اپلیکیشن‌ بانکی برای پرداخت از بیت کوین بهتر است

ورود بانک‌ها به عرصه‌ی پرداخت‌های دیجیتال در سال‌های اخیر و افزایش کاربرد آن و همچنین، افزایش تجربه‌ مشتریان باعث شده که ماجرای سریع‌تر و ارزان‌تر بودن ارزهای رمزنگاری شده کم‌کم اهمیت و جذابیت خود را از دست بدهد. قطعا استفاده از کیوآر کد (QR-code) برای خرید یک آبجو حس خوبی به شما می‌دهد، اما این مشکلی نیست که بیت کوین آن را حل کند؛ آنچه بیت کوین باید آن را حل کند بسیار فراتر از این مسئله است.

0 103

بانک‌ها دیجیتالی می‌شوند

یکی از ماجراهای رایج چند سال پیش این بود که بیت کوینرمز ارزهای دیگر) به خاطر سرعت و تراکنش‌های ارزان‌تر خود، در رقابت با ویزا، مسترکارت و موارد مشابه دیگر، از آنان پیشی می‌گیرند.

“دیگر هیچ‌کس بازرگانان را به یاد نخواهد آورد” یکی از جملاتی بود که در سال‌های 2015-2014 بسیار تکرار می‌شد، زیرا شرکت‌های کارت‌ اعتباری معمولا چیزی حدود 3 درصد از کارمزد خدمات را مطالبه می‌کنند تا پردازش پرداخت‌ها را به انجام برسانند.

چند سالی گذشت و کوچک‌ترین تغییری در شرایط بازرگانان رخ نداد؛ و حتی به کوین‌های مخصوص پرداخت مثل لایت‌کوین، بیت‌کوین کش، دش و غیره نیز روی نیاوردند. بنابراین، در نهایت ویزا را کنار گذاشته و به “کریپتو” روی آوردند.

پرداخت‌ با ارز دیجیتال نه تنها در همه‌جا حاضر و قابل‌استفاده بود، بلکه بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر نیز بود. یکی از دلایل ارزان‌تر بودن این پرداخت‌ها متعادل شدن قیمت در اثر فروش اطلاعات مشتریان به تبلیغ‌کنندگان بود (که خود موضوع مقاله‌ دیگری است).

همزمان با پیشرفت برنامه‌های موبایل کاربرپسند و ساده، پرداخت‌های بیسیم، پیوستگی درون‌برنامه‌ای و غیره، بانک‌ها نیز عملکرد خود را بهبود بخشیدند. در حقیقت، قطع ارتباط با پول و عدم استفاده از آن هیچ‌وقت به اندازه‌ی امروز آسان نبوده است.

Description: contactless payment nfc pay to swipe card

کارت بانکی من بر کوین‌های محبوب شما غلبه دارد

کارت بانکی من به برنامه‌ای که بر روی گوشی خود دارم متصل است؛ بنابراین، هر زمان که بخواهم می‌توانم باقی‌مانده‌ی حساب خود را چک کرده و کل تاریخچه‌ی تراکنش‌های خود را پیگیری کنم. شش سال پیش که بیت کوین این مورد را اضافه کرد، بسیار شگفت‌‌زده شدم؛ اما بانک‌ها سریعا خود را بالا کشیده و در حال غلبه بر رمز ارزها در این عرصه هستند.

کارت/اپلیکیشن به صورت یکپارچه کار می‌کنند تا امکان انجام پرداخت‌های بیسیم در فروشگاه‌ها، حمل‌ونقل عمومی و هر جایی که امکان استفاده از مسترکارت/ویزا وجود دارد را فراهم آورند؛ یعنی تقریبا همه‌جا.

بحث در مورد بیت کوین جالب و سرگرم‌کننده است، اما گاهی‌اوقات فقط می‌خواهم که یک فنجان قهوه بنوشم؛ بدون اینکه لازم باشد بیت کوین را برای باریستایی تبلیغ کنم که پروتکل‌های غیرمتمرکز و مقاوم در برابر سانسور برایش هیچ اهمیتی ندارند.

باید به این نکته نیز اشاره کنم که خدمات پشتیبانی از مشتری در بانک من بسیار عالیست. بانک می‌داند که من که هستم و جلوی هر کس که بخواهد از طریق فشار دادن یک دکمه بر روی گوشی موبایل من از حسابم استفاده کند را می‌گیرد. برخلاف نگرانی دائم از ارسال بیت کوین به آدرس اشتباه و از دست رفتن پول، بانک من هر پولی که در اثر کلاهبرداری از دست برود را به من بازمی‌گرداند.

علاوه بر این، می‌توانم بدون هیچ کارمزدی برای دوستان خود به صورت آنی پول واریز کنم. چرا بدون کارمزد؟ چون بانک من از پایگاه داده‌ی قدیمی استفاده می‌کند؛ در حالی که تایید در بلاکچین چند دقیقه طول می‌کشد.

به عبارت دیگر، هیچ‌یک از بلاک‌های بزرگ، کوچک یا متوسط توان رقابت با سرعت و کارآیی یک پایگاه داده‌ی متمرکز برای پرداخت را ندارند.

برنامه‌ی بانک من حتی گزینه‌ی کیوآر کد (QR-code) برای پرداخت‌های شخصی را نیز دارد.

مشکلی که بیت کوین آن را حل می‌کند

با این حال، بیت کوین قصد رقابت با ویزا یا پی‌پال را نداشت. پرداخت‌های دیجیتال حتی پیش از اینکه بیت کوین از بحران مالی سال 2008 نجات یابد نیز توجه زیادی به خود جلب کرده بودند. تجارت در اینترنت تا حد زیادی به موسسات مالی واسطه‌ای وابسته است که پردازش پرداخت‌های الکترونیکی را بر عهده دارند. با اینکه این سیستم در ارتباط با بیشتر تراکنش‌ها بسیار خوب عمل می‌کند، اما در مورد مدل‌های مبتنی بر اعتماد ضعف‌هایی دارد.

ساتوشی ناکاموتو و وایت پیپر بیت کوین

بیت کوین ایجاد شد تا جایگزین سیستم بانک مرکزی که از اعتماد عموم سوء استفاده کرد بود، شود. تنها یک تورم شدید کافی بود تا پول ارزش خود را از دست داده و چیزی جز یک کاغذ نباشد.

از طرف دیگر، سیاست پولی بیت کوین کاملا واضح و عرضه و نرخ تورم آن نیز کاملا مشخص بوده و سخت‌ترین نوع پولیست که تا به حال موجود بوده است. بله، حتی سخت‌تر از طلا،‌ زیرا کمبود ریاضیاتی بر کمبود ادراک‌شده غلبه دارد.

این ویژگی‌ها باعث شدند که بیت کوین به فناوری پولی‌ تبدیل شود که تا به حال وجود نداشته است؛ و مهم‌تر از آن، نیاز به اعتماد به هرگونه واسطه را نیز از میان برداشته‌اند.

یک اقتصاددان به نام سایفدان آموس (Saifedean Ammous)، که نویسنده‌ی مقاله‌ی “استاندارد بیت کوین” نیز هست، در مقاله‌ای به نام “مشکلی که بیت کوین آن را حل می‌کند” بیان می‌کند:

به نظر می‌رسد که پاول کروگمن (Paul Krugman) به اشتباه گمان کرده که بیت کوین در حال رقابت با شبکه‌های پرداخت مصرف‌کننده مثل ویزا یا پی‌پال است… بیت کوین به دنبال چنین چیزی نیست. بیت کوین یک شبکه‌ی پرداخت بین‌المللی است و با اساس و بنیان شبکه‌های ویزا یا پی‌پال، یعنی سیستم‌های پرداخت بانک مرکزی، رقابت دارد.

بنابراین، ماجرای “پرداخت برای قهوه با بلاکچین” دیگر مطرح نیست، زیرا این روزها مردم دیگر هیچ مشکلی با پرداخت برای اینگونه موارد و پذیرش پرداخت‌های دیجیتال ندارند.

با این حال، عموم مردم کم‌کم متوجه دلیل از بین نرفتن بیت کوین شده‌اند؛ به خصوص که نشریه‌ای مثل مجله‌ی Time مقالاتی با عنوان “چرا بیت کوین برای آزادی مهم است” را به چاپ رسانده و کشورهایی مثل ونزوئلا نشان داده‌اند که بیت کوین برای زندگی واقعا نجات‌بخش است.

بیت کوین

این به این معنا نیست که بگوییم پرداخت‌ها مهم نیستند؛ این مورد و موارد استفاده‌ی دیگر به صورت “برنامه”هایی درمی‌آیند که بلاکچین بیت کوین بدون نیاز به اعتماد (مثل شبکه‌ی لایتنینگ) را تحت کنترل بگیرند؛ اما در مقایسه با موضوعی که در سیستم غیرپولی و قدرت‌طلب فیات مطرح است، یعنی همان حاکمیت مالی، فرعی به حساب می‌آیند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.