بازار فرابورس (Over-The-Counter) چیست؟

برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی که نمی‌خواهند خود را درگیر الزامات سخت‌گیرانه‌ی بازارهای بورس رسمی کنند، فرابورس (OTC) می‌تواند جایگزین مناسبی باشد که امکان داد و ستد مستقیم میان معامله‌گران را فراهم می‌کند. با این حال این بازارها به دلیل شفافیت کمتر با ریسک‌های بیشتری همراه هستند که ممکن است زیان زیادی به سرمایه‌گذاران غیرمتخصص وارد کند.

0 341

« فرابورس » (OTC) اوراق بهاداری است که در فضایی غیر از بورس‌های رسمی از جمله بورس سهام نیویورک (NYSE)، بورس سهام تورنتو یا NYSE MKT که در گذشته به عنوان بورس سهام آمریکا (AMEX) شناخته می‌شد، معامله می‌شود. عبارت « خارج از بورس » می‌تواند برای اشاره به سهامی که از طریق یک شبکه‌ی معامله‌گران معامله می‌شود، مورد استفاده قرار بگیرد که برخلاف یک بورس متمرکز است. این عبارت همچنین به اوراق بدهی و دیگر ابزارهای مالی مانند اوراق مشتقه (derivative) اشاره دارد که از طریق یک شبکه‌ی معامله‌گران داد و ستد می‌شوند.

تجزیه و تحلیل فرابورس (OTC)

برای بسیاری از سرمایه‌گذاران، اختلاف کاربردی اندکی میان فرابورس و بورس‌های عمده وجود دارد. پیشرفت فهرست‌های قیمت و معاملات الکترونیکی، رسیدن به نقدینگی بالاتر و اطلاعات بهتر را تسهیل کرده است. با این حال، تفاوت‌هایی کلیدی میان این محیط‌های معاملاتی وجود دارد. در یک بورس، هر طرفی همراه تمامی طرف‌های دیگر با پیشنهادها روبه‌رو می‌گردد که این مورد ممکن است در شبکه‌های معامله‌گران مطرح نباشد. شفافیت پایین‌تر و قوانین سختگیرانه‌ی کمتری در این نوع بورس‌ها وجود دارد، به همین خاطر سرمایه‌گذاران غیرمتخصص ریسک بیشتری را به دوش کشیده و ممکن است شرایط زیان‌باری متوجه آنان شود.

شبکه‌های فرابورس محبوب

گروه بازارهای فرابورس (OTC Markets Group) برخی از شناخته‌شده‌ترین شبکه‌ها از جمله OTCQX Best Market، OTCQB Venture Market و بازار آزاد پینک (Pink Open Market) را اداره می‌کند. این بازارها شامل سهام فهرست‌نشده‌ای هستند که به معامله در بورد بولتن فرابورس (OTCBB) یا بر روی اوراق صورتی شناخته می‌شوند. اگر چه نزدک (Nasdaq) به عنوان یک شبکه‌ی معامله‌گران عمل می‌کند. اما سهام نزدک عموماً به عنوان فرابورس طبقه‌بندی نمی‌شوند، زیرا نزدک یک بورس سهام در نظر گرفته می‌شود. به طور عکس، سهام OTCBB اغلب یا سهام مالی کوچک هستند یا از سوی شرکت‌هایی با سوابق اعتباری بد پیشنهاد می‌شوند.

بازار OTCQX Best Market شامل اوراق بهادار شرکت‌هایی می‌شود که بیشترین ارزش بازار و بالاترین نقدینگی را در مقایسه با دیگر بازارها دارند. OTCBB سهامی را معامله می‌کند که کوچک و در حال توسعه بوده و به قانون‌گذاران گزارش می‌شوند. اوراق سهام پینک در انواع گسترده‌ای عرضه می‌شوند.

اوراق بهادار در شبکه‌های فرابورس

سهام معمولاً فرابورس معامله‌شده هستند، زیرا شرکت کوچک بوده و نمی‌تواند الزامات لیستینگ بورس را برآورده کند. این اوراق بهادار که تحت عنوان سهام فهرست‌نشده هم شناخته می‌شوند، از سوی توسط معامله‌گران کارگزاری داد و ستد می‌شوند که به طور مستقیم با یکدیگر بر روی شبکه‌های کامپیوتری و از طریق تلفن مذاکره می‌کنند. معامله‌گران به عنوان ایجادکنندگان بازار عمل می‌کنند و بورد بولتن فرابورس یک سیستم فهرست قیمت درون-معاملاتی است که اطلاعات معامله را فراهم می‌کند.

برخی از شرکت‌های بزرگ شناخته‌شده بر روی بازارهای فرابورس فهرست شده‌اند. به عنوان نمونه، OTCQX سهام شرکت‌هایی مثل آلیانز (BASF، Roche ,(Allianzو دانون (Danone) را معامله می‌کند.

رسیدهای پرداخت آمریکایی که نشان‌دهنده‌ سهام در حقوق صاحبان سرمایه‌ای هستند که در یک بورس خارجی معامله می‌شود، اغلب فرابورس معامله‌شده می‌باشند، زیرا شرکت زیربنایی آن‌ها تمایل ندارد تا الزامات سختگیرانه‌ی بورس را برآورده کند. ابزارهایی نظیر اوراق قرضه بر روی یک بورس رسمی معامله نمی‌شوند و باز هم اوراق بهادار فرابورس تلقی می‌گردند.

بیشتر ابزارهای بدهی که توسط بانک‌های سرمایه‌گذاری معامله می‌شوند، بازارهایی را برای مسائلی مشخص ایجاد می‌کنند. یک سرمایه‌گذار بایستی با بانکی که بازار را در آن اوراق قرضه ایجاد کرده تماس بگیرد و نرخ‌های خرید یا فروش یک اوراق قرضه را بپرسد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.