انجمن‌‌ های حسابداری و اصلاح ورودی‌های ثبت دفتری

دانشجویان و افراد متخصص در زمینه حسابداری می‌توانند از طریق انجمن‌ های حسابداری آنلاین با یکدیگر در ارتباط باشند. این مقاله، به بررسی انواع انجمن‌ های آنلاین، رایگان و اشتراکی، و معروف‌ترین انجمن‌ های فعال در این زمینه و نحوه کار آن‌ها می‌پردازد. همچنین در بخش دوم، به اصلاح ورودی‌های ثبت دفتری پرداخته می‌شود. ورودی‌های ثبت دفتری در پایان هر سال مالیاتی باید با یکدیگر مطابقت داده شوند که به آن‌ها ورودی‌های اصلاحی گفته می‌شود. در این مقاله به بررسی این اصل مهم در حسابداری، دلیل اهمیت آن و انواع آن پرداخته می‌شود.

0 94

انجمن‌‌ های حسابداری – مرور کلی

در دنیای اینترنت چندین انجمن حسابداری وجود دارد که به دانش‌‌جویان و حرفه‌‌ای‌‌ها این امکان را می‌‌دهند با یکدیگر در ارتباط باشند. همچنین کسب‌‌وکارها از تعداد روبه‌‌رشد انجمن‌‌ های اینترنتی بهره می‌‌برند تا مشتریان جدید پیدا کنند و در هر زمانی آن‌ها را به کار وادارند.

اکنون انجمن‌‌ های اینترنتی، واسطه‌‌ای محبوب برای حسابداران از سراسر دنیا می‌‌باشند تا سوالات خود را بپرسند و این پرسش‌ها توسط همتایان آن‌ها بررسی و جواب داده می‌‌شوند. به‌‌شیوه‌‌ای مشابه با انجمن‌‌ های دانش‌‌آموزی، انجمن‌‌ های حسابداری این امکان را به کاربران می‌‌دهند تا جواب پرسش‌‌های خود را با استفاده از کمک متخصصین این زمینه پیدا کنند که چنین چیزی فراتر از قید و بندهای زمان، فاصله و یا امکان هر چیز دیگری است که در عصر پیش از اینترنت وجود داشت.

انجمن‌‌ های حسابداری آنلاین می‌‌توانند به دو بخش تقسیم شوند: انجمن‌‌ های باز که برای تمامی بازدیدکنندگان در دسترس هستند و انجمن‌‌ های محدود که تنها برای آن دسته از اعضاء در دسترس هستند که پول پرداخت کرده‌‌اند.

top accounting forums

انجمن‌‌ های حسابداری

“انجمن‌‌ حسابداری” (Accountant Forum) یک انجمن آنلاین متشکل از مشاورین، معلمین، حرفه‌‌ای‌‌ها و دانش‌‌آموزان دارای صلاحیت است. این انجمن همچنین از دو بخش بسیار مفید تشکیل شده است که به دانش‌‌آموزان تخصیص یافته‌‌اند: بخش “آزمون و مطالعه” که با هدف کمک به دانش‌‌آموزان طراحی شده‌‌ است تا آزمون‌‌های مختلف حسابداری و مالی را به خوبی دریابند، و بخش “حرفه و شغل”، که با هدف کمک به حسابدارانی طراحی شده است که به‌‌تازگی واجد شرایط شده‌‌اند و به دنبال کار می‌‌گردند. این انجمن با بیش از ۱۱,۰۰۰ عضو، یکی از فعال‌‌ترین انجمن‌‌ های حوزه‌‌ی حسابداری و مسائل مالی است.

انجمن آزمونی حسابداران رسمی Another71

Another71 از چندین ابزار و منابع مانند اخبار مرتبط با حسابداران رسمی، نکته‌‌ها و مطالب یادگیری و همچنین انجمن‌‌ های دیگر برای انگیزه دادن به حسابداران رسمی (CPA) استفاده می‌‌کند. موضوعات مباحثه در انجمن آنلاین (Another71 (Another71 Online Community از برنامه‌‌ها و عادت‌‌های مطالعه گرفته تا نکته‌‌های اثبات‌‌شده برای قبول شدن در آزمون CPA متفاوت هستند. همچنین منابع دیگر اعم از پادکَست‌‌ها و ویدئوهای مرورشده برای کمک به کاربران فراهم آمده‌‌اند.

انجمن CPAnet

CPAnet اصولا نیازهای مربوط به امتحان CPA و بازارهای جدید حسابداران رسمی (CPA) را برآورده کرده، و همچنین به عنوان وب‌‌سایتی کمکی عمل می‌‌کند که در آن اطلاعات مناسب در مورد حرفه‌‌ی حسابداری به اشتراک گذاشته می‌‌شود. این انجمن با این هدف بنیان نهاده شده است تا ابزار و منابع اولیه را در اختیار حسابدارانی قرار دهد که به صورت آنلاین در جست‌‌و‌‌جوی اطلاعات باکیفیت هستند. انجمن CPAnet بحث‌‌های بیشمار، انجمن‌‌ های مناسب دیگر و گروه‌‌های اجتماعی را میزبانی می‌‌کند که شامل یک انجمن آزمون CPA نیز می‌‌شود.

انجمن حسابداری Proformative

Proformative یکی از بزرگترین انجمن‌‌ های حسابداری شرکتی در اینترنت است. این انجمن دارای بیش از دو میلیون عضو بوده و سالانه بیش از ۲۰۰ سمینار اینترنتی زنده را برگزار می‌‌کند. بر خلاف دیگر انجمن‌‌ ها، Proformative به‌‌شدت میانه‌‌رو است و تقریبا مانند یک شرکت مشاوره‌‌ای آنلاین اداره می‌‌شود. بخش حسابداری Proformative بسیار فعال بوده و یکی از بهترین مکان‌‌های آنلاین برای بحث‌‌های دوستانه و مرتبط با حسابداری است.

انجمن مباحثه‌‌ی AAT

جامعه‌‌ی تکنیسین‌‌های حسابداری (Association of Accounting Technicians) یا همان AAT یک گروه حرفه‌‌ای شناخته‌‌شده به صورت بین‌‌المللی در حوزه‌‌ی حسابداری، مسائل مالی و دفترداری است. انجمن مباحثه‌‌ی AAT (AAT Discussion Forum) برای اعضاء خود حمایت‌‌هایی را از جانب همتایان فراهم می‌‌آورد که شامل دانش‌‌آموزان و افراد حرفه‌‌ای رسمی با گواهیAAT می‌‌شوند. انجمن فعال AAT این امکان را برای اعضاء خود فراهم می‌‌آورد تا اخبار مربوط به صنعت را دریافت کنند، آخرین رویه‌‌های مالی را مورد بحث قرار دهند، از حمایت همتایان خود بهره‌‌مند شوند و دیگر دانش‌‌آموزان و افراد حرفه‌‌ای را ملاقات کنند.

ورودی‌‌های (ثبت‌‌های) اصلاحی – به چه دلیل به اصلاح کردن ورودی‌های دفتری نیاز داریم؟

در انتهای هر سال مالیاتی ورودی‌‌های یک ثبت دفتری باید اصلاح شده تا درآمدها و هزینه‌‌ها در یک دوره‌‌ی “درست” هماهنگ شوند که به خاطر اصل مطابقت دادن در حسابداری است. به صورت کلی، اصلاح ورودی‌‌های یک ثبت دفتری به دو صورت انجام می‌‌شود: انباشتگی‌‌ها و تعویقی‌‌ها. اصلاح کردن ورودی‌‌ها به صورت کلی قبل از انتشار صورت‌‌های مالی اتفاق می‌‌افتد.

دو دسته‌‌بندی کلی اصلاح کردن حساب‌‌ها به این صورت هستند:

 • انباشتگی‌‌ها: درآمدهای به‌‌دست‌‌آمده یا هزینه‌‌های متحمل‌‌شده که پیش از این ثبت نشده‌‌اند.
 • تعویقی‌‌ها: رسید دارایی‌‌ها یا پرداخت‌‌های نقدی قبل از تشخیص درآمد یا هزینه‌‌ها

یک مثال از ورودی‌‌های اصلاحی

فرض کنید شرکتی به نام XYZ وجود دارد که در تاریخ ۱ دسامبر سال ۲۰۱۷ مبلغی را به عنوان وام از بانک دریافت می‌‌کند. اولین بازپرداخت سود باید در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ صورت گیرد و شرکت در حال آماده‌‌سازی صورت‌‌های مالی خود برای پایان سال در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷ است.

اگرچه بازپرداخت سود باید در ۳۰ ژوئن سال آینده انجام پذیرد، برای گزارش دادن وضعیت شرکت به گونه‌‌ای درست، شرکت باید هزینه‌‌ی سود را برای ماه دسامبر به دست آورده و همچنین آن را حساب کند، حتی با وجود اینکه آن را پرداخت نکرده است (به عبارت دیگر، یک مبادله به صورت نقدی).

این یک سیستم حسابداری به نام “مبنای تعهدی حسابداری” (Accrual Basis of Accounting) می‌‌باشد. مبنای تعهدی حسابداری این نکته را به ما می‌‌گوید که هزینه‌‌ها باید با درآمدهای مربوطه مطابقت داده شده و به جای زمانِ پرداخت پول نقد، زمانی گزارش می‌‌شوند که هزینه‌‌ انجام می‌‌گیرد. بنابراین، ورودی‌‌های اصلاحی به دلیل اصل مطابقت دادن در حسابداری موردنیاز هستند.

adjusting entries matching principle

چهار نوع از ورودی‌‌های اصلاحی دفتری

اصلاح کردن ورودی‌‌ها چهار نوع کلی دارند:

 • هزینه‌‌های تحقق‌‌یافته اما پرداخت‌‌نشده
 • درآمدهای تحقق‌‌یافته اما دریافت‌‌نشده
 • هزینه‌‌های معوق
 • درآمدهای تحقق‌‌نیافته اما دریافت‌‌شده

این ورودی‌‌های اصلاحی در جدول‌‌های زیر به همراه مثال‌‌ها و ورودی‌‌های خاصی از ثبت دفتری نشان داده شده‌‌اند.

درآمدهای معوق و انباشته

درآمد تحقق‌‌یافته اما دریافت‌‌نشده درآمد تحقق‌‌نیافته اما دریافت‌‌شده
تعریف:

زمانی که درآمدها به دست آمده اما هنوز در انتهای دوره‌‌ی حسابداری ثبت نشده‌‌اند، چرا که پول نقد زمانی پرداخت می‌‌شود که خدمت مربوطه انجام شده یا کالاها تحویل داده شوند.

تعریف:

زمانی که پول نقد پیش از به دست آمدن درآمد دریافت می‌‌شود که توسط تحویل کالا یا خدمات انجام می‌‌پذیرد و شرکت یک ورودی ثبت دفتری را ثبت می‌‌کند تا درآمد تحقق‌‌نیافته را تشخیص دهد.

مثال:

 • یک مشتری کالاهای خود را دریافت کرده و موافقت کرده است که ماه آینده بدهی خود را پرداخت کند.
 • یک شرکت از حساب جاری خود در بانک سود بهره دریافت کرده است و هنوز آن را ثبت نکرده است.
مثال:

 • کارت‌‌های هدیه
 • مسافرت‌‌های رایگان شرکت‌‌های هواپیمایی
 • اشتراک روزنامه‌‌ها و مجلات
اصلاح ورودی ثبت دفتری:

شرکت XYZ خدمات خود را در آخرین روز ماه تحویل داد و سررسیدی به مبلغ $۴,۴۰۰ به همراه آن ارسال کرد.

ثبت بدهی حساب‌‌های دریافتی ۴,۴۰۰

ثبت اعتبار درآمد فروش ۴,۴۰۰

اصلاح ورودی ثبت دفتری:

شرکت XYZ در سپتامبر خدماتی به ارزش ۸۰۰ دلار انجام داد که سه ماه قبل واریز شده بود.

ثبت بدهی درآمد تحقق‌‌نیافته ۸۰۰

ثبت اعتبار درآمد فروش ۸۰۰

برای یادگیری نکات بیشتر، دوره‌‌های رایگان حسابداری ما را شروع کنید.

هزینه‌‌های تحقق‌‌یافته اما پرداخت‌‌نشده هزینه‌‌های معوق (انتقال هزینه‌‌ها به دوره‌‌های دیگر)
تعریف:

فرآیند تشخیص هزینه‌‌ها قبل از اینکه پول نقدی پرداخت ‌‌شود.

تعریف:

مقدار پول پرداخت‌‌شده قبل از استفاده از دارایی‌‌ها که بیش از یک دوره سوددهی دارند.

مثال:

 • قبض خدمات رفاهی برای ماه قبلی در صندوق پستی دریافت شده است.
 • کارمندان قبل از اتمام ماه حقوق ماه بعد خود را به دست آورده‌‌اند.
مثال:

 • پیش‌‌پرداخت تبلیغات، بیمه یا اجاره‌‌ها در طی زمان به اتمام می‌‌رسد.
اصلاح ورودی ثبت دفتری:

کارمندان شرکت XYZ در ماه ژوئن ۵۵۰ دلار به دست آورده‌‌اند و این مبلغ در ماه ژوئیه به آن‌ها پرداخت شده است.

ثبت بدهی حقوق‌‌های پرداختی ۵۵۰

ثبت اعتبار پول نقدی ۵۵۰

اصلاح ورودی ثبت دفتری:

یکی از ماه‌‌های بیمه‌‌ی شرکت XYZ در ژوئن منقضی شد. پرداخت اولیه‌‌ی ۸۰۰ دلاری ماه ژوئن را در طی ماه سپتامبر پوشش می‌‌دهد.

ثبت بدهی هزینه‌‌ی بیمه ۲۰۰

ثبت اعتبار پیش‌‌پرداخت بیمه ۲۰۰

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.