ایجاد فرصت‌های جدیدی برای کسب‌و‌کارهای خرد توسط پیشرفت‌های فین‌تک

در این مقاله، یکی از صاحبان کسب و ‌کار از تجربه‌های شخصی خودش در این عرصه می‌گوید و نشان می‌دهد که چگونه نوآوری‌های فین‌تک کار را برای کسب ‌و کارهای خرد در زمینه‌ی جذب سرمایه آسان‌تر کرده است. او همچنین به بررسی امکاناتی می‌پردازد که فین‌تک در اختیار این کسب‌و کارها می‌گذارد.  

0 111

شرکت‌های فین‌تک در حال پر کردن خلاهایی در تامین مالی کسب و کارهای کوچک و متوسط هستند.

بیش از ۳۰ سال است که من صاحب یک کسب و کار کوچک هستم. هنگامی که من شرکت کوچک حسابداری خود را در ۱۹۸۴ راه‌اندازی کردم ۳ مشتری داشتم. در سال‌های بعد فراز و فرودهایی داشتم. به یاد می‌آورم که یک روز صبح به یک بانک محلی رفتم تا ۲۵۰۰۰ دلار وام بگیرم؛ یک مشتری عمده پیدا کرده بودم و نیاز به پول داشتم تا دستمزدها را بدهم.

اما، پس از صرف سه ساعت با صاحب بانک، با دست خالی به خانه برگشتم. علی رغم این که به امور مالی خود نظم داده بودم، نتیجه‌ی صحبت با چهار بانک دیگری که امتحان کردم هم همین بود. برای تامین این مبلغ، ناچار شدم تا وانتم و کلکسیون تمبرم را در یک حراج بفروشم (بله من کلکسیون تمبر داشتم!)

امروزه، اوضاع برای صاحبان کسب و کار به شدت متفاوت است و بخشی از این موضوع به خاطر فین‌تک است.

واضح است که این امر نه یک موضوع گذرا، بلکه تحولی عظیم برای کسب و کارهای خرد و کوچک و متوسط است. در حالی که در گذشته این کسب و کارها به علت عدم حمایت از طرف بانک‌های سنتی در حال تقلا بودند، حال به لطف فین‌تک راهکارهایی مقرون به صرفه یافته‌اند.

آرزو داشتم که این امکان را در سال‌های قبل هم داشتیم.

گستره‌ی محصولات فین‌تک و راهکارهای خدماتی

بنابر گزارش فایننشال تایمز،‌ این نوع حمایت از طرف شرکت‌های فین‌تک به صورت ارائه‌ی قرض، مشورت، تبادل با خارج و انواع محصولات و خدمات مالی است. در یکی از گزارش‌های اخیر BI Intelligence نتایج مشابهی حاصل گشت. به عنوان مثال، گزارش BI می‌گوید که شرکت‌ها با پر کردن خلا اعتبار، حساب‌های بانکی و خدمات کسب و کار دیجیتال، برای کسب و کارهای کوچک و متوسط به درآمد بیشتری دست یافته‌اند.

در یک گزارش مجمع جهانی اقتصاد ، به این روال حتی بیش از این پرداخته شده و آن را یک تحول عظیم نامیده است که در آن شرکت‌های فین‌تک به کارآفرینان کشورهای در حال توسعه امکان می‌دهند تا به محیط جهانی کسب و کار بپیوندند. به گفته‌ی این گزارش، این موضوع تا حد زیادی به دلیل راهکارهای ارائه شده از طرف این شرکت‌ها مانند قرض همتا به همتا، تامین مالی بازرگان و تجارت الکترونیک، فکتورینگ (تنزیل)، تنزیل معکوس و تامین مالی تجاری است.

در نتیجه، کسب و کارهای کوچک در حال تصاحب سهم از بازار در محیط کسب و کار آنلاین و آفلاین و جذب مصرف‌کنندگان و مخاطبانی هستند که خدمات شخصی و پیشنهادهای منحصر به فرد آن‌ها را در عین بهره‌وری از تراکنش‌های امن ارج می‌نهند.

در ادامه به برخی از پیشرفت‌های فین‌تک اشاره شده که به کسب و کارهای کوچک و متوسط کمک می‌کنند.

قرض

قرض یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی است که در آن فین‌تک خلا موجود برای کسب و کارهای کوچک را پر کرده است. با وجود این که کسب و کارهای کوچک معمولا به پول زیادی برای وام گرفتن نیاز ندارند، در یافتن حمایت مالی تقلا می‌کنند. به این دلیل که بانک‌ها و سایر نهادهای وام‌دهنده عموما سود چندانی در ارائه‌ی وام‌های زیر ۱۰۰۰۰۰ دلار نمی‌بینند.

همچنین معمولا بانک خواهان ارائه‌ی ضمانت‌هایی است که مالکان کسب و کارهای کوچک نمی‌توانند تامین کنند. این دو عامل باعث ظهور فضایی می‌شود که شرکت‌های فین‌تک می‌توانند با ارائه‌ی «وام‌های خرد» پر کنند که اداره‌ی کسب و کارهای کوچک آن‌ها را وام‌هایی تا ۵۰۰۰۰ دلار تعریف می‌کند.

یک نمونه از شرکت‌های فین‌تک که چنین وام‌هایی ارائه می‌کنند کبج (Kabbage) است که تنها در زمانی کوتاه و از طریق یک برنامه‌ی موبایلی، راهی برای دستیابی به این نوع از اعتبارات پیش رو قرار می‌دهد. شرکت‌های فین‌تک مانند کبج سرعت و آسودگی بی‌بدیلی را ارائه می‌کنند و شرایط اخذ وام از آنان (مانند سطح رتبه‌ی اعتبار و غیره) کمتر از بانک‌ها سفت و سخت بوده و نرخ سود آن‌ها نیز پایین‌تر است.

من به شخصه از آن‌ها استفاده کرده‌ام و بلافاصله حائز شرایط دریافت ۲۵۰۰۰ دلار شناخته شدم. صاحبان کسب و کار نمی‌توانند درک کنند که برای رسیدن به این نقطه چه راهی را طی کرده‌ایم و چه موهبتی به محض درخواست در اختیار آن‌ها است. آن مبلغ، روز بعد در حسابم بود.

یک بستر وام‌دهی، Leng Genius است که به مالکان کسب و کارهای کوچک اجازه می‌دهد تا گزینه‌های تامین مالی را بدون گذراندن مراحل تشریفات اداری با هم مقایسه کنند. در عوض شما با ورود به حساب کاربری خود فهرستی از وام‌دهندگان را دریافت خواهید کرد که با نیازهای تجاری شما تطابقِ بیشتری دارند. حتی اگر قصد دریافت وام از چند منبع را داشته باشید، تنها یک درخواست ساده را تکمیل می‌کنید و این بستر به سرعت شما را تایید کرده و مبلغ را گاهی تنها در ۲۴ ساعت در اختیارتان قرار می‌دهد.

رهگیری مخارج و صدور صورت‌حساب

برای کسب درآمد، صاحبان کسب و کارها باید دستمزد خود را دریافت کرده و بر مخارج خود نظارت کنند. در این صورت می‌توانند از یک فرآیند حسابداری کسب و کارهای کوچک استفاده کنند که مقرون به صرفه بوده و پاسخگوی نیازهای منحصر به فرد آن‌ها است.

به سیج (Sage) وارد شوید، یک شرکت فین‌تک که برنامه‌ی صورت‌حساب‌ها و مخارج سیج (Sage Expenses & Invoices) را ارائه می‌دهد. یک برنامه‌ی صدور صورت‌حساب و رهگیری مخارج که برای کسب و کارهای کوچک ساخته شده است. این برنامه‌ی رایگان شامل راهکارهایی برای حسابداری، پرداخت و لیست حقوق بوده که فرآیند حسابداری را ساده کرده و زمان صرف شده برای این جنبه‌ی مهم از کار را کاهش می‌دهد.

به منظور بهره‌برداریِ حداکثری از این برنامه‌ی فین‌تک، صاحب کسب و کار نه به دانش IT و نه تجربه‌ی حسابداری نیاز ندارد. سایر نرم‌افزارهای حسابداری فرض را بر این می‌گذارند که یک صاحب کسب و کار با اصطلاحات حسابداری آشنایی دارد ولی برنامه‌ی صورت‌حساب‌ها و مخارج سیج از زبان عادی مانند «پول آمده» و «پول رفته» استفاده می‌کند که برای همگان قابل فهم است.

تنها با یک کلیک می‌توان تصویری از رسیدها تهیه کرد که در نرم‌افزار ذخیره می‌گردد و این امکان را فراهم می‌آورد که برای نیازهای گوناگون به آن‌ها مراجعه کنند. به علاوه، صدور صورت‌حساب می‌تواند بلافاصله انجام گیرد و فاکتورهایی که موعد آن‌ها گذشته است به طور خودکار یک یادآور ایجاد می‌کنند. علاوه بر تسهیل امور برای صاحب کسب ‌و‌کار، یک راهکار صدور صورت‌حساب فین‌تک مانند این تجربه‌ی مشتری را بهبود داده و بینشی جدید به حوزه‌ی تامین مالی کسب و کار ارائه می‌کند .

سایر ابزارهای جالب فین‌تک برای کسب و کارهای کوچک

هر ساله شرکت‌های فین‌تک نوآور و خلاقی ظهور می‌کنند که امکانات حتی بیشتری به کسب و کارهای کوچک ارائه می‌کنند. برای مثال دوموزو (Domuso) یک سرویس پرداخت منحصر به فرد برای صاحبان املاک اجاره‌ای است که یک فناوری پرداخت اجاره‌ی تمام عیار ارائه می‌کند.

صاحب‌خانه‌ها می‌توانند از بسترهای فین‌تک برای پذیرفتن پرداخت‌های امن به صورت آنلاین از طریق یک کارت اعتباری، کارت بانکی یا تسویه‌ی خودکار استفاده کنند و ساکنان نیز می‌توانند از این بستر برای پرداخت اجاره به صورت آنلاین یا از طریق تلفن‌های همراه خود بهره بگیرند. دوموزو همچنین وام‌های اقساطی ارائه می‌دهد که ساکنان می‌توانند طی ۶ تا ۱۲ ماه بازپرداخت نمایند، اما پرداخت اجاره به صاحب خانه بلافاصله انجام می‌گیرد. این وام‌ها می‌توانند برای پرداخت بیعانه یا سایر هزینه‌های حمل و نقل استفاده شوند و به مالکان کمک کنند تا مستاجرهای بیشتری را جذب کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.