اطلاعات مربوط به درآمد و حاشیه سود را بدانید

درآمد عملیاتی می‌تواند برای سنجش سلامت کلی یک کسب ‌‌و‌‌کار یا کسب‌‌ و‌‌کارهای اصلی شرکت استفاده شود. در صورتی که همه چیز با هم برابر باشد، این یکی از مهمترین ارقامی است که شما هنگام خرید یک سهم مالکیت در یک کسب وکار از طریق خرید سهام مشترک هستید یا تصمیم گیری برای اینکه آیا از طریق خرید اوراق قرضه به یک شرکت قرض بدهید یا نه، باید در نظر بگیرید. در این مقاله با نحوه محاسبه و تحلیل آن آشنا خواهید شد.

0 142

سرمایه گذاری درس 4 – تحلیل یک صورت درآمد

درآمد عملیاتی، یا همانطور که اغلب نامیده می‌‌شود، سود عملیاتی، کل سود پیش از مالیات است که یک کسب‌‌ و‌‌ کار از عملیات‌‌هایش تولید می‌‌کند. برای کسب‌‌ و‌‌ کاری مانند کلوگ (Kellog)، تولیدکننده غلات و میان وعده، درآمد عملیاتی نشان‌‌دهنده سود پیش از مالیات حاصل از فروش محصولات غلات و صبحانه است.

برای کسب و کار مانند پاپا جان (pap john)، این سود عملیاتی نشان‌‌دهنده سود پیش از مالیات حاصل از فروش پیتزا است.

سود عملیاتی نشان‌‌دهنده درآمدی است که قبل از اینکه چند مورد دیگر مانند سود سهام ترجیحی و مالیات بر درآمد (نگران نباشید – همه موارد دیگر را بعدا در این درس پوشش خواهیم داد) باید پرداخت شوند، در اختیار صاحبان قرار دارد.

سنجش سلامت کسب‌‌ و‌‌ کار اصلی یک شرکت با بررسی درآمد عملیاتی

درآمد عملیاتی می‌تواند برای سنجش سلامت کلی یک کسب ‌‌و‌‌کار یا کسب‌‌ و‌‌کارهای اصلی شرکت استفاده شود. در صورتی که همه چیز با هم برابر باشد، این یکی از مهمترین ارقامی است که شما هنگام خرید یک سهم مالکیت در یک کسب وکار از طریق خرید سهام مشترک هستید یا تصمیم گیری برای اینکه آیا از طریق خرید اوراق قرضه به یک شرکت قرض بدهید یا نه، باید در نظر بگیرید.

دلیل آن واضح و مبرهن است: مگراینکه یک شرکت دارایی‌‌های زیادی داشته باشد که بتواند آن‌ها را به فروش برساند، هر گونه پولی که به سهامداران می‌‌رسد، باید از فروش مواردی مانند یک محصول یا خدمات تولید شود. اگر یک شرکت با کاهش درآمد عملیاتی مواجه شده باشد، پول برای صاحبان، توسعه، کاهش بدهی یا هر چیز دیگری که مدیریت امیدوار است به آن دست یابد، کمتر خواهد شد.

این یکی از دلایلی است که درآمد عملیاتی توسط وام دهندگان و سهامداران دقیق بررسی می‌‌شود. در واقع، درآمد عملیاتی برای محاسبه نرخ پوشش بهره و حاشیه عملیاتی استفاده می‌شود. برخی از شرکت ‌ها درآمد عملیاتی دارند که با شرایط اقتصادی کاملا متفاوت است.

این شرکت‌ها به عنوان شرکت‌های چرخه‌‌ای شناخته می‌‌شوند.

آن‌ها از چیزهایی مانند کارخانه‌‌های فولاد، تولیدکنندگان آلومینیوم، تولیدکنندگان خودرو، تولیدکنندگان تجهیزات سنگین، هتل‌‌ها و استراحتگاه‌‌ها، سازندگان خانه و بسیاری از اقلام لوکس مانند جواهرات خوب تشکیل می‌‌شوند.

این بنگاه‌‌ها در بلند مدت می‌توانند برای صاحبان خود پول زیادی دربیاورند، اما افزایشی یکنواخت و صعودی در درآمد عملیاتی نخواهند داشت، زیرا احتمال دارد که آن‌ها قرارداد کسب‌‌وکار خود را در جریان رکود و کسادی ببینند. حقه‌‌ای وجود دارد که باید هنگام ارزیابی شرکت‌‌های چرخه‌ای استفاده کنید، چراکه یک سال سود عملیاتی به صورت مجزا، چیزی را که می‌‌خواهید بدانید به شما نخواهد گفت.

محاسبه درآمد عملیاتی

درآمد عملیاتی = سود ناخالص – هزینه‌‌های عملیاتی

حاشیه عملیاتی (یا حاشیه سود عملیاتی). حاشیه عملیاتی یکی دیگر از سنجش‌‌های راندمان مدیریت است. حاشیه عملیاتی، کیفیت فعالیت یک شرکت را با رقبایش مقایسه می‌کند. کسب وکاری که حاشیه عملیاتی بالاتری نسبت به دیگران در صنعت دارد، عموما تا زمانی که سود از انباشته شدن بدهی احتکارهای پرخطر با پول سهامداران به دست نیاید، بهتر از بقیه عمل می‌‌کند.

شایعترین علت حاشیه‌‌های عملیاتی بالا نسبت به رقبا یک مدل عملیاتی ارزان قیمت است، یعنی اینکه یک شرکت می‌تواند کالا یا خدمات را با قیمت‌‌هایی بسیار ارزان‌تر از رقبا به مشتریان عرضه کند و هنوز پول دربیاورد.

وال‌‌مارت (Wal-Mart) یک مثال قدیمی است که به دلیل راندمان سیستم توزیع انبارش می‌‌تواند همه چیز، از خمیر دندان گرفته تا جوراب را با قیمت های پایین‌‌تر در فروشگاه‌‌هایش عرضه کند. زیبایی مدل عملیاتی ارزان قیمت در “خطرات کسب‌‌وکارهای مشابه کالا” توضیح داده شده است. آن‌ها چند نمونه استثنایی هستند که شما می‌توانید در یک صنعت فاقد جذابیت دیگر پول به دست بیاورید.

محاسبه حاشیه عملیاتی

برای محاسبه حاشیه عملیاتی، درآمد عملیاتی را به مجموع درآمد تقسیم کنید.

درآمد خرید ÷ فروش = حاشیه عملیاتی

درست همانطور که با حاشیه سود ناخالص آموخته‌‌اید، آنچه که “خوب” در نظر گرفته می‌شود بستگی به صنعت دارد. با این حال، یک چیز بسیار مهمی وجود دارد که باید یاد بگیرید. کاری که در حال انجامش هستید متوقف کنید و تمرکز خود را روی این صورت وضعیت قرار دهید: مهمترین رقم، درآمد عملیاتی نیست.

این یک بازده بر دارایی خالص بدون بدهی است. در حال حاضر ممکن است این موضع برای شما اهمیتی نداشته باشد، اما با پایان درس، متوجه اهمیت آن خواهید شد.

برای کسب وکاری که 3٪ حاشیه عملیاتی به ارمغان می‌آورد، این امکان وجود دارد (گرچه بعید است) که نسبت به کسب‌‌وکاری که 20 حاشیه عملیاتی دارد، برای صاحبانش سودآوری بیشتری داشته باشد. دوباره نگران علت آن نباشید؛ بعدا به آن خواهیم رسید. فقط آن را بفهمید، به خاطر بسپارید و روی یک کاغذ بنویسید. مهم است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.