بازار صعودی و نزولی و حباب ( اصول سهام – بخش ۶ )

سرمایه‌‌گذاران اغلب نظرات متفاوتی درباره‌‌ سهام خاص یا به طور کلی مسیر اقتصاد دارند. هر روز فعالیت در بازار مساوی‌‌ است با مبارزه‌‌ بین خوش‌‌بین‌‌ها و بدبین‌‌هایی که با قیمت‌‌های متنوع و انتظارات مختلف دست به خرید و فروش می‌‌زنند. گفته می‌‌شود که بازار سهام، همه‌‌ اطلاعاتی را که درباره شرکت‌‌ها نمایش می‌‌دهد ترکیب می‌‌کند و آن را به عنوان قیمت منعکس می‌‌کند. وقتی خوش‌‌بین‌‌ها بر بازار تسلط پیدا می‌‌کنند، قیمت‌‌ها بالا می‌‌روند و می‌‌گوییم که بازار صعودی است. وقتی عکس این حالت صادق باشد و قیمت‌‌ها رو به کاهش بگذارند، در بازار نزولی قرار داریم. در ادامه بیشتر با بازارهای صعودی و نزولی، حباب و نوسان بازار آشنا خواهید شد.برای مطالعه بخش قبلی این مقاله اینجا کلیک کنید.

0 205

معاملات سهام می‌‌تواند برای کسانی که در این بازار تازه‌‌وارد هستند و اصطلاحاتی مانند صعودی، نزولی، حباب و نوسان را می‌‌شنوند، ترسناک باشد. بازار نزولی زمانی است که همه‌‌ چیز در اقتصاد خوب پیش می‌‌رود: مردم شغل پیدا می‌‌کنند و نرخ بیکاری پایین است، اقتصاد که توسط تولید خالص داخلی اندازه‌‌گیری می‌‌شود در حال رشد است و قیمت سهام رو به افزایش است. اگر فردی خوش‌‌بین باشد و فکر کند که قیمت سهام بالا می‌‌رود، آن فرد یک Bull یا گاومیش نامیده می‌‌شود و گفته می‌‌شود که دیدی صعودی دارد. بازارهای صعودی (گاوی) نمی‌‌توانند برای همیشه باقی بمانند و اگر سهام بیش از اندازه ارزش‌‌گذاری شوند، می‌‌تواند باعث وجود شرایط خطرناکی بشود. در واقع یک شکل شدید از بازار صعودی حباب نام دارد که در آن خط سیر صعودی قیمت سهام دیگر با اصول همخوانی ندارند و احساسات خوشبینانه کاملا بر بازار حاکم می‌‌شوند.

از نظر تاریخی، می‌‌توان رد حباب را از حباب اقتصادی گل لاله هلندی در قرن ۱۷ (که قیمت گل لاله آنچنان بالا بود که ارزش یک خانه را داشت) تا حباب مسکن سال ۲۰۰۸ که رکود بزرگ را آغاز کرد گرفت. حباب‌‌ها همیشه زمانی رخ می‌‌دهند که واقعیت با قیمت‌‌های متورم جفت می‌‌شوند و مردم هم حباب را تشخیص می‌‌دهند. تشخیص اینکه سرمایه‌‌گذاران چه وقت در حباب هستند دشوار است و حتی پیش‌‌بینی زمان ترکیدن حباب دشوارتر خواهد بود.

بازار نزولی به عنوان کاهش ۲۰ درصدی در شاخص‌‌های گسترده شناسایی می‌‌شود. بازارهای نزولی زمانی رخ می‌‌دهد که اقتصاد به رکود نزدیک باشد، نرخ بیکاری افزایش پیدا کند، سود شرکت‌‌ها سقوط کند و تولید ناخاص ملی هم دچار انقباض شود. بازارهای نزولی انتخاب سهام سودآور برای سرمایه‌‌گذاران را دشوار می‌‌کنند. یک راه‌‌حل برای این مشکل، کسب سود از سهام در حال سقوط توسط فروش استقراضی است. راهبرد دیگر این است که منتظر بمانید و زمانی که احساس کردید بازار نزولی رو به پایان است وارد بازار شوید و با پیش‌‌بینی یک بازار صعودی دست به خرید بزنید.

بازارهایی صعودی با افزایش نوسان در بازار همراه‌‌اند، چون سرمایه‌‌گذاران اغلب در سطح احساسی بیش از آنچه به سود علاقه داشته باشند از زیان می‌‌ترسند. مردم همیشه بازیگرانی منطقی نیستد (به‌‌ویژه وقتی بحـث پول و سرمایه گذاری پیش بیاید). در طول بازار نزولی، قیمت‌‌ها به شکلی منطقی و منظم کاهش پیدا نمی‌‌کنند، بلکه مشارکت‌‌کنندگان در بازار اغلب با ترس به این موقعیت‌‌ها واکنش نشان می‌‌دهند و قیمت‌‌ها را زیر ارزش‌‌گذاری منطقی می‌‌فرستند.

وقتی استرس باشد، ترس هم هست. رفتار غیرمنطقی می‌‌تواند گسترش پیدا کند و بازارها می‌‌توانند نابود شوند. توقعات از جریان وجوه نقد در آینده به صفر می‌‌رسند و مردم بیشتر مشغول تبدیل سرمایه‌‌گذاریشان به پول نقد خواهند شد. لازم به ذکر است که بازارهای نزولی می‌‌توانند برای سرمایه‌‌گذاران بلندمدت فرصت‌‌های بی‌‌نظیری باشند تا سهام را با قیمت نسبتا پایین خریداری کنند که می‌‌تواند در افق زمانی بلندمدت سود خوبی به دست آنان برساند.

برای مطالعه بخش بعدی این مقاله اینجا کلیک کیند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.