امپراطوری ICO‌ های موفق در دنیای ارزهای مجازی

دنیای ارزهای مجازی پر از اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی است که به نوبه‌ی خود هر دو رویداد سودآور و شکست دهنده برای سرمایه گذاران را در بر می‌گیرد. عرضه اولیه سکه‌ یا همان ICO‌، نمونه‌ی اصلی این دوگانگی است. بنابراین برای هر NEO یا اتریوم، پروژه‌های بسیار زیادی از ICO‌های بسیار موفق آمیز با بازدهی بالا و همچنین پروژه‌هایی تلخ و ناموفق وجود دارند. لازم به ذکر است که فقط تعداد کمی از ICO‌ها در دنیای ارزهای مجازی از مرز موفقیت گذشته و سرمایه گذاران را به مرحله‌ی سود دهی رسانده‌اند. در این مقاله به ویژگی‌های این ICO‌ها اشاراتی خواهیم داشت.

0 180

 

پس از رونق گرفتن چشم گیر ICO‌ها در سال ۲۰۱۷، این شکل نوین از افزایش سرمایه در محدوده‌ توجه سرمایه گذاران قرار گرفت.

از یک طرف ایده‌های عالی و تولید محصولات توسط سیستم‌های بی نظیر بازدهی‌های بسیار خوبی برای مشتریان داشتند و از طرف دیگر، بسیاری از ICO‌ها شکست خورده و باعث از بین رفتن سرمایه‌های هنگفتی شدند.

پس سؤال اصلی اینجا است که ما چگونه می‌توانیم این محیط آشفته را برای سرمایه گذاران در این عرصه امن تر کنیم؟ در ادامه به نکاتی اشاره کردیم که همه‌ی سرمایه گذاران ICO‌ قبل از شروع کارشان باید به آنها توجه کنند.

شما بعنوان یک سرمایه گذار ممکن است توسط یک توسعه دهنده‌ ICO‌ با پروژه آشنا شوید یا اینکه مشاوران سرمایه گذاری شما را به سمت ICO‌ خاص سوق ‌دهند. در هر دو حالت اطلاعات ساده‌ای وجود دارند که شما قبل از تصمیم گیری باید به آنها توجه کنید.

  • تیم: این فاکتور، اولین چیزی است که باید توسط سرمایه گذاران تحلیل شود. یک تیم قوی مهمترین شاخص یک پروژه است و به طور چشم گیری احتمال شکست ICO‌ را کاهش می‌دهد. نکته قابل توجه این است که عدم سابقه ی کاری مدیران پروژه ی ICO‌ در زمینه بلاک چین، دلیل بر رد پروژه‌ی مذکور نیست. چرا که صنعت بلاک چین، یک تکنولوژی نوین است. اما حضور مدیران ذکر شده در یک کسب و کار موفق که باعث شناخته شدن آنها در گذشته شده است دلیل خوبی برای موفقیت احتمالی پروژه محسوب می‌شود.
  • جدول زمانی: وجود جدول زمانی برای یک پروژه نیز بسیار مهم است. پروژه‌ها همیشه باید یک نقشه راه مشخص و واقع بینانه با نقاط عطف تعیین شده داشته باشند. علاوه بر این سرمایه گذاران باید بدانند که پروژه‌ی مذکور، در حال حاضر در کدام مرحله‌ی این روند قرار دارد. هر چند که وجود جدول زمانی مناسب برای یک پروژه دلیلی کافی برای موقعیت ICO‌ به شمار نمی‌رود. بنابراین به سرمایه گذاران پیشنهاد می‌شود که در مورد محصولات از پیش تولید شده (پیش از شروع ICO‌) بعنوان نمونه اولیه از مشاوران و متخصصان در این زمینه یاری بخواهند.
  • توجه رسانهها و جوامع به پروژهی مورد نظر:

هرگونه توجه رسانه‌ای، بخصوص رسانه‌های معتبر به پروژه‌های ICO‌، نکته‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. جوامع رسانه‌های اجتماعی در سایت‌هایی مانند Reddit، توییتر و فیس بوک می‌تواند دیدگاه‌هایی از اهداف را ذکر کنند. پس واضح است که اگر پروژه‌ای دارای پوشش منفی رسانه‌ای می‌باشد، سرمایه گذاران باید نسبت به آن ICO‌ احتیاط بیشتری به عمل آورند.

  • نمونه کدها:

نمونه کدها که شامل نسخه‌های نمایشی یا Mvpهایی می‌باشند که کد محصولات یک پروژه را نشان می‌دهند، همیشه باید در دسترس باشند. این کدها را می‌توان در سایت‌های مخازن کد مشاهده کرد. سرمایه گذاران می‌توانند با بررسی کدها و اطمینان از وجودشان به حقیقی بودن ICO‌ها اطمینان کنند.

  • قانونی بودن پروژه:

اطمینان از قانونی بودن یک پروژه‌ی ICO‌ را می‌توان با بررسی وایت پیپر ICO‌ مذکور حاصل کرد. به این صورت که پروژه‌های ICO‌ باید با ذکر نام کشور حمایت کننده ICO‌ در صفحات وایت پیپر (white paper) اثبات کنند که پروژه‌ی قانونی و حقیقی‌ای را دارا باشند. لازم به ذکر است که بسیاری از سرمایه گذاران در این عرصه، توجه بیشتری به ICO‌هایی که توسط دولت آمریکا حمایت می‌شوند دارند که این امر به هیچ عنوان لازم نیست.

چرا که حمایت هر نوع قانونی در هر کشوری از دنیا می‌تواند بعنوان چراغ سبزی برای خوب بودن یک ICO‌ به شمار رود.

  • هدف از پروژه:

 سؤالی که سرمایه گذاران پیش از سرمایه گذاری در یک پروژه باید از خود بپرسند این است که آیا این پروژه کلاً نیازی به خطور در بستر بلاک چین دارد یا نه؟ پس اگر محصول مورد نظر، هیچ مشکلی از دنیای بلاک چین را حل نمی‌کند”تبدیل واحد” آن پروژه، بی فایده می‌باشد.

حال بیایید نگاهی به چند مورد از موفق‌ترین ICO‌ها در دنیای ارزهای مجازی داشته باشیم:

NEO: این کوین که در بستر بلاک چین بعنوان یکی از سودآورترین ICO‌ها برای سرمایه گذاران بشمار می‌رود، محبوبیت فراوانی در بین سرمایه گذاران این عرصه دارا می‌باشد. از دلایل موفقیت این کوین می‌تواند حمایت سرمایه گذاران عظیمی مانند مایکروسافت، Ali baba و دولت چین را نام برد.

Ethereum: اتریوم که توسط ویتالیک بوترین و اعضای تیمش اداره می‌شود، بعنوان دومین کوین ارزنده‌ی دنیا شناخته شده است. (در زمان نگارش این مطلب برای لحظاتی به سومین کوین بازار تبدیل شد و جای خود را به ریپل داد. )

اتریوم برخلاف بیت کوین فراتر از یک ارز دیجیتالی است و از این تکنولوژی برای ساخت و نصب برنامه‌های غیر متمرکز استفاده می‌شود.

این کوین با پتانسیل گسترده و نوینی که دارد، توجه بسیاری از کمپانی‌های بزرگ را برای همکاری و سرمایه گذاری به خود جلب کرده است.

Lisk: Lisk بعنوان اولین پروژه‌ی ماجولار در پلتفرم بلاک چین شناخته شده است و بسیاری از اجرا کنندگان کلیدی اتریوم در این ICO‌ رفت و آمد دارند.

چه درسی می‌توان از ICO‌های موفق گرفت؟

راه اندازی ICO‌ در مورد شانس و سرنوشت نیست، هر چند که هر ICO‌ موفق محصولات متفاوتی را به این صنعت ارائه می‌دهد اما همه آنها از یک ویژگی مشترک و غیرقابل انکار برخوردارند: ارزش!

بنابراین با نگاهی دقیق به نحوه کار ICO‌های موفق به این نکته می‌رسیم که هر کدام از این ICO‌ها محصولی جدید و با ارزش یا مدل اصلاح شده محصولی را به جامعه‌ی بشری ارائه می‌دهند.

پس اگر قصد سرمایه گذاری در ICO‌ را دارید، به دنبال ارزش واقعی و خدمتی که آن پروژه به عرصه‌ی ارزهای مجازی می‌کند، باشید و بس!

منبع:

investland.org

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.