اپل کارت قادر به رقابت با بیت کوین نیست

روز دوشنبه شرکت اپل از کارت اعتباری خود که محصول جدیدی از این غول تکنولوژی است رونمایی کرد. ویژگی‌های مختلفی از این کارت در رویداد خدمات اپل به نمایش گذاشته شد که یکی از مهمترین آنها مربوط به حریم شخصی بود. به تازگی اپل خود را به عنوان جایگزینی برای بسیاری از غول های فن آوری حریم‌ شخصی در دره سیلیکون معرفی کرده است که با اپل کارت این روند ادامه دارد. با این حال، این کارت همچنان محدودیت‌هایی در زمینه حریم شخصی دارد که احتمالا فقط با کمک فناوری مانند بیت کوین رفع می‌شود.

0 93

اپل کارت چگونه به حفظ حریم شخصی کمک می‌کند

از نظر سطح حریم شخصی که معمولا توسط سامانه موروثی مالی ارائه می شود، اپل کارت دستاورد قابل توجهی است.

بنابر اظهارات وب سایت رسمی اپل، این شرکت هیچ اطلاعی مربوط به استفاده از اپل کارت دریافت نمی‌کند. امکاناتی مانند تاریخچه معاملات و هزینه‌ها به طور مستقیم توسط دستگاه‌های کاربران پردازش می‌شوند.

علاوه بر این، هیچ شماره‌ای روی اپل کارت وجود ندارد که از لحاظ حفظ امنیت مالی شخصی گام بزرگی است.

درحال حاضر مشخص نیست که آیا کارت اپل مانند سیستم پرداخت اپل (Apple Pay) عمل کرده و شماره کارت‌های متفاوتی را برای هر معامله ایجاد کند. اگر نین قابلیتی در دسترس باشد، با اتصال هویت حقیقی افراد به شماره های ثابت کارت های آنان پیشرفت عظیمی در جلوگیری شرکت‌های بازاریابی از ردیابی فعالیت‌های مالی مردم صورت می‌گیرد. بسیاری از نکات مثبت حفظ حریم شخصی با بهبود امنیتی ارائه شده توسط اپل کارت گره خورده است چرا که رابطه نزدیکی بین حفظ حریم شخصی و امنیت وجود دارد.

اپل کارت هنوز کاملا شخصی نیست

در حالی که مزایای حفظ حریم خصوصی کارت اپل در مقایسه با کارت‌های اعتباری سنتی بسیار قابل توجه است، حفره های امنیتی همچنان مشاهده ‌می‌شوند.

شرکت اپل در این زمینه با گلدمن ساکس (Goldman Sachs) همکاری کرده است و تمام داده‌های کاربران اپل کارت از طریق این غول بانکی تبادل می‌شوند. اگرچه وب سایت اپل اعلام کرده است که گلدمن ساکس هرگز اطلاعات کاربر را با اشخاص ثالث برای اهداف بازاریابی یا تبلیغاتی به اشتراک نمی‌گذارد، این موضوع بیشتر جنبه اعلام موضع اخلاقی دارد و راه حلی ارائه نشده است.

علاوه بر این، کسانی که گزارش های مربوط به مت تایبی (Matt Taibbi) و دیگران را در طی سال‌ها خوانده باشند، ممکن است در مورد اعتماد به گلدمن ساکس نظرات متفاوتی داشته باشند.

حتی اگر فرض کنیم که یک شماره کارت جدید برای هر معامله تولید می‌شود، حقیقا اپل کارت قادر به ارائه حریم شخصی واقعی نخواهد بود، زیرا گلدمن ساکس همچنان به تمامی داده‌های رمزگذاری نشده کاربران دسترسی دارد. حتی اگر کاربران بخواهند به او اعتماد کنند احتمال هک شدن آنها همواره وجود دارد.

امنیت واقعی نیازمند تمرکز زدایی است

با این حال از لحاظ فنی امکان ایجاد سیستم‌هایی که گلدمن ساکس در آنها به اطلاعات کاربر اپل کارت دسترسی نداشته باشد وجود دارد. اگرچه تکنولوژی لازم برای اشکال متمرکز پول دیجیتال ناشناس برای چندین دهه وجود داشته است، بعید به نظر می‌رسد دولت ها اجازه وجود و دسترسی به چنین سیستمی را بدهند.

برای مثال، ارزهای دیجیتال قدیمی که توسط طلا پشتیبانی می‌شدند و عملا هیچ اطلاعاتی را از کاربران خود جمع آوری نمی‌کردند، چندین بار توسط سازمان‌های اعمال قانون تعطیل شده‌اند (به تاریخچه Reserve Liberty و E-gold مراجعه کنید). اخیرا، رییس کمیته امور مالی مجلس ملی فرانسه، Éric Woerth، خواستار ممنوعیت رمز ارزهای مبتنی بر حریم شخصی مانند مونرو (Monero) و زی‌کش (Zcash) شد.

اگرچه توسعه دهندگان بیت کوین خواهان بهبود سطح حریم خصوصی ارائه شده توسط این سیستم همتا به همتای پول نقد دیجیتال هستند، اما در حال حاضر نگرانی جهت حفظ ثبات بیت کوین نگرانی از آزمایشات ارتقاء حریم شخصی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تفاوت اصلی بانکداری سنتی و متمرکز با چیزی مانند بیت کوین این است که این سیستم به نهادهای ناشناس امکان پردازش پرداخت‌ها را می‌دهد. این قابلیت، هدف قرار دادن و تعطیلی کامل سیستم‌ها را برای دولت ها بسیار مشکل می‌کند.

به عبارت دیگر، بدون استفاده از سیستمی مانند بیت کوین، دسترسی به حریم شخصی-مالی واقعی در اینترنت عملا غیرممکن است. متد‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد، مانند خرید یک کارت هدیه با پول نقد در فروشگاه‌ها که با مسائلی مانند محدودیت هزینه و استفاده مواجه هستند.

از سابقه تقریبا کوتاه پرداخت‌های آنلاین می‌شود نتیجه گیری کرد که سیستم‌های متمرکزی که برای معاملات ناشناس کاملا مفید هستند، توسط دولت‌ها مورد هدف قرار می‌گیرند.

تصمیم دولت‌ها برای قانونی کردن و یا حتی ایجاد پول دیجیتال متمرکز دولتی، یکی از بزرگترین تهدیدات برای بیت کوین خواهد بود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.