اگوریسم (Agorism) احیای رمز ارزها

اگوریسم در اصطلاح معمولاً با نگرش ضد اقتصاد همراه است. مفهوم اگوریسم توسطSamuel Edward Konkin سوم موسوم به SEK3 ، که در بازار سیاه فعالیت داشت، معرفی شد. او از طریق آرمان‌های آزادی‌خواهانه خود ، سیستم اگوریسم را برمبنای اصول ضد اقتصاد تعریف کرد که در آن کنترل دولت با ایجاد یک جامعه آزاد به چالش کشیده می‌شود و هیچ محدودیتی در تبادل داوطلبانه کالاها و خدمات در آن وجود ندارد. آرمان‌های آزادی‌خواهانه اقتصادی او به‌وسیله اگوریسم درمدت زندگی‌اش کمرنگ بود، اما ظهور بیت کوین و آلتکوین قطعاً این مفهوم را زنده کرد. برای درک آسان‌تر، اگوریسم (یا نگرش ضد اقتصادی) شامل هر چیزی غیر از بازار تائید شده دولت یا بازار قرمز است.

0 92

https://cdn-images-1.medium.com/max/800/0*tQCzxiD5liogblKG

ماهیت خصوصی و غیرمتمرکز رمز ارزها به‌گونه‌ای به مردم استقلال می‌بخشند که بانک خود باشند. ارزهای دیجیتال برای انجام تراکنش‌های داوطلبانه به آن‌ها آزادی شخصی و حریم خصوصی می‌بخشند، چراکه آن‌ها خارج از فیات مبتنی بر سیستم مالی سنتی بسیار قانونمند هستند. تسهیلات و سرعت انتقال‌ها ، آپشنی برای سیستم مالی جاری نیست. رمز ارزها درواقع کنترل را از حکومت‌ها، بانکداران مرکزی و شرکت‌های بزرگ گرفته و آن را به عموم مردم واگذار می‌کنند. نیاز به گفتن نیست که تمام این بازیکنان بزرگ سخت در تلاش هستند که برای سرکوب این آزادی‌های فراهم‌شده توسط رمز ارزها برخی از رژیم‌های قانونی را اعمال کنند یا حداقل آن را به‌گونه‌ای تحت نظارت و یا کنترل دربیاورند.

پذیرش وسیع رمز ارزها درواقع نگرش‌های ضد اقتصادی را بنا بر تعریف آن در اگوریسم در دو سطح میکرو و ماکرو احیا کرده است. ما در سطح میکرو یک صرافی فنلاندی لوکال بیت کوینز (LocalBitCoins) داریم که پلتفرمی برای میلیون‌ها کاربر خود در بیش از 200 کشور برای خرید و فروش بیت کوین با پرداخت کاملاً رایگان، سریع، امن و خصوصی فراهم می‌کند. نمونه دیگر Openbazaar است که یک بازار همتا به همتا نیز هست که افراد می‌توانند بدون شارژ یا با شارژ رایگان به تبادل کالا و خدمات بپردازند.

تورم ونزوئلا

صحبت درمورد مثال سطح کلان اگوریسم نمی‌تواند کمک کند، اما به ونزوئلا فکر کنید که در آن اقتصاد تحت کنترل دولت با بولیوار (ارز فیات) از سال 2013 تابه‌حال به سمت تورم شدید 14.000 درصد رسیده است که به معنای واقعی موجب بی‌ارزش شدن پول این کشور شده است. مردم هیچ انتخابی به‌جز رمز ارزها به‌عنوان یک فروشگاه باارزش ولو کثیف نداشتند. دیکتاتوری این کشور از ترس از دست رفتن کنترل بر روی سیاست پولی ، تصمیم گرفت تا رمز ارز پترو را راه‌اندازی کند که با ذخیره‌های غنی کشور حمایت‌شده و به‌صورت مجوز جدید قانونی استفاده می‌شد. نظر مردم نیز این است که این ارز دیجیتال به ونزوئلا کمک می‌کند تا تحریم‌های بین‌المللی را دور بزند. تنها مشکل پترو این است که تحت کنترل دولت است.

اتفاق اخیری که در Reddit فاش شد، نشان داد که ونزوئلایی‌ها بیشتر به سمت رمز ارزهای اصلی میل پیدا می‌کنند تا ارز پتروی دولت. این اتفاق از زمانی شروع شد که یک طرفدار رمز ارز ونزوئلایی بانام مستعار Windows7733 بر روی Reddit یک 0.5 NANO کمک مالی برای خرید غذا دریافت کرد. زمانی که به زیرمجموعه reddit از NANO برگشت تا از مردم بابت کمک مالی تشکر کند، 90.1 نانو بیشتر (به ارزش 208دلار) دریافت کرد و برای 40 خانواده 400 کیلوگرم غذا خریداری کرد. برای کمک بیشتر به خانواده‌هایی که براثر شکست سیاست‌های اقتصادی دولت تحت‌فشار هستند، شهروندان ترغیب شدند تا جنبش ” پذیرش یک خانواده” را راه‌اندازی کنند .با کمک این جنبش کاربران نانو می‌توانند به خانواده‌های نیازمند ونزوئلایی کمک کنند.

به ‌غیر از ایجاد یک تغییر عمده پارادیم، رمز ارزها نشان دادند که پتانسیل کمک به مردم نیازمند را دارند. در حال حاضر کاملاً آشکار است که اگوریسم و رمز ارزها دست‌به‌دست هم داده‌اند، آیا این اتفاق بد است؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.