افزایش بیش از حد (overextension) به چه معناست؟

افزایش بیش از حد به معنای گرفتن وام یا افزایش موجودی بیش از مقداری است که وام‌‌گیرنده توان بازپرداخت آن‌‌را داشته باشد. فزون‌‌گستری یا افزایش بیش از حد مستلزم آن است که وام گیرنده وام‌‌های خود را در قالب یک وام واحد ادغام کند. مصرف‌‌کنندگانی که علاوه بر وثیقه باید بیش از یک سوم درآمد خالص خود را برای بازپرداخت وام کنار بگذارند، عموما فزون‌‌گستر در نظر گرفته می‌‌شوند.

0 158

تجزیه و تحلیل overextension

در مورد معامله‌‌گران و سرمایه‌‌گذاران اوراق بهادار، فزون‌‌گستری نشان‌‌دهنده‌‌ی نسبت وام بیش از دارایی خالص یا قدرت خرید فرد است. این امر تا حد زیادی موجب بالا رفتن ضرر و زیان در بازار خرسی شده و معامله‌‌گر را وادار می‌‌کند تا با مارجین کال‌‌های شدیدی روبرو شود. ناتوانی در انجام این کار منجر به فسخ اوراق و مسدود کردن حساب می‌‌شود.

نظریه‌‌ی فزون‌‌گستری با توجه به وﯾژگی‌‌های مالی وام‌‌گیرنده متفاوت است. افراد پول‌‌دار و کسب‌‌و‌‌کارهای غنی از نقدینگی می‌‌توانند به تناسب وام بیشتری نسبت به وام ‌‌گیرندگان ضعیف‌‌تر قرض بگیرند، بدون آن‌‌که فزون‌‌گستری کرده باشند.

گاهی اوقات، گیر افتادن در وضعیت فزون‌‌گستری خارج از کنترل مدیریت شرکت است. برای مثال، در طول یک رکود اقتصادی شدید، وضعیت مالی تجاری ممکن است خارج از کنترل شرکت رو به سقوط رود. در یک محیط اقتصادی نامطلوب، گیر افتادن یک کسب‌‌و‌‌کار سالم در وضعیت فزون‌‌گستری امری عادی است. این اتفاق می‌‌تواند برای تمامی بخش‌‌ها حتی درطول شرایط اقتصادی مطلوب نیز رخ دهد. برای مثال، خرده فروشان خشت و ملات سنتی تلاش کرده‌‌اند تا خود را با رقابت تجارت الکترونیکی و آنلاین تطبیق دهند، با وجود رشد بی‌‌سابقه‌‌ی آنها در بسیاری از بخش‌‌های اقتصاد.

الگو قرار دادن وام، قرض و فزون‌‌گستری از لحاظ مالی فریب‌‌کارانه است. ازآنجایی‌‌که این عوامل تاثیری شبیه به “توپ برفی” دارند، وقتی شرایط دست به دست هم می‌‌دهند، مدل‌‌های خطی مرسوم پاسخ‌‌گوی ماهیت نمایی غیرخطی ریسک اعتبار نیستند. اغلب، صاد‌‌رکنندگان یا گیرندگان وام‌‌های کلان می‌‌توانند سریعا باعث تضعیف وضعیت اعتبار‌‌دهی شوند، درست طبق قانون مورفی که اوضاع برخلاف خواست فرد یا کسب‌‌و‌‌کار او پیش می‌‌رود: هر خطای ممکن رخ خواهد داد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.