الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers) به چه معناست؟

سه سرباز سفید، یک الگوی کندل استیک یا نمودار شمعی صعودی است که برای پیش‌بینی برگشت روند نزولی موجود در نمودار قیمت استفاده می‌شود. این الگو از سه کندل استیک متولی دارای بدنه بلند تشکیل می‌شود که در بدنه اصلی کندل قبلی باز شده و بالاتر از بیشنیه کندل قبلی بسته می‌شوند. این کندل استیک‌ها نباید سایه‌های خیلی بلندی داشته باشند و در بهترین حالت در بدنه اصلی کندل استیک قبلی الگو باز می‌شوند.

0 592

نکات کلیدی

  • سه سرباز سفید، زمانی یک الگوی برگشت قابل اعتماد محسوب می‌شود که توسط سایر اندیکاتورهای تکنیکال مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) تایید گردد.
  • اندازه کندل‌ها و طول سایه برای بررسی وجود خطر اصلاح (retracement) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • نقطه مقابل الگوی سه سرباز سفید، سه کلاغ سیاه است که نشان‌دهنده برگشت یک روند صعودی است.

سه سرباز سفید به شما چه می‌گویند؟

الگوی کندل استیک سه سرباز سفید نشان‌دهنده تغییر شدید رویکرد بازار از لحاظ سهام، کالا و یا جفت ارز تشکیل‌دهنده حرکت قیمت در نمودار است. هنگامی که یک کندل با سایه‌های کوتاه یا بدون سایه بسته می‌شود، نشان می‌دهد که گاوها موفق شده‌اند تا در این جلسه قیمت را در بالای طیف نگه دارند. در حقیقت، گاوها در سرتاسر جلسه رالی (rally) (حرکت صعدوی قیمت) را در دست گرفته و برای سه جلسه متوالی نزدیک بیشینه روز بسته می‌شوند. به علاوه، ممکن است این الگو پس از سایر الگوهای کندل استیک ظاهر شود که نشان‌دهنده یک برگشت، مثلا یک دوجی (doji) است.

در اینجا مثالی از سه سرباز سفید ارائه شده است که در یک نمودار قیمت صندوق قابل معامله در بورس 

ETF) VanEck Vectors Fallen Angel High  Yield Bond)    ظاهر شده است.

Three White Soldiers

این ETF طی چند هفته پیش از این که الگوی سه سرباز سفید یک برگشت صعودی شدید را در آن نشان دهد، در یک روند نزولی خرسی قوی قرار داشت. ممکن است این الگو به این نکته اشاره داشته باشد که رالی ادامه خواهد یافت، اما معامله‌گران احتمالا قبل از تصمیم‌گیری به سایر عوامل مرتبط نیز توجه خواهند کرد. به عنوان مثال ممکن است سهام به منطقه مقاومت رسیده باشد یا شاید این حرکت در حجم کم اتفاق افتاده باشد.

مثال از نحوه معامله بر اساس سه سرباز سفید

از آنجایی که سه سرباز سفید یک الگو گاوی بصری است، به عنوان نقطه ورود یا خروج مورد استفاده قرار می‌گیرد. معامله‌گرانی اوراق بهادار کمی در اختیار دارند به دنبال خروج هستند و معامله‌گرانی که منتظر فرصت اتخاد موضع گاوی هستند، سه سرباز سفید را به عنوان فرصتی برای ورود می‌بینند.

هنگام معامله بر اساس سه الگوی سرباز سفید، باید توجه داشت که حرکت‌های قوی به سمت بالا می‌تواند موقتا شرایط اشباع خرید ایجاد کند. برای مثال، شاخص قدرت نسبی (RSI) ممکن است به سطوح بالاتر از ۷۰٫۰ رسیده باشد. در برخی موارد، پس از ظهور الگوی سه سرباز، یک دوره کوتاه تثبیت قیمت رخ می‌دهد، اما تعصب (bias) کوتاه و میان‌مدت، گاوی باقی می‌ماند. یک حرکت قابل ملاحظه به سمت بالا همچنین می‌تواند به سطوح کلیدی مقاومت برسد که در آن ممکن است سهام پیش از ادامه حرکت به بالاتر، مدتی تثبیت را تجربه کند.

تفاوت بین سه سرباز سفید و سه کلاغ سیاه

نقطه مقابل سه سرباز سفید، الگوی کندل استیک سه کلاغ سیاه است. سه کلاغ سیاه از سه کندل استیک متوالی دارای بدنه بلند تشکیل می‌شود که در بدنه اصلی کندل قبلی باز شده و پایینتر از کندل قبلی بسته شده‌اند. در حالی که سه سرباز سفید جابجایی آهنگ از خرس‌ها به گاوها را نشان می‌دهد، سه کلاغ سیاه نشان‌دهنده زمانی است که خرس‌ها کنترل شرایط را از گاوها می‌گیرند. در مورد این دو الگو نیز همان هشدارها در مورد حجم و تایید سایر اندیکاتورها به قوت خود باقی هستند.

محدودیت‌های استفاده از سه سرباز سفید

سه سرباز سفید ممکن است طی دوره‌های تثبیت نیز ظاهر شوند، که راهی آسان برای گیر افتادن در ادامه روند موجود به جای یک برگشت است. یکی از مهمترین مواردی که باید مراقب آن بود، حجم حامی شکل‌گیری سه سرباز سفید است. هر الگوی مبتنی بر حجم کم مشکوک است چرا که تنها نماینده حرکت بازاری معاملاتی اندک است.

برای فائق آمدن بر محدودیت‌های الگوهای بصری، معامله‌گران از سه سرباز سفید و سایر الگوهای کندل استیک مشابه، در کنار سایر اندیکاتورهای تکنیکال مانند خطوط روند، میانگین‌های متحرک و باندها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، ممکن است معامله‌گران پیش از آغاز یک موضع معاملاتی، به دنبال نقاط حمایتی آتی بگردند یا به سطوح حجم در نقاط شکست توجه کنند تا تأیید کنند که حجم بالایی از دلار در زمان معامله وجود داشته است. اگر الگوی با حجم کم و مقاومت کوتاه‌مدت رخ داده باشد، ممکن است معامله‌گران پیش از آغاز یک موضع معاملاتی، منتظر تایید بیشتر در مورد یک شکست بمانند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.