اوراکل بلاکچین چیست؟

همه‌ی بلاکچین‌ها برای انجام قراردادهای هوشمند به اطلاعاتی خارج از زنجیره‌ای نیاز دارند که خود قابلیت جمع‌آوری این اطلاعات را ندارند. اوراکل یک فناوری است که اطلاعات اطراف و خارج از بلاکچین را جمع‌آوری کرده و در اختیار آن قرار می‌دهد و به این ترتیب می‌توان قراردادهای هوشمند را در بلاکچین‌ها انجام داد و از امنیت آنها اطمینان حاصل کرد. همچنین بلاکچین‌ها می‌توانند با استفاده از اوراکل‌ها با بلاکچین‌های دیگر نیز ارتباط برقرار کنند.

0 214

اوراکل بلاکچین

اوراکل‌های بلاکچین چیزی شبیه به اساطیر یونان هستند و به نحوی نیز نقشی مشابه نقش آن‌ها دارند. در داستان‌های باستانی، مردم اطلاعات کافی برای تصمیم‌گیری نداشتند و برای اطلاعات فراتر از درک خود به  اوراکل‌ها (یا همان دانشمندان) رجوع می‌کردند.

به همین ترتیب، بلاکچین‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم، به اطلاعات خارج از زنجیره دسترسی ندارند و بنابراین هیچ راه مستقیمی برای تایید شرایطی که قراردادهای هوشمند بر آن اساس صورت می‌گیرند، وجود ندارد. اوراکل، مترجم اطلاعات ارائه شده توسط یک پلتفرم خارجی است.

اوراکل‌ها داده‌های لازم برای راه‌اندازی قراردادهای هوشمند را به منظور برقراری شرایط اصلی قرارداد، فراهم می‌کنند. این شرایط می‌تواند هر چیزی مربوط به قرارداد هوشمند، دما، تکمیل پرداخت، تغییرات قیمت و غیره باشد. اوراکل‌ تنها راهی است که قراردادهای هوشمند از طریق آن می‌توانند  با داده‌های خارج از محیط بلاکچین ارتباط برقرار کنند.

اوراکل‌ها چقدر اهمیت دارند؟

اوراکل‌ها اساساً از اهمیت خاصی برخوردارند. کارکرد قراردادهای هوشمند، بدون استفاده از منابع ممکن نیست. بدون دسترسی به این منابع اطلاعاتی، موارد استفاده از قراردادهای هوشمند به واقعیت نخواهند پیوست.

با این حال، قراردادهای هوشمند با استفاده از این سیستم‌ها در هر زمینه‌‌ای در دنیای واقعی کاربرد خواهند داشت. هنگامی که داده‌ها به بلاکچین متصل می‌شوند، از اطلاعات می‌توان برای اجرای قراردادها و ایجاد موارد کاربردی استفاده کرد، که می‌تواند اختلالاتی را در صنایع به وجود آورد.

چرا برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز نمی‌توانند بدون اوراکل‌ها با دنیای واقعی ارتباط برقرار کنند ؟

تفاوت‌های اساسی در فرمت‌ها وجود دارد. بلاکچین یک موضوع مشخص‌‌‌ است، به این معنی که بازتابی از یک سری رویدادهای خاص است که طی یک سری تراکنش‌، یکی پس از دیگری اتفاق می‌افتند. دسترسی به اطلاعات خارج از زنجیره به منابع داده‌ی  متوالی نیاز دارد و بنابراین استفاده از آن‌ها و یا درک آن‌ها برای بلاکچین ممکن نیست. این خاصیت بلاکچین  باعث ثبات آن می‌شود اما در عین حال باعث کاهش انعطاف‌پذیری آن نیز خواهد شد.

با این وجود، دنیای خارج از زنجیره، غیرقطعی است، به این معنی که هیچ تاریخچه‌ای از رویدادها که در یک توالی خاص اتفاق می‌افتند، وجود ندارد و این باعث ایجاد مشکلاتی در موردشفافیت می‌شود. منبع داده  می‌تواند در هر نقطه ای ساخته و درک شوند، که این موضوع از یک طرف موجب افزایش انعظاف‌پذیری و از طرف دیگر، موجب سخت شدن ارتباط با بلاکچین می‌شود.

این تمایز مهم موجب می‌شود که این دو جهان به طور پیش فرض با یکدیگر ناسازگار باشند و فقط وجود اوراکل است که می‌تواند ارتباط دو جانبه بین آنها را امکان‌پذیر سازد.

اخیرا چه تحولاتی رخ داده است؟

توسعه دهندگان بلاکچین ضمن پیشبرد فناوری جدید بلاکچین، در حال ایجاد پیشرفت‌های مداومی هستند تا بتوانند بلاکچین را با دنیای اطراف ادغام کنند. از آنجائی که اوراکل‌ها، خود قراردادهایی هوشمند هستند و از طریق ارائه‌ی داده‌های لازم، برای تعامل با بلاکچین طراحی شده‌اند، هم در زمینه‌‌ی غیرمتمرکز و هم در زمینه‌ی خارج از زنجیره، نیاز به توسعه دهندگانی دارند.

نیاز کنونی به داده‌های خارجی در بلاکچین موجب پیشرفت‌های جدید و جالبی در این فضا شده است. برای مثال اوراکل‌ها به بلاکچین اجازه می‌دهند که با هر API موجود ارتباط برقرار کند، پرداخت با استفاده از شبکه پرداخت سنتی در بلاکچین را ممکن می‌سازد و نیز امکان برقراری ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دیگر بلاکچین‌ها را برقرار می‌سازد.

کدام شرکت‌ها در توسعه اوراکل پیشرو هستند؟

بازار این مدل میان‌افزارها، به سرعت در حال رشد است و از آنجایی که هر روزه از تکنولوژی  بلاکچین استفاده می‌شود، تقاضای برای نرم‌افزار رو به افزایش است.

در حال حاضر، بازار این نوع قراردادها رو به گسترش و تحت هدایت چندین شرکت است که در زمینه توسعه اوراکل فعال هستند. شرکت oraclize از پیشگامان فناوری اوراکل است. استارتاپ‌های دیگر نیز مانند  ChainLinkو Blocksense به دنبال گرفتن سهام بازار در این زمینه هستند. در انتها، شرکت های بزرگ (IBM و مایکروسافت) در حال بررسی امکان حضور در بازارهای بزرگ هستند و در حال توسعه‌ی این پلتفرم‌ها می‌باشند.

در آینده باید منتظر چه باشیم؟

از آنجایی که موارد استفاده از قراردادهای هوشمند همواره در حال افزایش است، نیاز به ساختارهای اوراکل نیز به عنوان چارچوب ساختاری افزایش می‌یابد و ساخت قراردادهای هوشمند را ممکن می‌سازد. این امر باعث افزایش سرمایه‌ گذاری و طراحی در فضای بازار خواهد شد و نوآوری‌های جدید بلاکچین در ارتباطات وب را ساده‌تر و ظریف‌تر می‌کند.

یکی از موارد احتمالی در آینده، توسعه یک پلتفرم متحد و یکپارچه برای ارتباط میان بلاکچین و دنیای بیرون است. ابزار و رابط‌های استاندارد شده، این امر را هم  برای توسعه‌دهندگان و هم برای کاربران خدمات فعال بلاکچین تسهیل می‌کند. این به آن معنی است که ما احتمالا شاهد رقابت سختی بین ارائه‌دهندگان متعدد خواهیم بود تا جایی که یک یا چند مورد از آنها به رسمیت شناخته شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.