انتشار جزئیات کامل بلاک چین‌‌ TON تلگرام

گزارش جدید تیم تحقیقاتی Aton در مورد شبکه باز تلگرام (Telegram Open Network) (TON) – که 14 ژوئن در کوین‌‌تلگراف منتشر شد – جزئیات جدیدی را در مورد یکی از مورد انتظارترین پروژه‌‌ها در فضای رمز ارز آشکار می‌‌سازد. TON یک پلتفرم بلاک چینی است که توسط سرویس پیام‌‌رسان تلگرام توسعه پیدا کرده است و یکی از راه‌‌های اصلی برای ارتباط میان انجمن‌‌های بلاک چینی و رمز ارزی محسوب می‌‌شود.

0 137

بلاک چین‌‌ TON تلگرام : TON در نظر دارد پایگاه کاربری گسترده‌‌ای را از طریق انجمن فعال تلگرام به دست آورد که به خوبی با فضای رمز ارزها سازگاری دارد. بر اساس این گزارش، TON پرداخت‌‌های داخلی را تسریع خواهد بخشید، میزبان اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز خواهد بود و سرویس‌‌های کیف پول را در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

تلگرام و پروژه TON

پیام‌‌رسان تلگرام توسط پاول دوروف (Pavel Durov)، کارآفرین روسی و برادرش نیکولای (Nikolai)، متخصص کامپیوتر توسعه پیدا کرد. برادران دوروف پیش از این وب‌‌سایت VK.com را به وجود آوردند که یکی از بزرگ‌‌ترین رسانه‌‌های اجتماعی در اروپای شرقی بود. آنها در نهایت از کشور خود فرار کردند تا به کشور سنت کیتس و نویس (Saint Kitts and Nevis) – جزیره‌‌ای در دریای کارائیب – پناه ببرند.

TON تلگرام یکی از بزرگ‌‌ترین عرضه‌‌های اولیه کوین (ICO) را به صورت خصوصی در صنعت رمز ارزها برگزار کرد. در سال 2018، تلگرام تقریبا 1.7 میلیارد دلار در دو دور فروش توکن‌‌های خود به دست آورد. این رویداد بعد از فروش تاریخی EOS با 4 میلیارد دلار در رده دوم قرار دارد، اگرچه فروش تلگرام به دلیل مشکلات مقرراتی به صورت کاملا خصوصی برگزار شد.

طبق شایعات منتشر شده در رسانه‌‌های روسی، میلیاردر معروف و مالک پیشین باشگاه فوتبال چلسی یعنی رومن آبراموویچ (Roman Abramovich) ممکن است در این پروژه سرمایه‌‌گذاری کرده باشد. با این وجود، تنها دو کارآفرین روسی – بنیان‌‌گذار مشترک سرویس پرداخت Qiwi، سرگی سولونین (Sergei Solonin) و بنیان‌‌گذار مشترک Wimm-Bill-Dann یعنی دیوید یاکوباشویلی (David Yakobashvili) – تاکنون به صورت علنی اعلام کرده‌‌اند که از این پروژه پشتیبانی می‌‌کنند.

بر اساس وایت پیپر TON که ژانویه 2018 در میان سرمایه‌‌گذاران عرضه شد، این پلتفرم نسبت به بیت کوین و اتریوم، مقیاس پذیری بسیار بیشتری خواهد داشت که به آن اجازه می‌‌دهد از لحاظ سرعت با ابرشرکت‌‌هایی مانند Visa و Mastercard رقابت کند.

به منظور رسیدن به چنین سطحی از مقیاس پذیری، TON تلگرام از ویژگی شاردینگ (Sharding) پشتیبانی می‌‌کند. شاردینگ فرآیندی است که قابلیت تقسیم و ادغام شدن بلاک چین‌‌ به صورت خودکار را فراهم می‌‌آورد تا تراکنش‌‌ها با سرعت بسیار بیشتری صورت گیرند.

به علاوه، TON از یک فناوری با نام instant hypercube routing استفاده می‌‌کند که “قصد دارد این اطمینان را به وجود آورد که تراکنش‌‌ها بدون توجه به اندازه سیستم با سرعت هرچه تمام‌‌تر صورت می‌‌گیرند.”

طبق وایت پیپر مذکور، شبکه TON یک سیستم اثبات سهام (PoS) و چند بلاک چینی است که از یک زنجیره اصلی (Masterchain) و 292 بلاک چین‌‌ فرعی تشکیل شده است. این یعنی TON به افراد تاییدکننده (استخراج‌‌کنندگانی که مسئول اعتبارسنجی تراکنش‌‌ها در مدل PoS هستند) و سهام اقتصادی آنها در شبکه احتیاج دارد. بعد از سپرده‌‌گذاری مقادیر مشخصی از رمز ارز، افراد تاییدکننده از طریق دریافت کارمزد پاداش می‌گیرند.

ارزیابی قیمت Gram

رمز ارز شبکه TON با نام Gram شناخته می‌‌شود. بر اساس اطلاعات منتشر شده در تحقیق Aton، ذخیره کلی توکن‌‌های Gram “در ابتدا برابر با 5 میلیارد خواهد بود”، در حالی که نرخ تورم پیش‌‌بینی شده 2% است، بدین معنی که ذخیره کلی توکن‌‌های Gram در عرض 35 سال به 10 میلیارد عدد خواهد رسید. در این نمودار می‌‌توانیم پیش‌‌بینی مربوط به افزایش توکن‌‌های Gram را تا سال 2028 مشاهده کنیم:

انتشار جزئیات کامل بلاک چین‌‌ TON تلگرام

همچنین طبق تخمین‌‌های Aton، 200 میلیون توکن Gram توسط توسعه‌‌دهندگان قفل شده‌‌اند و 500 میلیون توکن به عنوان مشوق برای این اکوسیستم به کار می‌‌روند که به ترتیب 4% و 10% از ذخیره کلی را دربر می‌‌گیرند، همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌‌کنیم:

انتشار جزئیات کامل بلاک چین‌‌ TON تلگرام

از آنجا که توکن‌‌های Gram به صورت عمومی مبادله نمی‌‌شوند، پیش‌‌بینی قیمت واقعی آن بسیار سخت است. بر اساس منابع عمومی که توسط Aton ذکر شده‌‌اند، قیمت Gram در طی دومین دور جمع‌‌آوری سرمایه برابر با 1.33 دلار بود.

همچنین پیش‌‌بینی‌‌های مربوط به قیمت‌‌ توکن‌‌های Gram در آینده متفاوت می‌‌باشند، اما این تیم تحقیقاتی معتقد است که قیمت آنها در بازه 2.10 – 8.00 دلار خواهد بود.

در حالی که مبادله رسمی Gram هنوز هم توسط تلگرام راه‌‌اندازی نشده است، صرافی رمز ارز آمریکایی Xena Exchange در حال ارائه قراردادهای آتی  XGRAM) Gram) است که در زمان راه‌‌اندازی توکن یا در فوریه 2020 منقضی می‌‌شوند. هر XGRAM تقریبا 5.90 دلار قیمت دارد. این قراردادهای آتی تاکنون در بازه 1.8 – 2.4 دلار به ازای هر گرام مبادله شده‌‌اند که به پیش‌‌بینی 2.2 دلار پیش از فروش دور B بسیار نزدیک است.

به همین نحو، صرافی رمز ارز Liquid نیز اعلام کرده است که از تاریخ 10 ژوئیه فروش توکن‌‌های Gram را آغاز خواهد کرد. یکی از منابع نزدیک تلگرام به کوین‌‌تلگراف گفته است که این سرویس پیام‌‌رسان به هیچ شکل ممکن با Liquid همکاری نمی‌‌کند.

اجزاء TON: ذخیره، پرداخت‌‌های داخلی، بدون سانسور

بر اساس مقاله Aton، شبکه TON از اجزاء زیر تشکیل شده است:

سرویس ذخیره TON به عنوان یک فناوری ذخیره فایل توصیف شده است “که برای ذخیره فایل‌‌های اختیاری با استفاده از فناوری مشابه تورنت و قراردادهای هوشمند عمل می‌‌کند.” این ویژگی توسط آن دسته از اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار خواهد گرفت که به میزان بالایی از فضای ذخیره نیاز دارند.

پراکسی TON ویژگی ناشناس ماندن این شبکه خواهد بود که برای پنهان کردن هویت و ایجاد VPN استفاده می‌‌شود تا حریم خصوصی آنلاین حفظ شود. هدف نهایی این است که “سرویس‌‌های مختلف شامل تلگرام در مقابل سانسور محافظت شوند.”

سرویس‌‌های TON Services) TON) به عنوان پلتفرمی جدید برای اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز شخص ثالث، قراردادهای هوشمند و تجربه وب‌‌گردی غیرمتمرکز ارائه می‌‌شود.

TON DNS یکی از سرویس‌‌های جدید است که “به کاربران اجازه می‌‌دهد همانند وب‌‌گردی در اینترنت به سادگی هرچه تمام‌‌تر به سرویس‌‌های غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند” که از طریق اختصاص حساب‌‌های مختلف از طریق اسامی انسانی انجام می‌‌شود.

ویژگی پرداخت‌‌های TON از پرداخت‌‌های فوری خارج از زنجیره (Off-chain) در داخل شبکه پشتیبانی می‌‌کند. این قابلیت همچنین دارای خصوصیات حفاظت داخلی است که در زمان انجام انتقال پول امنیت مناسبی را فراهم می‌‌آورد تا این اطمینان به دست آید که انتقالات “به اندازه تراکنش‌‌های داخل زنجیره (On-chain) ایمن هستند.”

ویژگی TVM) TON Virtual Machine) قراردادهای هوشمند را در شبکه پردازش می‌‌کند.

شبکه TON قصد دارد بلاک چین‌‌‌‌های PoS دیگری را نیز از طریق انجمن فعال تلگرام در اختیار بگیرد.

بر اساس مقاله Aton، اکوسیستم تلگرام باعث به وجود آمدن مزیت رقابتی برتر TON شده است که می‌‌تواند راه‌‌های ساده‌‌ای را برای خریداری توکن‌‌های Gram فراهم آورد و همچنین طیفی گسترده از سرویس‌‌های مختلف را برای فروش آنها به مخاطبین ارائه دهد. بخش بسیار بزرگی از این مخاطبین را طرفداران رمز ارزها تشکیل داده‌‌اند.

بر اساس تحقیق مذکور، این پیام‌‌رسان حدود 250 میلیون کاربر فعال در اختیار دارد و به محض آماده شدن TON ، این پروژه به تمامی آنها معرفی خواهد شد.

به علاوه، کیف پول‌‌های TON در کلاینت‌‌های موبایل و دسکتاپ تلگرام به کار خواهند رفت و میلیون‌‌ها کاربر به محض راه‌‌اندازی آن قادر خواهند بود سرمایه‌‌های خود را در شبکه TON ذخیره کنند.

“کیف پول TON در صورت ادغام با اپلیکیشن‌‌های تلگرام ممکن است به پرکاربرد‌‌ترین کیف پول رمز ارزها تبدیل شود.”

علاوه بر این، در عین حال که تلگرام تلاش می‌‌کند سازگاری خود را با کیف پول‌‌های رمز ارز دیگر فراهم آورد، Gram ابزار اصلی تراکنش خواهد بود.

طبق گفته نویسندگان این مقاله، اکوسیستم تلگرام که هم از بات‌‌های مختلف و هم از گروه‌‌های چت و کانال‌‌های مختلف پشتیبانی می‌‌کند، قادر است “یک بازار آماده را برای محتوای پرداخت‌‌شده، سرویس‌‌های اشتراکی و همچنین کالاهای فیزیکی فراهم آورد.”

عدم شفافیت مقرراتی، بزرگ‌‌ترین مانع حال حاضر TON

این گزارش از عدم شفافیت مقرراتی به عنوان بزرگ‌‌ترین مانع بالقوه TON نام می‌‌برد. در بسیاری از حوزه‌‌های قضایی جهان، توکن‌‌های رمز ارز تعریف نشده‌‌اند یا اینکه تعریف نامشخصی دارند و همین امر پیش‌‌بینی‌‌های مربوط به دیدگاه‌‌ کشورهای مختلف در مورد پروژه‌‌های رمز ارز در آینده را بسیار سخت‌‌تر می‌‌کند.

بنابراین، فعالیت‌‌های قضایی مشخص ممکن است به شیوه‌‌های زیادی تاثیری منفی برGram داشته باشند:

تلگرام و TON Issuer Inc – شرکت فرعی تلگرام و مسئول فروش توکن‌‌ها – ممکن است دیگر توکن‌‌های GRAM را توزیع نکنند، از توسعه TON دست بکشند یا فعالیت‌‌های خود را در آن دسته از حوزه‌‌های قضایی متوقف سازند که توزیع، توسعه یا فعالیت‌‌های این شرکت را غیرقانونی یا نامطلوب می‌‌دانند.

دولت ایران در اکتبر 2018 محدودیت‌‌های خود بر پیام‌‌رسان تلگرام را آغاز و اعلام کرد که هرگونه همکاری با این شرکت جهت راه‌‌اندازی توکن‌‌های Gram به عنوان جرم بر علیه امنیت ملی و همچنین برهم‌‌زنی اقتصاد این کشور تلقی خواهد شد. ایران از آوریل 2018 محدودیت‌‌های زیادی را بر تلگرام اعمال داشته است، اما به نظر می‌‌رسد که نرم‌‌افزار آن هنوز هم در این کشور کار می‌‌کند.

همچنین این نرم‌‌افزار از آوریل 2018 در کشور روسیه – محل تولد برادران دوروف – فیلتر شده است که به دلیل مخالفت پاول دوروف در اشتراک کدهای رمزنگاری این اپلیکیشن با مقامات روسی بوده است. علی‌‌رغم تلاش‌‌های زیاد دولت روسیه برای توقف این نرم‌‌افزار، تلگرام هنوز هم از طریق افزونه‌‌های VPN داخلی فعال است، اگرچه گاها با اختلال روبرو می‌‌شود.

راه‌‌اندازی TON در سه‌‌ماهه سوم یا چهارم 2019

انتشار جزئیات کامل بلاک چین‌‌ TON تلگرام

همانطور که به آن اشاره شد، در پاییز 2018 اعلام شد که TON تقریبا 70% و TON Virtual Machine حدودا 95%آماده شده است.

روزنامه اقتصادی روسی Vedomosti در آوریل 2019 گزارش داد که تلگرام دسترسی به نسخه اولیه TON را در اختیار دسته‌‌ای محدود از توسعه‌‌دهندگان جهانی قرار داده است. آزمایش TON ممکن است به سه تا چهار ماه زمان نیاز داشته باشد، بدین معنی که TON احتمالا در نیمه دوم 2019 راه‌‌اندازی خواهد شد.

شرکت تلگرام کلاینت آزمایشی TON را به صورت رسمی در ماه مه عرضه کرد.

بر اساس فایل‌‌های readme، آرشیو فایل‌‌های قابل دانلود در test.ton.org شامل نسخه‌‌ای اولیه از TON Blockchain Network Lite Client به همراه بخشی از کتابخانه بلاک چین‌‌ TON است. در این توسعه، نسخه‌‌ای ثابت و ساده از کلاینت Lite را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهد.

رسانه خبری The Block در ماه مه 2019 به نقل از یادداشت یکی از سرمایه‌‌گذاران گزارش کرد که تلگرام پروژه TON را در سه‌‌ماهه سوم 2019 راه‌‌اندازی خواهد کرد.

تلگرام در این یادداشت از آزمایش موفقیت‌‌آمیز خود یاد کرده و اذعان داشته بود که این اقدام “تایید می‌‌کند که ماشین مجازی TON، بلاک چین‌‌ TON … و الگوریتم اجماع Byzantine قادر هستند اهداف اصلی ذکر شده در وایت پیپر را برآورده کنند.”

بر اساس بروزرسانی‌‌های بعدی که در مه 2019 منتشر شد، “انتظار می‌‌رود این پلتفرم در سه‌‌ماهه سوم 2019 راه‌‌اندازی شود. تاریخ دقیق راه‌‌اندازی به نحوه عملکرد این سیستم در آزمایشات بستگی دارد.”

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.