بازارهای OTC (فرابورس) بیت کوین برای جریان‌‌های ورودی سازمانی آماده می‌‌شوند

با وجود کسادی‌‌ که بازارهای ارز رمزنگاری شده از آغاز سال تاکنون تجربه کرده‌‌اند، راه‌‌های ورودی فراوانی با هدف به ارمغان آوردن زیرساخت پیشرفته‌‌تر برای بازارهای OTC، در حال شکل گیری هستند. یک نشانه‌‌ قطعی از بلوغ، خبر هفته‌‌ی پیش است مبنی بر اینکه فیدلیتی (Fidelity)، پنجمین مدیر دارایی بزرگ جهان، در حال ورود به جهان ذخیره‌‌سازی و خرید و فروش ارز رمزنگاری‌‌شده – به منظور کسب از بازارهای OTC – برای سرمایه‌‌گذاران سازمانی است.

0 101

همانطور که  بازیکنان سازمانی بیشتری به فضای کریپتو وارد می‌‌شوند، این بازار از یک بورس مبهم از خرید و فروش که به عنوان فرابورس (OTC) شناخته می‌‌شود، به یک رکن اساسی بیش از پیش حیاتی برای اکوسیستم کریپتوکارنسی تبدیل شده است.

درحالیکه اکثر افراد انتظار دارند که خرید یا فروش ارز رمزنگاری شده بتواند این کار را از طریق بورس‌‌های استاندارد انجام دهد، سرمایه‌‌گذاران سازمانی بزرگ و افراد دارای ثروت خالص بسیاری که به صورت مقادیر بالایی از بیت کوین معامله می‌‌کنند، باید برای انجام این معاملات، به جهان نسبتا نامعلوم بازارهای OTC توجه نمایند.

به دلیل آن که صرافی‌های ارز رمزنگاری‌‌شده، معمولا فاقد زیرساخت تکنولوژیکی و نقدینگی موردنیاز برای انجام سفارشات بلوکی بزرگ هستند، خریداران و فروشندگان برجسته، عملا مجبور به یافتن یکدیگر به وسیله‌‌ی مشارکت کردن در اتاق‌‌های چت اسکایپ میزبانی‌‌شده توسط شرکت‌‌های خرید و فروش اختصاصی‌‌ای مانند کامبرلند (Cumberland)، پلتفرم‌‌های پیام‌‌رسانی خصوصی‌‌ مانند تلگرام و حتی انجمن‌‌های عمومی‌‌ای مانند لینکدین می‌‌شوند.

مونیکا سامرویل (Monica Summerville)، مدیر پژوهش تکنولوژی مالی در Tabb Group که یک شرکت پژوهش بازار واقع در بریتانیا می‌‌باشد، بیان کرد که: “معاملات بزرگ باید در OTC روی دهند. بسیاری از بورس‌‌ها، اندازه‌‌ی سفارش را محدود می‌‌سازند. بنابراین، شما باید سفارشات خود را تفکیک نمایید و این اقدام، دقیقا زیانبار است.”

تفکیک یک سفارش فروش بزرگ، فرض کنید 1000 بیت کوینی، می‌‌تواند یک اخطار نامساعد به بازار و عامل انگیزشی ارسال نماید که این اخطار، به عنوان افت شناخته می‌‌شود که به موجب این اخطار، قیمت یک خرید و فروش در حال انجام، نسبت به قیمت موردانتظار، متفاوت است.

جذابیت OTC برای تاجران، استخراج‌‌کنندگان و افرادی از این دست، آن است که OTC، یک راه خروجی بسیار مورد نیاز از ارز رمزنگاری‌‌ شده به فیات ارائه می‌‌کند که این راه، به واسطه‌‌ی این حقیقت که اکثر بزرگترین صرافی‌های کریپتو، با ارز فیات معامله نمی‌‌کنند، ضروری شده است.

یک تاجر بیان نمود که: “ما زمانیکه می‌‌خواهیم پول خود را به نقد تبدیل نماییم، ترجیح می‌‌دهیم از فیات اجتناب نماییم. دیگران، وارد عرصه (استیبل کوین) می‌‌شوند، اما در آنجا، ابهامات بسیاری وجود دارد. بنابراین، ما ترجیح می‌‌دهیم که تنوع‌‌بخشی نکنیم” و اضافه کرد که صرفا انتقال دارایی‌‌ها به یک بورس سازگار با فیات نیز، همواره یک راه‌‌حل دردسترس نیست:

بسیاری از صرافی‌ها، از خدمات بانکداری کشورها و جغرافیاهای مختلف که لزوما ارزشمند نیستند، استفاده می‌‌کنند. تنها به این دلیل که شما می‌‌توانید فیات را وارد یک بورس نمایید، ضرورتا بدان معنا نیست که می‌‌توانید آن را خارج سازید.”

چقدر بزرگ؟

بنا به گفته‌‌ی شرکت‌‌کنندگان، در طول 12 ماه گذشته، این بازارها، به طور قابل‌‌توجهی محبوب‌‌تر و رقابتی‌‌تر شده‌‌اند، زیرا سرمایه‌‌گذاران و تاجران خبر‌‌ه‌‌تری وارد این فضا می‌‌شوند. بسیاری از این بازیکنان، شروع به خرید و فروش از طریق دلالان بورسی مانند استراتژی اکتاگون (Octagon Strategy)، Genesis Trading و Circle نموده‌‌اند. به هر حال، تعیین اندازه و وسعت دقیق این بازار، دشوار باقی می‌‌ماند.

یک گزارش در اوایل امسال که توسط Tabb Group تولید شده بود، مقادیر OTC بیت کوین روزانه در سطح جهان را 12 میلیارد دلار برآورد نمود. سامرویل عقیده دارد که این رقم، دو یا سه برابر بزرگتر از میانگین معامله‌‌شده‌‌ روزانه‌‌ سراسر صرافی‌های ارز رمز استاندارد در سطح جهان است. به هر حال، تعیین این مقایسه، دشوار است، زیرا ارقام مقدار گزارش‌‌شده توسط بورس‌‌ها می‌‌توانند از لحاظ درستی، قابل بحث باشند:

هیچ فردی که در حال بررسی مقادیر در حال گزارش باشد، وجود ندارد و احتمالاتی وجود دارند که بورس‌‌ها، در حال انجام اقدامات مختلف برای افزایش مقادیر خود هستند که این امر، برای یک بورس تحت نظارت معمولی، قانونی نخواهد بود.”

با این وجود، برآوردهای اندازه‌‌ی واقعی بازار OTC بیت‌‌کوین، بسیار متفاوت هستند. Lucas Nuzzi، مدیر فناوری در Digital Asset Research، مقدار روزانه‌‌ی کل را در حدود 250 میلیون دلار تثبیت می‌‌کند.

او بیان کرد: “این رقم، با ارقام دیگری که ما در آنجا مشاهده می‌‌کنیم، بسیار متفاوت است.””برآورد ما، مبتنی بر چیزهایی که ما می‌‌توانیم ببینیم و افرادی که با آنها ارتباط برقرار می‌‌کنیم و به صورت فعالانه در حال مشارکت در آن بازارها هستند، می‌‌باشد.”

مانع سازمانی؟

درحالیکه در طول 12 ماه گذشته، ورود پول سازمانی جدید به ارز رمزنگاری شده، یک موضوع بحث و گمانه‌‌زنی بی‌‌پایان بوده است، نبود زیرساخت بورس، بسیاری از بازیکنانی که به‌‌ اندازه‌‌ی کافی شجاع بودند را به خطر کردن در حوزه‌‌های OTC ترغیب نموده است.

Nuzzi بیان نمود: “از لحاظ ساختاری، برای بسیاری ار سرمایه‌‌گذاران سازمانی، OTC، واقعا تنها شیوه‌‌ای است که با آن می‌‌توانند بیشترین دارایی‌‌های نقدی را خرید و فروش نمایند.”

با این وجود، یک شکاف عمومی و نبود مهارت در بازارهای OTC، محیطی ایجاد ننموده است که سازمانی‌‌ها بتوانند برای مشارکت در آن، کاملا راحت باشند.

به گونه‌‌ای اندکی متناقض، زمانیکه تبدیل به نقدینگی فیات نمودن، هدف نهایی است، خرید فروش OTC ارز رمزنگاری شده، نیاز به درجه‌‌ی بالایی از اعتماد دارد.

Frank Wagner، شریک تأسیس INVAO که یک ابزار سرمایه‌‌گذاری توانمندشده با هوش مصنوعی برای دارایی‌‌های رمزنگاری‌‌شده می‌‌باشد، بیان نمود: “در حال حاضر، برخی از بخش‌‌های صنعت ارز رمزنگاری‌‌شده، در حال سازماندهی 6 معامله‌‌ی ظاهری در سراسر اسکایپ و تلگرام هستند که این امر، بسیار مشابه روشی است که دلالان و تاجران سنت‌‌گرای وال استریت (Wall Street) برای گرد هم آوردن خریداران و فروشندگان، با مشتریان تماس خواهند گرفت.

Wagner تأکید نمود:

به طور قطع، این شیوه، امن‌‌ترین و مؤثرترین شیوه برای انجام این معاملات نیست و شاید دلیلی برای این امر باشد که بسیاری از سرمایه‌‌گذاران سازمانی از مشارکت کردن، بر حذر داشته می‌‌شوند.”

به ویژه، خرید و فروش OTC ارز رمزنگاری‌‌شده، اشکال منحصر به فرد بسیاری از ریسک طرف مقابل، با آن به همراه می‌‌آورد. یک جنبه، آن است که به علت قوانین ضد پولشویی، بسیاری از سازمان‌‌های مالی، همچنان با ایده‌‌ی پردازش انتقالات الکترونیکی کلانی که مستقیما مرتبط با معاملات ارز رمزنگاری‌‌شده هستند، مخالف هستند. این امر بدان معناست که حتی اگر یک معامله، توسط هر دو طرف پذیرفته شده باشد، تضمینی وجود ندارد که انتقال فیات، واقعا انجام خواهد شد.

یک ارز رمزنگاری‌ شده برای بورس فیات نیز نامتناسب است، به این معنی که انتقال کوین، بسیار سریع‌‌تر (گاهی اوقات طی چندین ساعت) از انتقال الکترونیکی رخ می‌‌دهد.

Daniel Peled، هم‌‌بنیان‌‌گذار پروژه‌‌ بلاکچین چندگانه‌‌ی Orbs و یک تاجر OTCی باتجربه بیان کرد:”هنگامیکه شما یک معامله را به وسیله‌‌ی یک دلال بورس OTC انجام می‌‌دهید، شما باید پس از معامله، ارز را به دلال بورس تحویل دهید. تا زمانیکه دلال بورس، BTC/ETH یا فیات را به شما تحویل ‌‌دهد، یک ریسک دارید که این ریسک، آن است که برای مثال، او پیش از آن که توکن‌‌ها یا وجوه را به شما تحویل دهد، ناپدید شود.” و اضافه می‌‌کند:

اساسا، ریسک طرف مقابل وجود دارد که این ریسک، آن است که طرف مقابل ممکن است قادر به پرداخت قروض نباشد، زیرا این امر، به صورت همزمان رخ نمی‌‌دهد. بنابراین، شما باید برای پرداخت الکترونیکی پول به شما، به آنها اعتماد کنید.”

Gene Grant، مدیرعامل VRBEX که یک بورس توکن رمزنگاری‌‌شده و امنیتی می‌‌باشد، بیان نمود که همان‌‌طورکه اندازه‌‌های معامله، بزرگتر می‌‌شوند، فرآیند، پیچیده‌‌تر می‌‌گردد و یک لایه‌‌ی تشدیدشده از ریسک طرف مقابل، به دلیل مبالغ سرمایه‌‌گذاری بالا افزوده می‌‌گردد.

او بیان کرد: “بازار معامله‌‌ی بزرگ، نسبتا کوچک است و بازیکنان، بسیار بی‌‌اعتماد هستند.”

با این وجود، دیگران اظهار می‌‌کنند که قوانین قوی، راه‌‌حل‌‌های بازدارنده و ابزارهای نظارتی بیشتری به منظور ارائه‌‌ی اعتماد موردنیاز برای پرداختن فعالانه‌‌تر به OTC ارز رمزنگاری‌‌شده به سرمایه‌‌گذاران عمده، لازم هستند.

Peled بیان نمود: OTC، به طور مشابهی با دیگر اکوسیستم‌‌های خرید و فروش سنتی ساماندهی شده است، اما این صنعت، همچنان فاقد ابزارهای نظارتی برای اجرا می‌‌باشد.” و اضافه می‌‌کند:

بنابراین، این ترس که طرفین معین، در حال به اشتراک‌‌گذاری دانش و پیش‌‌دستی در معاملات هستند، یک دغدغه‌‌ی واقعی برای تاجران است.”

راه‌‌حل‌‌های پیش رو

اما، با وجود کسادی‌‌ که بازارهای ارز رمزنگاری شده از آغاز سال تاکنون تجربه نموده‌‌اند، راه‌‌های ورودی فراوانی با هدف به ارمغان آوردن زیرساخت پیشرفته‌‌تر برای بازارهای OTC، در حال شکل گیری هستند.

یک نشانه‌‌ی قطعی از بلوغ، خبر هفته‌‌ی پیش است که بیان ‌‌نمود فیدلیتی (Fidelity)، پنجمین مدیر دارایی بزرگ جهان، در حال ورود به جهان ذخیره‌‌سازی و خرید و فروش ارز رمزنگاری‌‌شده – به منظور کسب از بازارهای OTC – برای سرمایه‌‌گذاران سازمانی است.

در واقع، ساخت سیستم‌‌های نرم‌‌افزاری‌‌ای برای ارز رمزنگاری شده‌‌ که می‌‌توانند واریز را شبیه‌‌سازی کنند و سیستم‌‌های تسویه و مدیریت ریسکی که سرمایه‌‌گذاران سنتی به آنها عادت کرده‌‌اند، در حال تبدیل به کسب وکار بزرگی است.

Nuzzi بیان کرد: “با وجود اینکه این بازار، افراد بسیاری را ناامید کرده است، اما زیرساخت، از دست نرفته است و شما همچنان موارد بسیاری را پیش روی خود دارید که در حال ساخته شدن هستند.””ده‌‌ها ارائه‌‌کننده‌‌ی نرم‌‌افزار وجود دارند که در حال حل این نیاز به وسیله‌‌ی تاجران OTC هستند.”

برای مثال، OTCXN، در حال ساخت یک شبکه‌‌ی چندمسئولی است که در پی رسیدگی به نبود یک سازوکار تسویه و واریز است که بتواند ارائه‌‌کنندگان و بورس‌‌های نقدینگی را با طرف مقابل حداقلی و ریسک واریز مرتبط نماید.

Rosario Ingargiola، مدیرعامل OTCXN بیان نمود: “چیزی که ما خلق نموده‌‌ایم، یک شبکه‌‌ی سطح 2ی درجه‌‌ی سازمانی، مانند شبکه لایتنینگ (Lightning Network)، است. با این تفاوت که این شبکه، در سراسر تمام دارایی‌‌های کریپتو و در مقیاس و ظرفیت سازمانی فعالیت می‌‌کند.”

او ادامه داد: “شما واقعا نمی‌‌توانید بدون حذف معاملات دفتر کل عمومی از مسیر حیاتی خرید و فروش همزمان، بازارهای ارز رمزنگاری شده را برحسب سطوح سازمانی درجه‌‌بندی کنید.” و بیان می‌‌کند که پلتفرم او، معاملات OTC بین طرفین مقابل را به منظور این که در کمتر از یک ثانیه واریز و تسویه شوند، تسهیل خواهد نمود.

OTCXN، اخیرا به منظور حفاظت از دارایی‌‌های رمزنگاری‌‌‌‌شده‌‌ای که در پلتفرم آن خرید و فروش می‌‌شوند، مشارکت‌‌هایی با Kingdom Trust و Prime Trust که هر دو، به عنوان متصدیان شایسته ‌‌‌‌‌‌ای برای کمیسیون اوراق بهادار و بورس (Securities and Exchange Commission) ثبت شده‌‌اند را اعلام نمود.

راه‌‌حل دیگری که در حال ایجاد پیشرفت در این حوزه است، کاسپین (Caspian) است که اخیرا، با هدف ارائه‌‌ی ابزارهای بهتری به تاجران و سرمایه‌‌گذاران خبره، مانند یک رابط کاربری واحد که به بورس‌‌های عمده متصل می‌‌شود، حدود 20 میلیون دلار در یک عرضه‌‌ی اولیه‌‌ی سکه، جمع‌‌آوری نمود. در اوایل ماه اکتبر، کاسپین به منظور خدمت بهتر به نیازهای نقدینگی تاجران OTCی بزرگ، با B2C2، سازنده‌‌ی بازار ارز رمزنگاری‌‌شده، شریک گردید.

اما درحالیکه ممکن است یک انفجار کامبرین (Cambrian explosion) از پلتفرم‌‌های جدید اختصاص‌‌داده‌‌شده برای کمک به تاجران سازمانی در مدیریت ریسک وجود داشته باشد، Nuzzi از DAR معتقد است که بازار برای تکثیر ابزارهای معامله‌‌ی قدیمی، احتمالا به یک بازار هدف بکر و دست نخورده منجر خواهد شد:

“بسیاری از آنها، تنها به این علت شکست خواهند خورد که این زیرساخت در حال توسعه‌‌، هم‌‌اکنون در بازارهای مالی سنتی وجود دارد.”

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.