انتشار سیستم پرداخت دو-طرفه بر اساس IPFS توسط توسعه‌دهندگان BCH

توسعه‌دهندگان پلتفرم Bchd به تازگی سرویسی برای انجام پرداخت‌های دو-طرفه طراحی کرده‌اند که مبتنی بر فایل سیستم IPFS کار می‌کند. این سرویس به زودی عرضه خواهد شد و کاربران می‌توانند به راحتی در امور مختلف خود از آن استفاده کنند.

0 182

روز جمعه، کریس پِیشا (Chris Pacia)، توسعه‌دهنده‌ی اوپن‌بازار و Bchd، از قابلیتی جدید برای پروژه‌ی Bchd رونمایی کرد که در حال حاضر در مرحله‌ی ساخت قرار دارد و بستری برای پرداخت‌های دو-طرفه‌ی مبتنی بر بیت‌کوین کش را فراهم می‌کند. به‌علاوه، برخلاف شبکه‌ لایتنینگ، توسعه‌دهندگان Bchd توضیح دادند که تیم آن‌ها بر اساس سیستم فایل IPFS یک شبکه‌ی هم‌پوشانی ایجاد کرده است.

شبکه‌ هم‌پوشان عمومی مبتنی بر IPFS برای بیت‌کوین کش

کریس پیشا توسعه‌دهنده‌ی Bchd با انتشار پستی در وبسایت مدیوم گفت مشغول ساختن یک پروتکل پرداخت دو-طرفه‌ی جدید برای بیت‌کوین کش است و امیدوار است که این پروتکل تا اوایل سال آینده تکمیل شود.

پیشا و همکاران او در پروژه‌ی Bchd به تازگی کتابخانه و کیف پول کلاینت این پروژه را منتشر کرده و روز بعد از آن نیز کیف پول Neutrino را عرضه کردند که حریم خصوصی BCH را ارتقا می‌دهد. از این بسترهای دو-طرفه‌ی پرداخت همراه با شبکه‌ی اصلی بیت کوین (BTC) استفاده می‌شود تا کاربران شبکه‌ی لایتنینگ بتوانند امکان انجام میکروپرداخت‌ها را داشته باشند. با این حال، عده‌ای معتقدند رابط کاربری شبکه‌ی لایتنینگ آن‌قدرها کاربرپسندانه نیست و عده‌ای امنیت آن را به خاطر پیچیدگی‌های مسیریابی مورد انتقاد قرار می‌دهند. از این رو، برنامه‌نویسان بر اساس کتابخانه‌ی libp2p از سیستم فایل IPFS یک شبکه‌ی عمومی هم‌پوشانی ساخته‌اند. IPFS شبکه‌ای است که تخصیص غیرمتمرکز و همتا-به-همتا فایل‌های ابررسانه‌ای را به روش توزیع‌شده ممکن می‌کند.

نحوه‌ی پیاده‌سازی هم‌پوشانیِ سیستم متن باز Gcash، که مبتنی بر پشته‌ی شبکه‌ی ماژولار Libp2p است، را می‌توانید در گیت‌هاب پیدا کنید. بر اساس گفته‌های پیشا، این سیستم از قابلیت‌هایی مثل هویت‌های توسعه‌پذیر، ارتباطات رمزنگاری و احراز هویت‌شده، تسهیم‌سازی پروتکل، تسهیم‌سازی استریم، و تکنیک‌های فن‌آوری جدول هش توزیعی (DHT) پشتیبانی می‌کند. در بخش هم‌پوشانی مخزن Gcash گفته شده که استفاده از این شبکه‌ی هم‌پوشانی در اپلیکیشن‌ها فوق العاده ساده است. علاوه بر این، اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند از این نوع ارتباط هم‌پوشانی استفاده کنند شامل اپلیکیشن‌های قمار، پروتکل‌های مبادله‌ی اتمی، ترکیب‌کنندگان کوین، ارتباطات بین کیف پولی، و پروتکل‌های ساده‌ی کانال پرداخت است. قرار است امکان استفاده از Tor هم وجود داشته باشد، به همین خاطر توسعه‌دهندگان Bchd فعلا باید Tor را به عنوان یک روش حمل و نقل اختیاری به پروژه‌ی خود متصل کنند.

هیچ‌چیزی جلوی ارتباط داخلی اپلیکیشن‌های بیت‌کوین کش را نمی‌گیرد

این ایده به خوبی مورد پذیرش مخاطبان بیت‌کوین کش قرار گرفت و خیلی از آن‌ها به پیشا درباره‌ عملکرد این پروتکل بازخورد دادند. پیشا در پست مدیومی خود به نمونه‌های دیگری درباره‌ی نحوی ثبت پروتکل‌های سفارشی جدید، ذخیره و بازیابی اطلاعات از DHT و انتشار آن‌ها از طریق الگوی انتشار-اشتراک اشاره کرده است.

در ادامه‌ی این پست آمده:

علاوه بر این، نسخه‌ی سازگار جاوااسکریپت libp2p موجود است که می‌تواند تماما در مرورگر اجرا شود. ایجاد نسخه‌ جاوااسکریپتِ شبکه‌ی هم‌پوشانی هم بسیار ساده است، چون کل این کتابخانه فقط ۶۱۴ خط کد است

توسعه‌دهندگان Bchd از صمیم قلب اعتقاد دارند که هیچ چیزی نمی‌تواند اپلیکیشن‌های BCH را از ارتباط و اتصال درونی باز دارد. این برنامه‌نویسان امیدوارند بقیه‌ی توسعه‌دهندگان به دنبال کردن این مسیر علاقه نشان دهند و اگر کسی نظری درباره‌ پروژه‌ی آن‌ها دارد به راحتی آن را ابراز کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.