بازارساز (market maker) چیست و چگونه درآمدزایی می‌کند؟

چگونه می‌توانیم هر زمان که بخواهیم خرید و فروش سهام انجام دهیم؟ هرگاه یک سفارش خرید یا فروش ثبت می‌شود، همیشه باید یک نفر دیگر در سمت دیگر این تراکنش وجود داشته باشد. اینجاست که شخصی به نام بازار ساز وارد کار می‌شود. بازارساز یک بانک یا کارگزاری است که در هر لحظه از ساعات معاملاتی با قیمت خرید و فروشی مشخص آماده‌ی انجام معامله است. در این مقاله بیشتر با نحوه کار و درآمدزایی بازارسازها آشنا می‌شوید.

0 1,493

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌شود در لحظه سهمی را خرید یا فروخت؟ کاربران معمولاً توجهی به سرعت و سادگی این فرآیند ندارند. اگر سفارش خود را از طریق کارگزاریتان ثبت کنید، آن سفارش در عرض چند ثانیه اجرا می‌شود. برای درک بزرگی این اتفاق، باید ببینیم وقتی یک سفارش از طریق کارگزاری ثبت می‌شود، چه چیزهایی لازم است.

هرگاه یک سفارش خرید یا فروش ثبت می‌شود، همیشه باید یک نفر دیگر در سمت دیگر این تراکنش وجود داشته باشد.

اگر می‌خواهید ۱۰۰۰ سهم از شرکت دیزنی بخرید، باید یک فروشنده پیدا کنید. احتمال پیدا کردن کسی که دقیقاً در همان لحظه مایل به خرید یا فروش همان مقدار سهامی باشد که شما می‌خواهید، بسیار کم است. بنابراین این سوال به وجود می‌آید که چگونه می‌توانیم هر زمان که بخواهیم خرید و فروش انجام دهیم؟ این‌جاست که بازارساز وارد کار می‌شود.

بازارساز چیست؟

بازارساز یک بانک یا کارگزاری است که در هر لحظه از ساعات معاملاتی با قیمت خرید و فروشی مشخص آماده‌ی معامله است. این اتفاق برای شما خوب است، چون وقتی سفارش فروش ۱۰۰۰ سهم از شرکت دیزنی را ثبت می‌کنید، حتی اگر فروشنده‌ای حاضر نباشد، بازارساز سهام شما را می‌خرد. همین فرآیند در هنگام ثبت سفارش‌های خرید سهم نیز اتفاق می‌افتد. به این ترتیب، بازارسازها عملاً برای سهم‌ها بازار می‌سازند. اگر بازارسازها نبودند، زمان بسیار بیشتری طول می‌کشید تا خریداران و فروشندگان سفارش‌های خود را با یکدیگر هماهنگ کنند، پس به خاطر دشوارتر شدن امکان ورود و خروج از سهم‌ها قابلیت نقدشوندگی بازار کاهش یافته و هزینه‌ی معاملات افزایش پیدا می‌کرد.

بازارسازها چگونه درآمدزایی می‌کنند؟

ریسکی که بازارسازها متحمل می‌شوند باید به نحوی جبران شود. اگر یک بازارساز سهام IBM شما را بخرد و بعد قبل از این که خریداری برای این سهام پیدا شود، قیمت IBM کاهش یابد، چه می‌شود؟ بازارسازها برای پیش‌گیری از این اتفاق توزیع متعادلی را در سهم‌های تحت پوشش خود رعایت می‌کند.

در همان مثال قبلی، ممکن است بازارساز هر سهم IBM شما را به ارزش ۱۰۰ دلار خریداری کرده و آن را به قیمت ۱۰۰.۰۵ دلار به یک خریدار دیگری بفروشد. تفاوت بین قیمت خرید و فروش فقط ۰.۰۵ دلار است، اما با میلیون‌ها معامله در روز، سود هنگفتی به دست می‌آید که ریسک‌های این کار را پوشش می‌دهد.

برای درک بهتر نحوه‌ی کارکرد بازار وال استریت، مثلاً عواملی که باعث می‌شود یک سهم بیش از حد قیمت‌گذاری شده یا دست‌کم گرفته شود، راهنمای درآمدی بر بازار وال استریت را مطالعه کنید. امیدواریم با راهنمایی گام‌به‌گام شما در این مباحث، بتوانیم به شما کمک کنیم تا درک بهتری از نیروهای دخیل در بازارهای سرمایه داشته باشید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.