اهمیت علم اقتصاد در چیست ؟

در این مقاله به علم اقتصاد و مفاهیم مرتبط با آن، از جمله اهمیت آن، مدیریت اقتصاد‌های کلان، تاریخچه و جایگاه اقتصاد در زندگی روزمره می‌پردازیم.

0 1,036

علم اقتصاد درباره کمک کردن به افراد و جامعه برای تصمیم‌گیری راجع به تخصیصات بهینه منابع محدودمان است. گفته شده که مشکل اساسی این علم کمبود است، یعنی تقاضا بسیار بیشتر از منابعی است که ما در دست داریم. اقتصاد با انتخا‌ب‌هایی روبه‌روست، از قبیل اینکه:

چه چیزی تولید کند؟ آیا ارزش دارد که هزینه‌های بیشتری در حیطه‌ مراقبت بهداشتی صورت گیرد؟
چگونه تولید کند؟ آیا باید آن را واگذار به نیروهای بازاری کنیم یا برای آن قوانین دولتی به کار گیریم؟
برای چه کسی تولید کند؟ چگونه باید منابع را توزیع کنیم، ‌آیا باید برای ثروتمندترین قشر جامعه مالیات بالاتری را قرار دهیم؟
سوالات جزئی‌تر نیز شامل سوالات زیر می‌شوند:

چگونه اقتصاد کلان را مدیریت کنیم؟

اهمیت علم اقتصاد
اهمیت علم اقتصاد

هم تورم و هم بیکاری انبوه می‌توانند برای جامعه مخرب باشند. علم اقتصاد بیان می‌کند که هر دو مورد از طریق سیاست‌های دقیق اقتصادی قابل پیش‌گیری هستند. برای مثال:

  • سیاست‌هایی جهت کاهش بیکاری
  • سیاست‌هایی جهت کاهش تورم

اگر علم اقتصاد بتواند به کاهش بیکاری کمک کند،‌ آنگاه موجب بروز پیشرفت چشمگیری در رفاه اقتصادی خواهد شد. برای مثال رکود شدیدی که در اثر بیکاری انبوه بین سال‌های 1930 تا 1940 به وجود آمده بود موجب عدم ثبات اقتصادی و رشد احزاب سیاسی افراطی در سراسر اروپا شده بود.

با این حال، مشکل اینجاست که اقتصاددانان اغلب بر سر بهترین راه‌حل برای برطرف کردن این چالش‌ها با هم توافق نظر ندارند. برای مثال،‌ در ابتدای رکود شدیدی که در سال 1930 اتفاق افتاد، اقتصاددانان برجسته در خزانه‌ی انگلستان اظهار داشتند که این کشور به توازنی در بودجه نیاز دارد که این به معنی مالیات‌ بیشتر و نرخ بیکاری کمتر است. اما این کار باعث شدیدتر شدن رکود و کاهش تقاضا شد.

در همین رکود شدید اقتصادی بود که جان مینارد کینز (John Maynard Keynes) نظریه‌ی استخدام عمومی خود یعنی درآمد و پول (Income and Money) را ارائه داد،. او اظهار داشت که اقتصاد کلاسیک رویکرد اشتباهی را برای برطرف کردن رکود در پیش گرفته بود. کینز اظهار داشت که اقتصاد به سیاست مالی انبساطی (استقراض بیشتر و مخارج دولتی) نیازمند است.

غلبه بر کاستی‌های بازار

این تصور وجود دارد که بازارهای آزاد راه‌حل بهتری را نسبت به اقتصاد برنامه‌ریزی شده (مردم‌گرا) ارائه می‌کنند. با این حال، تغییرناپذیری بازارهای آزاد منجر به بروز مشکلاتی می‌شود، برای مثال:

تولید زیاد با اثرات خارجی منفی (برای مثال آلودگی/تجمع)

تولید کم اجناسی با اثرات خارجی مثبت (برای مثال تحصیل، مراقبت بهداشتی، حمل و نقل عمومی)
عدم توزیع اجناس عمومی (نظام، قانون و پدافند ملی)
یک اقتصاددان می‌تواند سیاست‌هایی را به منظور غلبه بر این نوع کاستی‌های بازار ارائه دهد. برای مثال:

اثرات منفی مالیات

سرویس‌های عمومی کمک‌ مالی همچون مراقبت بهداشتی و تحصیل
اهمیت علم اقتصاد در این است که ما می‌توانیم بررسی کنیم که آیا جامعه از طریق مداخله‌ی دولتی بهتر می‌تواند بر تغییرات در توزیع اجناسی مخصوص اثر بگذارد یا خیر.

بعضی مسائل زبانزد که اقتصاددانان با آن درگیرند:

  • مالیات کربن – آیا باید برای کاهش گرمایش جهانی، مالیات کربن قرار دهیم؟
  • آیا باید برای غذاهای چرب مالیات قرار دهیم؟

بازده

حیطه‌ی دیگری که اقتصاددانان در آن نقش دارند بالا بردن بازده است. برای مثال اقتصاددانان ممکن است به منظور بالا بردن بازده اقتصاد، سیاست‌های طرفدار عرضه را پیشنهاد کنند.

اقتصاد فردی

این علم برای یک فرد نیز مهم است، هر تصمیمی که ما می‌گیریم هزینه فرصتی را نیز در بر دارد؛ آیا داشتن ساعات اضافه‌کاری ارزشمندتر است یا داشتن اوقات فراغت بیشتر؟ در سال‌های اخیر اقتصاد رفتاری، گستره‌ای از عوامل مختلفی که بر تصمیمات مردم اثر می‌گذارند را بررسی کرده است. برای مثال، اقتصاددانان رفتاری متوجه شده‌اند که افراد نوعی توجه متعصابه نسبت به زمان حال از خود بروز می‌دهند. این به معنای اهمیت دادن بیش از حد به زمان حال و گرفتن تصمیماتی است که در آینده حسرت آن را می‌خوریم. چنین چیزی شامل مصرف بیش از اندازه اجناسی بی‌کیفیت همچون الکل و تنباکو و ناتوانی در ذخیره‌ی مستمری بازنشستگی است.

بازده در مقابل برابری

در اقتصاد کلاسیک، ما اغلب بر بیشینه ساختن درآمد و سود تمرکز می‌کنیم. اگرچه، این مسئله، ‌کاربردی محدود از علم اقتصاد است. علم اقتصاد به بیشینه ساختن رفاه کلی اقتصادی نیز مربوط است (اینکه مردم چقدر خرسند هستند). بنابراین، علم اقتصاد به ارائه‌ی انتخابی میان افزایش بازده و کاهش نابرابری کمک می‌کند.

علم اقتصاد در زندگی روزانه

در سال‌های اخیر اقتصاددانانی همچون گری بکر (Gary Becker) دامنه‌ی علم اقتصاد را گسترش داده تا مسائل هر روزه همچون جرم،‌ خانواده و تحصیلات را نیز شامل شود و این مسائل اجتماعی را از جنبه‌ای اقتصادی توضیح داده‌اند. بکر بر نظریه‌ی انتخاب عقلانی تاکید می‌کند؛ همان تصور که افراد هزینه‌ها و سودها را به خوبی می‌سنجند.

علم اقتصاد در حیطه‌های زیادی از جامعه دارای اهمیت است. این علم می‌تواند به بالا بردن استانداردهای زندگی کمک و جامعه را به جایی بهتر تبدیل کند. علم اقتصاد از آن جهت شبیه به علم است که می‌تواند به منظور بالا بردن استانداردهای زندگی و همچنین خراب‌تر کردن چیزها به کار برده شود. این موضوع تا حدی به اولویت‌های جامعه و اینکه چه چیزی از نظر ما مهم است نیز بستگی دارد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.