جمع بندی اصول سهام ( اصول سهام – بخش ۹ و پایانی )

در این بخش به مرور و جمع بندی نکات اصلی پرداخته می‌شود که در بخش های قبلی از مجموعه اصول سهام آموختید.

0 118

سهام به معنی داشتن حق و حقوق نسبت به جریان سود یک شرکت است و صاحبان سهام در انتصاب هیئت مدیره یا تصویب اقدامات بزرگ مانند واگذاری حق مشارکت دارند. سهامداران، مالک دارایی های شرکت نیستند و خودشان را در مدیریت شرکت دخیل نمی‌کنند.

سهام شامل حقوق صاحبان سهام، اوراق قرضه و بدهی‌ها است. دارندگان اوراق قرضه دارای تضمین برگشت سود سرمایه و دارای حق بیشتری برای بازیابی از ورشکستگی نسبت به سهام داران هستند. به همین دلیل است که سهام، سرمایه گذاری پرخطری است و نرخ سود بالاتری را می‌طلبد.

احتمال دارد همه سرمایه تان را در بازار سهام از دست بدهید. روی دیگر سکه هم این است که شاید با سرمایه گذاری در یک شرکتِ درست سود هنگفتی به دست بیاورید.

سهام عادی و ممتاز دو نوع اصلی سهام هستند. برای یک شرکت امکان ایجاد دو طبقه مختلف سهام وجود دارد.

بازارهای سهام جایی هستند که خریداران و فروشندگان سهام برای انجام معامله با هم دیدار می‌کنند. امروزه بیشتر معاملات از طریق معاملات الکترونیکی انجام میشوند.

شاخص های بازار سهام، دیدی کلی از نحوه عملکرد بازار ارائه می‌کنند.

قیمت سهام به طور لحظه ای طبق عرضه و تقاضا تغییر پیدا میکند. عوامل زیادی هستند که بر قیمت سهام تاثیر میگذارند که مهمترین آنها انتظار درآمد است. هنوز هیچ توافقی درباره دلیل تحرک قیمت سهام وجود ندارد.

برای خرید سهام میتوانید از یک کارگزاری و همچنین از طرح سرمایه گذاری مجدد سود سهام (DRIP) استفاده کنید.

انواع مختلفی از سفارشات وجود دارند و نوع سفارشی که استفاد میکنید به این بستگی دارد که نگران قیمت سهم هستید یا تکمیل سفارشتان.

وقتی بدانید در جدول قیمت چه چیزی نشانگر چه چیزی است، خواندن جدول چندان دشوار نخواهد بود.

بازارهای صعودی توسط افزایش قیمت سهام تعریف میشوند. بازار نزولی هم در زمان سقوط قیمت ها رخ می‌دهند. 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.