اهمیت استفاده کوین بیس از اثبات سهام در چیست؟

اخیراً Coinbase Custody اعلام کرد که از سه شرکت از Maker، Tezos و Cosmos حمایت خواهد کرد. این سه شرکت برای ایمن‎سازی شبکه‎های خود بر پروتکل اثبات سهام متکی بوده و اعلامیه اخیر به معنای آن است که سرمایه گذاران شرکتی قادر خواهند بود از طریق حساب کاربری کوین بیس خود، مستقیماً در رأی‎گیری مسائل مربوط به مدیریت بلاکچین این سه شرکت، مشارکت نمایند. اما هدف کوین بیس از این اقدام چیست و در مسیر فرایند اثبات سهام با چه چالش‌هایی روبروست؟

0 98

آیا کوین بیس قصد دارد چالش‎های دردسر ساز اثبات سهام (PoS) در مدیریت بلاکچین را حل نماید، یا که این سیستم‎ها را بیش از پیش متمرکز سازد؟

این سؤالی‎ست که پس از انتشار اعلامیه Coinbase Custody مبنی بر حمایت از Maker، Tezos و Cosmos، ذهن کارشناسان را به خود مشغول ساخته است. این اعلامیه به معنی آن است که سرمایه گذاران شرکتی قادر خواهند بود از طریق حساب کاربری کوین بیس خود، مستقیماً در رأی‎گیری مسائل مربوط به مدیریت بلاکچین شرکت نمایند.

سم مکینوال (Sam McIngvale) مدیرعامل Coinbase Custody در مصاحبه با کوین دسک گفت،

ما با انجام این اقدامات، صراحتاً امیدواریم که اکثریت سرمایه گذاران شرکتی آنلاین شده و در تصمیم‎گیری‎ها مشارکت کنند. ما این سه دارایی را تحت حفاظت خود رشد می‌دهیم و امیدواریم که حضور گسترده‎تری را در این رأی‎گیری‎ها شاهد باشیم

این انتظار در نهایت برآورده خواهد شد و دلیل آن، این است که بلاکچین‎هایی نظیر Maker، Tezos و Cosmos، برای ایمن‎سازی شبکه‎های خود بر پروتکل اثبات سهام متکی هستند؛ برخلاف زنجیره‎های اثبات کار نظیر بیت کوین و (به تازگی) اتریوم.

اثبات سهام (PoS) در نهایت بر این اصل استوار است که اعضا، شورای تصمیم گیری بلاکچین را بپذیرند. این اعضا اغلب با سپرده گذاری حمایتی از رأی‎های خود (سرمایه گذاری با دارائی‎های واقعی بر روی ادعاهای خود)، و کمک به رشد شبکه، توکن‎های جایزه دریافت می‎کنند. اما این شبکه‎ها به نوبه خود با همان چالش‎هایی روبرو خواهند شد که دموکراسی طی قرن‌ها با آن دست و پنجه نرم کرده است:

چگونه سیستم رأی‎دهی را تقویت کنیم؟

درس‎هایی از Maker

افزودن این شرکت به مجموعه حمایتی Coinbase Custody با تقاضای سازمانی انجام گرفته است. چرا که اندک صاحبان توکن‎های اثبات سهام، تا کنون در مدیریت سیستم مشارکت واقعی داشته‎اند.

طبق گفته بکر (Becker) تقریباً 10 درصد از توکن‎های Maker در رأی‎گیری اخیر برای افزایش کارمزدهای مرتبط با وام‎های استیبل کوین‎ وابسته به اتریوم، مشارکت داشته‎اند. در حالی که دیوید هافمن (David Hoffman) محقق رمز ارز، تخمین زده است که تنها 0.58 درصد از کیف پول‎های منحصر به فرد دارنده Maker در این رأی‎گیری شرکت داشته‌اند، اما بکر در مصاحبه با کوین دسک اظهار داشت که میزان مشارکت در میان صاحبان سازمانی توکن‎های Maker که قادر به رأی دادن بوده‎اند، بسیار بالا بوده است. طبق گفته وی، درواقع پیشنهاد اخیر افزایش کارمزد، با 61 رأی دهنده، بیشترین میزان مشارکت را داشته است.

بکر معتقد است که الزامات قانونی موجود برای بسیاری از صاحبان سازمانی توکن‎های Maker، هنوز باعث پیچیدگی فرآیند استفاده از توکن‎ها جهت رأی دهی می‎شود.

بکر در این‎باره توضیح داد “اگر شما یک مؤسسه هستید و سرمایه‎ گذاران ثالث را معرفی می‎کنید، برای حفاظت بیشتر، حتماً به کاستدی شخص ثالث نیاز خواهید داشت تا اطمینان حاصل کنید که این دارائی‎ها به صورت امن نگهداری می‎شوند”.

این همان ‎جایی‎ست که Coinbase Custody در آن ایفای نقش می‎کند.

از یک سو رابط کاربری Coinbase با ساده‎سازی فرآیند رأی‏دهی توسط صاحبان بزرگ توکن‎های Maker نظیر Polychain Capital (که توسط اولین کارمند کوین بیس تأسیس شد)، 1confirmation (که توسط یکی از اولین کارمندان کوین بیس تأسیس شد) و صندوق رمز ارزAndreessen Horowitz (که توسط یکی از اعضای هیئت مدیره کوین بیس اداره می‌شود)، می‎تواند باعث افزایش میزان مشارکت گردد.

از سوی دیگر ملتم دمیرورز (Meltem Demirors) از سرمایه گذاران باتجربه رمز ارز و از دارندگان توکن‎های Tezos، با انتشار توئیتی اظهار داشت که Coinbase Custody می‎تواند به یک پلتفرم رأی‎گیری به نمایندگی از هر کیف پول تبدیل شود که بر مشارکت کاربران تأثیر گذاشته و آن‎ها را گرد هم می‎آورد و در نهایت رفتار کاربران را گزارش می‎کند.”

سم مکینوال مدیرعامل Coinbase Custody در پاسخ گفت که راه حل کاستدی، یک ابزار تجارت به تجارت (B2B) بوده و به افراد حقیقی مربوط نمی‎گردد. بنابراین ردیابی “رفتار کاربران” برای ما کافی نیست.

همچنین او اشاره کرد که در حال حاضر هیچ برنامه‎ای برای برای تحلیل یا هرگونه استفاده از داده‎های حاصل از رأی‌گیری کاربران وجود ندارد؛ وی افزود:

«ما اینجاییم تا پشتیبانی، زیرساخت سالم و خدماتی ارائه دهیم که مشتریانمان را قادر می‎سازد به هر نحوی که می‌خواهند، در این شبکه‎ها مشارکت کنند. کسب و کار ما در واقع آن‌چه که آن‎ها انجام می‎دهند نیست. کسب و کار ما این است که از امنیت سرمایه‎های مشتریان و ناشناس بودن آن‎ها به بهترین نحو محافظت کنیم.»

مکینوال اظهار داشت که این صرافی در حال حاضر تقریباً از 4 درصد توکن‌های Maker محافظت می‎کند؛ حتی کمتر از 6 درصدی که Andreessen Horowitz در اختیار دارد.

درضمن بنیاد Maker که استیون بکر (Steven Becke) را به عنوان مدیر داخلی MakerDAO برگزیده است، بیش از 22 درصد از کل موجودی Maker را در اختیار داشته و این توکن‎ها را تنها به مؤسساتی می‌فروشد که دارندگان قبلی توکن نظیر Polychain، با مشارکت آن‎ها در مدیریت شبکه موافق باشند.

زاکی مانیان (Zaki Manian) مدیر شرکت Tendermint Inc و از بنیان‎گذاران اکوسیستم Cosmos در مصاحبه با کوین دسک گفت، هر یک از این سه دارائی اثبات سهام که تحت حمایت کوین بیس هستند، نیاز به رویکردهای منحصر به فردی برای انتخاب‎های مدیریتی دارند که بسته به این‌که سیستم به‎طور خودکار تغییر کند (مانند Tezos) و یا این‎که صرفاً تمایلات را نشان دهد (مانند Cosmos)، متفاوت است.

در هر صورت، مدیریت از سیاست‎ جدایی ناپذیر است.

مانیان اظهار داشت “اگر یکی از ارزیابی کنندگان بزرگ شبکه (یک سرمایه گذار) سریعاً به پیشنهادی رأی دهد، آن پیشنهاد مشروعیت بسیار بیشتری کسب خواهد کرد”. وی افزود:

به عقیده من آن‎ها (Coinbase Custody) برای محافظت از سرمایه گذاران کار سختی پیش رو دارند؛ چرا که کاستدی به گونه‎ای طراحی شده است که کسب و کار چابکی نباشد و بر عکس، سرمایه گذاری یک کسب و کار چابک است

به نظر می‎رسد که تاکنون رأی‌های سرمایه گذاران بیشتر حول محور پول بوده است و نه زیرساخت. در مقایسه با رأی‎گیری نیمه خودکار Maker در خصوص کارمزدهای پایداری وام‎های استیبل کوین، اولین رأی Cosmos، گامی مثبت به سوی تورم بود.

مانیان گفت، “این روش جالبی خواهد بود. زیرا بخشی از پویای اثبات سهام، بسته به این است که مردم چند بار حاضرند به‎گونه‎ای رأی دهند که در نهایت پول بیشتری عایدشان شود؟”

بایننس هم به بازی وارد می‌شود

به سختی می‎توان گفت که کوین بیس تنها غول صرافی‎ست که وارد بازی سرمایه گذاران شده است.

در تاریخ 3 آوریل، Trust Wallet، ارائه دهنده کاستدی صرافی بایننس نیز برنامه‎های خود را برای حمایت از گزینه‎های سرمایه گذاری Tezos تا پایان سه ماهه دوم 2019 اعلام کرد. برخلاف سیاست‎های سازمان محور Coinbase Custody، سرویس Trust Wallet سازگار با خرده فروشان، ابتدا ویژگی‎های نمایندگی را در کیف پول‎های تلفن همراه ایجاد کرده و احتمالاً در آینده قابلیت رأی‎گیری را نیز به آن خواهد افزود.

ویکتور راچنکو (Viktor Radchenko) بنیان‌گذار Trust Wallet در گفتگو با کوین دسک اظهار داشت، “ما در حال مذاکره با مسئولان Cosmos هستیم تا فناوری سرمایه گذاری را برای آنان ایجاد کنیم. این یک تکنولوژی منبع باز خواهد بود که هر جامعه‎ای همانند Maker که بخواهد از آن استفاده کند، قادر به انجام این کار خواهد بود”.

به عقیده راچنکو ارائه دهندگان کاستدی و کیف پول باید رابط‎های کاربری ساده‌سازی شده‎ای را به کاربران عرضه دارند تا بدین طریق هرگاه زمان مدیریت اثبات سهام فرا رسید، “بتوانند در بلاکچین مشارکت کنند”.

از دید مانیان، رقابت صرافی‎ها، به نفع سرمایه گذاران و خریداران توکن خواهد بود. او اظهار داشت:

«بایننس و کوین بیس هر دو به سختی تلاش می‎کنند تا این ویژگی‎ها را برای پایگاه‎های مختلف مشتریان ایجاد کنند.»

مانیان همچنین اشاره کرد، آن‏چه که صرافی‎هایی نظیر بایننس و کوین بیس همزمان با تشدید رقابتشان برای حفظ سرمایه گذاران سازمانی، به عنوان مشتقات مدیریتی (توانایی خرید رأی‎ها بدون تصاحب دارایی‎های اساسی) ارائه می‎دهند، همانند “فیل در اتاق” است.

تاکنون هیچ صرافی قصد ارائه چنین مشتقاتی را نداشته است. از سوی دیگر اما راچنکو اظهار داشت که صاحبان و عرضه کنندگان توکن این روزها احتمالاً مشغول پویایی سیستم رأی‌گیری هستند (با توجه به این‎که یک فناوری کاملا نوظهور است). وی افزود:

«ما قصد داریم این قابلیت (رأی گیری) را کمی دیرتر عرضه کنیم؛ زیرا کاربرد آن از قابلیت سرمایه گذاری کمتر است. قابلیت‎های مدیریتی نیز کمی بعدتر عرضه خواهد شد (شاید در سال آینده).»

مکینوال با توجه به ارزش‎های پیشنهادی توسط کوین بیس به سرمایه گذاران سازمانی گفت:

ما با مشتریان خود همکاری خواهیم کرد تا نحوه افزایش تأثیرگذاری آنان را هنگامی که شروع به مشارکت فزاینده در فرآیندهای مدیریتی نموده‎اند، کشف کنیم

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.