ایردراپ (Airdrop) ارز رمز چیست؟ راهنمای مقدماتی

ایردراپ به عملی گفته می‌شود که طی آن ارز رمز رایگان به اشخاص توزیع می‌گردد که این توزیع شامل شیوه‌های مختلفی است و به طور نمونه به وسیله فورک، خرید ICO  یا به دلایلی انگیزشی از سوی تیم یک پروژه به دارندگان کوین‌هایشان اهدا می‌گردد. یکی دیگر از اهداف احتمالی این تیم می‌تواند به مثابه دادن یک تست به عنوان “مشت نمونه‌ی خروار باشد” که جنبه روانشناسی دارد و به شخص این حس را القا می‌کند که به خدمات و کیفیت کوین مورد نظر اشراف دارد. برای با خبر شدن از ایردراپ های پیش رو سایت ها و کانال های بسیاری وجود دارند که برای اطلاع از آن‌ها و اطلاع از نحوه اجرا و اهداف ایردراپ‌ها می‌توانید این مطلب را بخوانید.

0 309

ایردراپ چیست؟

آیا تا به حال به افزایش غیرمنتظره‌ی موجودی کیف پول ارزیتان بدون اینکه بدانید سکه ها از کجا آمده اند دقت کرده اید؟ باید بگویم که این به احتمال قریب به یقین نتیجه یک ایردراپ است. بزن به افتخار پول رایگان!

ایردراپ‌ها به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شوند که شامل فورک(به عنوان مثال بیت‌کوین‌کش، بیت‌کوین دایموند)، خرید ICO (مثلا شبکه ی رِی‌دِن) و هدیه (freebie) (مثلا صرافی باینانس به مشتریان خود 500 ریپل می‌دهد) است. گاهی نیز ایردراپ به این دلیل رخ می‌دهد که تیم پروژه بلاکچین تصمیم می‌گیرند تا توکنهای (Token) رایگان به افراد استفاده‌کننده از ارز رمزها دهند.

یکی از شناخته شده‌ترین مثال‌های ایردراپ وقتی است که هاردفورک بیت‌کوین یعنی بیت‌کوین‌ کش (Bitcoin Cash)، به دارندگان بیت‌کوین به همان مقدار موجودیشان بیت‌کوین‌ کش داد. اگر در هنگام ایردراپ شما 0.4 بیت‌کوین داشتید، یکی از دریافت‌کنندگان خوش‌شناس 0.4 بیت‌کوین‌کش بودید، که با قیمت 2469 دلاری بیت‌کوین‌کش در حال حاضر، قطعا معامله شیرینی میشد.

چرا ایردراپ رخ می‌دهد؟

با این حال یک سوال بسیار بزرگ باقی می‌ماند. چرا ایردراپ اتفاق میافتد و چرا یک تیم تصمیم می‌گیرد توکنها را بر باد دهد؟ بیایید اینطور فکر کنیم. وقتی کنار قفسه موردعلاقه‌تان در فروشگاه راه می‌روید، کارکنان آنجا مقداری غذا به شما برای تست کردن می‌دهند و شما هم در ذهنتان سریع آن را تحلیل می‌کنید تا ببینید به درد این می‌خورد که آن را بگیرید. یک گاز می‌زنید و می‌بینید که خوشمزه است. فروشنده که به شما نمونه غذا را تعارف کرده است می‌گوید: “می‌توانید این غذا را در ردیف 5 سمت چپ پیدا کنید”. شاید با همین لقمه کوچک تصمیم بگیرید که آن محصول را خریداری کنید.

هوشیاری در خرید یکی از قدمهای اول در فرآیند خرید است. همانطور که در مثال فروشگاه دیدیم، روانشناسی نقش پررنگی را در جنبه های یک ایردراپ بازی میکند، چون خریدار برای خرید محصولی که با آن آشناست بسیار مشتاق تر از محصولی است که هیچ چیز در مورد آن نمیداند. به همین دلیل کسانی که مسئول توزیع توکن رایگان هستند، ایردراپ را به عنوان فرصتی کلیدی برای چشیدن مزه ی توکنها توسط شما میبینند. ایردراپ در مقایسه با روشهای پرهزینه تبلیغات(مانند تبلیغات فیسبوک)، راه موثرتری برای نمایش دادن سکه ها است.

چطور می‌توانم از یک ایردراپ پیشرو با خبر شوم؟

سایتها و گروه‌های زیادی وجود دارند که فقط برای اطلاع دادن ایردراپ‌های آینده، گذشته و فعال اختصاص داده شده‌اند. به عنوان مثال، Icodrops و Airdropalert همیشه لیستی از ایردراپ‌های پیشرو را به نمایش می‌گذارند. این سایت‌ها تعداد روزهای باقیمانده تا ایردراپ و ارزهای مورد نیاز در زمان ایردراپ را برای دریافت هر سکه به شما می‌گویند.

راه دیگر اطلاع پیدا کردن از یک ایردراپ، پیگیری و دنبال کردن مطالب شبکه‌های اجتماعی هر پروژه است.

گاهی ایردراپ هم شما را سورپرایز میکند و بی خبر می‌آید (مگر اینکه خودتان بخشی از تیم پروژه باشید)در غیر این صورت تاریخ ایردارپ پیش از زمان اجرا اعلام می‌شود و یک سری قواعد و قوانین برای دریافت توکن وجود خواهد داشت. قوانین دریافت توکن در ایردراپ توسط تیم پروژه وضع می‌شود، که این موضوع باعث به وجود آمدن قوانین گوناگون برای هر ایردراپ خواهد شد. قوانین اجرایی استاندارد و مشخصی نیز برای چگونگی اجرای ایردراپ وجود ندارد. اگر پای دولت به ایردراپ باز شود امکان دارد شاهد قوانین رسمی نیز در این کار باشیم.

یکی از ایردراپ‌هایی که هم اکنون در حال اجراست، ایردراپ پروژه‌ی شیپ‌چین (ShipChain) می‌باشد. راهبرد آنان اندکی با رویه معمولی نگه داشتن ارز در کیف پول و دریافت توکن رایگان تفاوت دارد و پیچیده‌تر است. همانطور که در وبسایت‌شان گفته شده است، دریافت‌کنندگان واجد شرایط ایردراپ با دنبال کردن شرایط زیر می‌توانند در ماه مارس در کیف پول خود توکن رایگان دریافت کنند:

  1. عضو فعال گروه تلگرام ما باشید. عضو فعال یعنی کسی که پیش از تکمیل فرایند ایردراپ، یعنی دو هفته پس از 15 ژانویه، عضو گروه تلگرام ما باشد.
  2. فرم KYC/ALM (مشتری ات را بشناس/ضد پولشویی) را پر کنید. این یک فرم ساده است که ظرف 1 تا 3 هفته پس از تکمیل ثبت‌نام برای شما ایمیل خواهد شد.
  3. یک کیف پول معتبر ERC20 نان-اکسچنج (خارج از صرافی) داشته باشید.

چه کیف پول‌هایی نیاز دارید؟

ایردراپ‌ها معمولا روی اتریوم (Ethereum) و بیت‌کوین اتفاق میافتند و شما تنها به یک حساب در صرافی آنلاین نیاز دارید. با این حال گاهی مسئولان ایردراپ کیف پول خاصی مانند “کیف پول خارج از صرافی “ERC20 را معرفی می‌کنند. شاید در زمینه ارزهای دیجیتال تازه کار باشید و معنی این را ندانید اما اشکالی ندارد، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

منظور شیپ‌چین (ShipChain) از کیف پول نان-اکسچنج(خارج از صرافی) کیف پولی است که در سایت‌های صرافی آنلاین مانند باینانس (Binance) و کوین‌بیس (Coinbase) قرار ندارند. کیف پول‌های مشهور از این دست Exodus و Jaxx هستند. برای شناختن دقیق تر کیف پول ها میتوانید به بخش راهنمای کیف پول بیتکوین در همین سایت مراجعه کنید.در آنجا می‌توانید از راه‌های امن ذخیره کردن توکن‌ها و مزایا و معایب انواع مختلف کیف پول اطلاع پیدا کنید.

ساده‌تر بگوییم، کیف پول ERC-20 یعنی هر کیف پولی که از سیستم بلاکچین اتریوم پشتیبانی کند. مثلا  بعضی از توکن‌ها از پروتکل بیت‌کوین و برخی دیگر از پروتکل اتریوم پیروی می‌کنند. به همین دلیل اگر قوانین ایردراپ چنین چیزی را طلب کند، باید کیف پولی داشته باشید که به شما اجازه دهد توکن‌های ERC-20 را ذخیره کنید، MyEtherWallet یک کیف پول محبوب ERC-20 است.

توصیه‌های پایانی

مهم‌تر از همه، وقتی به دنبال ایردراپ‌ها می‌گردید مطمئن شوید که به وبسایت رسمی پروژه سر زده اید. راه مناسب اطلاع یافتن از سایتهای اسکم (scam) یا کلاهبرداری، بازدید از صفحات رسمی وب‌سایت رسمی در شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. همانطور که پیشتر گفتیم، بازار ارزهای دیجیتال هم اکنون قانون‌گذاری نشده است و پتانسیل بالایی برای کلاهبرداری و سرقت دارد.

پروژه‌های مشهور بلاکچین هیچ‌گاه اطلاعات شخصی شما را در کنار آدرس عمومی کیف پولتان درخواست نمی‌کنند. هیچوقت رمزهای شخصی را به کسانی که ادعا می‌کنند برای ایردراپ آن را نیاز دارند نشان ندهید. سرقت هویت و تلاش برای هک کردن در بازار ارزی دیجیتال بسیار فراوان است و قطعا اگر اقدامات امنیتی مناسبی را اتخاذ کنید هیچ وقت قربانی این کلاهبرداری‌ها نخواهید شد.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.