بازبینی ماجرای جی. کی. رولینگ و جامعه پر سر و صدای بیت کوین

چند ماه پیش جی. کی. رولینگ ، خالق افسانه هری پاتر، از مخاطبان خود در توییتر درباره مفهوم بیت کوین سوالاتی پرسید که همین توییت ساده، باعث واکنش‌ گسترده جامعه رمز ارزها شد. در این مقاله با بازخوانی ماجرای این توییت تاریخی، قصد داریم به یکی از مشکلات اساسی جامعه رمز ارز بپردازیم: ضعف ارتباط مناسب با دنیای بیرون!

0 236

در یک جمعه شب عادی دوران قرنطینه، خود را به نوشیدنی مورد علاقه‌اش مهمان کرده بود و حتی روحش هم خبر نداشت که با یک توییت ساده و از سر کنجکاوی، سیل توییت ‌های طرفداران بیت کوین را به  سوی خود روانه خواهد ساخت. جی. کی. رولینگ (J.K. Rowling) خالق افسانه هری پاتر، تنها یک سوال ساده پرسیده بود: «من بیت کوین را نمی‌فهمم؛ لطفاً برایم توضیح دهید.»

جادوی بیت کوین در دنیای مشنگ‌ها

چیزی که جی. کی. رولینگ  را به اسطوره بی‌رقیب رمان‌های تخیلی تبدیل کرده، قدرت تخیل جسورانه و بلندپروازانه او نیست؛ بلکه توانایی او در عادی و طبیعی جلوه دادن این تراوشات ذهنیست. مثلاً آنجا که افراد عادی و غیرجادوگر را «مشنگ (Muggle)» خطاب کرده و اصل را بر «جادوگر» بودن می‌گذارد. در دنیای خیالی رولینگ، جادوگرها به راحتی از دیوار ایستگاه قطار لندن عبور کرده، وارد سکوی نه و سه چهارم (!) می‌شوند و مستقیم به مدرسه جادوگری هاگوارتز می‌روند. صد البته که وجود چنین سکویی برای ما اصلاً عجیب نیست؛ چون ما هم باورمان شده که در دنیای رولینگ، اصل بر «جادوگر» بودن است و اگر از چنین چیزهای پیش پا افتاده‌ای تعجب کرده یا قدرت تصورش را نداشته باشیم، شائبه «مشنگ» بودن ذهنمان را درگیر خواهد کرد.

حال گویی ورق برگشته و رولینگ، از درک معنای پدیده‌ای جدید و اسرارآمیز (و شاید جادویی) به نام بیت کوین عاجز مانده است. پدیده‌ای که طرفدارانش آن را طبیعی‌ترین شکل پول و پدیده‌ای گریزناپذیر توصیف می‌کنند و اکنون رولینگ در میان این همه مدعی، به تنهایی احساس مشنگ بودن را تجربه می‌کند. برخی همچون چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس نیز دقیقاً همین لفظ را درباره وی به کار بردند!

در پاسخ به سوال رولینگ، هزاران نفر از فعالان توییتری جامعه رمز ارزها شروع به اظهار نظر و توضیح چیستی بیت کوین نمودند؛ برخی با بهره‌گیری از ادبیات و شخصیت‌های کتاب هری پاتر، برخی به زبان طعنه و کنایه، برخی به زبان پیچیده و تخصصی و اغلب با مزه‌پرانی… به واقع نام تمام افرادی که در دنیای رمز ارز اسم و رسمی داشتند، را می‌توان در میان هزاران پاسخ توییتری ارسال شده دید. به نظر می‌رسد هر فردی که علاقه ناچیزی به رمز ارزها داشته، سهم خود را در این مورد ادا کرده است؛ از ایلان ماسک گرفته تا حساب رسمی بیت کوین در توییتر.

نتیجه قابل پیش بینی بود؛ رولینگ در عرض چند ساعت به این نتیجه رسید که در رابطه با موضوع بیت کوین یک «مشنگ» به تمام معناست و ماهیت رمز ارزها از درک او خارج است. جواب ها آنقدر تند و تیز بود که احساس کرد شاید دیگر نتواند وارد توییتر شود. احتمالاً رولینگ از خود پرسیده نکند در زمان پرسیدن این سؤال حال عادی نداشته‌ام!

مشکل دقیقاً کجاست؟

گرچه مسلماً آینده رمز ارزها وابسته به توانایی سلبریتی‌ها در درک مفاهیم پایه‌ای رمز ارزها نیست با این حال مایه شرمساریست که جامعه رمز ارزها این گونه با دنیای خارج تعامل می‌کند.

رمز ارزها فاصله زیادی با پذیرش عموم جامعه دارند؛ بخشی از این مشکل به این دلیل است که هم کاربران و هم پیشگامان آن در توضیح مبانی رمز ارزها و اهمیت آن افتضاح عمل می‌کنند.

نگاهی گذرا به پاسخ‌هایی که برای رولینگ فرستاده شد، تعدادی از این مشکلات اساسی را نشان می‌دهد:

  • شکی نیست که توضیح ساده و روشن بیت کوین بسیار مشکل است.
  • زمانی که طرفداران رمز ارزها سعی می‌کنند مفاهیم پایه‌ای آن را توضیح دهند، تقریباً همیشه در «چارچوب دنیای رمز ارزها» به آن می‌پردازند و نه «دنیای آدم‌های معمولی»؛ با استفاده از ادبیاتی که برای دیگران که دور از این محیط هستند بیگانه است.
  • بسیاری از افراد درگیر با رمز ارزها تمایل به خود تخریبی دارند؛ گستاخانه محصول خود را با واسطه و بی‌واسطه تبلیغ می‌کنند، اعتبار کل فضا را زیر سؤال می‌برند و این شک را بوجود می‌آورند که رمز ارز ها نوع پیشرفته‌تری از همان پروژه های هرمی و پانزی هستند.

هنوز هم نیاز به یک توضیح شسته رفته درباره بیت کوین احساس می‌شود

اغلب پاسخ دهندگان در ابتدا از استعاره‌هایی استفاده کردند که توضیح چیستی بیت کوین را مبهم می‌ساخت. رولینگ در توئیت زیر برخی از اصطلاحات استفاده شده را به زبان سانسکریت شبیه می‌داند!

و دیوید نیج (David Nage) فقید (!) در پاسخ به رولینگ، بیت کوین را به بیمه آتش سوزی تشبیه می‌کند. واقعا؟ واقعا بیت کوین بیمه آتش سوزی اقتصاد است؟!

حقیقت این است که بیت کوین را مشکل بتوان برای عموم مردم توضیح داد؛ بویژه این که اکثر مردم درباره کارکرد سیستم‌های مالی فعلی نیز اطلاع چندانی ندارند. ساده‌ترین توضیح برای آن «پول اینترنتی» است که کم و بیش اشاره‌ای به مبانی بیت کوین دارد؛ اما توضیح سطح بالاتر (رمزنگاری، کمیابی، توزیع شدگی و ماینینگ) برای مبتدیان سرگیجه‌آور است.

به هر حال، اهمیت دارد که برای توضیح مبانی بیت کوین و رمز ارز تلاش شایسته‌ای صورت گیرد. بدترین کار این است که هوش افراد را زیر سؤال ببریم یا این تصور را القا کنیم که آن‌ها توانایی درک موضوع را ندارند. بعضی از افراد چنین رویکرد عالمانه (!) و از بالا به پایینی را در مورد رولینگ داشتند:

بیت کوین حقیقتاً پیچیده است و توییتر بهترین رسانه برای توضیح آن نیست. اما همیشه می‌توانیم با پاسخ‌های مختصر و مفید و قانع کننده مبانی آن را بهتر انتقال دهیم.

با زبان جامعه رمز ارز برای مردم دنیای بیرون گفتگو نکنید

بعضی از افراد جامعه رمز ارزها چنان در دنیای خود غرق شده‌اند که زبانشان برای دیگرانی که بیرون از این خرده‌فرهنگ هستند، کاملاً غریب و بیگانه به نظر می‌رسد. حتی پایه‌ای‌ترین ایده‌ توضیح بیت کوین یعنی «طلای دیجیتال» هم الزاماً معنای خاصی برای عموم مردم ندارد. شکی نیست که همه ارزش طلا را می‌دانند اما این موضوع تعریف روشنی برای بیت کوین نیست. برای کامل کردن معنای این استعاره نیاز است که کمیابی و مفهوم «ذخیره ارزش» به آن افزوده شود.

به هر حال طلای دیجیتال در مقایسه با نقطه نظرات تمام نشدنی و نامفهوم دیگری که برای رولینگ فرستاده شد خیلی به چشم نمی‌آید. فردی در پاسخ، بریده‌ای از همه تعریف‌ها را برای وی فهرست کرده است:

  • طلای قابل انتقال دیجیتالی
  • غیرقابل هک
  • عرضه شفاف
  • قابلیت انتقال بین المللی و غیر انحصاری
  • مالکیت آن در اختیار هیچ منبع قدرت متمرکزی نیست
  • کمیاب اما قابل تقسیم

مشخص است که این کار وقت تلف کردن است. چه خوب چه بد، حقیقت این است که این واژگان کلاً برای ۹۹% از عموم بی‌معنا هستند، همان طور که در پاسخ حاکی از سردرگمی رولینگ به توییت بالا مشخص است.

عموم مردم متوجه نمی‌شوند که «ضد انحصاری» یا «کمیاب اما قابل تقسیم» یعنی چه؛ چه رسد به این که «منبع قدرت متمرکزی صاحب آن باشد یا نباشد» برایشان معنایی داشته باشد و درباره خوب یا بد بودن آن نظری داشته باشند. این موضوع نشان می‌دهد ایده‌هایی که برای اکثر کاربران رمز ارز نوآورانه و قابل‌فهم است، برای دیگرانی که خارج از این محیط هستند کلماتی نامفهوم و گنگ است. پذیرش عمومی رمز ارزها نیازمند تلاشی هماهنگ است تا این مفاهیم به زبان عموم مردم نزدیک شود.

از تبلیغ عاجزانه محصول خود دست بردارید

دیدن این که بزرگان رمز ارز از کوچک‌ترین فرصت برای تبلیغ محصول خود استفاده می‌برند رقت‌انگیز است. برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong) مدیر عامل کوین بیس و یکی از پیشگامان بزرگ رمز ارز، حتی به خود زحمت نداده تا حداقل توییت بالا را به فرد مناسب بفرستد (توییت در پاسخ به اکانت فیک رولینگ ارسال شده و نه خود او). توییت CZ که هم که نقش تیر خلاص را برای جامعه کریپتو ایفا کرد!

صرفاً برای روشن شدن موضوع، این افراد دو مدیر عامل بزرگترین صرافی‌های رمز ارز هستند که شخصاً در تلاش برای جذب یک سلبریتی به کسب و کارشان، باعث شرمندگی خود شده‌اند. تصور این اتفاق در صنعت تثبیت‌شده‌ای مانند صنعت بازی یا شبکه‌های اجتماعی غیرممکن است. تصور کنید زاکر برگ از جی. کی. رولینگ تقاضا کند که وارد فیسبوک شود و با این کار باعث تحقیر کل مجموعه شود.

دیدن چنین طرز برخورد ناشیانه‌ای از بزرگان رمز ارز این شبهه را در اذهان عموم تقویت می‌کند که رمز ارز بهانه‌ای برای کلاهبرداری و گرفتن پول شماست. شاید گفتن این حرف درست نباشد اما دیدن پاسخ‌هایی که به رولینگ داده شد و باور نکردن آن مشکل است.

برای ورود واقعی رمز ارزها به جریان اصلی و پذیرش توسط عموم مردم، جامعه رمز ارزها باید پیام‌رسانی خود را بهتر کند. درست است که مفاهیم آن گمراه‌کننده هستند و یادگیری آن پرزحمت است اما زبان اختصاصی جامعه رمز ارزها و اختلافات داخلی آن، کار را مشکل‌تر از پیش می‌سازد.

برای این که بیت کوین و رمز ارزها از جایگاه کلیشه‌ای خود در ذهن مردم به عنوان سرمایه‌گذاری پرخطر و گیج کننده خارج شوند، جامعه رمز ارز باید در تعامل خود با دنیای واقعی کمی عاقلانه‌تر عمل کند. ترساندن و فراری دادن چهره‌های تأثیرگذار از دنیای رمز ارز ، راه رسیدن به پذیرش اجتماعی نیست.

منبع: medium.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.