اولین صرافی بیت کوین : تاریخچه بیت کوین (بخش ششم)

در روزهای اولیه ظهور بیت کوین، تنها روش تهیه بیت کوین بجز ماینینگ (استخراج بیت کوین) از طریق مبادله آن در فروم‌‌ها یا IRC بود. در آن دوره به دلیل نبود سرویس‌‌های کاستدی و صرافی های متمرکز و واسطه، انجام مبادلات بیت کوین منوط به تعهد هر طرف نسبت به توافق نامه و شرایط معامله بود. خوشبختانه با ظهور اولین صرافی رمز ارز در مارچ ٢٠١٠ ، بیت کوین و طرفدارانش زمان زیادی منتظر یک صرافی اختصاصی نماندند.

0 1,119

اولین صرافی بیت کوین : نخستین صرافی رمز ارز ، Bitstamp، Vircurex یا Btc-e نبودند؛ بلکه پلتفرمی به نام Bitcoinmarket.com بود که در حال حاضر منسوخ شده است. این سایت در فروم Bitcointalk در تاریخ ١۵ ژانویه ٢٠١٠ توسط dwdollar معرفی شد. او نوشت:

“سلام به همگی. من در حال راه اندازی یک صرافی هستم. برنامه‌‌های بزرگی دارم ولی هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. قرار است یک بازار واقعی داشته باشیم که مردم در آن بتوانند بیت کوین خرید و فروش کنند.”

او در ادامه توضیح داد:

“من در حال ساخت بازاری هستم که در آن بیت کوین یک کامودیتی (کالا) باشد. مردم می‌توانند بیت‌کوین را با دلار معامله کنند. به این صورت یک سیستم نرخ مبادله آنی خواهیم داشت که در آن می توانیم ارزش بیت کوین نسبت به دلار را در لحظه ببینیم.”

ایده dwdollar در آن دوره که توافق جمعی زیادی بر سر ارزش بیت کوین وجود نداشت، واقعا مورد نیاز بود. بیشتر چارت های قیمت بیت کوین به تابستان ٢٠١٠ بر‌‌می‌گشتند، که در آن BTC 1 حدود ۰.۰۵$ مبادله می‌شد. اگرچه زمانی که Bitcoinmarket.com در مارچ همان سال راه اندازی شد، یک بیت کوین تقریبا ۰.۰۰۳$ ارزش داشت؛ به عبارتی BTC 333 به ازای یک دلار.

تصویر Bitcoinmarket.com

اولین صرافی بیت کوین : تاریخچه بیت کوین (بخش ششم)

راه اندازی Bitcoinmarket.com

در ١٧ مارچ ٢٠١٠ سایت Bitcoinmarket.com شروع به کار کرد. مثل همه پلتفرم‌هایی که در آن دوره پدیدار شدند، تبادل در آن ضعیف بود و باگ های موجود در آن پس از عکس‌العمل‌ها و خبر رسانی کاربران فروم Bitcointalk ، برطرف می‌شدند. سایت ابتدا سیستم PayPal را برای تبادل BTC با پول فیات پذیرفت. این سیستم برای مدتی جواب داد، ولی با رشد بیت کوین، تعداد کلاهبردارها هم زیاد شد. به دنبال یک رشته معاملات شیادانه، PayPal در تاریخ ۴ ژون ٢٠١١ از سیستم تبادل حذف شد.

در همان روز، یک کاربر فروم در واکنش به سردرگمی‌ که جامعه بیت کوین را احاطه کرده بود، نوشت:

بازار دچار جنون شده است. دیروز، در eBay یه یارویی را دیدم که BTC را به قیمت ۲۰$ می‌‌فروخت. فکر کردم کسی ازش نخواهد خرید. در عرض ١٢ ساعت همه ٣٠تاش را به چهار خریدار مختلف فروخت. حالا امروز صبح در Bitcoinmarket.com قیمت ۲۳.۹۹$ می‌بینم! من معمولا آدم خریدکردن و نگه‌‌داشتن هستم، ولی این رشد سریع برق از کله‌‌ام پرانده! من فقط ۷۵ BTC دارم ولی حس می‌‌کنم آدم ثروتمندی هستم

در این زمان، شمارش معکوس برای سقوط سایت Bitcoinmarket.com آغاز شده بود. به زودی یک صرافی جدید، درهای مجازی‌‌اش را به سیل بیت کوین‌بازان باز می‌کرد. جانشین Bitcoinmarket.com در سال ٢٠١١ افتتاح شد و تا ٢٠١۴ ، ٧٠% از معاملات جهانی بیت کوین را در اختیار داشت. نام این صرافی، Mt.Gox بود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.