اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست؟

با توجه به ویژگی “قابلیت نوشتن برنامه ها بر روی بلاکچین اتریوم”، این شبکه در عمل به یک سرویس ارائه برنامه مانند “اپ استور اپل ” بدل خواهد شد، با این تفاوت که این بار هیچ واسطه ای از طرف هیچ کمپانی وجود نخواهد داشت و مردم خود صاحب همه چیز هستند. این گونه برنامه ها را DAPP  یا Decentralized APP یا اپلیکیشن غیرمتمرکز می‌نامیم.

0 347

کاربران اینترنت بر داده‌هایی که امروزه در وب‌سایت‌های مختلف به اشتراک می‌گذارند کنترل کاملی ندارند.

تلاش اتریوم برای استفاده از بلاکچین، به عنوان راهی برای اصلاح بخشی از اینترنت که به باور طراحان مسئله‌ساز است، بی‌نظیر جلوه کرده است.

این مثل یک “اپ‌استور غیرمتمرکز” است که در آن افراد می‌توانند اپلیکیشن‌های متوقف‌ناشدنی‌‌شان را منتشر کنند، اپلیکیش‌هایی که بر خلاف برنامه‌های معمول مثل Gmail و Uber، هیچ واسطه‌ای برای دسترسی و مدیریت اطلاعات افراد ندارند.

اپلیکیشن غیرمتمرکز (Dapps) کاربران و عرضه‌کنندگان را مستقیما به هم وصل می‌کند.

به عنوان مثال می‌توان از این طراحی برای یک Twitter غیرمتمرکز استفاده کرد که در مقابل سانسور مقاوم است. به محض اینکه پیامی را در بلاکچین منتشر کنید دیگر حتی شرکت سازنده آن سیستم میکروبلاگینگ نیز نمی‌تواند مطلب شما را پاک کند.

خب این تنها تعریف اپلیکیشن غیرمتمرکز نیست چون این یک مفهوم جدیدتر است.

دومین ویژگی مهم آن این است که متن باز است و نقطه شکست مرکزی خاصی ندارد.

سه نوع اپلیکیشن

طرفداران اتریوم با وجود این تکنولوژی مهار نشده احتمالا دوست دارند “همه چیز” را غیرمتمرکز کنند. اما شاید نوع اپلیکیشن‌هایی که کاربران می‌توانند با این بستر رایانشی بسازند محدود باشد.

اتریوم این اپلیکیشن‌ها را به سه دسته تقسیم می‌کند. اپلیکیشن‌هایی که پول را مدیریت می‌کنند، اپلیکیشن‌هایی که پول در آن‌ها دخیل است (که البته نیازمند قطعه‌ی دیگری نیز هست) و “سایر” اپلیکیشن‌ها که شامل سیستم‌های رای‌گیری و مدیریتی می‌شوند. در اولین نوع از اپلیکیشن، کاربر از ارز اتریوم برای انجام قرارداد با کاربر دیگر استفاده می‌کند و از گره‌های (نودهای) کامپیوتری توزیع‌شده‌ی شبکه به عنوان عامل تسهیل‌کننده‌ی توزیع داده بهره می‌برد.

اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست؟
اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست؟

نوع دوم از اپلیکیشن، پول و اطلاعات خارج از بلاکچین را با هم ترکیب می‌کند.

مثلا یک اپلیکیشن، بیمه‌ی محصولات کشاورزی را می‌خرد که بر تغذیه‌ی آب‌وهوایی وابسته است (مثلا یک کشاورز بیمه‌ای را می‌خرد که اگر دچار قحطی شود به او خسارت می‌پردازد).

این قراردادهای هوشمند برای کار خود بر “اوراکل‌هایی” (Oracles) مبتنی هستند که اطلاعات به‌روز دنیای خارج را پخش و تقویت می‌کنند (باید بگویم که بعضی از توسعه‌دهندگان شک دارند که این استفاده‌های موردی با استفاده از شیوه‌‌ی غیرمتمرکز عملی شوند).

اگر بیت‌کوین بتواند قدرت‌ها و مسئولین مالی را کنار بزند، آیا می‌تواند شرکت‌ها و دیگر سازمان‌ها را هم پشت سر بگذارد؟

اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست؟
اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست؟

سازمان‌های غیرمتمرکز مستقل (ِDAO) یک محصول بلندپروازانه برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز هستند. هدف آن تشکیل یک شرکت بدون رهبر است که در ابتدا یک برنامه در مورد روش رای‌گیری اعضا و چگونگی آزادسازی سرمایه توسط شرکت و … تصمیم می‌گیرد.

اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست؟
اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.