انواع سرمایه گذاری‌هایی که سرما‌یه‌ گذاران تازه‌وارد باید از آن‌ها دوری کنند

وارد شدن به دنیای سرمایه گذاری بر خلاف تصور بسیار از مردم مسئله‌ای پیچیده و ترسناک می‌باشد. چرا که با اتخاذ تنها یک یا دو تصمیم اشتباه ممکن است نتیجه سال‌ها زحمت، از بین برود. دراین مقاله انواعی از سرمایه گذاری که افراد مبتدی باید از آن دوری کنند، بیان شده و دلایل آن و راهکارهای مقابله با تهدیدات آن‌ها نیز تشریح شده است.

0 271

مدیریت خطر با دانستن کار‌هایی که نباید کرد شروع می‌شود

اگر در دنیای سرمایه گذاری تازه‌وارد هستید، احتمالا به تازگی از مدرسه‌ی پزشکی فارغ‌التحصیل شده‌اید یا ارثی به شما رسیده‌است، انواع مختلفی از سرمایه گذاری وجود دارد که تا زمان تسلط بیش‌تر بر امور مالی، حسابداری و به طور کلی کسب و کار، باید از آن‌ها اجتناب کنید. بدون تجربه و کمال قادر به تشخیص خوب از بد نخواهید بود، در تغییرات ناگهانی تنها خواهید ماند و هیچ‌گاه مکانی که می‌خواهید در زمان بازنشستگی در آنجا باشید را پیدا نخواهید کرد.

مهم‌ترین مسئله در جمع‌آوری دارایی‌ها این است که اطمینان حاصل کنید هر یک از موقعیت‌هایی که در سبد سرمایه گذاری شما قرار دارند، بی‌خطر، محافظه‌کارانه و به خوبی مدیریت‌شده هستند. با این حال هنوز هم صدمات نا‌خوشایندی در طول مسیرتان (مانند زندگی) وجود خواهد داشت، که این رویکرد محتاطانه می‌تواند آسیب ناشی از چنین اتفاقاتی را کاهش دهد.

صندوق‌های مشترک با نسبت هزینه‌های بالا یا مسئولیت فروش

نسبت هزینه صندوق‌های مشترک نشان‌دهنده درصدی از پول شما است که باید سالانه به مدیریت شرکت بدهید. موسسات صندوق‌های مشترک مانند Vanguard اغلب، هزینه‌های بسیار معقولی را بین ۰.۱۰٪ تا ۱.۰۰٪ در سال مطالبه می‌کنند، به این معنی که در نمونه ۱۰۰،۰۰۰ دلاری، شما بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در سال، بسته به سرمایه گذاری خاصی که انجام داده‌اید، پرداخت می‌کنید. دیگر شرکت‌های صندوق مشترک می‌توانند هزینه‌ای به میزان بالای ۲.۰۰% مطالبه کنند (در موارد نادر، حتی بالاتر!)، به این معنی که ۲۰۰۰ دلار از سود کلی، سود سهام قابل تقسیم و سود هر سال شما به جیب مدیریت شرکت دارایی می‌رود.

این نوع ساختار هزینه‌ای، بسیار دشوار است و در اکثر موارد بهترین کار این است که از آن اجتناب کرد.

به همین ترتیب مازاد هزینه‌ی دریافتی فروش سهام صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک‌ تقریبا همیشه نشانه‌ای بد می‌باشد. پس زمانی که یکی از آن‌ها را دیدید پا به فرار بگذارید.

هرگونه مشتقات، شامل گزینه‌های سهام

تعداد سرمایه‌ گذاران تازه‌کاری که هیچ چیز از بازار سهام نمی‌دانند و از قصدشان به اندیشیدن و خیال‌پردازی کردن در مورد احتمالات سهام و آینده نوشته‌اند، بسیار زیاد و غیرقابل بازگویی است.

این‌ها چیز‌هایی نیستند که کسی بدون تجربه حتی آن‌ها را در نظر بگیرد، چه برسد به این که آن‌ها را خریداری نماید. در موارد نادری، یک حرکت کوچک در کوتاه مدت می‌تواند منجر به زیان‌های فراوانی شود و شما را حتی به سمت ورشکستگی هم ببرد. زیان شما ممکن است به میزان سرمایه گذاریتان محدود نشود. اگر تراکنش اشتباهی را تحت شرایط مقروضانه‌ی شدیدی انتخاب کنید ممکن است ۱۰۰۰۰ دلار سرمایه‌ وارد کرده و خود را زیر منگنه‌ی ۱۰۰۰۰۰ دلار بدهی بیابید.

سهام فردی که نمی‌توانید به چندین سوال در مورد آن پاسخ دهید

اگر به دنبال افزودن سهام‌های فردی به سبد سرمایه گذاری خود هستید، باید توانایی توضیح سریع موارد زیر را داشته باشید:

  • کار این موسسه چیست؟
  • درآمد این موسسه از کجاست؟
  • طرح بازنشستگی موسسه در صورت اتمام کار یا کمبود بودجه چیست؟ (اگر قابل اجرا باشد)
  • آیا اشتغال کارکنان تازه‌کار را به صورت گسترده‌ای به‌کار گرفته است؟
  • نسبت بدهی به بازدهی سود سهام چقدر است؟
  • بازده پایدار سود سهام چه میزان است؟
  • انتظار منطقی برای سود هر سهم بر اساس تخمین‌های محافظه کار از تجزیه و تحلیل کسب و کار دقیق، ۵ و ۱۰ سال در آینده چیست؟
  • آیا عملکرد درآمد فعلی نسبت به عملکرد خزانه و نرخ رشد، منطقی است؟

اگر مانند اندک افرادی دیگر، نمی‌توانید به این سوالات پاسخ دهید، بیشتر می‌توان گفت که به جای سرمایه گذاری در حال قمار کردن هستید. با تملک چند سهام مفرد مانند کودکی بی‌تجربه هستید که می‌خواهد بدون داشتن تجریه یک چراغ نفتی را روشن کند.

تا زمان آماده شدن برای ورود به دنیای حرفه‌ای‌ها، به قیمت‌های پایین، صندوق شاخص متنوع توجه کنید. چرا که پول نادان تقریبا همیشه برنده است. باور کنید یا نه، سرمایه‌گذاران، اغلب در مدیریت پول خود خیلی بد هستند، که این آمار در اکثر مواقع نادیده گرفته شده است! در حقیقت، با وجود اعتراضاتی که ممکن است در دراز مدت پیش آید، مجبور نیستید برای رسیدن به ثروت در بازار سهام‌ سرمایه گذاری کنید. راه‌حل‌های دیگری هم برای رسیدن به این مقصود، وجود دارد.

وجود موسسات خصوصی طراحی‌شده برای کاهش مالیات

به نظر می‌رسد طمع تقریبا همیشه باعث می‌شود افراد با‌هوش کار‌های احمقانه انجام دهند. هر ده سال یا بیشتر نوعی نهاد‌های جدید یا امنیتی ایجاد می‌شود که قول ذخیره‌ی مالیات‌های زیاد را از راهی اثبات‌نشده می‌دهد. این در حالی است که این وعده ممکن است برای شخصی که قصد استخدام گروهی حساب‌دار یا وکیل را دارد، معنی‌دار باشد، اما این کار ارزش عذاب کشیدن به خاطر مشکلات گوناگونی که توسط آن پدید می‌آید را ندارد.!

دیده شده که افرادی می‌گویند این اتفاق برای آن‌ها افتاده است، که البته در اغلب موارد این افراد کسانی هستند که ورشکست شده اند. پس این کار را انجام ندهید! و تلاش برای زرنگ بودن بیش از حد را کنار بگذارید.

اوراق قرضه کم اعتبار و اوراق قرضه‌ی خارجی

نرخ بهره در دهه‌ی گذشته پایین آمده است. که البته اتفاق خیلی بدی است. نقل قولی از بنجامین گراهام (Benjamin Graham) هست که می‌گوید: “پول بیشتری به منظور رسیدن به بازدهی بیشتر است به نسبت پول دزدیده شده هنگام تهدید با تفنگ از دست رفته است” افزایش بازده ۴% در اوراق‌ به بازده ۸% جذاب به نظر می‌رسد، اما اگر با افزایش قابل توجهی خطر اوراق قرضه‌ی کم اعتبار همراه باشد اصلا جذاب نبوده و اینگونه نمی‌باشد. می‌گویند اوراق قرضه کم اعتبار به اندازه‌ی نام‌شان عمر می‌کنند.

با این حال اوراق قرضه‌ی خارجی را نیز از لیست‌تان خط بزنید.

در آخر باید در نظر داشته باشید که، این‌ها همه چیز در مورد مراقبت از خودتان است. درآمدزایی بعد از حفظ سرمایه صورت می‌گیرد. در غیر‌این‌صورت می‌بینید که یک عمر کار با یک یا دو تصمیم احمقانه از بین می‌رود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.