بازارهای بیت‌‌کوین جایگزین‌‌های حتمی برای بازارهای فارکس هستند

طبق گزارشی که توسط محققان موسسه فیزیک هسته‌‌ای هنریک نیودنیزنسکی (Hentyk Niewodnicznaski) انجام شد، این محققین دریافتند که بیت‌‌کوین در حال بلوغ یافتن است. این گزارش که به دانشگاه علوم لهستان در کاراکو داده شده است به این نتیجه رسیده است که بیت‌‌کوین پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به یک بازار معمولی و منظم و جایگزینی با بازارهای ارزهای خارجی یا فارکس را داراست.

0 124

محققین لهستانی به دنبال ارزیابی بلوغ بازارهای بیت‌‌کوین

این مطالعه که بر اساس «تغییرات قیمت ۱دقیقه‌‌ای ثبت‌‌شده از سال ۲۰۱۲» انجام شده است، جزییات نوسانات بازار نوظهور بیت‌‌کوین را در دوره‌‌های مشخص بر حسب توزیع سود، همبستگی خودکار نوسان، نمایندگان Hurst و تاثیرات چندمقیاسی ارزیابی می‌‌کند.

از آن‌‌جایی که داده‌‌های قیمت دارای فراوانی بالا از همان ابتدای معامله در دسترس هستند، استدلال محققان این است که بیت‌‌کوین پنجره بی‌‌نظیری به سوی ویژگی‌‌های آماری خط سیر بلوغ بازار ارائه می‌‌کند.

بی‌‌قاعدگی آماری تنها در طول روزهای اول ظهور بیت‌‌کوین مشاهده شده است

این گزارش در ژورنال علمی Chaso منتشر شد که یک ژورنال بین رشته‌‌ای از علوم غیرخطی است. در این گزارش تصریح شده است که «در حالی که معاملات اولیه بیت کوین تحت تاثیر بی‌‌نظمی سیستمی بود، در طول ماه‌‌های منتهی به سال ۲۰۱۸ همه‌‌ی شاخص‌‌های آماری حرکت به سوی بلوغ را نشان می‌‌داد. این را می‌‌توان به عنوان پتانسیل تبدیل بیت‌‌کوین به یک بازار معمولی به جای بازار ارز خارجی را در نظر گرفت».

پروفسور استنیسلو دروزد (Stanislaw Drozdz)، یکی از محققینی که در این مطالعه شرکت داشت، عنوان کرد که «نمودارهای ما در ابتدا مقداری پیچیده و ناراست بودند و هیچ چیز امیدبخشی را پیش‌‌بینی نمی‌‌کردند.اما وقتی نگاه دقیق‌‌تری به داده‌‌ها انداختیم ناگهان فهمیدیم که این ناراستی در نمودارها از دو سال اول دوره‌‌ی تحلیل سرچشمه می‌‌گیرد، یعنی از آن زمانی که بازارها در حال شکل‌‌گیری بودند. پس از آن هم نرخ‌‌ها طبق قانون مکعب برعکس نوسان پیدا کردند».

بازارهای رمزارز رقابتی بسیاری جدی با بازارهای ارز خارجی یا فارکس به وجود می‌‌آورند

بازارهای بیت‌‌کوین جایگزین حتمی بازارهای ارز خارجی خواهند بود. پروفسور دروزد عنوان می‌‌کند که یکی از جالب‌‌ترین ویژگی‌‌هایی که بیانگر بلوغ این بازار است، ماهیت چندبرخالی ویژگی‌‌های آن است. چندبرخال‌‌ها یعنی برخالِ برخال‌‌ها؛ مثلا ساختاری که در آن برخال‌‌ها برای دیدن شباهت‌‌های خود با سرعت‌‌های مختلفی بزرگنمایی شوند. تحلیل چندبرخالی در هر مقیاس وابستگی‌‌های موجود را آشکار می‌‌کند. در مورد بیت‌‌کوین، در تابع نوسانات نرخ سود چندبرخالی را مشاهده کردیم که به طور ویژه در شش ماه آخر دوره‌‌ی مورد مطالعه مشاهده شد. این برای بازارهای بلوغ‌‌یافته‌‌ی منظم مانند بازار بورس، دلار، نفت و اوراق بهادار هم صادق بود.

پروفسور دروزد در پایان به این نتیجه رسید که «مهم‌‌ترین پارامترهای آماری بازار بیت‌‌کوین به روشنی نشان می‌‌دهند که بیت‌‌کوین ماه‌‌هاست شاخص‌‌های بلوغ مالی را از خود نشان می‌‌دهد. به نظر می‌‌رسد که در مورد رمزارزهای دیگر هم چنین تغییر مشابهی دور از انتظار نباشد. اگر این اتفاق بیافتد، بازار فارکس یعنی بزرگ‌‌ترین بازار جهان باید منتظر رقابت بسیار سختی شود».

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.