اپلیکیشن غیرمتمرکز ( dApp ) چیست؟

دنیای ارز رمزنگاری ‌‌شده، نه تنها دید افراد نسبت به پول را تغییر داده است، بلکه همچنین گستره‌‌ای از کلمات جدید و جالبی که سابقا وجود نداشتند، ایجاد نموده است. یکی از محبوب‌‌ترین کلمات که توسط اعضای جامعه‌‌ی بلاکچین مورداستفاده قرار می‌‌گیرد، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Decentralized Applications) می‌‌باشد که با نام  dAppنیز شناخته می‌‌شوند. به احتمال زیاد، شما در حال پرسش این سؤال از خودتان هستید که یک dApp چیست و چه کاری انجام می‌‌دهد؟ پس از مطالعه‌‌ی این مقاله، قادر خواهید بود که به هر دو سؤال پاسخ دهید!

1 498

در ابتدا، مروری کلی بر این که چه چیزی یک برنامه‌‌ی کاربردی را غیرمتمرکز می‌‌نماید، به شما ارائه خواهیم کرد. همچنین به شما نشان خواهیم داد که این فناوری چگونه عمل می‌‌کند و چگونه می‌‌تواند برای حل مشکلات جهان واقعی مورداستفاده قرار گیرد. همه‌‌ی نکات به شیوه‌‌ای شفاف و ساده و همراه با مثال‌‌هایی برای کمک به شما در درک تمام بخش‌‌های فرآیند یادگیری شرح داده خواهند شد. برای شروع، بیایید اطمینان حاصل نماییم که منظورمان از اصطلاح غیرمتمرکز را به طور دقیق درک می‌‌کنیم.

فهرست مطالب

 • 1- معنی غیرمتمرکز چیست؟
 • 2- یک قرارداد هوشمند چیست؟
 • 3- یک dApp چیست؟
 • 4- چگونه یک اپلیکیشن غیرمتمرکز بسازم؟
 • 5- مثال‌‌های واقعی اپلیکیشن غیرمتمرکز
 • 6- آینده چه چیزی را برای dApp ها در نظر دارد؟
 • 7- جمع‌‌بندی

معنی غیرمتمرکز چیست؟

اگر چیزی غیرمتمرکز باشد، این بدان معنی است که تحت کنترل، تملک یا مدیریت یک فرد یا اداره‌‌ی خاص نیست. ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، ایجادکننده‌‌ی بیت‌‌کوین، اولین ارز رمز جهان را با هدف غیرمتمرکزسازی پول طراحی نمود. با این وجود، همانطور که این راهنما در ادامه شرح خواهد داد، غیرمتمرکزسازی تنها برای پول خوب نیست، این اقدام می‌‌تواند تقریبا بر هرچیزی اعمال شود!

برای ساده‌‌سازی مطلب، از مثال یورو (EUR) استفاده خواهیم نمود. هنگامی که یک مصرف‌‌کننده، وارد سوپرمارکت محلی خود می‌‌شود و هزینه‌‌ی مواد غذایی خریداری‌‌شده‌‌ی خود را با پول کاغذی پرداخت می‌‌کند، در حال مشارکت در یک سیستم متمرکز می‌‌باشد، زیرا خریدار و فروشنده، جریان یوروها  را کنترل نمی‌‌نمایند.

این وظیفه به بانک مرکزی اروپا اختصاص داده شده است که به واسطه‌‌ی قدرتش، مجاز است اقدامات بسیاری که شهروندان عادی هیچ کنترلی بر آنها ندارند را انجام دهد. این اقدامات می‌‌توانند شامل نرخ‌‌های بهره، افزایش عرضه‌‌ی پول یا قیمت کارمزدها باشند.

متأسفانه، همانطور که تاریخ نشان می‌‌دهد، بانک‌‌های مرکزی، همواره کارها را به درستی انجام نمی‌‌دهند و افراد استفاده‌‌کننده از بانک‌‌ها باید هزینه‌‌ی آن را پرداخت نمایند. با این وجود، بیت‌‌کوین، به وسیله‌‌ی معرفی یک واحد پول غیرمتمرکز، این باورها را به چالش کشید.

به وسیله‌‌ی غیرمتمرکز بودن، هیچ بانک یا دولت مرکزی‌‌ وجود ندارد که بتواند کاربرد واحد پول را کنترل نماید. در عوض، شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین، این امکان را برای جامعه فراهم می‌‌کند که کنترل واحد پول را در اختیار داشته باشند. این بدان معناست که هر فرد دارای یک ارتباط اینترنتی، قادر است که معاملات را مشاهده و تأیید کند.

کامپیوترهای شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین (با نام گره‌‌ها (nodes) نیز شناخته می‌‌شوند) برای استفاده از قدرت محاسباتی خود، به عنوان پاداش، بیت‌‌کوین جدید دریافت می‌‌کنند. به همین دلیل، گره‌‌ها، استخراج‌‌کنندگان نیز نامیده می‌‌شوند. آنها به وسیله‌‌ی تأیید معاملات، استخراج می‌‌کنند و برای انجام چنین کاری، پاداش دریافت می‌‌کنند. این فرآیند، مشابه زمانی است که یک استخراج‌‌کننده‌‌ی طلا، به عنوان پاداش، طلا دریافت می‌‌کند. با استفاده از این سیستم، بلاکچین می‌‌تواند به شیوه‌‌ای غیرمتمرکز عمل نماید.

بنابراین، اکنون که درک می‌‌کنید غیرمتمرکزسازی چیست و چگونه می‌‌تواند بر پول اعمال شود، مرحله‌‌ی بعد، درک نقش یک قرارداد هوشمند در دنیای برنامه‌‌ی کاربردی غیرمتمرکز است.

یک قرارداد هوشمند چیست؟

فناوری قرارداد هوشمند، ابتدا توسط اتریوم و در سال 2015 معرفی گشت که امکانات بسیار بیشتری ایجاد می‌‌کرد و کاربردهای بیشتری به جز معاملات مالی را به فناوری بلاکچین اضافه می‌کرد. اساسا، قراردادهای هوشمند، این امکان را برای دو فرد یا تعداد افراد بیشتری فراهم می‌‌کنند که به یک توافق بر پایه‌‌ی شرایط معین وارد شوند. به محض این که این شرایط صدق نمایند، قرارداد هوشمند به طور خودکار اجرا می‌شود.

به منظور فهم نحوه کارکرد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با یک مثال واقعی، به فروش یک خانه بیندیشید. به طور معمول، شما باید برای یک واسطه و کارمزدهای اپلیکیشن، هزینه پرداخت نمایید. اکنون بیایید این فرآیند را با وجود یک قرارداد هوشمند تصور کنیم:

 1. شما خانه‌‌ی خود را در یک قرارداد هوشمند قرار می‌‌دهید (این امر، با استفاده از یک توکن که مالکیت خانه‌‌ی شما را نشان می‌‌دهد، امکان‌‌پذیر است). شما قیمت را 150 ETH (اتریوم) تعیین می‌‌کنید.
 2. شرط قرارداد هوشمند این است که اگر فردی، 150 ETH به قرارداد هوشمند ارسال نماید، آنگاه توکن به آدرس آن شخص ارسال می‌‌گردد
 3. بنابراین، اگر شخصی مایل به خرید خانه‌‌ی شما باشد، تمام کاری که باید انجام دهد این است که مقدار درستی از ETH را به قرارداد هوشمند ارسال نماید
 4. اگر مقدار، صحیح باشد، توکن (مالکیت خانه‌‌ی شما) به آن شخص ارسال می‌‌شود و 150 ETH، به شما ارسال می‌‌گردد. اگر مقدار، صحیح نباشد، آنگاه، ETH به ارسال‌‌کننده باز خواهد گشت و خانه‌‌ی شما در قرارداد هوشمند باقی می‌‌ماند.

با استفاده از قرارداد هوشمند، نیازی به یک واسطه ندارید. نیازی به پرداخت هیچ کارمزد برنامه‌‌ی کاربردی‌‌ نیز ندارید. هیچ اداره‌‌ی مرکزی‌‌ای برای اعتماد وجود ندارد و در نتیجه، هیچ کمیسیونی نمی‌‌تواند مطالبه شود! تمام هزینه‌‌ای که باید پرداخت نمایید، کارمزد معامله‌‌ی اتر (یک توکن) برای گره‌‌هایی است که در حال استخراج/تأیید معاملات در  شبکه‌‌ی اتریوم هستند. این کارمزد، بسیار اندک است! این کارمزد، معمولا حدود 0.30 تا 1.30دلار می‌‌باشد.

نمودار کارمزدهای اتریوم
نمودار کارمزدهای اتریوم

قراردادهای هوشمند، کاربردهای بیشماری، شامل رزرو هتل‌‌ها/پروازها، فروش یک خودرو، قرض دادن پول و کاربردهای بسیار دیگری دارند.

مزیت اصلی فناوری قرارداد هوشمند، آن است که این فناوری، نیاز به یک واسطه برای تأیید یک توافق را حذف می‌‌کند. هر معامله‌‌ای، برای مشاهده در بلاکچین عمومی در دسترس است و در این مثال، وجوه، براساس شرایط توافق، به صورت خودکار توزیع شدند. از آنجایی که قراردادهای هوشمند، در یک سیستم غیرمتمرکز (بلاکچین) عمل می‌‌کنند، هیچ واسطه‌‌ای برای اعتماد کردن وجود ندارد!

با وجود قراردادهای هوشمند، نه تنها می‌‌توانیم در پول‌‌ بسیاری که معمولا صرف کمیسیون‌‌ها و کارمزدهای عملیات می‌‌شود صرفه‌‌جویی نماییم، بلکه می‌‌توانیم زمان بسیاری را نیز ذخیره نماییم!

مزیت عالی دیگر قراردادهای هوشمند محرک برنامه‌‌های کاربردی غیرمتمرکز این است که:

به محض این که قرارداد هوشمند به بلاکچین ارائه می‌‌شود، اصلاح یا تغییر آن غیر ممکن است که این امر، نقض این قرارداد را غیرممکن می‌‌سازد. این بدان معنی است که هیچ فردی نمی‌‌تواند قرارداد را دستکاری کند!

برای دریافت شرح دقیق‌‌تری از نحوه‌‌ی کارکرد فناوری قرارداد هوشمند، راهنمای سایت درباره‌‌ی این که یک قرارداد هوشمند چیست را مطالعه‌‌ کنید.

یک dApp چیست؟

اگر شما مطلب ما را تا به اینجا دنبال کرده باشید، اکنون باید درک خوبی از مفهوم فعالیت در یک سیستم غیرمتمرکز داشته باشید. همچنین، درک خواهید نمود که قراردادهای هوشمند تا چه حد می‌‌توانند آینده‌‌ی کسب و کار را بهبود بخشند.

اکنون این بحث، ما را به سمت موضوعی سوق می‌‌دهد که اغلب dApp نامیده می‌‌شود. پیش از آن که به فناوری dApp ها یا برنامه‌‌های کاربردی غیرمتمرکز بپردازیم، بهتر است که ابتدا تاریخچه‌‌ی برنامه‌‌های کاربردی معمولی (متمرکز) و چگونگی عملکرد آنها را درک کنیم. سپس، شرح خواهیم داد که چرا غیرمتمرکز ساختن این برنامه‌‌های کاربردی، بسیار مهم است.

تاریخچه‌‌ی مختصری از اپلیکیشن‌های متمرکز

در روزهای اولیه‌‌ی ظهور کامپیوترها، اپلیکیشن‌ها باید به صورت مستقیم در دستگاه کاربر نصب می‌‌شدند. به برخی از بازی‌‌هایی که شاید انجام داده باشید، مانند تتریس (Tetris) یا سولیتیر (Solitaire) بیندیشید. این دو، مثال‌‌هایی از برنامه‌‌هایی بودند که به صورت محلی در کامپیوتر شما نصب‌‌شده بودند و هیچ رابطه‌‌ای با یک سرویس‌‌دهنده‌‌ی خارجی (یعنی اینترنت) نداشتند.

مدت‌‌ها پس از ظهور کامپیوترها، برنامه‌‌ها، توانایی ارتباط با شبکه‌‌ی جهانی وب را به دست آوردند. مثال عالی‌‌ از این برنامه‌‌ها، یک مرورگر وب است که امکان ارسال و دریافت داده‌‌ها از هرجایی در جهان را برای یک کاربر فراهم می‌‌کند. سپس، اپلیکیشن‌های موبایل پدیدار شدند که امکانات و قابلیت‌های یکسانی با یک PC (کامپیوتر شخصی) متصل به اینترنت ارائه می‌‌دادند.

در اینجا، نکته‌‌ی کلیدی آن است که تمام این برنامه‌‌ها، متمرکز هستند که کاملا مخالف برنامه‌‌های کاربردی غیرمتمرکز می‌‌باشد. شاید این موضوع، موجب نگرانی کاربر معمولی نگردد، اما اگر یک لحظه در این باره بیندیشید، ممکن است شروع به درک چگونگی تأثیر آن بر ما نمایید. شیوه‌‌های بسیاری وجود دارند که در آنها، برنامه‌‌های کاربردی متمرکز بر ما تأثیر می‌‌گذارند و مشکلاتی برای ما ایجاد می‌‌کنند که به همین دلیل، غیرمتمرکزسازی، بسیارمهم است! بیایید این موضوع را با جزئیات بیشتری شرح دهیم…

مفهوم dAppها: چرا dAppها بسیار مهم هستند و چگونه کار می‌‌کنند؟

فیس‌‌بوک، غول رسانه‌‌های اجتماعی، توسط مردم سراسر جهان استفاده می‌‌شود. با وجود این که فیس‌‌بوک در چین (کشوری که به طور تخمینی، 20% جمعیت جهانی را دارد) ممنوع شده است، همچنان، بیش از 2 میلیارد حساب کاربری فیس‌‌بوک فعال در حال استفاده وجود دارد!

به حجم اطلاعات خصوصی‌‌ که به فیس‌‌بوک ارائه می‌‌کنید بیندیشید. تنها با ایجاد یک حساب‌‌ کاربری فیس‌‌بوک، جزئیات شخصی‌‌ مانند نام کامل خود، تاریخ تولد و کشوری که در آن زندگی می‌‌نمایید را عرضه می ‌‌کنید. با این وجود، از طریق استفاده‌‌ی بیشتر از فیس‌‌بوک، اطلاعات بسیار بیشتری از تنها نام خود، تاریخ تولد و کشوری که در آن زندگی می‌‌نمایید را به آن‌ها ارائه می‌‌کنید.

.

DAPP چیست
اپلیکیشن غیرمتمرکز

شاید فیس‌‌بوک به موقعیت شما، تصاویر شما، جایی که کار می‌‌کنید، چیزی که برای صبحانه می‌‌خورید، کسی که با او در رابطه هستید و حتی ماهی خانگی شما دسترسی داشته باشد. این اطلاعات را در 2 میلیارد کاربر ضرب نمایید و گروه فیس‌‌بوک، یک پایگاه داده‌‌ی بسیار بزرگ دارد. تمامی این داده‌‌ها، به صورت محرمانه در سرورهای متمرکز آنها نگهداری می‌‌شوند.

این بدان معناست که شما اطمینان دارید که فیس‌‌بوک، از اطلاعاتی که ارائه داده‌‌اید سوءاستفاده نمی‌‌کند. با این وجود، اغلب، این اطلاعات به شرکت‌‌های بازاریابی فروخته می‌‌شوند!

همچنین، سرورهای متمرکز، نامناسب هستند، زیرا اگر اختلالی در آنها به وجود آید (به این علت که هک شده‌‌اند یا از کار افتاده‌‌اند/خراب‌‌ شده‌‌اند)، آنگاه، کل شبکه آفلاین خواهد بود و شما قادر به دسترسی به فیس‌‌بوک نخواهید بود. در عوض، اگر فیس‌‌بوک از سرورهای غیرمتمرکز استفاده می‌‌کرد و بیشتر مشابه یک برنامه‌‌ی کاربردی غیرمتمرکز بود، به وجود آمدن اختلال در یک سیستم، اهمیتی نداشت، زیرا اطلاعات شبکه در گره‌‌های مختلف بسیاری و نه فقط در یک نقطه‌‌ی مرکزی به اشتراک گذاشته می‌‌شوند.

به علاوه، وجود فیس‌‌بوک در سرورهای غیرمتمرکز، بدان معنی خواهد بود که لازم نیست درباره‌‌ی اطلاعات خود به کسی اعتماد کنید. در عوض، اطلاعات شما در یک پایگاه داده‌‌ی مشترک که هیچکسی کنترلی بر آن ندارد، ذخیره خواهند شد. اطلاعات، رمزگذاری خواهند شد و تنها شخص دارای توانایی رمزگشایی آن، شما خواهید بود!

یک مثال دیگر

یوتیوب، مثال برجسته‌‌ی دیگری از متمرکزسازی است، به طوری که گروه مدیریت یوتیوب، کنترل کاملی بر ویدئوهای بارگذاری‌‌شده دارد. اگر ویدئویی وجود داشته باشد که پلتفرم با آن موافق نباشد، گروه مدیریت می‌‌تواند آن را حذف نماید. همچنین، آنها می‌‌توانند حساب کاربری که آن ویدئو را بارگذاری کرده است، مسدود نمایند!

نکته‌‌ی دیگر این است که: اگرچه کاربران می‌‌توانند از ویدئوهای خود پول به دست آورند، اما یوتیوب، درصد بزرگی از سودها را برداشت می‌‌کند. در عوض، اگر یوتیوب، یک اپلیکیشن غیرمتمرکز بود، مشکلی وجود نداشت. در یک dApp، هیچ واسطه‌‌ای (مانند یوتیوب) برای پرداخت هزینه به آن و حذف ویدئوهای شما یا مسدود نمودن حساب کاربری شما وجود ندارد!

فناوری

Dapp ها، مشابه یک رابط برای قراردادهای هوشمند و بلاکچین هستند. بلاکچین را به عنوان اینترنت، قراردادهای هوشمند را به عنوان شبکه‌‌ی جهانی وب و برنامه‌‌های کاربردی غیرمتمرکز را به عنوان یوتیوب و فیس‌‌بوک در نظر بگیرید.

البته، دقیقا این‌‌گونه نیست، اما این مثال‌‌ها به شما کمک خواهند نمود که Dapp را تصور کنید.

اساسا، برنامه‌‌های کاربردی غیر متمرکز، امکان استفاده از قراردادهای هوشمند و بلاکچین به روشی کاربرپسندتر را برای ما فراهم می‌‌کنند. در مثالی که اندکی پیش درباره‌‌ی فروش یک خانه با استفاده از یک قرارداد هوشمند به کار بردیم، dApp، برنامه‌‌ای خواهد بود که برای تعیین واقعی یک قیمت برای خانه‌‌ی خود، وارد نمودن جزئیات و بارگذاری تصاویر و… در موبایل خود دانلود می‌‌نمایید یا در کامپیوتر شخصی خود استفاده می‌‌کنید. هنگامی که فردی در dApp روی “خرید” کلیک می‌‌کند، dApp، ETH را به قرارداد هوشمند ارسال خواهد نمود.

چگونه یک برنامه‌‌ی کاربردی غیرمتمرکز بسازم؟

اگرچه اکنون برنامه‌‌های کاربردی غیرمتمرکز از طریق بلاکچین‌‌های مختلف بسیاری دردسترس هستند، اما همچنان، اتریوم محبوب‌‌ترین است. به همین دلیل، غالبا اصطلاح dApp اتریوم را می‌‌شنوید.

افرادی که علاقمند به ساخت یک قرارداد هوشمند یا یک dApp هستند، باید زبان برنامه‌‌نویسی اتریوم، یعنی سالیدیتی را بیاموزند.

توسعه‌‌دهنده‌‌ی پشتیبان اتریوم، سالیدیتی را به گونه‌‌ای طراحی نموده است که هر فرد دارای درک خوبی از زبان‌‌های ابتدایی‌‌تری مانند جاوا یا پایتون بتواند چگونگی استفاده از آن را فراگیرد.

مثال‌‌های واقعی برنامه‌‌های کاربردی غیرمتمرکز

اکنون باید درک خوبی از چیستی یک برنامه‌‌ی کاربردی غیرمتمرکز داشته باشید. همچنین باید بدانید که   dApp ها از قراردادهای هوشمند استفاده می‌‌کنند و با استفاده از زبان برنامه‌‌نویسی سالیدیتی ساخته می‌‌شوند. اگرچه ماشین مجازی اتریوم تنها در سال 2015 شروع به کارکرد، برنامه‌‌های کاربردی غیرمتمرکز بسیاری وجود دارند که هم اکنون در دسترس هستند. بیایید نگاهی به سه dApp محبوب که می‌‌توانید امروز به آنها دسترسی یابید داشته باشیم:

نکته: ماشین مجازی اتریوم (EVM)، مشابه یک کامپیوتر جهانی است که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را برای افراد فراهم می‌‌کند. بدون این ماشین، هیچ شبکه‌‌ی غیرمتمرکزی برای انجام معاملات وجود نخواهد داشت!

Etherisc

Etherisc، یک برنامه‌‌ی کاربردی غیرمتمرکز است که صنعت مسافرت را بهبود می‌‌بخشد! dApp Etherisc، امکان خرید یا فروش بیمه برای تأخیر و لغو پرواز را برای کاربران فراهم می‌‌کند. با استفاده از بلاکچین اتریوم، تمام توافقات بیمه‌‌ برای مشاهده در یک پایگاه داده‌‌ی عمومی دردسترس هستند.

Etherisc
Etherisc

به محض این که یک قرارداد بیمه مورد توافق قرار می‌‌گیرد، تغییر آن غیرممکن است. بسته‌‌های بیمه‌‌ای مختلف بسیاری برای سرمایه‌‌ گذاری وجود دارند که تمام آنها دارای سطوح ریسک مختلف هستند.

مهم‌‌ترین نکته این است که غیرمتمرکزسازی، امکان دریافت پرداخت‌‌ها را به محض تأیید نتیجه‌‌ی رویداد فراهم می‌‌کند. درست است! ما در اینجا پرداخت‌‌های فوری را داریم! تمام این‌‌ها به لطف فناوری قرارداد هوشمند انجام می‌‌گیرند که برنامه‌‌های کاربردی غیرمتمرکز، کاملا از مزیت آن برخوردار می‌‌شوند.

Golem

پروژه‌‌ی گولم، فرآیند غیرمتمرکزسازی را به سطح بعد هدایت می‌‌کند. dApp Golem، این امکان را برای کاربران  فراهم می‌‌کند که توان محاسباتی بسیار خود را در عوض توکن خاص گولم، یعنی GNT، اجاره دهند.

گولم
Golem

افراد نیازمند به توان بسیار، می‌‌توانند آن را به صورت همتا به همتا از کاربر دیگری اجاره کنند. تمام معاملات، کاملا مستقل از شبکه‌‌ی Golem هستند. این امر، ما را مطمئن می‌‌سازد که پلتفرم، به شیوه‌‌ای غیرمتمرکز عمل می‌‌کند.

Ethlance

پلتفرم Ethlance، هدف غیرمتمرکزسازی بازار فری‌لنسرها را دنبال می‌‌کند. به طور معمول، افرادی که در نظر دارند مهارت‌‌ها و تخصص خود را به صورت آنلاین به مشتریان بفروشند باید از یک واسطه استفاده نمایند. در نتیجه، هم فری‌لنسر و هم مشتری، نیاز به پرداخت یک کارمزد خواهند داشت که برخی از پلتفرم‌‌ها، مبلغی به میزان 20% ارزش کل پروژه مطالبه می‌‌نمایند. این مبلغ، بسیار زیاد است!

Ethlance
Ethlance

انجام این فرآیند، در یک سیستم غیرمتمرکز بهتر است. به همین دلیل، Ethlance ایجاد شد! از آنجایی که Ethlance، یک dApp است، فری‌لنسرها و کارفرمایان، از قراردادهای هوشمند برای مدیریت معاملات خود استفاده می‌‌کنند. به این ترتیب، هیچ واسطه‌‌ای برای پرداخت کارمزد نیز وجود ندارد! همچنین، این امر بدان معناست که افراد، همواره در زمان مقرر و تنها وقتی که کار تمام شده باشد، پول را پرداخت می‌‌نمایند.

آینده چه چیزی را برای dAppها در نظر دارد؟

بیش از 1.000 برنامه‌‌ی کاربردی غیرمتمرکز وجود دارند که در حال حاضر، توسعه داده شده‌‌اند و بسیاری از آنها، به دنبال تبدیل جهان به مکانی شفاف‌‌تر و منصفانه‌‌تر می‌‌باشند. جامعه‌‌ی بلاکچین عقیده دارد که برنامه‌‌های کاربردی غیرمتمرکز، صنایع بسیاری، از سیاست گرفته تا انرژی و حسابداری را دگرگون خواهند نمود.

در ادامه، شرح خواهیم داد که چگونه دو عدد از این صنایع (انرژی و سیاست) می‌‌توانند از منافع اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بهره‌‌مند گردند.

انرژی

برق، یک منبع بی‌‌نظیر است که موردنیاز هر فردی است. متأسفانه، بخش انرژی، غالبا توسط شرکت‌‌های بزرگ که تنها هدف آنها، پول‌‌سازی هر چه بیشتر می‌‌باشد کنترل می‌‌شود. به همین دلیل، افراد هیچ راهی جز پرداخت قیمت‌‌های گران، تنها برای دسترسی داشتن به برق ندارند. پاور لجر (Power Ledger)، تنها یک سازمان بلاکچین است که در حال توسعه‌‌ی یک dApp برای حل این مشکل در جهان واقعی می‌‌باشد.

ایده‌‌ی زیربنایی پاور لجر، فراهم کردن این امکان برای افراد است که برق اضافی خود را از طریق یک بازار همتا به همتا بفروشند. این پروژه، نه تنها انرژی‌‌های سبز مانند انرژی خورشیدی را ترویج می‌‌دهد، بلکه همچنین اطمینان حاصل می‌‌نماید که خریداران، قیمتی منصفانه و شفاف پرداخت کنند. این امر، نیاز به واسطه‌‌‌‌ (شرکت‌‌های بزرگ) که معمولا بخش بزرگی از سود را برداشت خواهد کرد، حذف می‌‌نماید.

سیاست

رأی دادن در یک انتخابات دولتی، یک حق انسانی مهم برای هر فرد است. در جهان واقعی، اغلب می‌‌شنویم که دولت‌‌ها تلاش می‌‌نمایند که رأی‌‌دهندگان را از طریق تهدیدها و خشونت بترسانند. حتی می‌‌شنویم که آنها سیستم ر‌‌أی دهی را با حقه‌‌بازی فریب می‌‌دهند. در نتیجه، سیاست، صنعتی است که تا حد زیادی از غیرمتمرکزسازی سود خواهد برد.

گروهی از توسعه‌‌دهندگانی که به دنبال حل این مشکلات هستند، سایت رأی من را دنبال کن (FollowMyVote) را ایجاد نموده‌‌اند که امکان رأی‌‌دهی با استفاده از بلاکچین اتریوم را برای افراد فراهم خواهد کرد. با استفاده از یک برنامه‌‌ی کاربردی غیرمتمرکز برای تأیید هویت رأی‌‌دهندگان، اکنون انتخابات‌‌ها می‌‌توانند امن، قابل‌‌ اعتماد و شفاف باشند.

با استفاده از رأی من را دنبال کن، سیستم رأی‌‌دهی را نمی‌‌توان فریب داد، زیرا هر رأی، به طور جداگانه در بلاکچین عمومی تأیید می‌‌گردد و قابل تغییر نیست.

پتانسیل‌‌های صنعتی دیگر:

 • تبلیغات
 • حسابداری
 • بانکداری
 • بیمه
 • استقراض‌‌ها و وام‌‌های مسکن
 • تأیید هویت
 • املاک
 • و بسیاری از صنایع دیگر!

جمع‌‌بندی

هدف این راهنما، یادگیری چیستی برنامه‌‌های کاربردی و کاربردهای آنها توسط شما بود. اکنون باید به واسطه‌‌ی مطالعه‌‌ی کامل این مقاله، با فناوری اصلی زیربنای یک dApp آشنا باشید. شما می‌‌دانید که dAppها یا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، کاربردهای بلاکچین هستند و می‌توانیم آنها را برنامه‌‌های کاربردی بلاکچین بخوانیم.

شاید تصمیم به یادگیری سالیدیتی و ایجاد یک برنامه‌‌ی کاربردی غیرمتمرکز خاص خود بگیرید. ما بسیار علاقمندیم که نظر شما درباره‌‌ی راهنمای خود و هر ایده‌‌ای که برای آینده‌‌‌‌ی فناوری غیرمتمرکز دارید را بشنویم. بنابراین، به ما اطلاع دهید!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. Erfan

  تو خیلی سایتا راجب Dapp خوندم اما درست متوجه نشدم . ولی سایت شما با مثالهای خوبش و توضیح ساده فهمیدنو خیلی آسون کرد ایول