اعطای مجوز به شرکت ارز رمز برای برگرداندن 530 اتریوم ارسال ‌‌شده به آدرس اشتباه

طبق حکم دیوان عالی، استارت‌‌آپ بلاک‌‌ چین مستقر در سنگاپور به نام کپی‌‌ترک (Copytrack)، مجاز به ردگیری و بازگرداندن حدود 530 اتریومی است که به اشتباه برای یک سرمایه‌‌ گذار شرکت‌‌کننده در عرضه اولیه سکه ارسال شده بود.

0 85

دیوان عالی منطقه‌‌ی بریتیش کلمبیای کانادا حکمی صادر کرده است که با پرونده‌‌ای مبنی بر بحث‌‌هایی درمورد ارسال اشتباهی توکن‌‌ های اتریوم (ETH) برای یک سرمایه‌‌ گذار عرضه اولیه سکه در ارتباط است و می‌‌تواند دلالت‌‌هایی هم برای کاربران و صرافی‌‌ هایی که در این پرونده دخالت نداشته‌‌اند داشته باشند.

این حکم که توسط قاضی رونالد ای. اسکولرود (Ronald A. Skolrood) در 12 سپتامبر صادر شد، استارت‌‌آپ بلاک‌‌ چین مستقر در سنگاپور به نام کپی‌‌ترک (Copytrack) را مجاز به ردگیری و بازگرداندن حدود 530 اتریومی کرد که به اشتباه برای یک سرمایه‌‌ گذار شرکت‌‌کننده در عرضه اولیه سکه ارسال شده بود. در آن زمان، آن 530 اتریوم ارزشی حدود 391 هزار دلار (495 هزار دلار کانادا) داشتند، که از آن زمان تاکنون حدود 121 هزار دلار کاهش ارزش داشته‌‌اند.

طبق اسناد منتشر شده توسط دادگاه، سرمایه‌‌ گذار ارز رمز، برایان وال (Brian Wall) در عرضه اولیه کپی‌‌ترک شرکت داشته است و برای خرید 530 توکن CPY نام‌‌نویسی کرده است. کپی‌‌ترک در پایان عرضه اولیه، 530 توکن برای آقای وال ارسال کرد اما از اقبال بد شرکت، به جای CPY برای او اتریوم (ETH) ارسال کردند. سکه‌‌ای که در حال حاضر 5 سنت ارزش دارد.

وال که در ابتدا از بازگرداندن 530 اتریوم سر باز زده بود، بعدا قبول کرد که تمکین کند. با این حال او گفت که پیش از اینکه بتواند توکن‌‌ ها را به شرکت پس بدهد، یک هکر به کیف پول‌‌ اتریوم او دسترسی پیدا کرده و اموال او را به سرقت برده است. با مرگ آقای وال پیش از حل شدن پرونده، مسئله پیچیده‌‌تر شد.

با توجه به اینکه این پرونده پرسش‌‌های قانونی زیادیبه وجود آورد، از جمله اینکه آیا توکن‌‌های اتر را باید به عنوان دارایی پذیرفت یا خیر، قاضی اسکولرود عنوان کرد که مسئله‌‌ اصلی، تعلق داشتن این توکن‌‌ها به کپی‌‌ترک است.

قاضی عنوان کرد که: «فارغ از ویژگی‌‌های توکن اتریوم، بحثی در این نیست که این توکن‌‌ها جزو اموال کپی‌‌ترک بوده‌‌اند و به طور اشتباه برای آقای وال ارسال شده‌‌اند و در زمان درخواست بازپس‌‌گیری، این اموال برگردانده نشده‌‌اند و آقای وال هم هیچ‌‌گونه ادعای مالکیتی بر آنان ندارد. درحالی‌‌که مدارک مربوط به آنچه بر سر توکن‌‌های اتر آمده است چندان شفاف نیست، این موضوع باعث غیرقابل‌‌ بازگشت بودن این توکن‌‌ها به کپی‌‌ترک نخواهد شد».

در نهایت قاضی اسکولرود حکم زیر را صادر کرد:

«دستور داده می‌‌شود که کپی‌‌ترک مجاز به ردگیری و بازگردانی 529.8273791 توکن اتر دریافت‌‌ شده توسط آقای وال در تاریخ 15 فوریه 2018خواهد بود، فارغ از اینکه این توکن‌‌ها هم‌‌اکنون در دست کیست».

توجه داشته باشید که این حکم تنها تصریح نمی‌‌کند که کپی‌‌ترک مالک حقیقی و مشروع توکن‌‌های اتر است. دارنده‌‌ی کنونی توکن‌‌ها، خواه آقای وال یا یک هکر، باید 530 اتر به شرکت برگرداند. این حکم عنوان می‌‌کند که کپی‌‌ترک مالک این توکن‌‌هاست و اهمیتی ندارد که چه کسی اکنون آن‌‌ها را نگه‌‌داری می‌‌کند یا آیا به روش قانونی یا غیرقانونی آنان را به دست آورده است. همین امر می‌‌تواند مسائل دشوار دیگری را به وجود بیاورد، به ویژه اگر آن دارایی‌‌ها به یک صرافی ارزهای رمزنگاری‌‌‌‌ شده ارسال و در میان کیف پول معامله‌‌گران دیگر توزیع شده باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.