انقلاب فینتک (Fintech) را دست کم نگیرید!

در جواب سازنده ماشین زیراکس طی نامه‌ای این‌گونه پاسخ داده شده بود:” کدام دیوانه‌ای می‌خواهد یک سند را روی برگه سفید کپی کند؟!!!” در یکی از نوشته‌های سال ۱۸۷۶ وسترن یونیون در مورد تلفن نیز این‌گونه نوشته شده بود: ” این ‘تلفن’ آن‌قدر نقص دارد که نمی‌تواند به‌طورجدی یک وسیله ارتباطی در نظر گرفته شود. این دستگاه ذاتا برای ما ارزشی ندارد”. تاریخ با پیش‌بینی‌های غلط درمورد تاثیرات تکنولوژی پر شده است. آیا ما هم با تکنولوژی فینتک این کار را تکرار کرده‌ایم؟ در حقیقت آیا فینتک می‌تواند انقلاب تکنولوژی دیگری در صنعت و اقتصاد باشد؟

0 171

نوآوری‌های اقتصادی برخلاف سایر نوآوری‌ها می‌توانند به طور مستقیم تاثیر خود را روی بخش‌های مورد نظر بگذارند، به‌طوری‌که نشان می‌دهد یک سرمایه چگونه در اقتصاد رشد می‌کند و چه تاثیراتی روی آن خواهد داشت.

فینتک در حال حاضر یکی از بخش‌های اقتصاد دیجیتال است که نوآوری‌هایی را برای تغییر نوع زندگی حتی برای جوامعی که نرخ رشد تولیدی کمی را تجربه کرده‌اند، در اختیار دارد. فینتک به پارادوکس سولو رسیده است، جایی که هر چه بیشتر روی تکنولوژیسرمایه گذاری می‌کنید، تولید کمتری خواهید داشت.

سرمایه گذاری فینتک در سال ۲۰۱۸، نسبت به سال گذشته خود، دو برابر رشد کرده است. برد مقاومت اقتصادی (Financal Stability Board) فینتک را به ۵ بخش مجزا تقسیم می‌کند: پرداخت ها، شفافیت و تسویه‌حساب، سپرده، وام و افزایش سرمایه، بیمه، مدیریت سرمایه گذاری و پشتیبانی بازار. فینتک در حال حاضر بیشتر تمرکز خود را در بخش پرداخت ها قرار داده است.

بر اساس گزارش بانک انگلستان، پتانسیل اصلی فینتک برای جداسازی سیستم بانکداری از هسته اصلی، همچون ثبت پرداخت ها و تخصیص سرمایه است. برای بانک‌های مرکزی و نهادهای نظارتی، رشد فینتک شباهت زیادی به سایر تکنولوژی‌های مخرب دارد. بنابراین احتمال می‌رود این مساله باعث عدم ثبات فینتک شود. اکثر استارتاپ هایی که توسط فینتک پشتیبانی می‌شوند به اندازه موسسه‌های مالی سنتی، تحت نظارت نیستند.

تاکنون بازارهای باز جهانی زیادی از طریق فینتک توسعه داده شده‌اند. به طور مثال M-pesa که یکی از سیستم‌های پرداخت الکترونیکی در کشور کنیا و تانزانیا است، یکی از موفقیت‌های به دست آمده بر اساس تکنولوژی فینتک طی ۱۰ سال گذشته به شمار می‌رود.M-pesa از طریق تبدیل گوشی‌های هوشمند به حساب‌های بانکی، روندهای مالی را برای افرادی که تاکنون به بانک نیز دسترسی نداشته‌اند، آسان کرده است.بخشی از بانک مرکزی کنیا به این برنامه اجازه داده تا بتواند در اقتصادی‌ترین بخش شرقی آفریقا به رشد خود ادامه دهد.

طی تحقیقات انجام‌شده توسط بانک دارایی‌های بین‌المللی، فینتک در کشورهایی که نظارت‌های کمتر، درامد بیشتر و میزان رقابت پایین‌تری دارند، عملکرد موثرتری خواهد داشت. بر اساس اطلاعات بانک جهانی، امروزه M-pesa بیش از ۱۱۰ هزار عامل در اختیار دارد، که این میزان ۴۰ برابر دستگاه‌های خودپرداز در کشور کنیا است.

M-pesa نمونه‌ای بارز از نفوذ فینتک در بخش مالی و افزایش بهره‌وری اقتصاد است. توسعه این برنامه در کنیا باعث شده تا نرخ تولید با ۱۴ درصد رشد روبرو شود، که فاکتوری مهم در رشد اقتصادی به شمار خواهد رفت.

با جذب سرمایه‌هایی که به‌هیچ‌عنوان در بانک‌ها یا موسسات مالی سرمایه گذاری یا سپرده نشده‌اند، فینتک توانسته میزان دارایی‌های قابل سرمایه گذاری را افزایش دهد. M-pesa نیز در ایجاد این جهش نقش مهمی را ایفا کرده است. میزان سرمایه ذخیره‌شده بیشتر یکی از فاکتورهای مهم در زندگی جوامع امروزی محسوب می‌شود.

اگر فینتک بتواند ظرفیت‌های مالی را در کشورهای دیگری به جز کنیا نیز گسترش دهد، بنابراین می‌تواند به کانال‌های ذخیره‌سازی سرمایه بیشتری در صنعت، زیرساخت‌ها، سرمایه‌های انسانی، و یک سرمایه عظیم ۱.۷ میلیارد نفری که هنوز حساب بانکی ندارند، دسترسی پیدا کند.

چین نیز کشوری است که نیمی از تراکنش‌های کل دنیا را در اختیار دارد و شرکت‌های Ant FInancal و WeChat Pay در آن به صورت الکترونیکی فعالیت‌های اقتصادی انجام می‌دهند. رشد این برنامه‌ها نیز مدیون مجوزهایی است که نهاده‌ای نظارتی چین برای بالا بردن سطح رقابت روی سیستم مالی ایالتی این کشور، ایجاد کرده‌اند. چین به تازگی نرخ بهره بازار خود را اعلام کرده و مشخص‌شده که میزان سرمایه‌های اختصاص داده شده بسیار ناچیز است. با گذر از بانک‌های ایالتی و شرکت‌های کارت‌های اعتباری فینتک توانسته بازار مالی چین را ارتقا دهد. بازارهای امریکا و انگلستان نیز می‌توانند از افزایش کارایی حاصل‌شده از فینتک بهره‌مند شوند.

فینتک این مزیت را دارد تا با افزایش سرمایه‌های تخصیص داده شده و افزایش بهره‌وری، به سرعت روی اقتصاد جامعه تاثیر خود را بگذارد. به دلیل نقش مهم واسط‌های مالی در دنیای اقتصاد، رشد تکنولوژی در این زمینه می‌تواند نوعی حذف واسطه‌ها را با سایر نوآوری‌های دیجیتالی فراهم کند.

البته این احتمال وجود دارد که همانند بسیاری از نوآوری‌ها در طول تاریخ، فینتک نیز بی‌ارزش جلوه داده شود، اما می‌توان امید داشت که این تکنولوژی، نوآوری عصر دیجیتالی باشد که رشد اقتصاد را در زمان رکود، فراهم کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.