سهام و کاربرد آن ( اصول سهام: بخش اول – مقدمه )

در این سری از مقالات اصول سهام به بررسی مفاهیم و اصول اساسی و مهم بازار سهام می‌پردازیم. در این بخش که بخش اول از این مجموعه است، به تعریف سهام و دو مورد استفاده رایج از بازار سهام (سرمایه گذاری و احتکار) پرداخته می‌شود.

0 166

تلویزیون را روشن یا روزنامه‌‌ای را باز کنید، در اینترنت وبگردی کنید یا به رادیو گوش دهید و در نهایت احتمالا اطلاعاتی را در مورد بازار سهام دریافت خواهید کرد: “شاخص داو جونز به بالاترین حد خود رسید”؛ “S&P 500 با دو دهم درصد معامله می‌‌شود”؛ “بازار سهام به اخبار واشنگتن واکنش نشان داده است”. به نظر می‌‌رسد که بازار سهام در تمامی جنبه‌‌های زندگی ما وجود داشته باشد، اما بازار سهام دقیقا به چه چیزی گفته می‌‌شود؟ و سهامی که در این بازار خرید و فروش می‌‌شوند چه چیزی هستند؟ خوب بودن بازار سهام چه مفهومی برای شما، کارمندتان یا اقتصاد کشورتان دارد؟

جواب تمامی این سوالات چندان ساده نخواهد بود. برای مثال، شاید شنیده باشید که داشتن سهام به معنی داشتن بخشی از آن شرکت است. اما این به چه معنی است؟ به عنوان مالک، آیا می‌‌توانید وارد یکی از اداره‌‌های آن شوید و یک صندلی یا میز را با خود به خانه ببرید؟ آیا می‌‌توانید افراد را استخدام و اخراج کنید؟ البته اگر تعداد کمی از سهام را در اختیار داشته باشید، تنها درصد کمی از آن شرکت را نیز در اختیار خواهید داشت – اما اگر اکثریت سهام را داشته باشید، در این صورت می‌‌توانید یک میز را با خود به خانه ببرید یا کارکنان را اخراج کنید؟

در این مجموعه، ما جواب این سوالات را خواهیم داد و مفاهیم اساسی را بررسی خواهیم کرد. به محض اینکه با این مفاهیم آشنا شوید و اساس بازار را بفهمید، امید بر این خواهد بود که شما به سرمایه گذاری‌‌ باهوش‌‌تر، آگاه‌‌تر و زبردست‌‌تر تبدیل شوید. حتی اگر حساب کارگزاری نداشته باشید و با استفاده از پول خودتان سرمایه گذاری‌‌ می‌‌کنید، باز هم می‌‌توانید از طریق حساب بازنشستگی 401(K)، برنامه صندوق بازنشستگی، صرفه‌‌جویی‌‌های بورسیه دانشگاهی، بیمه سلامتی یا سیاست‌‌های بیمه با سهام روبرو شوید. سهام زمانی به عنوان ابزار افراد ثروتمند محسوب می‌‌شدند و اکنون به راهی برای کسب درآمد بیشتر برای بخش بسیار بزرگتری از جمعیت درآمده است. پیشرفت‌‌های حاصل‌‌شده در فناوری تجاری و همچنین خدمات کارگزاری کم‌‌هزینه در اینترنت بازارهای سهام بزرگی را ایجاد کرده‌‌اند، تا جایی که امروز همه می‌‌توانند تنها با چند کلیک ماوس سهام خود را داشته باشند.

با این حال، قبل از پیشروی بیشتر مهم است که تفاوت میان دو استفاده رایج از بازار سهام را بدانیم: سرمایه گذاری و احتکار. سرمایه گذاری‌‌ به زمانی گفته می‌‌شود که از پول خود برای پروژه‌‌های سودمند مانند رشد یا انبساط استفاده می‌‌کنید. سرمایه گذاری‌‌ در یک کارخانه، در پژوهش و توسعه، در یک ایده تجاری جدید – همه‌‌ی اینها با این انتظار انجام می‌‌شوند که در آینده آن کارخانه، پژوهش یا کسب و کار نوپا بیشتر از سرمایه گذاری‌‌ اولیه ارزش خواهند داشت. این یعنی شما دلیلی برای انبساط کارخانه دارید، یا اینکه نوع پژوهش و نحوه درآمدزایی آن را می‌‌دانید و یا با کسب و کار نوپا آشنا بوده و به آن ایمان دارید. به عبارت دیگر، سرمایه گذاری‌‌ یک تصمیم منطقی است که با در نظر گرفتن آینده انجام می‌‌پذیرد. زمانی که سرمایه گذاری‌‌ می‌‌کنید، پول خود را با این تفکر به کار می‌‌گیرید که ارزش آن را افزایش خواهید داد.

از سوی دیگر، احتکار مانند قمار است. محتکران چیزی را می‌‌خرند و امید دارند که آن را در آینده به قیمتی بالاتر می‌‌فروشند، اما لزوما این نکته را نمی‌‌دانند – یا حتی اهمیت نمی‌‌دهند – که چرا قیمت‌‌ها باید بالا بروند. گاهی اوقات، محتکران از شم درونی خود بهره می‌‌گیرند یا بر اساس شایعات معامله می‌‌کنند، اما در نهایت اهمیت چندانی به کارخانه، پژوهش و توسعه (R&D) یا کسب و کار نوپا نمی‌‌دهند. با این حال نباید همیشه احتکار را به عنوان موردی بد در نظر گرفت؛ محتکران نقدینگی بازار را افزایش می‌‌دهند و بسیاری از آن‌ها در این راه موفق بوده‌‌اند. در همان حال، بسیاری از سرمایه‌‌گذاران باهوش از طریق احتکار سرمایه‌‌ خود را در بازار از دست داده‌‌اند. تفاوت آشکار میان سرمایه‌‌گذاران و محتکران در این نکته است که سرمایه‌‌گذاران عموما علاقه بیشتری به قیمت‌‌های بنیادی دارند؛ آن‌ها به منظور سرمایه گذاری‌‌ بلندمدت مشغول این کار هستند، در حالی که محتکران علاقه‌‌ بیشتری به خود قیمت دارند و بازه زمانی کمتری را برای پول درآوردن در نظر می‌‌گیرند.

برای مطالعه بخش بعدی مقالات اصول سهام اینجا کلیک کنید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.