اندیکاتور AO چیست؟ آموزش اندیکاتور AO

اندیکاتور AO اسیلاتوریست که برای سنجش مومنتوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. AO مخفف عبارت Awesome Oscillator به معنی «اسیلاتور فوق‌العاده» یا «اسیلاتور شگفت‌انگیز» است. بنابراین از نام این اندیکاتور نیز مشخص است که AO در دسته اسیلاتورها قرار دارد. در این مقاله آموزش اندیکاتور AO را به شما ارائه خواهیم کرد و کاربردهای آن در تحلیل تکنیکال را بررسی خواهیم نمود.

0 896

اندیکاتور AO توسط یک تریدر امریکایی به نام بیل ویلیامز (Bill Williams) توسعه یافت. این اندیکاتور در حقیقت تفاوت بین دو MA ساده ۳۴ دوره‌ای و ۵ دوره‌ایست که در قالب یک نمودار رسم می‌شود؛ با این تفاوت که این MAها نه بر اساس قیمت در زمان بسته شدن بازه‌های زمانی، که بر اساس قیمت میانگین هر کندل محاسبه می‌شوند. بیشترین کاربرد AO در تأیید روندها و پیش‌بینی وارونگی‌های احتمالی قیمت است.


مفاهیم پایه در ارتباط با اندیکاتور AO


در قسمت‌های قبل به ‌دفعات اشاره کردیم که AO یک اسیلاتور یا همان نوسانگر است. مقدار AO در محدوده‌ای بین پایین محور صفر و بالای محور صفر نوسان می‌کند؛ اما مانند بسیاری از اسیلاتورها از جمله RSI و MFI، مقدار آن محدود به یک بازه مشخص نیست. مقادیر AO در قالب نمودارهای میله‌ای به رنگ‌های سبز و قرمز نمایش داده می‌شوند. زمانی که ارزش یک نمودار از نمودار پیشین بیشتر باشد، نمودار به رنگ سبز نمایش داده می‌شود و زمانی که ارزش آن از نمودار پیشین کمتر باشد، نمودار به رنگ قرمز ظاهر می‌شود.

همچنین در خصوص مقادیر منفی و مثبت اندیکاتور AO نیز، مثبت بودن مقدار این اندیکاتور به این معنیست که MA کوتاه‌مدت در جایگاه بالاتری نسبت به MA بلندمدت قرار دارد و منفی بودن آن، به معنی پایین‌تر بودن MA کوتاه‌مدت از MA طولانی‌مدت است. از همین رو مثبت بودن AO را می‌توان نشانه غلبه نیروهای صعودی در بازار و منفی بودن آن را می‌توان نشانه غلبه نیروهای نزولی دانست. از این اطلاعات می‌توان در جهت دست‌یابی به طیف متنوعی از سیگنال‌ها بهره برد.


با استفاده از اندیکاتور AO به چه اطلاعاتی دست پیدا می‌کنیم؟ سیگنال‌های AO


همانطور که در قسمت قبل عنوان کردیم، اندیکاتور AO سیگنال‌های متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از مهم‌ترین این سیگنال‌ها می‌توان به «تقاطع محور صفر»، «قله‌های دوقلو»، سیگنال «نعلبکی» و «واگرایی» اشاره کرد. در قسمت بعدی این مقاله هر یک از این سیگنال‌ها را به‌صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

سیگنال تقاطع محور صفر

ساده‌ترین سیگنالی که اندیکاتور AO صادر می‌کند، سیگنال تقاطع محور صفر است. منظور از این سیگنال هر زمانیست که این اندیکاتور از محور صفر عبور و به بالا یا پایین آن حرکت می‌کند. این اتفاق تغییر در مومنتوم را نمایش می‌دهد.

زمانی که اندیکاتور AO به بالای محور صفر حرکت می‌کند، اینطور نتیجه‌گیری می‌شود که مومنتوم کوتاه‌مدت نسبت به مومنتوم بلندمدت با شدت بیشتری در حال افزایش است. این سیگنال خبر از موقعیت مناسب خرید می‌دهد. و زمانی که اندیکاتور AO به پایین محور صفر تنزل می‌کند، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که مومنتوم کوتاه‌مدت نسبت به مومنتوم بلندمدت با شدت بیشتری در حال کاهش است و می‌توان آن را سیگنالی برای فروش دانست.

سیگنال قله‌های دوقلو

سیگنال قله‌های دوقلو تکنیکیست که تفاوت بین دو اوج متوالی در روند (صعودی یا نزولی) را در نظر می‌گیرد. این سیگنال خود به دو نوع صعودی یا گاوی و نزولی یا خرسی تقسیم می‌شود. در ادامه هر یک از این سیگنال‌ّها را به‌صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

سیگنال قله دوقلو صعودی

سیگنال قله دوقلو صعودی یا گاوی به شرایطی گفته می‌شود که دو قله در پایین محور صفر (منطقه منفی) تشکیل شوند و قله دوم از قله اول کوتاه‌تر باشد. شرایط دیگری که برای ایجاد قله دوقلو صعودی وجود دارد این است که پس از قله دوم، نمودارها به رنگ سبز تغییر کنند و همچنین همه نمودارهای موجود در بین دو قله در پایین محور صفر تشکیل شده باشند. در شکل زیر سیگنال قله صعودی در اندیکاتور AO را مشاهده می‌کنید.

سیگنال قله دوقلو صعودی در اندیکاتور AO
سیگنال قله دوقلو صعودی در اندیکاتور AO

همانطور که می‌بینید، در این تصویر دو قله در منطقه منفی اندیکاتور قرار گرفته‌اند که قله دوم آن از قله اول کوتاه‌تر است. بلافاصله پس از این قله منفی شاهد نمودارهای سبزرنگ هستیم و همچنین همگی نمودارهای در بین این دو قله در منطقه منفی واقع شده‌اند. این اتفاق را می‌توان سیگنالی برای خرید در نظر گرفت. همانطور که مشاهده می‌کنید، پس از این قله قیمت به سمت صعودی شدن پیش رفته و در نهایت نیز به منطقه مثبت وارد شده است.

سیگنال قله دوقلو نزولی

سیگنال قله دوقلو نزولی به شرایطی اشاره دارد که دو اوج قیمتی در منطقه مثبت اندیکاتور شکل گرفته و قله دوم از قله اول کوتاه‌تر باشد. شرایط دیگری که وجود آن‌ها برای ایجاد سیگنال قله دوقلو نزولی لازم است این است که پس از قله دوم، نمودارها به رنگ قرمز تغییر کرده و همچنین همگی نمودارهای موجود در بین این دو قله در منطقه مثبت قرار داشته باشند. در تصویر زیر سیگنال قله دوقلو نزولی در اندیکاتور AO را مشاهده می‌کنید.

سیگنال قله دوقلو نزولی در اندیکاتور AO
سیگنال قله دوقلو نزولی در اندیکاتور AO

همانطور که می‌بینید، در این تصویر دو قله در منطقه مثبت اندیکاتور شکل گرفته‌اند که ارتفاع قله دوم آن از قله اول کمتر است. همچنین بلافاصله پس از قله دوم، نمودارها به رنگ قرمز تغییر کرده و همگی نمودارهای موجود در بین این دو قله در منطقه مثبت قرار دارند. این اتفاق را می‌توان سیگنال فروش در نظر گرفت. همانطور که مشاهده می‌کنید، پس از قله دوم قیمت به حالت نزولی تغییر کرده و حتی اندکی پس از آن وارد منطقه منفی شده است.

سیگنال نعلبکی

سیگنال نعلبکی در اندیکاتور AO به دنبال تغییرات سریع‌تری در مومنتوم است. این سیگنال تغییرات مومنتوم در سه نمودار متوالی را دنبال می‌کند؛ که همگی آن‌ها در یک طرف نمودار (بالای محور صفر یا پایین محور صفر) قرار گرفته‌اند. این سیگنال نیز مانند نوع پیشین دارای دو نوع صعودی و نزولیست. از سیگنال نعلبکی صعودی می‌توان برای خرید و از سیگنال نزولی برای فروش استفاده کرد.

سیگنال نعلبکی صعودی و موقعیت خرید

برعکس سیگنال‌های قبلی، سیگنال نعلبکی زمانی صعودیست که اندیکاتور AO در بالای محور صفر قرار داشته باشد. برای دست‌یابی به این سیگنال به حداقل سه نمودار میله‌ای در بالای محور صفر نیازمندیم. از بین این سه نمودار، دو نمودار اول قرمز بوده و نمودار دوم آن از نمودار اول کوتاه‌تر است. و پس از نمودار دوم، یک نمودار سبز را شاهد هستیم. این سیگنال اندیکاتور AO سیگنال خرید تلقی می‌شود. در تصویر زیر سیگنال نعلبکی از نوع صعودی در اندیکاتور AO را مشاهده می‌کنید.

سیگنال نعلبکی صعودی در اندیکاتور AO
سیگنال نعلبکی صعودی در اندیکاتور AO

همانطور که می‌بینید، در این تصویر چند نمودار میله‌ای قرمز را شاهد هستیم که ارتفاع آن‌ها رفته رفته کم و کم‌تر شده است. پس از آن، یک نمودار سبز را مشاهده می‌کنیم که سیگنال نعلبکی صعودی را تأیید می‌کند. پس از این اتفاق روند صعودی تا حد زیادی ادامه داشته و نمودارهای سبز متوالی با ارتفاع بیشتر ایجاد شده‌اند. به همین دلیل است که سیگنال نعلبکی صعودی را فرصت خوبی برای خرید می‌دانیم.

سیگنال نعلبکی نزولی و موقعیت فروش

این سیگنال اندیکاتور AO زمانی نزولیست که اندیکاتور در پایین محور صفر قرار داشته باشد. بر خلاف نوع صعودی، برای حصول این سیگنال به حداقل سه نمودار میله‌ای در پایین محور صفر نیازمندیم که دو عدد از آن‌ها به رنگ سبز و نمودار سوم به رنگ قرمز باشد. در این شرایط با دو نمودار سبز متوالی روبه‌رو هستیم که ارتفاع نمودار دوم آن از نمودار اول کم‌تر است و پس از آن، یک نمودار قرمز را شاهد هستیم که سیگنال نعلبکی نزولی را تأیید می‌کند. این سیگنال را موقعیت خوبی برای فروش می‌دانند. در شکل زیر سیگنال نعلبکی نزولی در اندیکاتور AO را مشاهده می‌کنید.

سیگنال نعلبکی نزولی در اندیکاتور AO
سیگنال نعلبکی نزولی در اندیکاتور AO

سیگنال واگرایی

می‌دانید که واگرایی به شرایطی اطلاق می‌شود که نمودارهای قیمت و اندیکاتور در خلاف جهت یکدیگر حرکت کنند. برای مثال اگر نمودار اندیکاتور در حالت صعودی و نمودار قیمت در حالت نزولی قرار داشته باشد، به احتمال زیاد با یک واگرایی رو‌به‌رو هستیم. واگرایی نیز مانند هر سیگنال دیگری دارای انواع صعودی و نزولیست. در قسمت بعد هر یک از این دو نوع را به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سیگنال واگرایی صعودی و موقعیت خرید

واگرایی صعودی به شرایطی اشاره دارد که نمودار قیمت در حالت نزولی و نمودار اندیکاتور در حالت صعودی قرار داشته باشد و کمینه قیمت اندیکاتور از کمینه قیمت نمودار قیمت بیشتر باشد. چنین شرایطی این سیگنال را صادر می‌کند که نیروهای نزولی بازار در حال از دست دادن قدرت خود هستند و به احتمال زیاد، روند قیمت به زودی وارونه و وارد فاز صعودی خواهد شد. از همین رو سیگنال واگرایی صعودی را فرصت خوبی برای خرید می‌دانند. این سیگنال از مهم‌ترین سیگنال‌های صادر شده توسط همه نوسانگرها از جمله RSI و MFI است و از اندیکاتور AO نیز می‌توان برای دست‌یابی به این سیگنال استفاده کرد.

البته لازم به ذکر است که واگرایی‌ها لزوماً وارونگی روند را تضمین نمی‌کنند. بلکه این سیگنال‌ها بیشتر نشان‌دهنده از دست رفتن قوت روند فعلی و احتمال وارونگی روند در آینده هستند. در تصویر زیر واگرایی صعودی در اندیکاتور AO را مشاهده می‌کنید.

واگرایی صعودی در اندیکاتور AO
واگرایی صعودی در اندیکاتور AO

همانطور که می‌بینید، در قسمت‌هایی که به رنگ قرمز نمایش داده شده است، نمودار اندیکاتور در حالت صعودی و نمودار قیمت در حالت نزولی قرار دارد و علاوه بر آن، کمینه قیمت‌های اندیکاتور از کمینه قیمت‌های نمودار قیمت بیشتر هستند. همانطور که مشاهده می‌کنید پس از این سیگنال روند قیمت نیز دچار وارونگی شده و به حالت صعودی تغییر کرده است.

سیگنال واگرایی نزولی و موقعیت فروش

واگرایی نزولی دقیقاً عکس واگرایی صعودیست و به شرایطی اشاره دارد که نمودار اندیکاتور در حالت نزولی و نمودار قیمت در حالت صعودی قرار داشته باشد. علاوه بر این، در واگرایی‌های نزولی بیشینه قیمت‌های اندیکاتور از بیشینه قیمت‌های نمودار اصلی کمتر است. واگرایی نزولی نشان‌دهنده این است که نیروهای صعودی بازار در حال از دست دادن قدرت خود هستند و روند به زودی وارد فاز نزولی خواهد شد. از همین رو واگرایی‌های نزولی را فرصت‌های خوبی برای فروش می‌دانند. البته دقیقاً مانند نوع صعودی، واگرایی نزولی نیز تضمین‌کننده وارونگی قیمت نیست و تنها از احتمال وقوع این اتفاق خبر می‌دهد.

در تصویر زیر واگرایی نزولی در اندیکاتور AO را مشاهده می‌کنید. همانطور که می‌بینید پس از صدور این سیگنال نمودار قیمت نیز به حالت نزولی تغییر پیدا کرده است.

واگرایی نزولی در اندیکاتور AO
واگرایی نزولی در اندیکاتور AO

جمع‌بندی


روی هم رفته، اندیکاتور AO را می‌توان ابزار ارزشمندی در تحلیل تکنیکال دانست. در حقیقت مومنتوم یکی از جنبه‌های بازار است که درک درست آن می‌تواند به پیش‌بینی رفتار آینده بازار کمک شایانی کند؛ اما به همان نسبت، دست‌یابی به یک آگاهی صحیح در خصوص مومنتوم نیز کار ساده‌ای نیست. از اندیکاتور AO می‌توان برای کسب سیگنال‌های مفید بسیاری استفاده کرد؛ اما مانند هر اندیکاتور دیگری، AO نیز باید با احتیاط به‌کار برده شود. اعمال صحیح تنظیمات و اجتناب از سیگنال‌های غلط و گمراه‌کننده، مهارتیست که تنها با تجربه و اختصاص زمان کافی حاصل می‌شود. اما این از ارزش این اندیکاتور بعنوان یک اندیکاتور صادرکننده سیگنال نمی‌کاهد؛ بلکه این تریدرها هستند که با کسب تجربه لازم، باید مهارت خود در استفاده از این اندیکاتور را افزایش دهند.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.