افشای مالک حقیقی آدرس بیت کوین: کریگ رایت یک کلاهبردار است

کمتر کسی است که در دنیای کریپتو فعال باشد و با کریگ رایت آشنایی نداشته باشد. وی مدتی است که در پرونده‌‌ای دادگاهی با خانواده دیوید کلیمن مشغول مرافعه است. وی در بعضی از اسناد به آدرس‌‌هایی اشاره کرده و اکنون مشخص شده است که یکی از اصلی‌‌ترین آدرس‌ها به وی تعلق ندارد. یکی از کاربران جامعه رمز ارزها تصویری را از آدرسی ویژه به همراه امضاء خود منتشر کرده است که اشتباه بودن ادعای رایت را نشان می‌‌دهد.

0 105

مالک حقیقی آدرس بیت کوین چه کسی است؟!

وال بیت کوین: این آدرس به ساتوشی یا رایت تعلق ندارد

از سال گذشته تاکنون، کریگ رایت مشغول مرافعه‌‌ای دادگاهی با خانواده کلیمن (Kleiman) بوده است. آنها از رایت به دلیل سوءاستفاده از میراث دیوید کلیمن شکایت کرده‌‌اند. رایت و کلیمن قبلا با یکدیگر همکاری می‌‌کردند و املاک کلیمن و همچنین برادر کلیمن، آیرا (Ira) رایت را به کلاهبرداری “بیش از 11 میلیارد دلار به صورت بیت کوین‌‌” متهم کرده‌‌اند. اسناد و قراردادهای زیادی نیز در یکی از دادگاه‌‌های فلوریدا مطرح شده‌‌اند. یکی از این قراردادها با نام Exhibit 11 چندین آدرس بیت کوین‌‌ را نشان می‌‌دهد که ظاهرا به صورت سپرده در بریتانیا مورد استفاده قرار می‌‌گرفتند.

افشای مالک حقیقی آدرس بیت کوین: کریگ رایت یک کلاهبردار است

سند Exhibit 11 در دادگاه جنوبی فلوریدا، پرونده 9:18-cv-80176

این سپرده تا زمانی که “مسائل مقرراتی” ، مسائل مربوط به ابهامات مربوط به قوانین بیت کوین‌‌ در آن زمان، برطرف نشده بود مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. با این وجود، در تاریخ 27 فوریه 2018 و تقریبا بلافاصله پس از مطرح شدن این پرونده، شرکت Wizsec Security پستی را با عنوان “کلیمن در مقابل کریگ رایت: بیت کوین‌‌‌‌هایی که هیچگاه وجود نداشتند” منتشر کرد که اعتبار آدرس‌‌های سپرده را مورد سوال قرار می‌‌دهد.

افشای مالک حقیقی آدرس بیت کوین: کریگ رایت یک کلاهبردار است

پیامی امضاءشده از مالک آدرس 16co- که در تاریخ 16 مه 2019 در رسانه‌‌های اجتماعی دست به دست شد

تحقیق Wizsec به این نتیجه می‌‌رسد که تنها دلیلی که آدرس‌‌های مذکور مورد استفاده قرار می‌‌گرفتند این است که همه آنها در گذشته حاوی مقادیر زیادی بیت کوین‌‌ بودند. محققین امنیتی نیز آدرس‌‌ها را بررسی کردند تا مالک احتمالی آنها را پیدا کنند. بعضی از کیف پول‌‌ها تنها برای کیف پول سخت‌‌افزاری صرافی Mt. Gox استفاده می‌‌شدند و آدرس‌‌های دیگر نیز به افرادی تعلق داشتند که موفق شده بودند مقادیر زیادی از این کوین را جمع‌‌آوری کنند. اما در روز 16 مه، مالک یکی از این آدرس‌‌های بیت کوین‌‌ – 16cou7Ht6WjTzuFyDBnht9hmvXytg6XdVT  – پیامی را در رسانه‌‌های اجتماعی منتشر و ادعا کرد که مالک حقیقی آدرس بیت کوین است و این آدرس به وی تعلق دارد. پیام وی بدین صورت است:

“آدرس 16cou7Ht6WjTzuFyDBnht9hmvXytg6XdVT  به ساتوشی یا کریگ رایت تعلق ندارد. کریگ یک دروغگو و کلاهبردار است.”

افشای مالک حقیقی آدرس بیت کوین: کریگ رایت یک کلاهبردار است

تصویری از یک آدرس موجود در نرم‌‌افزار Electron Cash که امضاء را تایید کرده است. منبع: مارک لوندبرگ.

امضاء کردن پیام‌‌های مرتبط با آدرس‌‌های بیت کوین‌‌ به مالکیت کلید خصوصی نیاز دارد

این پیام همچنین حاوی امضاء معتبر مالک آدرس است و می‌‌توان آن را به سادگی تایید کرد. این پیام حاوی یک هش می‌‌باشد و آدرسی را تایید کرده است که زمانی دارای بیش از 160,000 بیت کوین‌‌ بود. بعد از اینکه این پیام در رسانه‌‌های اجتماعی منتشر شد، طرفداران بیت کوین‌‌ و تحلیلگران بلاک چین آن را با استفاده از ابزارهای خاص امتحان کردند تا از معتبر بودن آن مطمئن شوند.

افشای مالک حقیقی آدرس بیت کوین: کریگ رایت یک کلاهبردار است

جیمسون لاپ آدرس را تایید و این پیام را منتشر کرد

مارک لوندبرگ، توسعه‌‌دهنده بلاک چین، تصویری را پست کرد که کیف پول Electron Cash را در حال تایید آدرس مذکور نشان می‌‌دهد. بسیاری از افراد دیگر نیز مانند جیمسون لاپ آن را تایید کرده‌‌ و در توییتر انتشار داده‌‌اند. یک هفته قبل از اینکه پیام مذکور در رسانه‌‌های اجتماعی منتشر شود، لاپ اذعان داشته بود که اگر گزارش سالیانه Wizsec Security دقیق باشد، “23 نفر وجود دارند که می‌‌توانند ادعاهای کریگ مبنی بر مالکیت‌‌ آدرس‌‌های ارائه شده را رد کنند.”

آدرس 16cou7Ht6WjTzuFyDBnht9hmvXytg6XdVT  در حداقل دو سند از پرونده کلیمن در مقابل رایت ذکر شده است که به عنوان پرونده 9:18-cv-80176 در دادگاه جنوبی فلوریدا شناخته می‌‌شود. این آدرس در سند Exhibit 11 و Exhibit 4 ذکر شده و تقابل جالبی را نشان می‌‌دهد. در تاریخ 13 اکتبر 2011، وکیل رایت قسم یاد کرد که رایت وارد دفتر وی شد و صفحه گوشی موبایل HTC خود را به وی نشان داد. این وکیل چنین می‌‌نویسد که “در صفحه گوشی رایت، آدرس مذکور را مشاهده و تایید کردم.” آخرین آدرسی که در Exhibit 4 به آن اشاره شده است 16cou- می‌‌باشد، همان آدرسی که چند روز قبل توسط شخصی دیگر امضاء شده و صفات “دروغگو و کلاهبردار” را برای رایت به ارمغان آورد.

افشای مالک حقیقی آدرس بیت کوین: کریگ رایت یک کلاهبردار است

سند Exhibit 4 در پرونده 9:18-cv-80176 در دادگاه جنوبی فلوریدا

آدرسی که اخیرا از جانب “وال بیت کوین‌‌ OG Bitcoin Whale)” OG) منتشر شد به شکلی دیوانه‌‌وار در رسانه‌‌های ردیت و توییتر دست به دست چرخید. این پیام برای طرفداران بیت کوین‌‌ تنها از لحاظ محتوای آن مهم نبود، بلکه به این خاطر اهمیت داشت که اعتبار پیام را نیز تایید می‌‌کرد. این مسئله ساده بودن فرآیند تایید آدرس‌‌های بیت کوین‌‌ را نشان می‌‌دهد. این پیام می‌‌تواند بزرگ‌‌ترین دلیل برای رد کردن ادعای کریگ رایت مبنی بر “ساتوشی ناکاموتو بودن” باشد، چرا که وی هرگز هیچ مدرک رمزنگاری‌‌شده‌‌ای را ارائه نکرده است.

درست به همان صورت که مالک آدرس 16cou- ادعای خود را از طریق امضاء ثابت کرد، تمامی دارندگان بیت کوین‌‌ می‌‌توانند در صورت داشتن کلید خصوصی آدرس بیت کوین‌‌ خود را تایید کنند. طرفداران کریپتو به خوبی می‌‌دانند که ادعای داشتن آدرس‌‌های خاص بدون داشتن کلید خصوصی غیرممکن است. افرادی که سعی دارند چنین کاری را بدون داشتن مدرک رمزنگاری‌‌شده انجام دهند، مطمئنا به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد این فناوری شکست خواهند خورد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.