افزایش شادی با ارزش زمانی فرمول‌‌ پولی

بسیاری از ما بر این باوریم که رسیدن به خوشبختی بدون پول امکان‌پذیر نیست. البته عده‌ای هم هستند که بر خلاف این تصور را دارند. در این مقاله راهکارهایی برای استفاده از ارزش زمانی فرمول‌های پولی جهت افزایش میزان رضایت و شادی در زندگی برای شما فراهم شده است.

1 154

چگونه ارزش حال و آینده یک مبلغ را محاسبه کنیم؟

امروز می‌خواهم درباره ارزش زمانی فرمول‌های پولی با شما صحبت کنم. مخصوصا درباره ارزش دو دفعه‌ای فرمول‌های پولی که می‌توانید از آن برای بهبود وضعیت مالی و اهداف خود استفاده کنید و رفتار خود را تغییر دهید تا قدرت خرید بالاتری داشته باشید.

موضوع اصلی که من در مقاله‌ “مدیریت اوراق قرضه” روی آن‌ تاکید دارم، فلسفه‌ای است که من به آن شدیدا معتقد هستم: پول یک وسیله است.

نه بیشتر و نه کمتر. تلاش برای جذب خود پول احمقانه است. در عوض تاکید باید بر روی مبادلاتی باشد که با زمان، تلاش و ریسک ترتیب می‌‌دهید تا به مزایایی برسید. اگر از زندگی در کنار ساحل و درون یک تریلر لذت می‌برید و نگران خرید ماشین جدید یا وسایل تجملاتی نیستید، به شما می‌‌گویم منطقی نیست که زندگی خود را بر روی شغلی هدر دهید که از آن متنفر هستید و از آن لذت نمی‌‌برید.

نباید کاری را انجام دهید که نسبت به آن علاقه‌‌ای ندارید و به این امید داشته باشید که روزی در کنار ساحل، خانه رویایی خود را بخرید. این را به این خاطر به شما می‌‌گویم که واقعا باور دارم “زمان” با ارزش‌‌ترین دارایی شما است. شانس‌‌تان را بررسی کنیم: به شما فقط 27.375 روز زمان هدیه داده شده و این را هم با فرض یک زندگی عادی برای شما در نظر گرفتم. وقتی که این تعداد روز سپری شد، همه چیز تمام است؛ بازی تمام شد!

نمی‌‌توانید این روزها را ذخیره کنید، نمی‌‌توانید آن‌ها را برای روزهای بعدی پس‌‌انداز کنید. آن‌ها همانطور هستند که جمله معروف می‌‌گوید: “همانند حرکت شن در در ساعت شنی”. این تمام ماهیت دنیا است. ضمن این که اگر سرمایه بزرگی جمع کرده باشید و هنوز لذت آن را نبرده باشید؛ لذت استفاده از آن برای شما نخواهد بود و به دستان افراد پس از شما محول می‌‌شود. شاید حتی از طریق مالیات‌های دولتی به جیب سیاست‌‌مداران ریخته شود.

این همان فرضی است که من با آن به دوستان و خانواده‌‌ام کمک کردم تا یک طرح اقتصادی برای خود بسازند. من به آن‌ها این حقیقت ابتدایی را یادآوری کردم؛ وسوسه جمع کردن پول تا رسیدن به انتهای بازی و تبدیل شدن پول به تمام هدف! از نگاه من، لذت سفر برای تماشای دنیا در جوانی و نشاط و کسب یک بازنشستگی کوچک، بسیار بهتر از کار و تلاش بی وقفه 40 ساله، بدون سفر و داشتن امید به گشتن دنیا و کوهستان‌‌ها در نور زیبای ستاره‌‌ها به هنگام پیری است.

تا زمانی که شما با خود و محاسباتتان صادق باشید و هزینه فرصتی که می‌‌پردازید را بدانید، می‌‌توانید بدون انتظار بی‌‌مورد از دیگران زندگی کرده و شادی و رضایت شخصی بیشتری از سرمایه‌‌هایی که امروز کسب می‌‌کنید به‌دست آورید و به آینده‌‌های دور چشم ندوزید. من فکر می‌‌کنم شرایطی وجود دارد که با خود فکر کنید سرمایه‌‌گذاری اشتباه است.

پست های مرتبط

اگر بخواهیم کمی بی‌‌پرده‌تر صحبت کنیم، باید بگویم این کارها را باید انجام دهید: تمام امتیازات رایگان برنامه 401 (k) (برنامه بیمه بازنشستگی) را کسب کنید و در یک Roth IRA سرمایه گذاری کنید، از کارت اعتباری دوری کنید و وام‌‌های دانشجوییتان را نیز پرداخت کنید. بد نیست که گاهی جمله زیر را با خود تکرار کنید:

” نمی‌‌خواهم 10 هزار دلار دیگر از صندوق شاخص سرمایه‌گذاری بخرم بلکه می‌‌خواهم دو ماه زندگی در یک خانه اجاره‌‌ای در سوییس را برای تجربه یک فرهنگ متفاوت، امتحان کنم.”

به خود ایمان داشته باشید و باور کنید می‌‌توانید این کار را انجام دهید.

افرادی را می‌‌شناسم که این کار را انجام داده اند؛ افرادی با حقوق‌‌های معمولی که از آن به خوبی استفاده کرده‌اند.

از طرف دیگر گاهی به این باور می‌‌رسم که انجام برعکس‌‌ها منطقی‌‌تر است. به جای خرید یک ماشین جدید، تصمیم بگیرد تا ماشین فعلی خود را برای چند سال دیگر هم برانید و پول مد نظر برای خرید ماشین را در سهام یا اوراق قرضه سرمایه‌‌گذاری کنید تا بتوانید بعدا خانه خود را ارتقا دهید یا به نوه‌‌های خود پول رفتن به دانشگاه را هدیه بدهید. این موضوع شاید متناقض به نظر آید اما نکته این است که شما باید بر اساس هزینه واقعی چیزهایی که می‌‌خواهید همواره تصمیم‌‌گیری کنید و صرفا لذت در لحظه را انتخاب نکنید. شما خود را به این شکل گول می‌‌زنید زیرا باعث می‌‌شود علائق کوتاه‌‌مدت شما بر خوشحالی طولانی‌‌مدتتان چیره شود!

شما چگونه این کار را انجام می‌‌دهید؟ چگونه هزینه واقعی را محاسبه می‌‌کنید؟ ارزش زمانی پول.

بگذارید برایتان دو فرمول را توضیح دهم. این فرمول‌‌ها نگاه شما به پول درون حساب بانکی یا جیبتان را برای همیشه تغییر می‌‌دهد.

استفاده از ارزش زمانی فرمول پول برای نگاه کردن به پول به عنوان یک وسیله

در ابتدا ما باید از فرمول ارزش زمانی پول که با نام ارزش آینده یک سرجمع شناخته می‌‌شود استفاده کنیم تا میزان درآمد کسب شده شما از تصمیم‌‌هایتان را محاسبه کنیم. من سال‌‌ها قبل به شما این محاسبه را توضیح دادم اما ارزش تکرار آن باز هم وجود دارد.

FV = pmt (1+i)n
FV = ارزش آینده
Pmt = پرداخت
I = نرخ بازگشتی که شما انتظار دارید

N = تعداد سال ها

ممکن است یک تصویر به شما در فهم قدرت این موضوع کمک کند. فرض کنید شما در مغازه‌‌ای ایستاده‌‌اید و یک لباس طرح ترمه جدید را با قیمت 339 دلار مشاهده می‌‌کنید (سرمایه‌‌گذاران معمولی از میان 50 درصد افراد آمریکایی متوسط رو‌به‌بالا هستند، بنابراین خرید این جنس مورد مثال دور از ذهن نخواهد بود. اگر نمی‌‌توانید این مقدار هزینه بر روی یک لباس را تصور کنید، آن را با هر جنس دیگری که می‌‌خواهید جایگزین کنید؛ یک آی‌‌پد جدید یا هر چیز دیگری). شما در ایالتی زندگی می‌‌کنید که روی فروش مالیاتی ندارد و ما می‌‌توانیم این موضوع را نادیده بگیریم. می‌‌توانید لباس را بخرید و از آن برای چند سال لذت ببرید یا می‌‌توانید آن را بر روی اوراق قرضه یا درون صندوق‌‌های سرمایه قرار دهید تا 25 سال آینده برای شخصی هدیه بخرید.

از نظر تاریخی سهام بزرگ بازاری بازگشت 10 درصدی داشته و این رقم با احتساب مالیات پایین برای سهام کوچک بازاری 12 درصد است، با استراتژی سرمایه‌‌گذاری خرید و نگه‌‌داشتن بدون گردش‌‌مالی، سود سهام دوباره سرمایه‌‌گذاری می‌‌شود و میانگین هزینه دلاری برای استفاده از بحران‌‌های بازاری حفظ می‌‌شود (این داده‌‌ها واضح هستند. تقریبا هیچکس به جز افراد موفق و ثروتمند این کار را انجام نمی‌‌دهد، همانطور که وانگارد موسس جان باگل در کتاب خود می‌‌نویسد احتمالا آن‌‌ها به همین دلیل از ابتدا ثروتمند و موفق شده اند).

شما تصمیم می‌‌گیرید تا محافظه کارانه‌‌تر باشید و نرخ ترکیبی آینده 8 درصدی را محاسبه کنید. ماشین‌‌حساب خود را بیرون می‌‌آورید و این ارقام را وارد می‌‌کنید.

Step 1: FV = $399 (1+.08)25

Step 2: FV = $399 (1.08)25

(Step 3: FV = $399 (6.848475

Step 4: FV = $2,733

اما برای تورم چه فکری کرده‌‌اید؟ قطعا تورم حائز اهمیت است و باید خود را در برابر آن محافظت کنید. بله درست است، تورم به همین شکل عمل می‌‌کند. اگر پول یک وسیله باشد، تنها چیزی که مهم خواهد بود، میزان خریدی است که می‌‌توانید با آن انجام دهید. تورم باعث کاهش ارزش ارزی می‌‌شود. این پدیده بیانگر از دست رفتن بها می‌‌باشد و باید آن را در اعداد خود لحاظ کنیم.

تنظیم فرمول برای تورم توسط کاهش آن با استفاده از ارزش زمانی فرمول

روشی که ما با آن به این موضوع می‌‌رسیم این است که ارزش آینده را از محاسبه قبلی در نظر می‌‌گیریم و نرخ حدودی تورم را از آن کم می‌‌کنیم. حالا فرض کنیم نرخ تورم در 25 سال آینده 3 درصد افزایش داشته باشد. در این حالت باید محاسبات جدیدی در ارزش زمانی پول انجام دهید که با نام ارزش فعلی سرجمع شناخته می‌شود.

PV = FV / (1+i)n
PV = بهای فعلی
FV = بهای آینده
Pmt = پرداخت
I = نرخ کاهش
N = تعداد سال‌‌ها

با توجه به موارد بالا، ما اعداد مربوط شما را وارد می‌‌کنیم:

Step 1: $2,733 / (1+.03)25

Step 2: $2,733 / (1.03)25

Step 3: $2,733 / 2.09

Step 4: $1,308

اکنون سوالی که باید از خود بپرسید این است که آیا هزینه 399 دلاری امروز شما ارزش 1308 دلار قدرت خریدتان در 25 سال آینده را دارد یا نه. حتی اگر خودتان این پول را نخواهید، با افزایش سن می‌‌خواهید به دیگران کمک بیشتری کنید و این برایتان جذاب‌‌تر خواهد شد. به عنوان مثال برای کریسمس امسال ما به خواهرزاده‌‌هایمان سهام شرکت هرشی را همراه با یک بسته شکلات خوشمزه هدیه دادیم. همچنین ما درون خانواده موسسه خیریه‌‌ای را توصیه کردیم که به موارد مهم کمک می‌‌کند. این موارد برای ما نسبت به یک سفر یا یک ماشین اضافی، ارزش بیشتری دارد.

بعد از مدتی این تحلیل‌‌ها تبدیل به یک مسئله عادی می‌‌شود و من مدتها است که این محاسبات را در ذهنم انجام می‌‌دهم و خیلی زود به جواب نهایی می‌‌رسم. من و همسرم از این محاسبات یک بازی ساخته‌‌ایم. ما یک حساب باز کرده‌‌ایم و هر زمان که می‌‌خواهیم تصمیمی را پیش از چیز دیگری بگیریم (مثلا برای خرید قهوه مورد علاقه‌‌مان که به طور کلی و نه جزیی می‌‌خریم، هشت دلار ذخیره می‌‌کنیم) پول را فورا از گوشی‌‌هایمان به آن می‌‌ریزیم.

گاهی اوقات ما پس‌‌انداز خود را به کار می‌‌زنیم و جوری رفتار می‌‌کنیم که انگار آن را خرج کرده‌‌ایم و اصلا از اول وجود نداشته! با گذشت سال‌‌ها، این تصمیمات به ظاهر کوچک، مثلا آب نخوردن با نهار یا تعویض لامپ‌‌ها برای صرفه جویی در مصرف برق، نتایج شگفت‌‌انگیزی در زمینه مالی داشته است (تمایل به این موضوع که هزینه بیشتر با رشد درآمد هم سبب خوشحالی یا زندگی بهتر نمی‌‌شود).

با تغییرات موجود در پانزده سال گذشته اکنون ما خود را دارای سهام اضافی غول‌های گازی و نفتی، بانک‌‌ها، شرکت‌‌های غذایی و صنعتی و دیگر سازمان‌‌هایی می‌‌بینیم که به ما سودهای متوسطی می‌‌دهند؛ سودهایی که اگر ما مسائل مهم را با توجه به ارزش‌‌های واقعی و شخصی خود به درستی انتخاب می‌‌کردیم هرگز به وجود نمی‌‌آمدند.

این فرمول‌‌های ارزش زمانی پول ما را تقویت می‌‌کند. این فرمول‌‌ها به ما اجازه می‌‌دهند تا به راحتی مسائل مورد نظر خود را بشناسیم و خوشحالی‌‌مان را بیشتر کنیم. دانستن قدرت بوده و به خاطر سپردن این فرمول‌‌ها کاملا رایگان است. می‌‌توانید آن‌‌ها را چند بار روی کاغذ بنویسید و تمامی آن‌‌ها را در مغز خود ذخیره کنید. وقتی که این مسیر را انتخاب کردید، فایده آن را خواهید دید، سپس فکر به توقف آن هم غیرممکن خواهد بود. این کار را انجام دهید، بعید است که تا ابد دلیلی برای پشیمانی از انجام آن پیدا کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. سعید

    تو ایران ارزش زمانی پول رو واسه دو روز دیگه ام نمیشه ارزش پول رو حساب کرد