الگوی نفوذ (Piercing) چیست؟

یکی از الگوهایی که در تحلیل تکنیکال کمتر به آن توجه می‌شود، الگوی نفوذ (Piercing) است که از دو کندل تشکیل شده است. اگر این الگو و مشخصات آن را درست بشناسید، به خوبی می‌توانید نقطه شروع روندهای صعودی را تشخیص داده و به سود برسید.

0 1,119

الگوی نفوذ یکی از سیگنال‌های معاملاتی تکنیکال است که در اثر یک روز نزولی با حجم خوبی از معاملات به وجود آمده و به دنبال آن کندلی شکل می‌گیرد که قیمت آغازینش پایین‌تر از کندل قبلی است اما در نهایت بالاتر از حد متوسط کندل قبلی بسته می‌شود. الگوی نفوذ معمولا سیگنالی است که پایان یک روند نزولی کوتاه یا متوسط را نشان می‌دهد.

تشریح الگوی نفوذ

الگوی نفوذ می‌تواند به عنوان شاخصی بالقوه برای شروع روند گاوی در نظر گرفته شود.

شکل‌گیری الگوی نفوذ

الگوی نفوذ یکی از مهم‌ترین الگوهای کندلی است که تحلیل‌گران تکنیکال معمولا آن را بر روی نمودار قیمت‌ها پیدا می‌کنند. این الگو توسط دو کندل متوالی به وجود می‌آید. اولین کندل یک کندل منفی (سیاه یا قرمز) است که جهش نزولی قیمت را نشان می‌دهد و دومی کندلی مثبت (سفید یا سبز) است که جهش صعودی آن را به تصویر می‌کشد. وقتی معامله‌گر منتظر برگشتی از نوع گاوی است، باید به کندل‌های سیاهی که پس از آن‌ها کندل سفید به وجود می‌آید توجه زیادی داشته باشد.

چند مشخصه وجود دارد که الگوی نفوذ را از کندل‌های عادی قرمز و سفید متمایز می‌کند. در الگوی نفوذ، پس از کندل قرمز کندلی سفید می‌آید که شکاف قابل توجه‌ای میان قیمت پایانی کندل اول و قیمت آغازین کندل دوم وجود دارد. در روز دوم، طول بدنه‌ی کندل سفید باید حداقل نیمی از بدنه‌ی کندل قرمز روز قبلی را پوشش دهد. در الگوی نفوذ، قیمت پایانی کندل سفیدِ روز دوم هم‌راستا با نصف بدنه‌ی کندل روز اول یا بالاتر از آن قرار می‌گیرد.

شاخصه‌های الگوی نفوذ

الگوی نفوذ در تحلیل تکنیکال به عنوان سیگنالی بالقوه برای روند برگشتی گاوی در نظر گرفته می‌شود. کندل سفید روز دوم از سطحی پایین‌تر از قیمت آغازین کندل قبلی شروع به کار کرده و به حد میانه‌ی آن می‌رسد. این اتفاق به عنوان نشانه‌ای برای رسیدن به خط حمایت محسوب می‌شود. بنابراین اگر الگوی نفوذ در خط روند حمایتی کانال قیمت رخ دهد، می‌توان آن را تاییدشده فرض کرد. این الگو معمولا فقط یک سیگنال احتمالی برای شناسایی روندهای برگشتی است، بنابراین معامله‌گر باید بعد از آن مراقب شکاف شکست (Breakaway) باشد.

شکاف شکست الگویی است که در فاز نخست روند برگشتی رخ می‌دهد. این الگو با دو کندل سفید متوالی شناخته می‌شود که کندل دوم آن با شکافی بزرگ از فاصله میان قیمت پایانی روز اول و قیمت آغازین روز دوم مشهود است. الگوی نفوذی که به دنبال آن شکاف شکست ظاهر شود، با قدرت تایید می‌کند که روند برگشتی در حال وقوع است.

معامله‌گران در یک روند برگشتی گاوی معمولا دو گزینه در اختیار دارند؛ یا سهم بخرند تا از روند صعودی سود بگیرند، یا با استفاده از قرارداد اختیار خرید، قیمتی پایین‌تر از قیمت فعلی بازار را هدف قرار دهند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.