اعلام مخالفت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با تعرفه برق ماینینگ

کمیسیون بلاک چین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با برگزاری جلسه ای در روز یکشنبه (۲۹ دی)، رسماً مخالفت خود را با تعرفه برق تعیین شده برای استخراج رمز ارزها اعلام کرد.

0 105

اعلام مخالفت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با تعرفه برق ماینینگ : محمدباقر اثنی عشری رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در ابتدای این جلسه ضمن انتقاد از عملکرد دولت در برخورد با بخش خصوصی، به مصوبه هیئت وزیران در تاریخ ۱۷ شهریور ماه امسال اشاره کرد و گفت:

در این مصوبه که به امضای معاون اول رئیس جمهوری رسیده است تاکید شده، دولت باید از نظر بخش خصوصی برای تدوین مقررات خود بهره گیرد، اما متاسفانه این اتفاق نمیفتد.

وی با بیان اینکه در زمینه تصمیم گیری تعیین تعرفه برق برای استخراج رمز ارز نیز از نظر فعالان بخش خصوصی استفاده نکرده‌اند و آن را در نظر نگرفته‌اند، افزود:

سیستم‌های دولتی همیشه در تدوین قوانین و مقررات با مشکل مواجه هستند. وقتی استارت‌آپ‌ها آمدند دولت نتوانست در آن زمینه تصمیم درستی بگیرد و این برخورد درباره رمزارز و استخراج آن نیز ادامه داشت. همچنان که هنوز نیز دولت در مورد پیام‌ رسان‌ها به جمع‌بندی نرسیده است.

افشین عاشوری رئیس کمیسیون بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در این باره گفت:

دولت مصوبه‌ای در تاریخ ۱۳ مرداد تصویب کرد که در آن استخراج ارز دیجیتال را صنعت شناخت؛ اما با تعیین تعرفه‌ برق ویژه برای آن، این صنعت را در نطفه خفه کرد.

وی با بیان اینکه اگر امکان استخراج رمز ارز در کشور فراهم شود، این صنعت به سادگی می‌تواند برای کشور ارزآوری کند، گفت:

با تعرفه کنونی برق، امکان فعالیت برای ماینرها وجود ندارد و تعداد زیادی از فعالان این حوزه که علاقمند به فعالیت قانونی هستند، پس از اعلام تعرفه برق دستگاه‌‌های خود را خاموش کرده‌اند.

به گفته عاشوری، بیش از هزار مجوز در سراسر کشور از سوی وزات صمت برای فعالان این حوزه صادر شده اما مشکل اینجا است که آنان نتوانسته‌اند فعالیت کنند و با این تعرفه برق، علاقه‌ و انگیزه‌ای برای فعالیت قانونی ندارند.

امیر حسین سعیدی نائینی، رئیس اسبق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و عضو کمیسیون بلاک‌چین سازمان نصر نیز با تاکید بر اینکه اگر استخراج رمز ارز صنعت است می‌بایست تعرفه آن نیز با نرخ صنعتی محاسبه شود، گفت:

باید نرخ و تعرفه برق برای صنعت شفاف باشد، در غیر این صورت فساد زا است. هم‌اکنون تعرفه برقی که برای صنعت ماینینگ در نظر گرفته شده به ازای هر کیلو وات ۹۷۵ تومان است که البته به گفته وزیر نیرو باید در ۸ ماه از سال این رقم را تقسیم بر دو و در ۴ ماه از سال این رقم را ضرب‌ در ۲ کنیم.

وی از تعرفه درنظر گرفته شده برای گاز نیز انتقاد کرد و گفت:

زمانی که فعالان این صنعت تصمیم گرفتند که برای فعالیت خود نیروگاه گازی بزنند و برق تولید کنند اعلام شد که اگر برق را به شبکه تحویل ندهند این تعرفه گازی که در اختیار آنها قرار خواهد گرفت ۲ هزار و ۸۰ تومان خواهد بود. لذا با تعیین این تعرفه فقط درآمد را از حوزه رمز ارزها قطع نکردیم بلکه از بخش‌های تجارت و معاملات صرافی نیز درآمد را قطع کردیم.

عباس آشتیانی از فعالان حوزه رمز ارز و عضو انجمن بلاک چین ایران نیز در این نشست ضمن تبریک به راه‌اندازان و دست اندرکاران مزرعه استخراج رمز ارز در رفسنجان، از وزارت نیرو و دولت درخواست کرد:

ما می‌خواهیم دولت و وزارت نیرو همان رفتاری که با دست اندرکاران مزرعه استخراج رمزارز در رفسنجان دارند را با سایر فعالان این حوزه نیز انجام دهند. از وزارت نیرو می‌خواهیم که تعرفه برق دریافتی از آنان را شفاف اعلام و قبض برقی نیز که برای آنان صادر می‌شود را منتشر کند. دولت نباید رفتار دوگانه در این زمینه داشته باشد.

او ضمن انتقاد از رفتار دو گانه دولت افزود:

باید در نظر گرفت که فولاد نیز یک صنعت انرژی بر است علاوه بر اینکه برق زیادی مصرف می‌کند، مصرف آبش نیز به شدت بالاست چرا باید تعرفه برق صنعت ماینینگ با صنعت فولاد متفاوت وبیشتر باشد. اگر همان برق صنعت فولاد را در اختیار صنعت ماینینگ می‌گذاشتند درآمد ارزی برابر صنعت فولاد ایجاد می‌کردیم.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.