بازار پول (Money Market) چیست؟

-بازارهای پول یکی از مکان‌های تازه‌ی سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز هستند که ابزارهای مالی با قابلیت نقدینگی بالا و سر رسیدهای کوتاه و انعطاف‌پذیر را ارائه می‌کنند. بحث زیادی پیرامون تفاوت‌های حساب‌های بازار پول، حساب‌های پس‌انداز و گواهی‌های سپرده (CD) شکل گرفته است. در ادامه به بررسی بازارهای پول پرداخته و شما را در خصوص چگونگی انتخاب هر یک از این حساب‌ها با اولویت‌های خودتان آشنا می‌کنیم.

0 96

بازار پول جایی است که ابزارهای مالی با نقدینگی بالا و سر رسید بسیار کوتاه در آن داد و ستد می‌شوند. این مکان توسط مشارکت‌کنندگان به عنوان وسیله‌ای برای قرض‌گرفتن یا قرض‌دادن پول برای کوتاه‌مدت با سر رسیدهایی که معمولاً از یک شب تا چیزی کمتر از یکسال را شامل می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله رایج‌ترین ابزارهای بازار پول، سپرده‌های یورو-دلاری (Eurodollar Deposits)، گواهی‌های سپرده‌ی قابل مذاکره (CD ها)، پذیرش بانکی، اوراق خزانه‌ی ایالات متحده، اوراق تجاری، اوراق شهری، منابع مالی فدرال و توافنامه‌های بازخرید (repos) را می‌توان نام برد.

تجزیه و تحلیل بازار پول

معاملات بازار پول به شکل عمده‌فروشی هستند به آن معنا که این معاملات مربوط به گروه‌های بزرگی شده و به جای افراد، میان سازمان‌های مالی و شرکت‌ها اتفاق می‌افتند. منابع مالی بازار پول این امکان را به افراد می‌دهد تا مقادیر کمتری را در این دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

مشارکت‌کنندگان بازار

سازمان‌هایی که در بازار پول مشارکت می‌کنند عبارتند از بانک‌ها که به یکدیگر و به شرکت‌های بزرگ در بازارهای ارز یورو و سپرده‌های مدت‌دار پول قرض می‌دهند، شرکت‌هایی که با فروش اوراق تجاری خود در بازار که می‌تواند توسط سایر شرکت‌ها یا صندوق‌ها خریداری شود، ثروت خود را رشد می‌دهند و سرمایه‌گذارانی که گواهی‌های سپرده‌ی بانکی را به عنوان محلی امن برای نگه‌داشتن پول خود در کوتاه‌مدت خریداری می‌کنند.

دولت ایالات متحده اوراق خزانه‌داری را در بازار پول صادر می‌کند و این اوراق مدت سر رسیدی دارند که از چند روز تا یک سال متغیر است. تنها معامله‌گران اصلی می‌توانند این اوراق را به طور مستقیم از دولت خریداری کنند. معامله‌گران آن‌ها را میان خودشان داد و ستد کرده و مقداری جزئی را هم به سرمایه‌گذاران شخصی می‌فروشند. دولت‌های ایالتی، بخشی و شهری هم اوراق کوتاه‌مدت صادر می‌کنند.

اوراق تجاری یک ساز و کار قرض‌گرفتن محبوب است، چرا که از الزامات ثبت‌نامی سازمان بورس و اوراق بهادار (SEC) معاف است. این برای سرمایه‌گذاران شرکت‌های بزرگ جذاب است، زیرا نرخ‌ها بالاتر از سپرده‌های مدت‌دار بانکی یا اوراق خزانه‌داری هستند و بازه‌ی سر رسید گسترده‌تری از یک شب تا 270 روز برای آن‌ها در دسترس می‌باشد. با این حال، ریسک نکول (default risk) برای اوراق تجاری به مراتب بالاتر از ابزارهای بانکی یا دولتی است.

منابع مالی بازار پول

بازار پول به خودی خود محدود به شرکت‌ها و سازمان‌های مالی است که به طور یکجا مقداری پول قرض داده یا قرض می‌گیرند که این مقدار از 5 میلیون دلار تا بیش از 1 میلیارد دلار در هر معامله متغیر است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سبد‌هایی از این ابزارها را ارائه می‌کنند که به طور کلی برای سرمایه‌گذاران شخصی امن در نظر گرفته می‌شود. قصد بر آن است که ارزش خالص دارایی (NAV) چنین صندوق‌هایی در رقم یک دلار باقی بماند، اما طی بحران مالی سال 2008، یک صندوق به پایین‌تر از آن سطح افتاد. این موضوع زمینه‌ساز وحشت بازار و یک خروج دسته‌جمعی از صندوق‌ها شد که در نهایت به محدودیت‌هایی برای آن دسته از صندوق‌ها که سرمایه‌هایی با بازدهی بالا را برای بالابردن برگشت‌ها نگه می‌داشتند، انجامید.

بازار پول و بازار سرمایه

بازار پول با بازار سرمایه که مکانی برای خرید و فروش ابزارهای بدهی و سهامی بلندمدت می‌باشد، متفاوت است. بحثی درباره‌ی تفاوت‌های میان این دو بازار در مقاله‌های « بازارهای مالی: سرمایه در مقابل بازار پول » و « آشنایی با بازار پول » موجود است.

حساب‌های بازار پول

حساب‌های بازار پول، حساب‌هایی با نرخ سود بالا هستند که سرمایه‌گذاران خرد را هدف گرفتند و همچنین امکان برداشت محدود از حساب را فراهم می‌کنند؛ این به آن معنا است که شما می‌توانید چک‌هایی از حساب بنویسید و در برخی موارد هم یک کارت اعتباری متصل‌شده به حساب خود را بگیرید. حساب‌ها قصد دارند تا مشتریان را به پس‌انداز پول برای اهداف مهم از جمله پیش‌پرداخت یک خانه تشویق کنند. آن‌ها می‌توانند در بعضی مواقع برای حفاظت از اضافه‌برداشت هم استفاده شوند. به این ترتیب، اگر شما از حساب‌های معمول خود اضافه‌برداشت داشته باشید، منابع مالی حساب‌های بازار پول شما مورد استفاده قرار می‌گیرند. منابع مالی حساب‌های بازار پول توسط شرکت بیمه‌ی سپرده‌ فدرال (FDIC) در بانک‌ها و اداره‌ی اتحادیه‌ی اعتبار ملی (NCUA) در اتحادیه‌های اعتباری بیمه شده است.

در حساب‌های معمول بازار پول، بانک‌ها سود را برای یک دارنده‌ی حساب به صورت روزانه محاسبه می‌کنند و آن را به شکل اعتباری ماهانه به حساب او می‌ریزند. نرخ سود متوسط برای حساب‌های بازار پول بسته به میزان سپرده متغیر است. به طور معمول، میزان سپرده‌ی بیشتر، نرخ سودهای بالاتری را هم به دنبال دارند. به عنوان نمونه، نرخ سود برای حساب‌های بازار پول جامبو (Jumbo) بالا است، زیرا آن‌ها میزان سپرده‌ی بیشتری مانند 100,000 دلار را نیاز دارند.

در بسیاری از موارد، حساب‌های بازار پول به یک سپرده‌ی حداقلی نیاز دارند. بسته به نوع برگشت، مقررات « D » تعداد چنین تراکنش‌هایی را به شش عدد محدود می‌کند. اگر دارنده‌ی یک حساب از حد تراکنش عبور کند، بانک‌ها هزینه‌ای را به عنوان جریمه از او می‌گیرند یا حساب او را به حساب جاری تغییر می‌دهند.

حساب‌های بازار پول و حساب‌های پس‌انداز و گواهی‌های سپرده

مفهوم و طراحی حساب‌های بازار پول مشابه حساب‌های پس‌انداز است. هر دوی آن‌ها سود بالاتری را در مقایسه با حساب‌های جاری استاندارد پیشنهاد می‌کنند و امکان برداشت نداشته یا به طور محدود از آن برخوردارند. به طور عمومی، حساب‌های بازار پول نرخ سود بهتری دارند، اما تفاوت میان سود حساب‌های پس‌انداز و بازار پول از زمان بحران مالی دهه‌ی گذشته به طرز قابل‌توجهی باریک شده است. حساب‌های بازار پول همچنین میزان سپرده‌ی حداقلی بالاتری را لازم دارند. شما همچنین می‌توانید بحثی را پیرامون تفاوت‌های میان این دو حساب در ویدیوی « حساب‌های بازار پول در مقابل حساب‌های پس‌انداز » مشاهده کنید.

گواهی‌های سپرده (CD ها) ابزار سرمایه گذاری دیگری هستند که به طور مرتب با حساب‌های بازار پول مقایسه می‌شوند. این گواهی‌ها نرخ سود بالاتری را در مقایسه با حساب‌های بازار پول ارائه می‌کنند، اما با جریمه‌ای برای برداشت زودهنگام منابع مالی پیش از اتمام دوره‌ی CD همراه هستند. هر چند برای پس‌اندازهایی که طی دوره‌ی طولانی‌تری جمع‌آوری شده باشند، CD ها برگشت سرمایه‌ی بهتری را در مقایسه با حساب‌های بازار پول پیشنهاد می‌کنند.

یکی از نقاط ضعف حساب‌های بازار پول در ارتباط با گواهی‌های سپرده این است که نرخ سود آن‌ها در معرض تجدیدنظر است. در یک CD، نرخ سود ثابت باقی می‌ماند و در سراسر مدت دوره‌ی سپرده‌گذاری تغییر نمی‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.