1 000 000پزوی بولیویانو١٩٨۵بولیویتورم
پزوی گینه بیسائو1اسکودوی گینه پرتغالی١٩٧۵گینه بیسائواستقلال
فرانک CFA65پزوی گینه بیسائو١٩٩٧گینه بیسائواتحادیه مالیفرانک CFA غرب آفریقا
پزتا گینه (Peseta)1پزتای اسپانیا١٩۶٩گینه استواییاتحادیه مالی
اکول (Ekwele)1پزتای گینه١٩٧۵گینه استوایی
فرانک CFA4اکول١٩٨۵گینه استواییاتحادیه مالیفرانک CFA غرب آفریقا
فرانک اول گینه1فرانک CFA١٩۵٩گینهاستقلال
سیلی (Syli)10فرانک اول گینه١٩٧١گینه
فرانک دوم گینه1سیلی١٩٨۵گینه
فرانک مالی1فرانک CFA١٩۶٢مالیاستقلال
فرانک CFA2فرانک مالی١٩٨۴مالیاتحادیه مالیفرانک CFA غرب آفریقا
اوقیه5فرانک CFA١٩٧٣موریتانی
کوردوبای اول نیکاراگوئه12.5پزوی نیکاراگوئه١٩١٢نیکاراگوئه
کوردوبای دوم نیکاراگوئه1 000کوردوبای اول نیکاراگوئه (Cordoba)١٩٨٨نیکاراگوئه
کوردوبای سوم نیکاراگوئه (Cordoba oro)5 000 000کوردوبای دوم نیکاراگوئه١٩٩١نیکاراگوئه
شیلینگ اول اوگاندا1شیلینگ آفریقای شرقی١٩۶۶اوگاندااستقلال
شیلینگ دوم اوگاندا100شیلینگ اول اوگاندا١٩٨٧اوگانداتورم
دنار اول مقدونیه (Denar)1دینار ١٩٩٠ یوگسلاوی١٩٩٢جمهوری مقدونیهاستقلالدنار اول ارز موقتی بود و سکه‌ای تولید نشد.
دنار دوم مقدونیه100دنار اول مقدونیه١٩٩٣جمهوری مقدونیه
هوان کره جنوبی (Hwan)100ون اول کره جنوبی (Won)١٩۵۴جمهوری کرهتورم پس از جنگ کره (١٩۵٣-١٩۵٠)، استقلال از ژاپن (١٩۴۵)
وُن دوم کره جنوبی10هوان کره جنوبی١٩۶٣جمهوری کرهتورم
اولین روبل بلاروس10روبل شوروی١٩٩۴بلاروسسقوط اتحاد شورویزمانی که روبل شوروی در بلاروس استفاده می‌شد، گفته می‌شد روبل بازتعریف شده بلاروس ده برابر روبل شوروی باشد.
روبل دوم روسیه1 000روبل اول روسیه١٩٩٨روسیهتورم
روبل سوم بلاروس10 000روبل دوم بلاروس٢٠١۶بلاروستورم
اوقیه دوم موریتانی10اوقیه اول موریتانی٢٠١٨موریتانیتورم
سوبرانوی بولیوار (Soberano)10 000بولیوار فوئرته٢٠١٨ونزوئلاتورم شدید

جایگزین‌ها

در سال ٢٠١۶ ، پزوی کلمبیا حدود ٣٠٠٠ در برابر دلار آمریکا تخمین زده شده بود و اسکناس‌هایی تا ۵٠٠٠٠ پزو داشت. به جای بازتعریف ارز، طرح جدید اسکناس معرفی شد که سه صفر آخر را با واژه Mil، به معنی هزار، جایگزین شدند که خواندن ارقام را راحت‌تر کردند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.