اهمیت مدیریت ریسک و روانشناسی در معاملات کریپتو

در سال ۲۰۱۷، همزمان با بالاگرفتن هیجان کریپتو، شاهد مواردی بودیم که افراد تصمیم می‌گرفتند با سرمایه گذاری مبالغ بالایی در بیت کوین ریسک کنند. برخی تمام دارایی‌های خود را نقد کرده و پس‌انداز همه عمر خود را سرمایه گذاری کردند. بیشتر این سرمایه‌گذاران پس از آن از همان بازار گاوی زخم خوردند که آن‌ها را گمراه کرده بود و سپس در بازار خرسی سال ۲۰۱۸ با خاک یکسان شدند. شناخت ریسک‌پذیری خود و درک روانشناسی معامله پیش از سرمایه گذاری در رمز ارزها ضروری است.

0 121

هیجانات نامعقول بخشی از چرخه است

اهمیت مدیریت ریسک و روانشناسی در معامله کریپتو

بازار کریپتو هنوز جوان بوده و بنابراین عدم ثبات بخشی از آن است. قبل از اولین ورود، باید آگاه بود که این بازار مستعد هیجانات نامعقول است.

تنوع‌بخشی جزء مهمی از مدیریت ریسک است. ضرب‌المثلی می‌گوید، همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد نگذار. بنابراین این سوال به وجود می‌آید: چقدر اهمیت دارد که گستره‌ای از دارایی‌ها و رمز ارز‌ها در اختیار داشته باشیم؟

آیا به منظور کاهش ریسک، تنوع‌بخشی به سرمایه گذاری‌ها ارزش دارد؟ نظریه معاصر پورتفوی (MPT)، فرضیه‌ای است که توسط هری مارکوویتز (Harry Markowitz)، یک اقتصاددان برنده جایزه نوبل و نویسنده مقاله مشهور سال ۱۹۵۲ «انتخاب پورتفوی» مطرح شده است و بیان می‌کند که با تنوع بخشیدن به دارایی‌ها، می‌توانید خطر را به حداقل رسانده و به میانگین برسید. تحقیقات مارکوویتز همچنین نشان داده است که سرمایه‌گذاران می‌توانند پورتفویی بی‌نقص داشته باشند.

MPT یک چارچوب ریاضی برای ساخت پوتفویی از دارایی‌ها است. به نحوی که بازده مورد انتظار برای میزان ریسکی مشخص به حداکثر برسد. چارچوب ریاضی MPT توسط برخی گروه‌ها به کار گرفته شده است. تحقیق اخیر باشگاه سرمایه گذاری دانشجویان Bocconi در دانشگاه Bocconi میلان نشان داد که استفاده از چارچوب MPT در حوزه کریپتو، در ازای عدم ثبات بیشتر، بهتر از سایر پورتفوی‌ها عمل می‌کند.

باشگاه سرمایه گذاری دانشجویان Bocconi نتیجه‌ گرفتند که: «یافته‌های ما، همگام با MPT، نشان می‌دهد که واریانس پوتفوی را می‌توان با استفاده از کوواریانس پایین بین سکه‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش داد.

ارزان بخر، گران بفروش؟

توانایی خرید ارزان و فروش گران به این نیاز دارد که معامله‌گران قادر باشند زمان حدودی قیمت‌های پایین و بالای دارایی‌های دیجیتال را تعیین کنند. همانگونه که سقوط یکساله قیمت بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده و تاثیر آن بر روان و احساسات بسیاری از حاضران بازار نشان می‌دهد، متاسفانه اجرای این استراتژی دشوار است.

اهمیت مدیریت ریسک و روانشناسی در معامله کریپتو

به عنوان انسان، ما به دنبال جمعیت حرکت می‌کنیم. ترس از عقب ماندن (FOMO) و ترس، تردید و شک (FUD) نقش مهمی در روانشناسی سرمایه گذاری در رمز ارز دارند. بسیاری از سرمایه‌گذاران به طور غریزی به خبری که می‌تواند قیمت‌ها را به سطوح بی‌سابقه ببرد واکنش نشان می‌دهند. این گونه خبرها از فاکتور «ترس» استفاده کرده و معامله‌گران را متقاعد می‌کنند که سرمایه گذاری خود را با ضرر بفروشند.

تیترهای سال ۲۰۱۷ که ادعا می‌کردند چین صرافی‌های رمز ارز را ممنوع می‌کند یا اظهارات جیمی دایمون (Jamie Dimon) از JP Morgan مبنی بر این که بیت کوین از جنون گل لاله بدتر است، نمونه‌های مشهوری از FUD هستند که می‌توانند تاثیری منفی بر قیمت دارایی‌ها داشته باشند. سرمایه‌گذاران رمزارز اکنون در برابر این نوع اخبار احساسی و تخریب بیت کوین مقاوم‌تر شده‌اند.

گرایش شخصی خود در مقابل ریسک را تعیین کنید

اهمیت مدیریت ریسک و روانشناسی در معامله کریپتو

حرص، خوب نیست. داستان‌های متعددی در مورد افرادی شنیده‌ایم که از سر علاقه به بیت کوین و انقلاب رمز ارز، با دل و جان وارد این عرصه شدند. یکی از این افراد، دیدی تایهوتو (Didi Taihuttu) سی و نه  ساله هلندی است که همه اموال خود، از جمله خانه و دارایی‌های ارزشمند خود را برای خرید بیت کوین فروخت. مرد جوان دیگری تا جایی به نقش رمز ارز در آینده اعتقاد داشت که آپارتمان خود را فروخت و هرچه داشت را صرف پورتفوی رمز ارز خود کرده و در اتومبیلش زندگی می‌کرد.

اگر معاش خانواده خود را تامین می‌کنید و تنها به اندازه زنده ماندن ثروت دارید، آیا قمار بر سر آن برای ورود به کریپتو ارزش دارد؟ منطقی است که پیش از سرمایه گذاری در مورد این فناوری تحقیق کنید و از همه مهم‌تر، درک خود را از روانشناسی بازار گسترش دهید. به این ترتیب، چشم‌انداز خود از سود را به حداکثر رسانده از معامله بر اساس احساسات اجتناب می‌کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.