چطور یک جدول سهام را بخوانیم ( اصول سهام – بخش ۷ )

این مجموعه از مقالات اصول سهام، به بررسی مفاهیم و اصول اساسی و مهم بازار سهام می‌پردازد. در این قسمت که بخش هفتم از این مجموعه است، به بررسی جدول سهام و بخش‌های مختلف آن پرداخته می‌شود.برای مطالعه بخش قبلی اینجا کلیک کنید.

0 352

هر برگه‌‌ مالی یک جدول سهام دارد که شبیه تصویر زیر است:

چطور یک جدول سهام را بخوانیم ( اصول سهام – بخش 7 )
چطور یک جدول سهام را بخوانیم ( اصول سهام – بخش ۷ )

ستون‌‌های ۱ و ۲: ۵۲ هفته‌‌ بالا و ۵۲ هفته‌‌ پایین. این‌‌ها بالاترین و پایین‌‌ترین قیمت‌‌هایی هستند که یک سهم در طول ۵۲ هفته (یک سال) معامله شده است. معاملات روز گذشته معمولا در این جدول سهام وجود ندارند.

ستون ۳: نام شرکت و نوع سهام. این ستون نام شرکت را نشان میدهد. اگر نماد یا حرف خاصی پس از نام آن وجود نداشته باشد یک سهم عادی است. نمادهای مختلف می‌‌توانند نشان‌‌دهنده طبقات مختلف سهام باشند. مثلا pf یعنی سهام ممتاز هستند.

ستون ۴: نماد تیکر. این نام الفبایی منحصر به فردی است که سهم را شناسایی می‌‌کند. اگر شبکه‌‌های تلویزیونی مالی را تماشا کنید، نوار تیکر را می‌‌بینید که روی صفحه حرکت می‌‌کند و آخرین قیمت‌‌ها را در کنار این نماد می‌‌نویسد. اگر به دنبال جدول قیمت آنلاین هستید، همیشه با نماد تیکر یک شرکت دنبال آن بگردید.

ستون ۵: سود به ازای سهام. این بخش نشان‌‌دهنده‌‌ پرداخت سود سالانه به ازای هر سهم است. اگر این فضا خالی باشد، یعنی شرکت درحال حاضر سودی پرداخت نمی‌‌کند.

ستون ۶: بازده سهام. درصد برگشتی سود سهام که به عنوان تقسیم سود سالانه به ازای هر سهم تقسیم بر قیمت به ازای سهم محاسبه می‌‌شود.

ستون ۷: نسبت قیمت/درآمد. این نسبت توسط تقسیم قیمت کنونی سهام بر درآمد به ازای سهم از یک سال گذشته تا کنون محاسبه می‌‌شود. می‌‌توانید برای دریافت جزییات بیشتر در این باره به آموزش نسبت P/E ما سر بزنید.

ستون ۸: حجم معاملات. این عدد نشان‌‌دهنده تعداد کل سهام معامله‌‌شده برای یک روز است که به شکل صدتایی نشان داده می‌‌شود. برای دریافت میزان دقیق معامله شده، دو صفر را به انتهای عدد نوشته شده اضافه کنید.

ستون‌‌های ۹ و ۱۰: قیمت بالا و پایین روزانه. این طیف قیمتی را نشان می‌‌دهد که در آن سهام در روز معامله می‌‌شوند. به عبارت دیگر، این‌‌ها حداکثر و حداقل قیمت‌‌هایی هستند که مردم برای سهام پرداخت کرده‌‌اند.

ستون ۱۱: پایان. این پایان به معنی آخرین قیمت ثبت‌‌شده در هنگام بسته شدن بازار در پایان روز است. اگر قیمت پایانی کمتر یا بیشتر از ۵ درصد قیمت پایانی روز قبل باشد، لیست‌‌بندی آن سهم برجسته خواهد شد. به یاد داشته باشید که اگر روز بعد آن سهم را بخرید، تضمینی برای حفظ این قیمت وجود دارد چون قیمت دائما در حال تغییر است. پایان روز شاخصی از عملکرد گذشته است و به جز در موارد خاص، تخمینی از مبغلی‌‌ست که قرار است پرداخت کنید.

ستون ۱۲: تغییر خالص. این تغییر ارزش قیمت سهام نسبت به قیمت پایانی روز گذشته است. وقتی می‌‌شنوید که یک سهم “امروز رو به بالاست” یعنی تغییر خالص مثبت بوده است.

جدول قیمت در اینترنت

دریافت قیمت سهام در اینترنت بسیار آسان است. این روشِ بهتری است چراکه بیشتر سایت‌‌ها در طول روز آپدیت هستند و اطلاعات، اخبار، نمودار و تحقیقات بیشتری را در اختیارتان می‌‌گذارند.

برای گرفتن لیست قیمت کافی‌‌ست نماد تیکر را در باکس قیمت هر سایت عمده مالی مثل یاهو، Finance، CBC Marketwatch یا MSN Money وارد کنید. تصویر پایین، جدول مایکروسافت را نشان می‌‌دهد.

چطور یک جدول سهام را بخوانیم ( اصول سهام – بخش 7 )
چطور یک جدول سهام را بخوانیم ( اصول سهام – بخش ۷ )

برای مطالعه بخش بعدی اینجا کلیک کنید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.