بازار خرسی (Bear Market) چیست؟

بازار خرسی شرایطی است که در آن قیمت اوراق بهادار در میان بدبینی گسترده و احساس منفی سرمایه‌گذار تا ۲۰ درصد و یا بیشتر کاهش می‌یابد. معمولا بازارهای خرسی به کاهش در یک بازار یا شاخص کلی مثل S&P 500 مرتبط هستند، اما در مورد اوراق بهادار فردی یا کالا اگر در یک دوره‌ی ثابت، که معمولا دو ماه یا بیشتر است، کاهشی ۲۰ درصدی یا بیشتر رخ دهد، شاهد بازار خرسی خواهیم بود.

0 254

شاخص‌های اصلی بازار ایالات متحده‌ی آمریکا در روز بیست و چهارم ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ وارد بازار خرسی شدند. آخرین بازار خرسی در ایالات متحده‌ی آمریکا در طول بحران مالی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ و حدود ۱۷ ماه طول کشید. شاخص S&P 500 پنجاه درصد از ارزش خود را در آن مدت از دست داد.

بازارهای خرسی گردشی و دوره‌ای

بازارهای خرسی ممکن است تا چند هفته و یا حتی چند سال ادامه یابند. یک بازار خرسی دوره‌ای ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ سال ادامه داشته باشد و مشخصه‌ی آن سودهای کمتر از حد متوسط است. ممکن است تجمعاتی در بازار خرسی دوره‌ای وجود داشته باشد که در آن سهام و شاخص‌ها برای مدتی در یک جا جمع می‌شوند، اما سودها ثابت نیستند و قیمت‌ها نیز به سطوح پایین‌تر بازمی‌گردند. بازار خرسی گردشی نیز ممکن است بین چند هفته تا چند سال ادامه داشته باشد.

مقایسه بازار خرسی و بازار گاوی

عبارت “بازار خرسی” برعکس “بازار گاوی” است؛ بازار گاوی بازاری است که در آن قیمت‌ اوراق بهادار در حال افزایش بوده و یا احتمال افزایش آن‌ها قطعی است. این نام‌ بر اساس نحوه‌ی حمله‌ی یک خرس به طعمه‌اش انتخاب شده است؛ یک خرس در هنگام حمله پنجه‌هایش را به سمت پایین می‌آورد. به همین دلیل بازارهایی که قیمت سهام در آن‌ها رو به کاهش است بازار خرسی نام دارند. درست مثل بازار خرسی، بازار گاوی نیز بر اساس نحوه‌ی حمله‌ی گاو نام‌گذاری شده که شاخ‌های خود را در هنگام حمله به سمت بالا می‌گیرد.

چه چیزی موجب شکل‌گیری بازار خرسی می‌شود؟

دلیل شکل‌گیری بازار خرسی اغلب متغیر است؛ اما به طور کلی یک اقتصاد ضعیف یا با سرعت رشد پایین منجر به بازار خرسی می‌شود. نشانه‌های یک اقتصاد ضعیف یا با سرعت رشد پایین معمولا اشتغال کم، درآمد در اختیار کم، بهره‌وری پایین و کاهش سود تجارت است. علاوه بر این، هر نوع دخالت توسط دولت در اقتصاد می‌تواند منجر به ایجاد بازار خرسی شود. برای مثال، تغییرات در نرخ مالیات یا بودجه‌ی فدرال نیز ممکن است موجب شکل‌گیری بازار خرسی شود. به طور مشابه، کاهش اطمینان سرمایه‌گذار نشانی دیگر از آغاز بازار خرسی است. زمانی که سرمایه‌گذاران باور دارند که اتفاقی قرار است رخ دهد، دست به کار می‌شوند؛ در این مورد اقدام آن‌ها برابر است با فروش سهام تا جلوی ضرر را بگیرند.

مراحل بازار خرسی

بازارهای خرسی معمولا چهار مرحله‌ی مختلف دارند. اولین مرحله نشان از قیمت‌های بالا و اطمینان بالای سرمایه‌گذار دارد؛ اما در این مرحله، سرمایه‌گذاران شروع به خارج شدن از بازار و کسب سود می‌کنند. در مرحله‌ی دوم، قیمت سهام ناگهان شروع به کاهش کرده و فعالیت‌های معاملاتی و سودهای شرکتی نیز افت می‌کنند؛ نشانگرهای اقتصادی که زمانی مثبت بودند، به زیر حد متوسط می‌رسند. کاهش احساسات مثبت موجب اضطراب و ترس بعضی از سرمایه‌گذاران می‌شود. از این موضوع گاها به تسلیم‌ شدن یاد می‌شود. در مرحله‌ سوم بورس‌بازان وارد بازار شده و در نتیجه باعث افزایش قیمت‌ها و حجم معاملات می‌شوند. در مرحله‌ چهارم و مرحله‌ آخر نیز قیمت سهام همچنان کاهش می‌یابد، اما با سرعتی کمتر. همزمان با این که قیمت‌های پایین و اخبار خوب مجددا منجر به جذب سرمایه‌گذاران می‌شود، بازار خرسی به سمت بازار گاوی سوق می‌یابد.

بازار خرسی و correction

بازارخرسی نباید با correction اشتباه گرفته شود؛ correction روندی کوتاه‌مدت است که کمتر از دو ماه طول می‌کشد. در حالی که correction زمان خوبی برای سرمایه‌گذاران است تا بتوانند وارد بازار سهام شوند، بازارهای خرسی به ندرت موقعیت مناسب برای ورود آن‌ها به بازار را فراهم می‌کنند. دلیل این موضوع این است که تعیین پایین‌ترین حد بازار خرسی تقریبا غیرممکن است. تلاش برای جبران ضررها می‌تواند بسیار سخت باشد، مگر اینکه سرمایه‌گذاران فروش استقراضی انجام داده و یا از دیگر استراتژی‌ها برای کسب سود در بازارهای در حال افت استفاده کنند. بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۲۰۱۵، سی و دو بازار خرسی، به طور میانگین هر سه سال و نیم یک بار، شکل گرفت. آخرین بازار خرسی همزمان با بحران مالی جهانی بود که بین ماه اکتبر سال ۲۰۰۷ و ماه مارس سال ۲۰۰۹ رخ داد و باعث کاهش یافتن میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) تا ۵۴ درصد شد.

فروش استقراضی در بازارهای خرسی

سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق فروش استقراضی در بازار خرسی سود کسب کنند. این تکنیک شامل فروش سهام قرضی و خرید آن‌ها به قیمت پایین‌تر است. این روش بسیار پرمخاطره بوده و در صورت موفق نبودن ضررهای بزرگی به بار می‌آورد. یک فروشنده‌ی استقراضی باید پیش از ثبت سفارش استقراضی سهام را از یک کارگزار قرض کند. میزان سود و ضرر فروش استقراضی تفاضل بین قیمت فروش سهام و قیمت خرید مجدد آن‌ها است که از آن به “covered” (پوشش یافته)‌ یاد می‌شود. برای مثال، یک سرمایه‌گذار ۱۰۰ سهم از سهام را به صورت استقراضی به قیمت ۹۴ دلار می‌فروشد. قیمت کاهش یافته و سهام به قیمت ۸۴ دلار پوشش می‌یابند. سود سرمایه‌گذار برابر است با  ۱۰۰۰$ = ۱۰۰ × ۱۰$. اگر معاملات سهام به صورت غیرمنتظره افزایش یابند، سرمایه‌گذار مجبور خواهد شد که سهام را به قیمت بالا خریده و ضرر بزرگی را متحمل شود.

قراردادهای اختیار فروش و صندوق‌های قابل معامله در بورس معکوس (reverse ETF) در بازار خرسی

طبق قرارداد اختیار فروش (put option) مالک این حق را دارد که سهام خود را به قیمتی مشخص در یک تاریخ خاص یا پیش از یک تاریخ خاص بفروشد. قرارداد اختیار فروش به منظور انجام معاملات پرخطر در زمان کاهش قیمت‌ سهام، مقاومت در برابر کاهش قیمت‌ها و محافظت از سبدهای سرمایه گذاری بلندمدت مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرمایه‌گذاران باید از این قرارداد در حساب خود بهره‌مند باشند تا بتوانند چنین معاملاتی را به انجام برسانند. صندوق‌های قابل معامله در بورس معکوس طوری طراحی شده‌اند که ارزش را در خلاف جهت شاخص مورد نظر خود تغییر دهند. برای مثال، اگر شاخص S&P 500 به اندازه‌ی یک درصد کاهش یابد، صندوق قابل معامله در بورس معکوس برای این شاخص یک درصد افزایش می‌یابد. صندوق‌های قابل معامله در بورس معکوس بسیاری وجود دارند که سود حاصل از شاخص مورد نظر خود را تا دو یا سه برابر افزایش می‌دهند. صندوق‌های قابل معامله در بورس معکوس را نیز درست مثل قراردادهای ذکر شده در بالا می‌توان به منظور انجام معاملات پرخطر یا محافظت از سبدهای سرمایه گذاری به کار برد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.