بلاک چین راهکاری برای مقابله با دروغ پردازی رسانه ها

ظهور رسانه ها و شبکه های اجتماعی متمرکز، انتشار اخبار کذب را سرعت بخشیده و سردرگمی فوق العاده ای را در مورد وقایع به وجود آورده است. در این میان غول های تکنولوژی از اشاعه اخبار کذب سود می‌برند چراکه منجر به افزایش فعالیت کاربران در این پلتفرم ها میشود. الکس ماشینسکی، مؤسس و مدیرعامل شرکت سلسیوس (Celsius)، عقیده دارد توسعه پلتفرم داده مبتنی بر بلاک چین تنها راهکار مقابله با اخبار کذب است.

0 165

الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky)، مؤسس و مدیرعامل شرکت سلسیوس (Celsius)، می‌گوید در جنگ بین شبکه های متمرکز و توزیع شده، بالاخره ساختار توزیع شده پیروز می شود و اینترنت سرانجام روی بستر بلاک چین قرار خواهد گرفت.

ماشینسکی معتقد است متمرکزسازی اینترنت توسط شرکت هایی مثل فیسبوک و گوگل، عامل اصلی تحریف واقعیت در جهان امروز است و اخبار کذب و دروغ های آشکار، جای حقایق را گرفته اند. به عقیده او ظهور شبکه های اجتماعی متمرکز، انتشار اخبار کذب را سرعت بخشیده و سردرگمی فوق العاده ای را در مورد وقایع به وجود آورده است.

به عقیده ماشینسکی، غول های تکنولوژی از اشاعه اخبار کذب سود می برند، چون این دست از شایعات باعث افزایش نرخ مشارکت کاربران شده و درامد سرشاری را نصیب کمپانی های ارائه دهنده خدمات می کنند. الگوریتم های نرم افزاری هم به واسطه استقبال کاربران، باعث نشر هرچه بیشتر این اخبار می شوند؛ اما راه حل چیست؟

ماشینسکی معتقد است توسعه پلتفرم داده مبتنی بر بلاک چین تنها راهکار مقابله با اخبار کذب است. این سیستم می‌تواند هویت کاربران و اصالت داده ها را تأیید کند و شفافیت را به جهان آنلاین اضافه نماید. یکی از این پلتفرم ها، شبکه اجتماعی غیرمتمرکز EOS Voice نام دارد که توسط شرکت Block.one توسعه یافته و احتمالاً اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی راه اندازی می‌شود.

برخلاف شبکه های اجتماعی متمرکز که اطلاعات کاربران را بدون اجازه به خدمت می گیرند، تمامی عملیات در EOS Voice روی بلاک چین ثبت می‌شود. علاوه بر این در این پلتفرم، تمام کاربران احراز هویت شده‌اند و امکان فعالسازی حساب های جعلی با محتوای غیر قانونی وجود نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت سلسیوس باور دارد اگر کاربران همت کنند و اعتیاد خود را به شبکه های اجتماعی متمرکز کاهش دهند، به زودی شاهد کاهش قدرت غول های تکنولوژی دنیا و رشد جایگزین های شایسته آنها بر بستر بلاک چین خواهیم بود؛ اتفاقی که شاید به این زودی ها رخ ندهد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.