اولین صرافی بیت کوین

در ابتدا، تنها روش تهیه بیت کوین بجز ماینینگ (استخراج بیت کوین)، از طریق مبادله آن در فروم‌‌ها یا (IRC ( Internet Relay Chat بود. بخاطر کم بودن سرویس‌‌های کاستدی در آن دوره، این توافقات منوط به ادای هر طرف به وظایفش در معامله بود. خوشبختانه با ظهور اولین صرافی کریپتوکارنسی در مارچ ٢٠١٠ ، بیت کوین خیلی معطل یک صرافی اختصاصی نشد.

0 87

اولین بازار بیت‌کوین

نخستین صرافی کریپتوکارنسی Bitstamp، Vircurex یا Btc-e نبودند؛ بلکه پلتفرمی در حال حاضر منسوخ به نام Bitcoinmarket.com بود. این سایت در فروم Bitcointalk (جای تعجبی ندارد) در تاریخ ١۵ ژانویه ٢٠١٠ توسط dwdollar مطرح شد. او نوشت: “سلام به همگی. من در حال تأسیس یک صرافی هستم. برنامه‌‌های بزرگی دارم ولی هنوز کارهای زیادی باید انجام شوند. قرار است یک بازار واقعی باشد که مردم در آن بتوانند بیت کوین خرید و فروش کنند.”

او در ادامه توضیح داد:

من در حال ساخت بازاری هستم که در آن بیت کوین یک کامادیتی (کالا) باشد. مردم می‌توانند بیت‌کوین را با دلار معامله کنند و بیت کوین به نرخ معامله شود. به صورت نظری، این رویه می‌تواند یک نرخ ارز همزمان ایجاد کند تا همه ما ارزش کنونی بیت کوین را در مقایسه با دلار بدانیم

این بررسی dwdollar در آن دوره که توافق جمعی زیادی بر سر ارزش بیت کوین نبود لازم بود. بیشتر قیمت‌‌های بیت کوین به تابستان ٢٠١٠ بر‌‌می‌گشت، که در آن BTC 1 حدود 0.05$ مبادله میشد. اگرچه زمانی که Bitcoinmarket.com در مارچ همان سال افتتاح شد، یک بیت کوین تقریبا 0.003$ ارزش داشت؛ به عبارتیBTC 333 به دلار.

تصویر Bitcoinmarket.com

Bitcoin History Part 6: The First Bitcoin Exchange

افتتاح Bitcoinmarket.com

در ١٧ مارچ ٢٠١٠ سایت Bitcoinmarket.com شروع به کار کرد. مثل همه پلتفرم‌هایی که در آن دوره پدیدار شدند، تبادل در آن ضعیف بود و حفره‌های موجود در آن با عکس‌العمل‌های کاربران فروم Bitcointalk پر می‌شد. سایت ابتدا سیستم PayPal را برای تبادل BTC با پول کاغذی پذیرفت. این سیستم برای مدتی جواب داد، ولی با رشد بیت کوین، تعداد کلاهبردارها هم زیاد شد. به دنبال یک رشته معاملات شیادانه، PayPal در تاریخ ۴ ژون ٢٠١١ از سیستم تبادل حذف شد.

در همان روز، یک کاربر فروم در واکنش به سردرگمی‌ که در حال احاطه اجتماع بیت کوین بود نوشت:

بازار دچار جنون شده است. دیروز، در eBay یه یارویی را دیدم که BTC را به قیمت 20$ می‌‌فروخت. فکر کردم کسی ازش نخواهد خرید. در عرض ١٢ ساعت همه ٣٠تاش را به چهار خریدار مختلف فروخت. حالا امروز صبح در Bitcoinmarket.com قیمت 23.99$ می‌بینم! من معمولا آدم خریدکردن و نگه‌‌داشتن هستم، ولی این رشد سریع برق از کله‌‌ام پرانده! من فقط 75 BTC دارم ولی حس می‌‌کنم آدم ثروتمندی هستم

در این زمان، روزهای سایت Bitcoinmarket.com به آخر رسیده بود. یک صرافی مشابه جدید درهای مجازی‌‌اش را به سیل بیت کوین‌بازان گشوده بود، که بیشتر آن‌ها بعد از فهمیدن درباره یک بازار در وب عمیق(Deep Web) بنام راه ابریشم (Silk Road) که در فوریه همان سال افتتاح شده بود، به سوی آن رفتند. جانشین Bitcoinmarket.com در سال ٢٠١١ افتتاح شد و تا ٢٠١۴ ، ٧٠% معاملات جهانی بیت کوین را در اختیار داشت. و البته نام آن، Mt.Gox بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.