انقلاب بلاکچین در صنعت گردشگری

بلاکچین (Blockchain)، در بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره ما، حتی نحوه سفر کردن ما، انقلابی بوجود آورده است. در این مقاله بررسی می‌کنیم که بلاکچین چیست و چه تأثیری بر صنعت گردشگری می‌تواند داشته باشد.

0 301

طی سال‌های اخیر، ظاهر بلاکچین بخاطر تغییرات شدیدی که در نحوه ذخیره و استفاده ما از دیتا و دیگر منابع اطلاعاتی ایجاد کرده، شور و حرارت زیادی در طیف وسیعی از علائق بوجود آورده است. این تکنولوژی نوید بهبود شفافیت و امنیت تراکنش‌ها را داده و به همین خاطر، صنعت گردشگری شروع به آزمایش آن کرده است. پیشرفت‌های هیجان‌انگیزی در این تکنولوژی حاصل شده و ما با جزئیات بیشتر به کاربردهای آن در صنعت گردشگری می‌پردازیم.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین، تکنولوژی‌ است که همه تراکنش‌هایی که یک شبکه ایجاد می‌کند را آشکارا ذخیره می‌کند. هر ورودی رمزنگاری شده، در بلاک یا بلوک‌هایی دسته‌بندی شده و تشکیل چین یا زنجیره می‌دهند؛ به همین خاطر بلاکچین نامیده می‌شود.

ویژگی اولیه تکنولوژی بلاکچین این است که اطلاعات غیرمتمرکز است؛ یعنی اطلاعات در گره‌ها یا کامپیوترهای عضو شبکه پخش شده و هرکدام از آن‌ها حاوی یک کپی از اطلاعات مدوّن هستند. وقتی که یک بلاک یا ورودی اضافه می‌شود، برای دریافت یک کپی از اطلاعات که در هر بخش بلاکچین ذخیره شده باید توسط همه اعضا تائید شود. این پروسه اطمینان حاصل می‌کند که دیتای ذخیره شده امن، قابل تعقیب، غیر قابل تغییر و شفاف است.

سه مزیت تکنولوژی بلاکچین

بلاکچین به طور طبیعی یک سری مزایا یا مشخصاتی ارائه می‌دهد که در هر صنعتی از جمله گردشگری، قابل اجرا است.

امنیت دیتا

دیتای داخل بلاکچین توسط گره‌هایی که تشکیل لبه بلاکچین را می‌دهند غیرمتمرکز است، و از آنجایی که هیچ نقطه خطایی وجود ندارد، نتیجتا امنیت دیتا تضمین شده است.

تغییرناپذیری

الگوریتم‌های استفاده شده در بلاکچین طوری طراحی شده‌اند که بخاطر زنجیره اعتمادی که تضمین می‌دهد اطلاعات تغییری نمی‌کنند، از هر دخل و تصرف و اصلاحی دوری می‌کند.

تمرکز زدایی

تمرکز زدایی به دلیل اینکه هیچ شخصی کنترل کامل بر پردازش اطلاعات ندارد، ایجاد می‌شود. به جای آن، اطلاعات در گره‌های مختلفی که بلاکچین را می‌سازند، پخش می‌شود.

کاربردهای بلاکچین

بلاکچین به عنوان پایه برای تکنولوژی یا فعالیت‌های دیگر عمل کرده که برخی از آن‌ها می‌تواند برای صنعت گردشگری مفید باشد. در زیر چند نمونه گفته شده است:

قراردادهای هوشمند (smart contracts)

قراردادهای هوشمند، قراردادهایی هستند که در شبکه بلاکچین اجرا می‌شوند و افراد واسطه (دفتر اسناد رسمی، بانک‌ها و افراد دیگر) را از این پروسه حذف کرده و با هزینه و زمان پردازش کمتر انجام می‌شود.

مدرک شناسایی دیجیتال (digital ID)

مطالب زیادی درباره پروژه‌هایی که براساس شناسایی دیجیتال هستند وجود دارد، مثل Alastria که شرکت‌های پرنفوذی که در لیست بازار صرافی IBEX 35 اسپانیا قرار دارند، پیشرو آن هستند. این سیستم اجازه می‌دهد که فعالیت‌های گردشگری مثل تکمیل وظایف ساده‌تر شده و همه اطلاعات موجود از یک فرد در یک جا داشته باشند.

کریپتوکارنسی (Cryptocurrency)

کریپتوکارنسی از سکه‌های مجازی تشکیل شده که مثل ارز کشور قابلیت تبادل دارند، با این تفاوت که تحت نظر دولت‌ها و مؤسسات مالی نیستند. اگر تبادلی انجام شود، به روشی کاملا شفاف در شبکه بلاکچین ثبت می‌شود.

بلاکچین در صنعت گردشگری

از آنجایی که بلاکچین می‌تواند امنیت و شفافیت بیشتر برای تعاملات تکنولوژیکی مهم صنعت گردشگری عرضه کند، این دو می‌توانند همکاری سودمندی داشته باشند. یک آژانس گردشگری که پرواز و هتل‌ها را برای مسافرانش رزرو می‌کند، باید اطلاعات را به نهادهای مختلف بفرستد. بلاکچین می‌تواند این عمل را امن‌تر و شفاف‌تر انجام بدهد چون مسئولیت آن در سرتاسر شبکه پخش می‌شود. همین اتفاق برای تراکنش‌های خارجی هم میافتد و بنابراین سطح اعتماد میان طرفین درگیر را بیشتر می‌‌کند.

این ویدیو توضیح مختصری درباره چگونگی سودرسانی بلاکچین به صنعت گردشگری ارائه می‌دهد.

کاربردهای احتمالی بلاکچین در صنعت گردشگری

با گفتن همه مشخصات و فرصت‌های تکنولوژی بلاکچین، بعضی متخصصان به کاربردهای احتمالی بلاکچین در صنعت گردشگری اشاره می‌کنند. در زیر، تعدادی از جالب‌ترین‌ها گفته شده است:

پرداخت‌های آسان، راحت و قابل پیگیری

مهم‌ترین مزیت درخصوص پرداخت این است که پرداخت با کریپتوکارنسی به مراتب امن‌تر و قابل دنبال کردن خواهد بود. همانطور که قبلا گفتیم، همه تراکنش‌های انجام شده در بلاکچین ثبت و غیرقابل‌تغییر باقی می‌مانند. و بجز این، سیستم غیرمتمرکز است؛ یعنی شخص واسطه‌ای که در پرداخت دخالت یا تعلل کند، نخواهد بود.

به همین‌ترتیب، هنگام سفر به کشوری دیگر نیازی به تبادل ارز نخواهیم داشت و خودبخود در معرض اعتماد یا بی‌ثباتی فعالیت‌های صرافی نخواهیم بود. به همین خاطر، پرداخت بوسیله بلاکچین در تراکنش‌های خارجی، که بعضی مواقع یک عملیات می‌تواند بیش از یک هفته تأخیر داشته یا در آن دوره کنسل شده و اسباب زحمت بشود، تفاوتی نسبی ایجاد می‌کند.

مدیریت و هماهنگی هتل یا حمل و نقل

سیستم‌های مدیریت غیرمتمرکز می‌توانند منجر به پس‌انداز مبالغ هنگفتی برای نهادهای بزرگ بشوند، زیرا آن‌ها را از افراد واسطه بی‌نیاز می‌سازد. به همین ترتیب، اطلاعات با امنیت جریان داشته و همیشه قابل دسترس هستند، زمان مدیریت را کاهش داده و دسترسی جهانی به اطلاعات فراهم می‌کند.

رتبه‌بندی کسب و کارها

هنگام سفر بسیار متداول است که به فروم‌ها نگاهی بیندازیم و بررسی‌های استفاده‌کنندگان را مطالعه کنیم، ولی هیچوقت نمی‌توانیم تضمین بدهیم چه کسی آن‌ها را نوشته و چقدر صحت دارند. با بلاکچین، همه اطلاعات موجود در شبکه عمومی، قابل اعتماد و امن هستند و شفافیت بیشتری دارند و اعتماد مشتری را بیشتر می‌کنند.

مدیریت بار

بلاکچین می‌تواند هنگام پیگیری مکان بارمان وقتی که در کانتر check-in آن را ترک می‌کنیم، بسیار مفید باشد. مثل خودمان، آن‌ها هم در طول سفر جابجا می‌شوند. با کمک تکنولوژی‌ مثل بلاکچین، امکان دارد که شرکت‌های مختلف را دنبال کرده و مکان چمدان‌مان را در هر لحظه بدانیم.

سیستم تشویق

آیا ممکن است که زمان وداع با کارت‌های وفاداری رسیده باشد؟ بسیاری از سازمان‌های گردشگری برنامه‌های وفاداری برای مشتریان دارند تا آن‌ها را تبدیل به مراجعان دائمی کنند. بلاکچین این پروسه را آسان کرده و به مشتریان امکان بررسی امتیازشان را می‌دهد تا مثلا، آن‌ها را با کریپتوکارنسی تعویض کنند.

Blockchain

نمونه‌های واقعی بلاکچین در گردشگری

علاوه بر این مثال‌های کلی از نحوه تغییر صنعت گردشگری توسط بلا‌کچین، مثال‌های دقیقی از استفاده از بلاکچین وجود دارند؛ مثل:

LockChain

LockChain به زبان ساده، به عنوان بازار مستقیمی برای هتل‌ها و شرکت‌های مهمانداری که به دنبال اجاره هستند، عمل می‌کند. این پلتفرم پرداخت، مدیریت اموال، و دیگر قسمت‌های مربوط به روند رزرو رادربرمی‌گیرد.بهترین قسمت آن، استفاده از سیستم غیرمتمرکز است که فاقد فرد واسطه و پرداخت کمیسیون است.

BeeToken / Beenest

یکی از خلاقانه‌ترین کاربردها از بلاکچین را پلتفرم اجاره خانه BeeToken یا Beenest دارد. در اینجا، از تکنولوژی برای تماس مشتریان با میزبانان استفاده می‌کند، تا بتوانند برای هماهنگی و پرداخت سکونت‌شان بهره ببرند. دوباره، واسطه‌ای در کار نیست و پرداخت‌ها، شهرت و پروتکل‌های داوری همه در مکانی نگه‌داری شده و امنیت کاربران را حفظ می‌کند.

Winding Tree

پلتفرم Winding Tree در حال حاضر، یکی از بهترین نمونه‌های تعقیب بار بوسیله بلاکچین است، که شامل بخش رزرو هم هست. نبود دخالت واسطه به معنای این است که رزرو و پیگیری به راحتی و با امنیت، و تمام روند با بهره‌وری از شفافیت، انجام می‌شود.

ShoCard & SITA

پروژه همکاری ShoCard و SITA بلاکچین را وارد حوزه مدیریت شناسایی کرده است. این پلتفرم اگرچه هنوز نوپاست، امید می‌رود که بتواند راه را برای دیتابیس هویت غیرمتمرکز هموار کند تا شرکت‌های گردشگری بتوانند هویت مشتریان را سریع و راحت شناسایی کنند.

Trippki

Trippki مثالی از سیستم تشویق مشتری وفادار است. در اینجا، مشتری و هتل‌های زنجیره‌ای یا شرکت‌های مهمانداری، تماس مستقیم برقرار می‌کنند. به مشتریان مطلوب توکن (Token) سفر برای اقامت در هتل اختصاص داده می‌شود و این توکن‌ها به صورت دائمی در بلاکچین ثبت می‌شوند، یعنی هرگز تمام نمی‌شوند و در هر زمانی قابل استفاده هستند.

TUI Bed-Swap

بالاخره، TUI پروژه بلاکچین درون منزلی‌اش را با نام “تعویض بستر” (Bed-Swap) افتتاح کرد. این شرکت با استفاده از بلاکچین، قادر است که لیست کالاها را بین فروش‌های مختلف و بودجه‌های منعطف فروش، براساس میزان تقاضای کنونی، جابجا کند.

رسیدگی به چالش‌های باقی مانده

تکنولوژی بلاکچین هنوز در مراحل نخستین است. با وجود اینکه درباره پتانسیل آن توافق وجود دارد، ولی دانستن اینکه این تکنولوژی به کجا می‌رود و چه تأثیری بر صنایعی مثل گردشگری خواهد داشت، دشوار است.

من تصور می‌کنم در این حوزه دو چالش اولیه وجود دارد. اولین چالش، هویت شخصی است. تکنولوژی به ذات خود، بخصوص زمانی که بحث دیتای شخصی باشد، می‌تواند مانع بزرگی باشد. به یاد بیاورید که اطلاعات در بلاکچین قابل دسترس است و به طور محفوظ ذخیره شده است. این می‌تواند به این معنی باشد که در صورت مدیریت ناصحیح، هرکسی می‌تواند به اطلاعات حساس دیگران دسترسی پیدا کند. به همان شکل، من استانداردسازی را هم مانعی اساسی میدانم. اگرچه که بلاکچین تکنولوژی پایه است، هر شرکت، سازمان یا گروهی می‌تواند شبکه ویژه خود با الگوریتم آن را (مثل کریپتوکارنسی) بسازد، که ارتباط میان شبکه‌های مختلف را دشوار می‌سازد.

بنابراین، با این اطلاعات، ما در حال حاضر در انتظار برای دیدن چگونگی تکامل تکنولوژی بلاکچین و کاربردهای عملی آن در حوزه گردشگری و دیگر حوزه‌ها هستیم. پس در آینده باید با چشمانی باز نظاره‌گر باشیم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.