این نمودار نشان می‌دهد که استخراج شخصی رمز ارزها دیگر سودآور نیست

کسب و کار «استخراج» رمز ارزهای جدید، با استفاده از کامپیوترهای قدرتمند در خصوص اتریوم (ethereum) دیگر سودآور نیست. طبق تحلیل Susquehanna، سود ماهانه استخراج اتریوم با استفاده از کارت گرافیکی GPU از حدود ۱۵۰ دلار در تابستان گذشته، به حدود صفر در نوامبر سال جاری رسیده است.

0 106

خرده بازار Nvidia در حال از دست دادن سرمایه است. کریستوفر رولاند (Christopher Rolland) مدیر تحلیلگر Susquehanna می‌گوید آن بخش از بهره وری کمپانی که مرتبط با رمز ارزها است، در سه ماهه سوم سال «تقریبا نزدیک به صفر» خواهد بود.

منبع: Susquehanna

استخراج رمز ارزها دیگر مانند قبل نیست.

استخراج رمز ارزها دیگر مانند قبل نیست.

سال گذشته، پروسه «استخراج» رمز ارز، با استفاده از کامپیوترهای قدرتمند و سپس فروش آن‌ها، کسب و کار پرسودی برای کارآفرینان شده بود، به طوری که فوت و فن‌های استخراج را در هر گوشه و کناری از خانه هایشان هم به کار می‌گرفتند.

ولی اگر از کیت‌های حاوی GPUها (واحدهای عملیات گرافیکی) برای استخراج اتریوم استفاده می‌کنید، دیگر سودآوری چندانی ندارد. طبق تحلیل Susquehanna سود ماهانه استخراج، از حدود ۱۵۰ دلار در تابستان گذشته، در نوامبر سال جاری به صفر تنزل یافته است.

طی استخراج، ماشین‌ها ۲۴ ساعته کار می‌کنند، تا با دیگر کامپیوترها در سطح جهان، برای حل مسائل پیچیده ریاضی رقابت کنند. اولین کامپیوتر، یا کامپیوتر چندکاره، در قبال حل مسائل، ترکیبی از بیت کوین و اتریوم دریافت میکند.

نرخ هش (hashrate) یا سرعتی که کامپیوتر میتواند در آن سرعت عملیات را کامل کند، در سال جاری در مورد اتریوم، به شدت کاهش می‌یابد. برای ماینرها، نرخ بالای هش بهتر است و شانس یافتن «بلاک» بعدی در نتیجه دریافت پاداش از رمزارز جدید را افزایش میدهد.

طبق داده‌های CoinDesk، ارزش اتریوم در سال جاری بیش از ۷۰ درصد کاهش داشته است.

کریستوفر رولاند، مدیر تحلیلگر Susquehanna روز سه شنبه در یادداشتی به مشتریان گفت که مجموع این شواهد به این معناست که استخراج اتریوم با استفاده از GPU، کارت گرافیکی اختصاصی Nvidia «دیگر سودآور نیست».

ضرر Nvidia

در نتیجه فروش در خرده بازار Nvidia در حال کاهش است. رولاند میگوید آن بخش از سود شرکت که مرتبط با ارز دیجیتال است، هر سه ماه در حدود ۱۰۰ میلیون دلار کاهش مییابد. او پیشبینی کرد بهره وری شرکت در سه ماهه سوم سال، «تقریبا نزدیک به صفر» خواهد بود.

رولاند اظهار داشت:

همانند مدیریت که در چشم‌انداز C3Q18 فروش GPU مرتبط با کریپتو را اندک پیشبینی کرده بود، ما نیز برای سه ماهه سوم سال، درآمد ناچیزی را از فروش آن‌ها برآورد می‌کنیم. سودآوری استخراج در سه ماهه سوم ۲۰۱۸ رو به کاهش بوده است، زیرا از ابتدای سال ۲۰۱۸، قیمت اتریوم بیش از ۷۰ درصد افت داشته است.

به دلیل اعتماد ماینرها به کارت گرافیکی Nvidia این شرکت در اواخر سال گذشته، سود کلانی از توسعه رمز ارزها به دست آورد. سال گذشته که قیمت بیت کوین تقریبا ۲۰۰۰۰ دلار و قیمت اتریوم بیش از ۸۰۰۰ درصد افزایش یافت، آن عملیات هم پول ساز بود. ولی از آنجا که در سال ۲۰۱۸، قیمت‌ها به شدت افت کرد، سودآوری دارایی‌های دیجیتال نیز بسیار اندک شد.

اوایل سال جاری، رونق استخراج رمز ارزها، باعث ترقی سهام Nvidia شد. در فوریه، پس از گزارش سه ماهه چهارم که به دلیل سقوط انتظارات از وال استریت (Wall Street)، تقاضای رمز ارزها افزایش داشت، سهام دچار نوسان شدیدی گردید.

از آن زمان، سهم‌های خرد خصوصا در طول اصلاح بازار در ماه اکتبر روند تصاعدی داشته است. ارزش سهام در طول یک ماه گذشته ۲۳ درصد افت داشته و هم اکنون در وضعیت قرمز است.

Nvidia درآمدهای سه ماهه سوم سال را گزارش می‌دهد. رولاند گفت گزارش درآمدهای شرکت، خصوصا پیش‌بینی آن برای سه ماهه جاری، احتمالا موجب ناامیدی وال استریت خواهد بود. او در حال ارتقای سهام برای تثبیت در حد «مثبت» است، ولی قیمت آن از ۲۵۰ دلار به ۲۳۰ دلار رسیده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.