بازار بیت کوین تا چه حد دستکاری شده است؟

اکثر ما می‌خواهیم بدانیم که چرا سیستم‌های مالی و اقتصادی و وال‌استریت تا این حد نگران عدم وجود واحد نظارتی روی رمز ارزها هستند. به نظر می‌رسد که بانک‌های مرکزی و موسسات مالی بیشتر به عنوان یک دشمن نوآوری، غیرمتمرکز بودن و رمز ارزها محسوب می‌شوند. البته اصل ماجرا ازآنجایی شکل می‌گیرد که این موسسات ، بلاک چین عمومی را به عنوان تهدیدی برای سرمایه‌های کاربران می‌دانند.

0 106

حباب بیت کوین ساختگی است

اگرچه نوسان قیمت بیت کوین از یک نقطه حداقلی پیش از سال 2015 به یک نقطه ماکزیمم در سال 2017 رسید و در سال 2018 بین عموم شناخته شد، اما برای من روشن بود که بازار بیت کوین دستکاری شده است. بازار بیت کوین هم دنیا، قوانین و نرمال‌های خود را دارد که در حالت عادی دستخوش چنین تغییراتی نخواهند شد.

بازار بیت کوین به صورت کاملا واضح دست‌کاری شد و همچنین ساختارهای کاملا نوسانی را تجربه کرد، به‌طوری‌که حتی تحت تاثیرICO ها قرار گرفت و به یک نوسان قیمتی عجیب طی 1 سال گذشته رسید. هر چه بیشتر به این روند نگاه کنیم، تاثیرات دست‌کاری و کلاه‌برداری را بیشتر حس خواهیم کرد. اما این تنها نقطه شروع افشاگری‌ها در مورد بازار بیت کوین است. در این زمینه تاثیرات شبکه‌های اجتماعی را نباید روی این تغییرات عمده نادیده گرفت.

در ادامه به طور کامل از هر دو وجه داستان به آن نگاه می‌کنیم تا بتوانیم به صورت موشکافانه تمامی داستان بازار بیت کوین را بررسی کنیم.

کلاه‌برداری‌های جمعی به هیچ عنوان پایدار نیستند

درست همان‌طور که، با توجه به تغییرات عملکرد ICO ها و سرمایه‌گذارانی که در شکل‌های مختلف از بلاک چین زیان ‌دیده‌اند، خود باید نماد امنیت، اعتماد و اعتبار باشد، میزان کیفیت و اعتبار بیت کوین نیز زیر سوال خواهد رفت.

درحالی‌که سرویس‌های مالی مسئولیت کاهش ریسک سرمایه‌گذاران را می‌پذیرند،  راه‌حل رسانه برای رفع این مشکلات در رمز ارزها کاملا منفی بوده و به‌هیچ‌وجه نتوانسته تا به یک رشد موقتی نیز دست پیدا کند. شبکه ارائه‌کننده رمز ارزها به کلی فاسد است و این درحالی است که ضعف‌های اقتصاد سنتی باعث شده که همین سیستم فاسد بتواند اعتماد بیشتری را از سمت جامعه عمومی دریافت کند.

هر دو رویکرد به نوعی مشکلات عمده دارند و تاکنون راه‌حلی شناخته‌نشده که بتواند بر خلاف این دو رفتار کند و همچنان به نوع منابع وابسته خواهند بود.

بر اساس تحقیقات، اصل معاملات بیت کوین به نوعی فریب‌کاری است

بااین‌حال، من فکر می‌کنم ما به شواهد حاکی از این‌که چگونه سیستم‌های جدید می‌تواند جعلی باشد و این نوآوری چگونه در عصر جدید به وجود آمده است ( نوآوری مربوط به ارز، تراکنش‌ها و دارایی‌های دیجیتال و بلاک چین ) نیاز خواهیم داشت.

بر اساس تحقیقاتی که Bitwise انجام داده، 95 درصد از بازار معاملاتی بیت کوین توسط صرافی ها دستکاری شده و به صورت جعلی اعمال می‌شوند.

این شرکت بیش از 81 صرافی مستقل را از نظر میزان حجم معاملاتی در وب‌سایت CoinMarketCap.com بررسی کرده است. گزارش‌های به‌دست‌آمده میزان میانگین حجم معاملات بیت کوین را 6 میلیارد دلار در روز  تخمین زده‌اند که بر اساس تحقیقات، تنها 273 میلیون دلار از آن معتبر خواهد بود.

مدیر تحقیقاتی Bitwise در مورد این مساله گفت:

مردم به رمز ارزها نگاه می‌کنند و می‌گویند که بازار این ارزها پررونق است، این مساله به دلیل داده‌های دست‌کاری شده‌ای است که به مردم نمایش داده می‌شود.

اگر جهش بیت کوین بیش از ارزش واقعی باشد، چطور؟ این جهش‌ها نگرانی پیرامون افزایش دست‌کاری قیمت بیت کوین ، که کل بازار رمز ارز را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، افزایش می‌دهد.

تحقیقات جدید حتی اعتبار معاملات بیت کوین را نیز زیر سوال برده‌اند

Bitwise این گزارش را در ماه مارس سال 2019 عرضه و گزارش را به پارلمان امنیت مالی امریکا برای تجدیدنظر روی ETF بیت کوین ارسال کرد.

مشکلات دیگر به وجود آمده را می‌توان این‌طور بیان کرد:

تحلیل‌ها نشان می‌دهد که از 81 معامله گزارش‌شده، 71 معامله به نوعی پول‌شویی بوده ، چرا که روی معاملات هم‌زمان، یک کاربر یک دارایی را هم خریده و هم فروخته است تا بتواند روی بازار نوعی تراکنش ثبت کند. در حقیقت یک تراکنش تقلبی ثبت شده است..

اگر بازارهای رمز ارز میزان دقیق معاملات خود را ارائه ندهند، قیمت و ارزش بازار بالا می‌رود. البته بسیاری، حتی ویتالیک بوترین، میزان ارزش واقعی بازار رمز ارز را چیزی نزدیک به 70 میلیون دلار تخمین می‌زنند.

اگر بیشتر معاملات بیت کوین تقلبی باشد یا با داده‌های تقلبی ایجاد شده باشد، بنابراین شرکت‌هایی مثل بایننس تنها با تکیه بر یک دروغ، افزایش سرمایه و ارزش سهام خواهند داشت.

بر اساس داده‌های Bitwise ، حجم معاملات بازار بیت کوین که 6 میلیارد دلار تخمین زده شده بود، فقط 273 میلیون دلار است، بنابراین 95 درصد از عدد گزارش‌شده، تقلبی خواهد بود.

مشکل اعتماد به رمز ارزها در سال 2019

کل داستان پیرامون ICO ها و معاملاتی است که به نوعی تقلبی هستند. این چگونه امکان‌پذیر است؟

صرافی ها برای ارائه گزارش جعلی، انگیزه خاصی دارند.

بسیاری از کلاهبرداران به دنبال جذب کاربر برای ICO هایی هستند تا بتوانند به وسیله آن رمز ارزهای خود را به فروش بگذارند. چرا که بر اساس گزارش Autonomous Next ارزش معاملاتی روی هر ICO از 1 میلیون دلار تا 3 میلیون دلار به ازای هر فهرست است.

بازار بیت کوین در زمان صعود قیمت بیت کوین، به نوعی یک مسابقه است که دیگران برای جمع‌آوری پول‌هایی که روی زمین ریخته به سختی در تلاش هستند.

اگر 90 درصد از حجم معاملات بازار بیت کوین دستکاری شده و جعلی باشد، چگونه می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری‌های عظیم انجام داد؟

نهادهای نظارتی آمریکا یک روش محتاطانه را برای انجام معاملات بیت کوین در نظر گرفته‌اند. سازمان نظارتی آمریکا خطرات دست‌کاری داده‌های را از اصلی‌ترین دلایل عدم پذیرش ETF بیت کوین نامیده‌اند. حتی اگر بلاک چین به کلی اصلاح شود، جابه‌جایی نمایی رمز ارزها هنوز هم می‌تواند به صورت جعلی شکل بگیرد.

افراد کمی تابه‌حال از بیت کوین سرمایه‌دار شده‌اند و بسیاری سرمایه خود را از دست داده‌اند. این‌که بخواهید تکنولوژی جدید را بپذیرید و یا آن را به عنوان یک کلاهبرداری در نظر بگیرید به خود شما مربوط می‌شود اما این بازی قوانین خود را دارد. اگر شما داده‌های مربوط به حجم معاملات رمز ارزها را جعل کنید، تنها کوین بیس یا بایننس صدمه نمی بینند، بلکه تمامی شبکه زیر سوال خواهد رفت. حتی اگر بانک ها و موسسات از استیبل کوین ها برای انجام امورات داخلی بهره ببرند، رمز ارزها هنوز هم نقطه های کور امنیتی بسیاری دارند.

کلاهبرداری و مرگ کوین ها

دوره بعدی دارایی‌های دیجیتال و استیبل کوین ها جایی است که اغلب رمز ارزها نابود خواهند شد. در آینده، بلاک چین و رمز ارزها به بی راهه کشیده می‌شوند.

همچنین دادستانی کل نیویورک ، در مورد این نوع معاملات ، هشدار داده است.

چگونه می‌توان روی صنعت رمز ارز نظارت داشت، در صورتی که کلاهبرداری‌های زیادی در این زمینه شکل می‌گیرد؟ بلاک چین و رمز ارزهای سیستمی فراتر از امنیت دولت ها هستند، بنابراین سیستم نظارتی کار خاصی را نمی‌تواند روی آن انجام دهد. کاربران و سرمایه‌گذاران به صورت مستقیم با هکرها روبرو هستند و معاملات رمز ارزها به راحتی هک می‌شوند.

سرمایه‌گذاران انتظار دارند که بتوانند یک کالا را مبادله کنند و این امر را ETF می‌تواند تحقق ببخشد. اگر در این زمینه نیز تقلبی صورت بگیرد ، چه ضررهای هنگفتی که نسیب سرمایه‌گذاران نخواهد شد.

میزان حجم معاملات بیت کوین در آینده به نظر کمتر خواهد شد و خیلی کمتر از میزان تخمین زده شده 6 میلیارد دلاری آن خواهد بود. که البته هیچ جای تعجبی نیست اگر این رقم را صرافی های مختلف به صورت مصنوعی ساخته باشند.

اگر میزان معاملات واقعی بیت کوین به اندازه گزارش Bitwise باشد ، بازار CME بیشتر به دنبال روش های طرح ریزی شده از سوی Bakkt و Fidelity خواهد رفت تا بتواند روش نظارت شده تری را برای معاملات دارایی‌های دیجیتال به کار بگیرد.

ما باید نشان دهیم که علاقه ای که به رمز ارزها داریم، روزی بر علیه خودمان خواهد شد. در دنیای همتا به همتای فعلی ، سرمایه خود را در جایی قرار می دهیم که دوستانمان قرار داده‌اند، که البته در نهایت این روش نمی‌تواند هوشمندانه و منطقی باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.