اظهارنظر ویتالیک بوترین درباره کارمزدهای نجومی شبکه اتریوم

اخیراً چندین تراکنش در شبکه اتریوم با کارمزدهای نجومی همراه بوده‌اند که این موضوع موجب افزایش کارمزدهای کلی این شبکه گردیده است. به گفته ویتالیک بوترین خالق شبکه اتریوم ، ممکن است این شبکه مورد تهدید واقع شده باشد.

1 39

اخیراً چندین تراکنش در شبکه اتریوم با کارمزدهای میلیون دلاری همراه بوده‌اند که این موضوع موجب افزایش کارمزدهای کلی این شبکه گردیده است. به گفته ویتالیک بوترین خالق شبکه اتریوم ، ممکن است این کارمزدهای نجومی تهدیدی برای شبکه باشند.

ویتالیک بوترین در تاریخ ۱۲ ژوئن با انتشار توئیتی اعلام کرد: کارمزدهای میلیون دلاری این تراکنش ها شاید در واقع یک نوع تهدید باشد.

نمونه‌ای از تراکنش های ثبت شده در شبکه اتریوم ، با ارزش ناچیز و کارمزد میلیون دلاری
نمونه‌ای از تراکنش های ثبت شده در شبکه اتریوم ، با ارزش ناچیز و کارمزد میلیون دلاری

دقیقاً چه اتفاقی افتاده است؟

ویتالیک بوترین برای اثبات نظریه خود در این باره توضیح داد:

هکرها به قسمتی از کلید مبادلات دسترسی پیدا کرده اند. آن ها نمی توانند چیزی از شبکه برداشت کنند اما می توانند تراکنش هایی بی اثر با هر قیمت گس (gas price) دلخواه را به عنوان کارمزد، در شبکه اجرا کنند. بنابراین آنها با سوزاندن تمام سرمایه ها توسط کارمزد های تراکنش ها ما را تهدید می کنند مگر اینکه به آنها باج بدهیم.

رشته توییت ویتالیک بوترین در واکنش به کارمزدهای میلیون دلاری شبکه اتریوم
رشته توییت ویتالیک بوترین در واکنش به کارمزدهای میلیون دلاری شبکه اتریوم

اخیراً چندین تراکنش سریالی از یک آدرس خاص، بالا رفتن قیمت کارمزدهای این شبکه را نشان می دهند. طی چند روز گذشته، فردی (با آدرسی که در تصویر بالا ثبت شده) تعدادی اتریوم به ارزش حدودی ۱۳۰ دلار ارسال کرد که برای آن حدودا ۲.۶ میلیون دلار کارمزد نشان داده شد. تراکنش دیگری در این شبکه به مبلغ ۸۶ هزار دلار به فاصله کمی با تراکنش قبلی ثبت شد که دقیقا همان مبلغ کارمزد را نشان می‌داد.

ویتالیک بوترین در دومین توییت خود به توضیح بیشتر این موضوع پرداخت:

اینگونه موارد مشابه اتفاقاتی است که در بازی های اسکورچت ارث(scorched-earth) رخ می‌دهد.

بوترین همچنین به سناریوهایی که طبق آنها هکرها تنها می‌توانند دارایی را کاهش دهند اما قادر به سرقت آنها نیستند اشاره کرد.

منبع: https://cointelegraph.com/

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.