این‌ کشورها می‌توانند تا سال ۲۰۳۰ به بزرگترین اقتصادهای جهان تبدیل شوند

برخی از کشورهایی که امروز اقتصادهای نوظهور تلقی می‌گردند مانند چین و هند و اندونزی، تا سال ۲۰۳۰ به واسطه سهم خود از جمعیت جهانی، بزرگ‌ترین اقتصادها بر مبنای نرخ ارز PPP خواهند بود.

0 124

پیش‌بینی بلندمدت جدید Standard Chartered Plc، با استفاده از نرخ‌های تبادل ارز برابری قدرت خرید و تولید ناخالص داخلی اسمی، تغییر رده‌بندی تولید ناخالص داخلی جهانی را نشان می‌دهد و همچنین پیش‌بینی می‌کند که چین تا سال ۲۰۳۰ به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل شود.

هند به احتمال زیاد در همان دوره زمانی بزرگتر از ایالات متحده خواهد شد، در حالی که اندونزی در جمع ۵ کشور برتر قرار خواهد گرفت.

ستارگان آینده؟

۱۰ کشور برتر بر اساس نرخ ارز PPP در سال ۲۰۳۰

اقتصادهای بزرگ دنیا

منبع: Standard Chartered

نکته: برآوردها به هزاران میلیارد دلار بین المللی و با استفاده از تمهیدات برابری قدرت خرید هستند.

اقتصاددانان Standard Chartered به رهبری دیوید مان (David Mann)، در یادداشتی می‌نویسند:

پیش‌بینی‌های بلندمدت ما بر اساس یک اصل کلیدی است: سهم کشورها در تولید ناخالص داخلی جهان، در اثر همگرایی سرانه تولید ناخالص داخلی بین اقتصادهای پیشرفته و نوظهور، باید در نهایت با سهم آن‌ها از جمعیت جهان همسان باشد.

آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که روند رشد هند تا سال ۲۰۳۰ به ۷.۸٪ درصد افزایش یابد، در حالی که چین تا سال ۲۰۳۰ تا ۵ درصد خواهد رسید که نشان‌دهنده کاهشی طبیعی با توجه به اندازه اقتصادی آن است.

سهم آسیا از تولید ناخالص داخلی جهانی که از ۲۰ درصد در سال ۲۰۱۰ سال گذشته به ۲۸ درصد افزایش یافت، احتمالا تا سال ۲۰۳۰ به ۳۵ درصد خواهد رسید و برابر با مجموع منطقه یورو و ایالات متحده می‌شود.

در اینجا برخی از یافته‌های دیگر از اقتصاددانان Standard Chartered را می‌بینیم:

  • روند نزولی اصلاحات در بازارهای نوظهور، بر رشد بهره‌وری سنگینی می‌کند.
  • پایان دوره تسهیل کمّی می‌تواند فشار بیشتری به اقتصادها برای اصلاح و احیای روند بهره‌وری وارد کند.
  • طبقه متوسط در نقطه اوج قرار دارد و اکثریت جمعیت جهان تا سال ۲۰۲۰ وارد این گروه می‌شوند.
  • رشد طبقه متوسط به واسطه شهرنشینی و آموزش می‌تواند در مقابله با تأثیرات روند سریع پیری جمعیت در بسیاری از اقتصادها، از جمله چین کارساز باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.