انقلاب زنجیره تامین در بلاکچین

مدیریت زنجیره تامین در حال حاضر دستخوش تغییر در لحظه‌ای انقلابی است. سیستم‌های منسوخ گذشته ثابت کرده‌اند که در هدایت پیچیدگی و فوریت زنجیره تامین مدرن ناموفق هستند و مدل‌های نوظهور جدید نویدبخش بهبود این سیستم‌ها هستند. به طور خاص، بلاکچین، فناوری پربار است که به عنوان مبنایی برای ارزهای دیجیتال است و ثابت شده است برای ارزهای دیجیتال مفید است. عملکرد دفترکل غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند آن به نظر می‌رسد که به طور خاص برای مدیریت زنجیره تامین متقاعدکننده است.

0 213

بلاکچین به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا واسطه‌ها را از میان بردارند و در زنجیره تامین ارزش را افزایش دهند. علاوه بر این، در هر زنجیره تامین سازمانی، مسائل متعددی، مانع از شفافیت، کارایی و ارتباط می‌شود که اجزای حیاتی در اکوسیستم زنجیره تامین هستند.

در واقع، بلاکچین دارای پتانسیل قابل توجهی برای راه‌حل قطعی برای آینده مدیریت زنجیره تامین است. آن هدف TEMCO است، پلتفرمی برای مدیریت داده‌های زنجیره‌ تامین مبتنی بر بلاکچین برای کسب و کارهای متوسط و کوچک است. مدیر عامل شرکت TEMCO، اسکات یون (Scott Yoon) در مورد مشکلات امروزه با زنجیره تامین و احتمال استفاده از فناوری بلاکچین به عنوان یک راه‌حل به چند سوال در این مورد پاسخ داده است:

TEMCO اولین پروژه‌ با هدف ایجاد انقلاب در مورد نحوه کار زنجیره‌ تامین نیست. پس چه چیزی TEMCO را متفاوت می‌کند؟

TEMCO اولین پروژه بلاکچین است که از شرکای سرمایه‌گذار کره‌ای (KIP)، سرمایه دریافت می‌کند و بزرگترین شرکت سرمایه گذاری در کشور است. این شرکت تجربه زیادی در صنایع زنجیره تامین در کره جنوبی دارد و چون دقیقا به دنبال این بازار است، تجربه این شرکت اهمیت بالایی دارد.

یون اظهار داشت که، فناوری آن‌ها جنبه متمایزکننده‌ای به دلیل عوامل متعدد مرتبط با فناوری آن است که آن‌ها را متفاوت می‌سازد. TEMCO مدعی است که اولین پلتفرم زنجیره تامین است که توسط شبکه بیت کوین از طریق RSK، که شرکای آن‌ها نیز است، راه‌اندازی شده است.

شما رویکرد جدیدی را آغاز کرده‌اید و تصمیم گرفته‌اید تا اولین پروژه راه‌اندازی شده توسط بیت کوین، از طریق قراردادهای هوشمند RSK باشید. چه چیزی باعث این تصمیم شما شد؟ چرا بیت کوین؟

سوال بسیار خوبی است، چون پلتفرم‌های قوی بسیار زیادی وجود دارد و در حال افزایش است. در نهایت، مزایای بیت کوین بیشتر از هر شبکه دیگر است. برای مثال، RSK دارای هزینه نسبتا کم Gas در مقایسه با پلتفرم‌های دیگر است و TPS به طور منطقی بالا است که باعث می‌شود برای کارهایی مانند مدیریت زنجیره تامین که اطلاعات زیادی همزمان آپلود می‌شوند، ایده‌آل باشد. علاوه بر این، شبکه بیت کوین بزرگترین، غالب‌ترین و امن‌ترین شبکه است. بنابراین، ما می‌توانیم در بالای اکوسیستم آینده برای پروژه‌های بلاکچین قرار بگیریم.

هدف شرکت TEMCO بازار تجارت به تجارت (B2B) است و نه تجارت به مشتری (B2C). آیا کاربر روزمره از راه‌حل شما لذت خواهد برد؟ آیا او مشارکت شما را احساس خواهد کرد؟

TEMCO در واقع راه‌حل‌هایی برای هر دو B2B و B2Cپیشنهاد می‌کند. برای کسب و کارها، TEMCO ابزار هوش کسب و کار را توسعه داده است که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا زنجیره تامین پویایی را با استفاده از فناوری بلاکچین توسعه دهد. با این حال، برای پاسخ به سوال مطرح شده، ما روی نقش مشتری در مورد زنجیره تامین بسیار متمرکز هستیم. برای مثال، قراردادهای هوشمند TEMCO اطلاعات آنی برای مشتریان ارائه می‌دهند، بنابراین می‌توانند به صورت دائم در مورد محل تقریبی محصول به روز شوند. هم‌زمان، می‌توانند برای خرید مبتنی بر شفافیت زنجیره تامین تصمیم‌گیری کنند.

انتظار می‌رود تا کسب و کارهای متوسط و کوچک چه چیزی از شراکت و کار با TEMCO به دست آورند؟

به طرق مختلف، TEMCO راه‌حل مدیریت زنجیره تامین برای کسب وکارهای کوچک و متوسط است، چون برای آن‌ها از اول زیرساخت مبتنی بر بلاکچین به صورت جامع و بدون هزینه‌های عظیم پولی و پرسنلی مورد نیاز برای ساختن چیزی مانند این پروژه فراهم می‌کند.

یون ادعا می‌کند که TEMCO بسیار سفارشی‌ساز است. برای مثال، هر شرکت می‌تواند تصمیم بگیرد که کدام داده‌ها برای آپلود تعیین شوند و در بلاکچین گنجانده شوند. با اجازه دادن به شرکت‌های خصوصی، برای نشان دادن آزادی عمل خود در مورد گنجایش داده‌ها، آن‌ها مدعی هستند که هر شرکت را قادر ساخته‌اند تا تکنولوژی خود را به صورتی که با نیازهای واقعی متناسب باشد، بنا کنند.

علاوه بر تبدیل شدن به اولین ICO که توسط شبکه بیت کوین راه‌اندازی شده است، شما به طور کامل روشی که با سرمایه‌گذاران تعامل دارید را با بکار بردن نوع نسبتا جدیدی از مدل که پیشنهاد تبادل عمومی نامیده می‌شود، عوض کرده‌اید. آیا می‌توانید در مورد آن بیشتر شرح دهید و بگویید که چرا دنبال کردن این روش را انتخاب کرده‌اید؟

من مطمئن نیستم که پیشنهاد تبادل عمومی، بهترین راه برای بیان این وضعیت باشد. آنچه که دقیقا اتفاق می‌افتد، این است که تبادلاتی وجود دارد که پیش فروش‌هایی در کره جنوبی ارائه می‌دهند و ما برخی از این کار را در این کشور انجام دادیم. با این حال، اولین بار است که این کار در یک تبادل جهانی مانند کوین‌بن (CoinBene) انجام گرفته است. روش کار این‌گونه است که پلت‌فرم جدیدی وجود دارد که فروش توکن‌ها را آسان‌تر می‌سازد و اگر مستقیما ترجمه شود، در کره، به آن فروش ساده توکن گفته می‌شود.

ما این روش را انتخاب کردیم تا مشارکت عمومی را در فروش توکن با سهولت بیشتر ایجاد کنیم. از آنجاکه کاربران مجبور نباشند هربار که در فروش توکن مشارکت می‌کنند، سند KYC را کامل کنند، کاربران تبادل مجبور نیستند تمام مراحل پیچیده برای ICO طی کنند.

یون اظهار داشت که این ترتیب برای سرمایه‌گذاران قابل اعتمادتر است، زیرا از طرف سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان با قرار دادن مالکیت در پلت‌فرمی که ICOها را میزبانی می‌کند، اعتماد کمتری نیاز دارد.

ما به پلتفرم خود و توانایی آن برای تاثیرگذاری بر آینده مدیریت زنجیره تامین اعتماد داریم، بنابراین ما می‌خواهیم موقعیت خود را به عنوان یک شرکت جدی در این زمینه قرار دهیم.

سرپوشیده نیست که بسیاری از افراد در مورد داشتن توکن، برای هر تک پلتفرم شکاک هستند. از لحاظ تجربی معلوم شده است که افراد تمایل دارند تا در نهایت با تعدادی ارز اصلی یا راه‌هایی جهت معامله باقی بمانند، بجای اینکه ارزش خود را از میان بسیاری از فروشگاه‌های باارزش بگستراند. چگونه TEMCO متفاوت خواهد بود؟ چه چیزی توکن‌ها را توجیح می‌کند؟

به نکته بسیار خوبی اشاره شد. ما ‌نمی‌خواهیم تا فقط توکن دیگری در یک اکوسیستم شلوغ باشیم، اما احساس می‌کنیم که آن توکن‌ها، مزایای کافی به کاربرانی که ایجاد و پیاده‌سازی آن‌را ارزشمند می‌دانند، ارائه خواهد داد. توکن TEMCO اعتماد را بین فروشنده‌ها و مصرف‌کنندگان تضمین می‌کند. کارخانجات و توزیع‌کنندگان با دریافت امتیازاتی مبتنی بر بررسی‌های محصول پاداش می‌گیرند و می‌توانند آن امتیازات را به دستمزد اجرای قرارداد هوشمند و یا اجرت خدمات ابزار BI تبدیل کنند. همانطور که مصرف‌کنندگان و فروشندگان سعی می‌کنند تا خدمات بهتری ارائه دهند، می‌توانند شفافیت نیز کسب کنند. در عوض، مصرف‌کنندگان اطلاعات جمعیت‌شناختی ارائه می‌دهند.

همانطور که ناسازگاری‌های زنجیره تامین اخیر به ما یادآوری می‌کند، زنجیره عرضه جهانی مدرن به شدت نیاز به ارتقا دارد. برای شرکت‌ها، این تغییرات باید شامل مقیاس و تفاوت‌های جزیی مورد نیاز برای تشریح بخش‌های متحرک بسیاری که با اکوسیستم امروز مرتبط هستند باشد. در عین حال، زنجیره تامین باید به اندازه ممکن شفاف و قابل دسترس باشد، این امر به نفع شرکت و مصرف کننده است. بلاکچین آماده است تا ستون تکنولوژیکی را برای این تغییرات ارائه کند و به عنوان انگیزه برای تعدادی از تغییرات عمیق در مدیریت زنجیره تامین خدمت کند.

منبع: forbes.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.