اگر مردم بیشتری با رمز ارزها آشنا شوند، بازار انتقال پول تغییر خواهد کرد

بازارهای انتقال پول می‌توانند مسئله مرگ و زندگی باشند. بدلیل اینکه سومالی یک دولت کارآمد ندارد، مهاجرانی مانند احمد علی از سومالی باید پول خود را به خانواده خود ارسال کنند. این پول می‌تواند خانواده آن‌ها را از گرسنگی نجات دهد. با این حال، خدمات بانکی سنتی، در حال کاهش خدمات انتقال پول هستند که به آن‌ها امکان می‌دهد که پول خود را در وهله اول ارسال کنند. هزینه‌های بالای ارسال، میزان دلاری که او انتقال می‌دهد را کاهش می‌دهد. اگر این افراد با کریپتوکارنسی آشنا شوند، مطمئنا زندگی آن‌ها و نحوه انتقال پول این افراد تغییر خواهد کرد.

0 96

انتقال پول یک صنعت چند میلیارد دلاری دخیل در انتقال پول بین المللی است. مهاجران حقوق بگیر بخشی از حقوق خود را به اعضای خانواده و دیگران در کشورهای خود ارسال می‌کنند. در سال 2017 انتقال پول از آمریکا به مکزیک، هند و چین بالغ بر 55 بیلیون دلار بوده است.

کل میزان انتقال پول در سال 2015 جمعا حدود 582 بیلیون دلار بوده است. بانک جهانی می‌گوید که این مبلغ در سال 2018 به 613 بیلیون دلار افزایش یافته است. پولی که از این طریق به کشورهای در حال توسعه سرازیر می‌شود، از کل مبالغ کمک‌های توسعه بین المللی کشورهای عضو سازمان ملل بیشتر است. با این حال میراث سیستم‌های مالی درانتقال جریان این وجه لنگ هستند. ارزهای رمزنگاری شده که مرزها و میانجی‌ها را حذف می‌کنند، می‌توانند کمک شایانی در این زمینه باشند.

بسیاری از انتقال دهندگان پول ترجیح می‌دهند از ارز رمزنگاری شده استفاده کنند. با این حال، تعداد کمی از آن‌ها در واقع از ارز رمزنگاری شده استفاده کردند (حدود 16٪) و در میان پاسخ دهندگان زن، 50٪ یا بیشتر یا هیچ آشنایی با ارز رمزنگاری شده نداشتند یا آشنایی بسیار کمی داشتند.

این بررسی توسط پرسش از افراد در Mechanical Turk آمازون انجام شد. پاسخ دهندگان تقریبا 60٪ مرد و 40٪ زن بودند، نزدیک به 70٪ سفید پوست، و پول بیشتر به مکزیک، کانادا، انگلیس، هند و آلمان فرستاده شده بود. بانک جهانی می‌گوید که پنج مقصد انتقال پول به هند، چین، فیلیپین، مکزیک و نیجریه است.

این نظرسنجی همچنین ممکن است در مورد جمعیت بزرگتر فرستندگان پول صدق نکند؛ زیرا همه اطلاعات از Mechanical Turk است. آشنایی با ارز رمزنگاری شده ممکن است در میان آن بخش از ارسال کنندگان وجه که در سرویس آنلاین نیستند بالاتر باشد. با این وجود، نیاز به بررسی دارد که ارز رمزنگإری شده چگونه می تواند به انتقال وجه بین المللی کمک کند که بیشتر شناخته شده و تطبیق داده شده باشد.

اکثریت اتقال دهنگان وجه میزان زیادی از پول خود را صرف انتقال آن می‌کنند. بیش از نیمی از 700 شرکت کننده در تحقیقی که اعلام شد از پی پل (paypal) یا یک سرویس انتقال دیگر همچون وسترن یونین (Western Union) استفاده می‌کردند. برای انتقال 500 دلار از طریق وسترن یونین هزینه انتقال آن 6 درصد کل وجهی که فرستاده می‌شود خواهد بود. پی شما به ازای هر 500 دلاری که میفرستید 30 دلار از دست می دهید.

میانگین کسانی که در این تحقیق به اتقال وجه می پرداختند، 5 بار پول به کشور خود می‌فرستادند، هر بار 650 دلار، در جمع حدود 3500 دلار، که منهای 6 درصد هزینه انتقال بدین معنی خواهد بود که کاگران مهاجر و انتقال دهندگان وجه سالیانه چند صد دلار از پولی که به سختی بدست می آورند را برای هیچ از دست می دهند (در واقع فقط پول واسطه هایی رو می دهند که سهم آن‌ها را ور می دارند).

در مورد افرادی مثل علی احمد مسئله تفاوت میان زنده بودن یا مردن خانواده‌اش خواهد بود.

مردم به دنبال حل این مشکل از طریق ارز رمزنگاری شده هستند. استلار (Stellar) که با یک الگوریتم توافق شده بروی هزینه های معامله پایین و پردازش نزدیک به لحظه تنظیم شده، برای کمک به مبادلات چند دارایی و پرداخت های بین مرزی کم تنظیم شده است. استلار لومن (Stellar lumens) وعده داده که مبادلات رمزنگاری نشده از مرزها در بخش هایی از یک سنت عبور کرده و سحر و جادو لایت کوین را به نحوی گسترش دهد که قادر به پردازش مبالغی به ارزش 99 میلیون با هزینه انتقال $ 0.40 برای کسانی که به آن بیشتر نیاز دارند، باشد.

در فیلیپین، راه حل هایی مثل Coins.ph که بر پایه بلاکچین (blockchain) هستند میلیون ها کاربر دارند، در حالیکه راه حل های مبتنی بر ارز رمزنگاری شده مثل Toast از این تکنولوژی استفاده می‌کنند بدون آنکه کاربران نهایی حتی بدانند که تا 86 درصد در مقابل سرویس‌های سنتی بانکی صرفه جویی می‌کنند.

ارزهای رمزنگاری شده هنوز تکنولوژی‌های تازه و پر نوسان هستند. اقتباس آن نیازمند سرمایه گذاران آینده نگریست که می‌توانند امتیازات تکنولوژی را به گروه هایی که بیش از همه به آن و خدمات شبانه روزی نیازمندند بیاورند.

استفاده از راه حل های مبتی بر ارز رمزنگاری شده برای انتقالات ورای مرزها با ترکیب استیبل کوین ها (stablecoins) که می‌تواند نوسانات ارز رمزنگاری شده را جبران کند، موجب حفظ بیلیون‌ها دلار می‌شوند. خانواده های ساکن کشورهای در حال توسعه تنها اگر بیشتر با ارز رمزنگاری شده و همچنین نحوه بکارگیری آن بصورت گسترده آشنا بودند، پول اساسی قابل توجهی بدست می‌آوردند. خبر خوب اینکه گرچه تمامی ابزار این کار و آشنایی با آن موجود نیست، اشتیاق انجام این کار هست.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.